Jump to content

Moto Zajednica

Garaziranje

Recommended Posts

  • U prolazu, 53 postova
  • Motocikl: suzuki

Pozdrav svima,ovo je moja prva zima (mom skuteru) pa imam neka pitanja:
1.Dali sama temperatura ispod nule steti motoru ? Ako da koji problem moze tu da nastane ? dali da se cuva napojle u otvorenoj garazi,naravno ima pokriv ili da trazim nesto zatvoreno.
2.Ulje,glicerin,antifriz...da se sve to zameni sad i tako garazira pa kad pocne sezona samo vozim,ili da to zamenim u sezoni pred da pocnem da vozim ? 
3.Fuel Stabilizer da se benzin ne pokvari tokom zime,da ili ne ? Motor je Fuel injection
4.Da se motor pali tokom zime u leru ili ne ? Fuel Injection
Skuter je burgman 200cc,ovo su moje dileme za sad,negde vidim da nije dobro da radi u leru tekom zime ako se ne vozi bolje da ga ne upalis,i bas me zanima dali skodi motoru da sedi napojle(naravno zasticen sa krovom i ceradu) ili da trazim neku prostoriju koja je toplija.
Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 356 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Liberty 150 - Beverly 250ie - Majesty 400

2. Sve tecnosti sto se menjaju bolje zameniti pre “ zimskog sna” pogotovu vazi za ulje !

4. nema potrebe mislim, pitanje je koliko ti je dobar akumulator, ponekad ces mu vise stete naneti nego koristi povremeno paliti skut.. mozes ga skinuti i staviti negde u toplom npr

Skuter u leru nije pozeljno.. slabo podmazivanje kako sam razumeo..

 

preporuka bilo koja zatvorena prostorija, bez vlage ako moze, cerada pozeljna..

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 93 postova

Moje mišljenje u vezi garažiranja je sledeće:Niska temperatura ne šteti ništa pod uslovom da je dobro zaštićen.Najbolje u nekoj suvoj prostoriji kao što kolega reče.Cerada da zbog prašine.Što se antifriza tiče,ako nisi siguran kada je promenjen proveriti onom spravicom na koliko mrzne i kakva je kiselost.Ako je ok zameni ga pre sezone zbog evidencije kada je zamenjen.Za ulje zameniti pre početka sezone,zbog aditiva koji ono sadrži,da nebi uslovno rečeno izvetrili tokom zime.Za paljenje tokom zime sam neutralan.Možda nisam u pravu ali pročitaj još saveta od kolega koji budu napisali

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 53 postova
  • Motocikl: suzuki

Citam ja to puno ali sve je razlicito,evo vec 2 odgovora a razlicna... :)

A sta je sa fuel stabilizer ? Koristi neko to ? 

Promenio član Philipp

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Motora bez

Ulje zameniti pred zimski san. 

Razlog je što ulje koje je radilo i posle tako dugo stoji menja ph vrednost i ta kiselost nagriza neke semeringe i šta već. 

Napuniti rezervoar, može se dodati Stabil. Zapušiš auspuh i to je to. Pokrivanje proizvoljno, ja ne pokrivam jer je u garaži a prašina mi ne smeta,ne vidi se od ostale prljavštine. To je to. 

Ove zime sam kući pa neću ništa od ovoga da uradim nego čim koji dan bude iznad 5 a ja free bude brm brm 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 320 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Yamaha FZS600 Fazer

Druže, pročitaćeš ovde svašta. Ima ljudi koji od motora , koji je u suštini obična hrpa gvožđa i plastike prave filozofiju neviđenu. Moj ti je savet da proveriš tačku zamrzavanja antifriza pod obavezno. Ako je loš ili ako je star zameni ga. Akumulator skini i stavi ga na inteligentni punjač koji ima mod za održavanje i ne pipaj ga do početka sezone. Ulje ne diraj jer ćeš, osim ako motor držiš u toploj prostoriji verovatno imati neku blagu kondenzaciju pa nema potrebe novo uje da kontaminiraš. Na početku sezone istočiš to staro, promeniš filter i naliješ novo i teraš. Rezervoar idealno napuniš do vrha gorivom i ne pipaš ga. Sad je već decembar. Pod pretpostavkom da počinješ sezonu u martu to je beznačajnih tri meseca. Pa nije benzin meso pa da se pokvari od stajanja jbg. Da pališ nemaš potrebe uopšte jer ne dobijaš ama baš ništa, pogotovo ako ti je akumulator na punjaču koji ga održava u top stanju. Na početku sezone proveriš i kočiono ulje koje je higroskopno pa samim tim upija vlagu. Ako je udeo vlage veći od propisanog zameniš ga. Pokrij ga ciradom, ako imaš uslova tako pokrivenog ga drži ispod nekog krova ili u nekoj garaži i ne dozvoli da služiš motoru nego neka on služi tebi.

  • Sviđa mi se 7
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 356 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Liberty 150 - Beverly 250ie - Majesty 400

@ekozeljdruze, nije to filozofija.., zna se gde treba filozofirati , da ne spominjem sada te sfere zivota:Bandolero:

dao sam ti znak da podrzavam to sto si napisao ali ujedno zelim reci da vecini nas ovde skut-motor nije potreba-posao vec cisto zadovoljstvo-merak , i kako se svaki merak placa mnogi od nas (ima izuzetaka norm) su jedva priustili ovo zadovoljstvo i sada se grcevito bore da to malo gvozdja i plastike sto duze, kvalitetnije i tehnicki najispravnije odrze u zivotu tj na putu..

 

zato i cova @Philipp pita ono sto ga zanima i zeli koji korektan odgovor.

Svako je ili ce napisati nesto u skladu sa svojim znanjem ili iskustvom..

 

I da, kao i u zivotu gde sve je relevantno tako i ovde se dobija odgovora sa ovako ili onako..

 

pozZ

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 714 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL650

@ekozelj Bravo... slazem se potpuno sa svakom rečenicom. Koliko god da svi mi imamo utisak da motor ima dušu ( ne kažem da nema), na kraju, to je samo gomila metala koju si novcem kupio...

I obavezno iskoristiti svaki sunčan dan sa temperaturom u plusu, kad god je moguće, i protegnuti točkove.

Ne zbog motora, nego zbog sebe....

Sent from my SM-A515F using Tapatalk



Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 2035 postova
  • Lokacija: Београд
  • Motocikl: Био некад јапанац сада понтадеранац,и поново јапанац

@ekozelj

Чисто као инфо за све, гориво се квари и ако није месо. Дизели пре бензина, али неки временски период кад почиње да се мења је 3 месеца.

@Philipp

Резервоар пуниш до врха ако је метални, ако је пластичан нема потребе.

Аку скини и на одржавање, то је то.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja