Jump to content

Moto Zajednica

Anketa - Redovan servis na motoru

Gde radite redovan servis na svom motoru?  

62 članova je glasalo

  1. 1. Gde radite redovan servis na svom motoru?

    • Samostalno
      32
    • Uvek kod istog majstora
      16
    • Kod različitih majstora
      2
    • U ovlašćenom servisu
      8
    • Nikada ne radim servis
      0


Recommended Posts

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Baš me zanima koliko ljudi samostalno radi redovan servis na svom motoru. Ja ga u principu radim samostalno, mada trenutno moram u ovlašćenom servisu zbog garancije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2143 postova

Baš me zanima koliko ljudi samostalno radi redovan servis na svom motoru. Ja ga u principu radim samostalno, mada trenutno moram u ovlašćenom servisu zbog garancije.

 

Mogao bi da preformulises glasanje, posto su neki samostalni majstori one man band  ;) , ovlasceni servisi za pojedine marke motora (Marinkovic u Cacku za Kawasaki, Spale za Yamahu.

Tako da bi ja odgovorio: kod istog ovlascenog majstora vec godinama, obavezno svake godine na pocetku sezone.

 

;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1673 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kilo Smor L8

Pod garancijom uvek radim kod ovlascenog servisera, prethodni motor sam takodje odrzavao kod istih i posle garancije, al kako sam sada (nakon nekoliko meseci druzenja saBJB zgadijom)  mnogo vise upucen i bolje informisan pa mogu i da biram sigurno cu i servis da menjam ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Safety bike, 954 postova
  • Lokacija: Beograd - Cerak
  • Motocikl: nekad RS250 i AA500

Jos nisam nista radio na motoru.

Mislim da cu sam menjati ulje i filter na prolece, a mlad je, ne bi trebalo da se kvari  ;D.

Ne bih se usudio sem osnovnog servisa da nesto dalje cackam.

Sem alarma i jacih sijalica koej sam stavio.

 

Na prolece cu menjati sva ulja sto postoje na motoru !!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 528 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Sam radim redovan servis jer tada iskoristim priliku kad se vec prljam da pregledam svaki sraf, nekako se sigurnije osecam u voznji kada sam licno pregledao motor i znam sta (ne)valja a imam lose iskustvo sa majstorima. Prethodnom vlasniku su na redovnom servisu koji je odradjen 300km pre nego sto sam ga ja kupio sipali ulje preko maximuma i kad sam pazario motor i kreno da vozam pun gas da vidim kako ce se ponasati probio mi je dihtung na dekli i pocelo je da slini ulje. Prvi redovan servis koji sam ja radio je morao da bude tzv veliki servis tj menjanje lanca bregaste i to sam oterao kod majstora. Posle toga sam ja radio servis i primetio da svecice nisu stavljene one koje smo se dogovorili, od 3 navoja koji drze poklopac filtera kada sam odvrtao 2 su se raspala od pretegnutosti tako da sam morao i to da resavam.

 

E sad kad bolje razmislim mogao sam i sam da zamenim lanac bregaste, pa zakljucujem da sledeci put ima sam da radim sve na motoru sta god da se desi, znam da ce to trajati bar 4 puta duze nego sto bi majstor to uradio al bar znam da ce biti kvalitetno odradjeno, naravno sve sem menjaca to jos uvek nisam radio pa bih jedino masinu rasturio i odneo menjac majstoru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1433 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Koje radove obuhvata redovan servis?

Baš me zanima ko i kako sam podešava ventilie ili radi sync usisa, karburatora ko šta već ima..., na kojim to motorima, odakle im pločice itd

Zameniti ulje i filtere može bilo ko iz zanimacije ali nije sve u tome i u brisanju šrafova i poklopaca motora

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 528 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Koje radove obuhvata redovan servis?

Baš me zanima ko i kako sam podešava ventilie ili radi sync usisa, karburatora ko šta već ima..., na kojim to motorima, odakle im pločice itd

Zameniti ulje i filtere može bilo ko iz zanimacije ali nije sve u tome i u brisanju šrafova i poklopaca motora

Sve radim kod drugara koji ima kompletan alat, pa cak i instrument za sinhornizaciju karbova ako nesto neznam da uradim potrazim pomoc od drugara koji godinama popravlja sebi i drugarima motor i onda radim/ucim pod njegovoim nadzorom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Naravno da radim sve u ovlascenom servisu i to treba da rade svi koji imaju motore novije generacije sa naglaskom na one sa ubrizgavanjem. Servis nije samo zamjena ulja kako vecina to radi. potrebno je detaljno provjeriti motorcikl i po potrebi zategnuti olabavljene srafove. Pored toga, cesto je tu i promjena antifriza, kocione tecnosti itd. Sve ove i ostale stavke su detaljno opisane u svakom Sevice/Repair Manualu i ako neko ima sve sto mu treba za izvodjenje svih tih detaljnih radova, onda moze i sam. Licno imam sve od alata osim kompjutera bez kojega ne mogu da uradim APSOLUTNO NISTA na KTM-u, a na Yamahi nisam mogao samo par stvari. E sad, kakvi su nasi serviseri, to je vec drugo pitanje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Naravno da radim sve u ovlascenom servisu i to treba da rade svi koji imaju motore novije generacije sa naglaskom na one sa ubrizgavanjem. Servis nije samo zamjena ulja kako vecina to radi. potrebno je detaljno provjeriti motorcikl i po potrebi zategnuti olabavljene srafove. Pored toga, cesto je tu i promjena antifriza, kocione tecnosti itd. Sve ove i ostale stavke su detaljno opisane u svakom Sevice/Repair Manualu i ako neko ima sve sto mu treba za izvodjenje svih tih detaljnih radova, onda moze i sam. Licno imam sve od alata osim kompjutera bez kojega ne mogu da uradim APSOLUTNO NISTA na KTM-u, a na Yamahi nisam mogao samo par stvari. E sad, kakvi su nasi serviseri, to je vec drugo pitanje...

 

Lazo, jel znas koliko to servisera radi? (pod uslovom da mu ne stojis nad glavom!  >:()

 

Sto se Suzukija tice (cak i aktuelne generacije), SVE sto se tice redovnog odrzavanja mozes uraditi bez specijalnog alata, cak i rasturiti 90% motocikla pomocu prirucnog alata. Kompjuter ti je jedino potreban ako ces da ga mapiras, za redovnu eksploataciju uopste nije potreban, jer motocikl ima samodijagnosticki mod.

 

A kako to stoje stvari sa KTM-om sto ti kazes, malo mi nije jasno...?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Naravno da radim sve u ovlascenom servisu i to treba da rade svi koji imaju motore novije generacije sa naglaskom na one sa ubrizgavanjem. Servis nije samo zamjena ulja kako vecina to radi. potrebno je detaljno provjeriti motorcikl i po potrebi zategnuti olabavljene srafove. Pored toga, cesto je tu i promjena antifriza, kocione tecnosti itd. Sve ove i ostale stavke su detaljno opisane u svakom Sevice/Repair Manualu i ako neko ima sve sto mu treba za izvodjenje svih tih detaljnih radova, onda moze i sam. Licno imam sve od alata osim kompjutera bez kojega ne mogu da uradim APSOLUTNO NISTA na KTM-u, a na Yamahi nisam mogao samo par stvari. E sad, kakvi su nasi serviseri, to je vec drugo pitanje...

 

Lazo, jel znas koliko to servisera radi? (pod uslovom da mu ne stojis nad glavom!  >:()

 

Sto se Suzukija tice (cak i aktuelne generacije), SVE sto se tice redovnog odrzavanja mozes uraditi bez specijalnog alata, cak i rasturiti 90% motocikla pomocu prirucnog alata. Kompjuter ti je jedino potreban ako ces da ga mapiras, za redovnu eksploataciju uopste nije potreban, jer motocikl ima samodijagnosticki mod.

 

A kako to stoje stvari sa KTM-om sto ti kazes, malo mi nije jasno...?

 

Znam da niko od servisera to ne radi, ja sam uvijek poslije Spaleta sam ponovo provjeravao motor, a on bi mi promijenio ulje i uradio sinhronizaciju i ler gas na kompjuteru (kod Yamahe to tako mora). Sve je to stimalo ok, a sa KTM-om je druga prica. Stvari stoje ovako:

 

Cak ni ovlasceni serviseri nemaju Manual-e, vec svaki motor na servisu mora biti prikljucen na kompjuter koji mora biti konektovan na tzv. Dealer net i tamo treba izvrsiti reset servisa i onda komjuter automatski iz baze izbacuje podatke o motorciklu (model, podaci o vlasniku i mjestu kupovine, broj sasije, motora, predjena kilometraza i dosadasnji odradjeni servisi). Zatim komjuter sam izbacuje sta treba uraditi na konkretnom motoru po tackama. Ni sam serviser ne zna sta ce ovaj da mu izbaci jer ni on nema uputstva prije toga. Sve sto uradi mora da upise. Cak ne postoji ni servisna knjizica, tj. ne postoji u papirnoj varijanti. Serviser kada spoji motor na komjuter i ne vidi sve servise odradjene, nema vise garancije. Dakle, sve sto treba da se uradi i sve sto se uradi pise na njihovoj mrezi i sami serviseri nemaju service manuale vec moraju da rade sve sto tamo pise i odgovaraju za to sto urade. moram priznati da mi se svidja kako je to osmisljeno, nema vise majstora koji su nam zivce pili sa svojom filozofskom pricom i njihovom naravi kojoj se moras kloniti, ovako platis, znas sta dobijas i imas garanciju na uradjeni rad jer je sve dokumentovano i nema lazi i nema prevare...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1334 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: GSA

Još nisam radio ništa oko motora, al na proleće me očekuje zamena pločica, a sad pred zimu zamena ulja.Za pločice ću 100% da idem kod majstora, a za ulje ću da vidim, al ja ga neću menjati sigurno. :D  Prvih 10 dana kad sam uzeo motor jedva da sam spavao, samo sam se cimao zbog nekih gluposti, nemam petlje da čačkam bilo šta u šta se ne razumem.A u mehaniku se baš ne razumem, tako da će te poslove, bar još neko vreme umesto mene da radi majstor.Ja mažem lanac i nadam se da ću sam menjati ulje, kad mi neko pokaže prvi put.Ovo ostalo...Previše volim svoj motor da bi rizikovao da ga zajebem.  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3129 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

Uvek sam,zashto bih davao pare nekome za odvrnutih 10 srafova i 30min posla....

 

a varijanta da odes kod majstora, a on zamenu ne naplacuje, ako se ulje i filter kupe kod njega. Lepo sacekas 15 minuta i sve gotovo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

 

Znam da niko od servisera to ne radi, ja sam uvijek poslije Spaleta sam ponovo provjeravao motor, a on bi mi promijenio ulje i uradio sinhronizaciju i ler gas na kompjuteru (kod Yamahe to tako mora). Sve je to stimalo ok, a sa KTM-om je druga prica. Stvari stoje ovako:

 

Cak ni ovlasceni serviseri nemaju Manual-e, vec svaki motor na servisu mora biti prikljucen na kompjuter koji mora biti konektovan na tzv. Dealer net i tamo treba izvrsiti reset servisa i onda komjuter automatski iz baze izbacuje podatke o motorciklu (model, podaci o vlasniku i mjestu kupovine, broj sasije, motora, predjena kilometraza i dosadasnji odradjeni servisi). Zatim komjuter sam izbacuje sta treba uraditi na konkretnom motoru po tackama. Ni sam serviser ne zna sta ce ovaj da mu izbaci jer ni on nema uputstva prije toga. Sve sto uradi mora da upise. Cak ne postoji ni servisna knjizica, tj. ne postoji u papirnoj varijanti. Serviser kada spoji motor na komjuter i ne vidi sve servise odradjene, nema vise garancije. Dakle, sve sto treba da se uradi i sve sto se uradi pise na njihovoj mrezi i sami serviseri nemaju service manuale vec moraju da rade sve sto tamo pise i odgovaraju za to sto urade. moram priznati da mi se svidja kako je to osmisljeno, nema vise majstora koji su nam zivce pili sa svojom filozofskom pricom i njihovom naravi kojoj se moras kloniti, ovako platis, znas sta dobijas i imas garanciju na uradjeni rad jer je sve dokumentovano i nema lazi i nema prevare...

 

Auuuuu, potseti me da ne uzimam KTM!  ;D ;D ;D

 

A sta bi bilo kad ne bi isao na redovnu proveru u servisu? Mislim dal bi se samo gubila garancija, ili elektronika prebacuje rezim rada u "safe mode" ako se ne izvrsi resetovanje servisnog intervala?  :-\

Ipak sam ja vise za kljuc i shTrafciger (i cekic  ::)) nego za tastaturu....

 

 

A ovo za Yamahu mi malo cudno. Kod Suze se sinhronizacija radi pomocu manometra koji prikacis, a ler gas po principu "stapa-i-kanapa" tj, imas sraf kojim to regulises i za sauh i za normalan ler. Jel' tvoja Yamaha imala onu elektronsku kontrolu gasa ili...?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

A sta bi bilo kad ne bi isao na redovnu proveru u servisu? Mislim dal bi se samo gubila garancija, ili elektronika prebacuje rezim rada u "safe mode" ako se ne izvrsi resetovanje servisnog intervala?  :-\

Ipak sam ja vise za kljuc i shTrafciger (i cekic  ::)) nego za tastaturu....

 

 

A ovo za Yamahu mi malo cudno. Kod Suze se sinhronizacija radi pomocu manometra koji prikacis, a ler gas po principu "stapa-i-kanapa" tj, imas sraf kojim to regulises i za sauh i za normalan ler. Jel' tvoja Yamaha imala onu elektronsku kontrolu gasa ili...?

Gubis garanciju, ali to je najmanji problem. Ali zato kada ga prodajes, podjes sa kupcem u servis i tamo sve lijepo pise, cak i kada je udaren pa sredjivan sve pise...

 

Yamaha ima i tockic tipa stap i kanap i to mozes sam, ali preciznu kontrolu je morao raditi komjuterski.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Koje radove obuhvata redovan servis?

 

Sve ono što je objašnjeno u owner manualu kako se menja, dakle filteri, ulje, svećice. Slažem se da i štelovanje ventila spada u redovan servis, ali ne mislim na to, to je ipak malo komplikovaniji posao. Nismo svi na tom nivou poznavanja mašina i dobro je što je tako  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1433 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Koje radove obuhvata redovan servis?

 

Sve ono što je objašnjeno u owner manualu kako se menja, dakle filteri, ulje, svećice. Slažem se da i štelovanje ventila spada u redovan servis, ali ne mislim na to, to je ipak malo komplikovaniji posao. Nismo svi na tom nivou poznavanja mašina i dobro je što je tako  :D

Ako je tako onda sve radim sam.

Ventile nikada nisam pipnuo lično jer nemam niti jednu pločicu a i sync usisa nikada nisam radio jer nemam interesa da to kupim ako to radim jednom godišnje.

TPS proveravam sam kroz dijagnostiku u koju na Suzukiju ulazim lako jer sam izveo switch ispod sedišta a opis kodova grešaka je ispod sedišta.

Kod R1 Diag je mnogo jednostavniji,čak i pritup mapama koje skoro da ne smeš da diraš na svakom motoru je drugačije.

 

Ne znam koliko ljudi ozbiljno shvataju podešavanje ventila a i baš me zanima koji sve servisi i u kojim količinama i dimenzija imaju pločice.

Verujem samo oni najozbiljniji koji dugo rade. Jedna pločica košta 8-10 eur.

Ne priznajem brisanje dekla i kao ventili su ok, svi mora da budu bliže gornje granice sa jednakim zazorom.

Podešavanje ventila kod ZX10R, Honde 1000RR, Yamahe R1 i Suzukija 1000 je ozbiljan posao samo da priđeš ventilima a kada kreneš da vadiš pločice i da tražiš odgovarajuće to može da traje satima, naravno ako radiš za sebe.

Mislim da mnogi i dalje obrišu deklu i kažu ma sve je OK.

Zamena svećica takođe može da bude ozbiljan posao pogotovo na R1 2004-2008.

Na K6 1000 je nikada lakše možeš da uradiš na ulici za pola sata a na R1 mora da skidaš i hladnjak a da pre toga ispustiš antifriz.

Možda ima neki trik da se malo zakrene hladnjak ali je to jako teško tako uraditi.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

TPS proveravam sam kroz dijagnostiku u koju na Suzukiju ulazim lako

 

Koliko cesto to radis, i jel si imao slucaj da se rastelovao?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Uglavnom samostalno radim ono sto je potrebno. Doduse na kinezima je princip osamdesetih. Dva srafcigera, i dva-tri kljuca sve odvrcu tako da tu nema problema. Na skuteru sam imao problema dok sam nisam na "uvo i osecaj" nastelovao karburator. J*bem ja tu garanciju, kad treba da ides sto puta u servis, i nikad ne radi kako treba. Na motoru se ne bih usudjivao jer ih je dva komada i nisam upucen kako se to radi, kao sto mi nije jasno zasto se na motorima svaki cas razsteluju karburatori, a na kolima vozis isto dok ne umre auto.

Svecice, ulje, filteri i zamena delova kod kojih nije neophodno otvaranje masine, ukljucujuci i struju radim sam.

 

@Evil_Zo

Globalizacija, sekta, gej, nije lepo. Ok za neke stvari, ali oni ga bas preterase.

Nego jel poziva sam auto moto savez, ako se nedaj boze pokvari negde na putu. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1433 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

TPS proveravam sam kroz dijagnostiku u koju na Suzukiju ulazim lako

 

Koliko cesto to radis, i jel si imao slucaj da se rastelovao?

Da ti pravo kažem poslednji put sam to uradio kada sam oprao KN filter, a ne radim često, motor jednostavno ide korektno i zato ništa ni ne gledam.

Kada sam imao R1 2004 tada sam počeo dosta da koristim dijagnostiku a jednostavno volim da znam šta se dešava na motoru ako se ikada desi, da bi lako lokalizavao kvar i rešio problem.

Ni na jednom nisam imao nikada error code, ipak su to bili novi motori.

Ali dobro je biti spreman pa čak i na putu da znaš šta se dešava i gde da tražiš problem, zato ja imam ispod sedišta switch i listu kodova grešaka.

Imam čak negde oko podešavanja TPS-a neku sliku (zakretanjem šta gibiš a šta dobijaš) ali nikada nisam imao potrebe da to diram motorče ide korektno i ovako

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Imam čak negde oko podešavanja TPS-a neku sliku (zakretanjem šta gibiš a šta dobijaš) ali nikada nisam imao potrebe da to diram motorče ide korektno i ovako

 

Znam, zato sto u service manualu pise prilikom redovnog servisa na 12000km "provera polozaja TPS" senzora, pa zato pitam dal si imao priliku da se on rasteluje (majku mu njegovu, drze ga dva srafa, ne bi trebalo da se razdrma svaki cas, ali eto da vidim kakva su iskustva...)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1433 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Imam čak negde oko podešavanja TPS-a neku sliku (zakretanjem šta gibiš a šta dobijaš) ali nikada nisam imao potrebe da to diram motorče ide korektno i ovako

 

Znam, zato sto u service manualu pise prilikom redovnog servisa na 12000km "provera polozaja TPS" senzora, pa zato pitam dal si imao priliku da se on rasteluje (majku mu njegovu, drze ga dva srafa, ne bi trebalo da se razdrma svaki cas, ali eto da vidim kakva su iskustva...)

Za sada je uvek bilo ok, to lako možeš da vidiš na displeju ti lepo pokaže da li je vrednost korektna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja