Jump to content

Moto Zajednica

XTZ 750 Super Tenere, početnička avantura!

Recommended Posts

  • Fat and furios, 579 postova
  • Lokacija: Budva
  • Motocikl: bev 500 cruis

Slazem se sa Acapn za iridijumske svećke. Svojevremeno su mi riješile problem na transalpa sa 4 sveće. Jedna ista je redovno crkavala. U svakom slučaju ne može da škodi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drrmrr, 754 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: projekat rinfuz ;)

Eto to je ono zasto ne smem vise online nista da savetujem, Nemam pojma sta je novo, sta upareno... Sta ste cackali , sta je majstor stelovao.

Mene je preko 200e izaslo u delovima za karburator, zajedno sa onom gumom za airbox. Ostrugao sam caure, plastiku pravio , zezao se , umakao stare u rastvor za omeksavanje gume i na kraju odem i kupim nove.

Mislim da samo iglicu sauga nisam promenio, ali i to cu u sledecoj turi porucivanja uzeti novo.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2852 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Iglice izgore zbog velike temperature koja se stvara siromasnom smjesom, iz istog razloga se i te gume skupe. Kod mene se recimo samo jedna skupila

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere
4 hours ago, Gvozden said:

rastvor za omeksavanje gume

Skoro gledam nešto na tu temu i zaključio sam da je mešavina nekog zimzelen esencijalnog ulja i medicinskog (izopropil) alkohola u razmeri 1 : 3 najbolje za ovu primenu. Mada koliko vidim to ulje nije uopšte jeftino.
Šta si ti koristio, kakav tačno rastvor ?

Promenio član antir3ality

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8712 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Kociona tecnost omeksa gumu... Ali volumen moze i da se duplira.

Biti pazljiv sa vremenom potapanja i stanjem gume, ona koja se kruni i puca kao plastika se ne moze "povratiti".

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drrmrr, 754 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: projekat rinfuz ;)

Koristio sam neko "zimzelen" ulje iz apoteke, prilicno skupo i malo pakovanje. ALi sam to kuvao u loncu sa par litara vode. I omeksalo je, ali problem kod tog airboxa je to sto se ta guma nejednako povuce. Downdraft carbovi imaju obicaj da "pljunu" gorivo na gore, ovi malo manje, ali dovoljno da se godinama povuce guma. Pogotvu ako spadne ili propusta vazduh ono malo sranje (kapica sa mesingane cevcice na flashni/prirubnici).

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9065 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
On 24.2.2022. at 12:39, Novola je napisao:

Voleo bih da mogu da ga provozam na duže, ali jako jako loše radi, ugasi se na svaki stisak kvačila, muči se skroz, ovako je isto išao kad sam ga kod Bokilića terao, pa je prolupao posle 2 dana. Ne smem da ga vozim.

 

Planiram da spustim iglice za još jedam podeok, i da zavrnem još malo smešu jedno pola kruga. Pa da vidim onda kako će biti. Takođe i struju da ispregledam opet redom, da nije slaba varnica. I da prepakujem masu, da povežem ditektno na ram, ne znam ni šta bih probao drugo...

 

Ja bih najviše voleo da neki ozbiljan majstor to uzme i uradi, ko ima iskustva sa takvim problemima, ko zna mehaniku mnogo bolje od mene, ovako se samo vrtim u krug :/

 

Bezveze sto se vrtiš u začarani krug, muke i samo muke.

Moj ti je savet da karburatore ne pipas ni pod razno, bolja opcija je da njih prebaciš na drugi bajk i vidiš kako će raditi, tu ćeš već doci do nekog saznanja.

 

Moras imati drugačiji pristup ne bi li resio problem, ovako nećeš ništa uraditi.

Pod jedan, agregat na proveru.... ne može se štelovati rad ako srce ima neku muku, trokiranje, aritmiju.

Pod dva, struja na proveru komplet cela ..... takodjer nema štelovanja ako mozak ne funkcioniše ispravno, ako napajanje il masa il varnica nije kako treba.

 

Očigledno je da imaš žešći problem na motoru, ne zna se dal udara iz jednog dela ili bičuje gremlin iz vise segmenata.

Mnogo ce vremena, delova za probu i znanja trebati kako bi se gremlin isterao vani.

Možda je vreme da nadjes krštenog majstora koji ce hteti da se upusti u avanturu.

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
1 minute ago, Satelis said:

Bezveze sto se vrtiš u začarani krug, muke i samo muke.

Moj ti je savet da karburatore ne pipas ni pod razno, bolja opcija je da njih prebaciš na drugi bajk i vidiš kako će raditi, tu ćeš već doci do nekog saznanja.

 

Moras imati drugačiji pristup ne bi li resio problem, ovako nećeš ništa uraditi.

Pod jedan, agregat na proveru.... ne može se štelovati rad ako srce ima neku muku, trokiranje, aritmiju.

Pod dva, struja na proveru komplet cela ..... takodjer nema štelovanja ako mozak ne funkcioniše ispravno, ako napajanje il masa il varnica nije kako treba.

 

Očigledno je da imaš žešći problem na motoru, ne zna se dal udara iz jednog dela ili bičuje gremlin iz vise segmenata.

Mnogo ce vremena, delova za probu i znanja trebati kako bi se gremlin isterao vani.

Možda je vreme da nadjes krštenog majstora koji ce hteti da se upusti u avanturu.

 

Avantura traje već 2 godine, i nije uopšte bila prijatna. U novu sigurno ulaziti neću. A tog "krštenog" majstora tražim već, pa cele 2 godine, al slabo se ko javlja. 

 

Biće proverena struja, ti kontakti, bobina, varnica. Eventualno ventili ako budem našao ovde u sm ko bi to mogao pogledati.

 

Pa ne mogu se ja zajebavati zauvek oko iste stvari.

 

Ja sam uveliko u dugovima i kreditima radi ovog motora, dalje se zaduživati ne mogu. To što si ti nabrojao, košta mnogo para.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4018 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Ja bi tu kao prvo napravio rotaciju karburatora sa drugog motora, bigor ili deki, zamjeniti i viditi kako se oba motora ponašaju sa drugim karburatorima.
To je sigurna radnja i daće korisna saznanja.

Provjeriti ili zamijeniti sve gumene prirubnice, provjera ventila, provjera mase, mjernim instrumentom kontrolirati struju, bobine….


Poslato priko Ténéré

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2852 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Ja sam svoj ponudio, ako hoce treba jedino da uskladimo vrijeme jer i ja sada krecem s poslom. Ako se ispostavi da je do njega onda cemo ga srediti, sredio sam svoj, pa valjda cu znati i njegov.

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 594 postova
  • Motocikl: yamaha xtz 750 super tenere

ne razumem trazenje 'kvara' izmedju unucetovog sastavljanja karburatora i unucetovog stelovanja karburatora na motoru, meni licno to ne bi palo na pamet. covek spakovao karburatore i poslao, karburatori montirani na motor, motor ne radi, gasim, ne palim, ne cackam, prvom prilikom ga vozim kod njega makar u kombiju...

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9065 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre sat vremena, Novola je napisao:

Avantura traje već 2 godine, i nije uopšte bila prijatna. U novu sigurno ulaziti neću. A tog "krštenog" majstora tražim već, pa cele 2 godine, al slabo se ko javlja. 

 

Biće proverena struja, ti kontakti, bobina, varnica. Eventualno ventili ako budem našao ovde u sm ko bi to mogao pogledati.

Ako ti nije teško i ako imaš volje, možeš li u kratkim crtama napisati šta je radjeno za proteklo vreme i kojim redosledom bez da se navode ljudi koji su radili (dvoljno je napisati drug, majstor prvi, drugi, peti) oko ovog problema sa radom motora?

Cisto da rascivijam neke stvari u glavi bez krajnjih namera, ne želim nikog kuditi nit pametovati jer mi je jasno da su finansije diktirale kud će brod ploviti.

 

Inače ima jedan majstor koji bi možda mogao da resi situaciju, jedino sto ne znam dal bi mogao u ovom trenutku prihvatiti posao da radi jer srafi na 2 mesta a sezona upravo počela.

 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
8 hours ago, sasha. said:

ne razumem trazenje 'kvara' izmedju unucetovog sastavljanja karburatora i unucetovog stelovanja karburatora na motoru, meni licno to ne bi palo na pamet. covek spakovao karburatore i poslao, karburatori montirani na motor, motor ne radi, gasim, ne palim, ne cackam, prvom prilikom ga vozim kod njega makar u kombiju...

Pa nisam ništa radio na svoju ruku, u kontaktu sam sa Unučetom redovno od kad sam dobio karburatore nazad. Slao sam mu klipove kako radi, slikao svećice, njegov prvi (i jedini) savet koji je bio "spusti igle za jedan podeok" i to je to.

 

@Satelis što kaže Elias, sve je uredno i detaljno napisano od prvog dana, a isto tako je pisano i u xtz temi, da sad ne ponavljam treći put.

 

7 hours ago, Satelis said:

jer mi je jasno da su finansije diktirale kud će brod ploviti.

Ovde grešiš. Uglavnom sam kupovao nove delove gde god sam mogao, kupio sam i masu delova koje uopšte i nisam morao, ali ajde, da budem siguran, sve po savetima majstora koji su radili motor. Do sad je uloženo skoro 3000€ u ovaj motor, mada nije mi ni na kraj pameti bilo da će toliko koštati, niti imam predstavu kako sam i odakle izvukao to... Ali sve ima svoju granicu, pa ne rastu pare na drvetu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 594 postova
  • Motocikl: yamaha xtz 750 super tenere
2 hours ago, Novola said:

Pa nisam ništa radio na svoju ruku, u kontaktu sam sa Unučetom redovno od kad sam dobio karburatore nazad. Slao sam mu klipove kako radi, slikao svećice, njegov prvi (i jedini) savet koji je bio "spusti igle za jedan podeok" i to je to.


unuce sigurno ima vise posla nego sto mu treba, ja bi na tvom mestu ipak odvezao motor kod njega

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8712 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Opet da ponovim, "majstor" koji trazi da mu se posalje baterija postom da je on nasteluje i podesi nije ni blizu tituli koju pod navodnike stavih.

Novola kada stigne neka ocisti svecice i postavi ovde snimak startovanja/rada u leru i malo turaze...

Da vidimo moze li se sta po zvuku zakljuciti (opet da nagadjamo ali mozda i neko pogodi)

 

Ne placajte ljudi ciscenje karburacije vise od 20eura  (bez delova!)

 

Ne odnosi se licno na ljude pomenute u temi vec uopsteno, takvo stelovanje nije moguce.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1685 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750

 

Ovako je radio motor neki dan, sa starim svećicama, ali očiśćenim od čađi. Bez spuštanja iglica i bez čačkanja smeše, znači onako kako ga je unuče poslao. Nema nikakvih trzanja, gušenja, knedli, prima gas lepo, malo je izbacivao crn dim ali posle ni to. To je inače prvo, drugo, hladno paljenje. U vožnji je bio stvarno sjajan, da me je iznenadio koliko je dobro potezao, ali je bilo crnog dima iz auspuha na jače dodavanje gasa.

 

 

Ovako je radio posle, i sad ovako radi, ne znam koliko se precizno čuje na snimku, ali nije baš kao da radi na 1 cilindar, ali slično, neravnomerno, neujednačeno. Na drugom snimku kad zavrnem gas, ne ode dalje od 3-4k obrtaja, a zavrnem ga isto kao na prvom snimku, kad ode maltene u crveno. Na drugom snimku je čak duže radio pre videa, zagrevao se nekih 5min. Trza i guši se na dodavanje gasa. U vožnji se ugasi skoro momentalno čim stisnem kvačilo, a ler mu padne i do 500-600, usled tog neujednačenog rada. Nije mi sad motor ovde, ali potpisujem da su mu svećice crne ko vrag.

 

To je trenutno stanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9065 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 8 sati, el classico je napisao:

Čitaj od početka, sve je lipo opisano.

Otisao na prvu stranu, pročitao, video..... mišljenja sam da je problem u agregatu.

 

Screenshot-1.png

 

Novola

Moguće je da ti ubacuje antifriz u komp. prostor pa otud belih naslaga na jednom cilindru koliko se vidi na grani, poremećena smesa koja ne da svećicama da rade kako treba .... da li je radjen hidro test termo grupe kad je generalna odradjena?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8712 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ovako se cuje i radi motor kome nisu ubalansirani usisi (drugi klip)... Cudno je u prvom onaj bolji rad onda.

Probaj ga upaliti bez kutije filtera vazduha, da se isposti smesa pa da vidimo ide li veselije u obrtaje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 532 postova
  • Lokacija: Vranje
  • Motocikl: HondaAfricaTwin XRW750 RD07
Opet da ponovim, "majstor" koji trazi da mu se posalje baterija postom da je on nasteluje i podesi nije ni blizu tituli koju pod navodnike stavih.
Novola kada stigne neka ocisti svecice i postavi ovde snimak startovanja/rada u leru i malo turaze...
Da vidimo moze li se sta po zvuku zakljuciti (opet da nagadjamo ali mozda i neko pogodi)
 
Ne placajte ljudi ciscenje karburacije vise od 20eura  (bez delova!)
 
Ne odnosi se licno na ljude pomenute u temi vec uopsteno, takvo stelovanje nije moguce.
Izgled svecica nakon stelovanja karburatora kod majstor Bokilica..karburatori nisu bili na motoru vec skinuti ..ni sam nisam verovao da mogu da se nasteluju i sinhronizuju karburatori ako nisu na motoru,ali mogu ..Pozdrav837db381d11e31323cd229d2b47419c7.jpg

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4018 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue
Opet da ponovim, "majstor" koji trazi da mu se posalje baterija postom da je on nasteluje i podesi nije ni blizu tituli koju pod navodnike stavih.
Novola kada stigne neka ocisti svecice i postavi ovde snimak startovanja/rada u leru i malo turaze...
Da vidimo moze li se sta po zvuku zakljuciti (opet da nagadjamo ali mozda i neko pogodi)
 
Ne placajte ljudi ciscenje karburacije vise od 20eura  (bez delova!)
 
Ne odnosi se licno na ljude pomenute u temi vec uopsteno, takvo stelovanje nije moguce.




Ovo nije točno, kolegini karbovi nosu bili na štelovanju nego na servisu.

Mikunijev zastupnik za Europu servisira karburatore po istom principu.

Karburatori dolaze k njemu na stol, resetira ih na tvorničke postavke, izmijenja sve što je za mijenjanje, naravno sve originalni Mikuni dijelovi.

Tako resetirane karburatore šalje natrag sa napomenom da se na motoru odradi sinkronizacija i po potrebi korektura lergasa.

Ovo je u praksi potvrđeno bezbroj puta, pratim njemački tenere forum i nikad nije bilo komplikacija nakon servisiranja karburatora kod njih.

Tako da….
LP


Poslato priko Ténéré
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4018 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Glavni preduvjet za uopće počet dirati karbove je eliminiranje nedostataka na svim dijelovima ispod njih, tj. na glavi motora, bregaste, razvodni mehanizam i ventili.
Ako nakon utvrđene ispravnosti na i u glavi motora nema boljitka tad se ide na karburatore i struju.


Poslato priko Ténéré

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2852 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750




Ovo nije točno, kolegini karbovi nosu bili na štelovanju nego na servisu.

Mikunijev zastupnik za Europu servisira karburatore po istom principu.

Karburatori dolaze k njemu na stol, resetira ih na tvorničke postavke, izmijenja sve što je za mijenjanje, naravno sve originalni Mikuni dijelovi.

Tako resetirane karburatore šalje natrag sa napomenom da se na motoru odradi sinkronizacija i po potrebi korektura lergasa.

Ovo je u praksi potvrđeno bezbroj puta, pratim njemački tenere forum i nikad nije bilo komplikacija nakon servisiranja karburatora kod njih.

Tako da….
LP


Poslato priko Ténéré
Mislim da oni imaju sto za kontrolu svega i vakuma i protoka goriva na odredjenim obratajima.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja