Jump to content

Moto Zajednica

Tehnički pregled

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 432 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i
Stručniji će da kažu kakva je situacija na terenu, ali kakva god da je, ne vidim kako broj na instrument tabli može ikako da utiče ne tehničku ispravnost vozila.

Ne moze da utiče na tehničku neispravnost, ali vraćanje kilometraze predstavlja prevaru i kao takvo, možda se upisuje u bazu, da bi nadlezni organi to mogli da prate. Pogotovo je to prevara prilikom prodaje vozila, jer se kupac dovodi u zabludu.


:mobilizator:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 432 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i
@tomamega
Ne, kilometraza se cisto evidentira i poznata je samo teh. pregledu gde je bilo vozilo, takodje ne postoji neispravnost vezana za broj predjenih km. 
Problem je ako se brojke ne vide, to spada pod "uredjaje za kontrolu i davanje znakova" kao plava kontrolna lampa za dugo svetlo itd. i to se racuna kao neispravnost, prakticno se odnosi samo na elektro, manuelni su uvek tu. 

Hvala!

Znači, kao i sve u ovoj zemlji - upisivanje kilometraze je formalnost, ne koristi se za sustinsko suzbijanje endemske pojave kod nas - vracanje kilometraze. Pošto postoje baze za mnoge stvari, pomislio sam da se kilometraža upisuje u bazu koja je dostupna svim tehnickim pregledima.

Kad ono, treba samo da radi displej, očita se stanje, a sad ako je kilometraza manja nego prethodne godine, pa mozda je čovek vozio unazad 100k km


:mobilizator:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1734 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Dobra je ideja da se belezi kilometraza u bazi ali onda se otvara drugi problem:

Kupis auto sa smanjenom kilometrazom i kazu ti u bazi pise npr. 100k km vise, ne mozete da registrujete, sta cemo onda?

Na koju kilometrazu onda vratiti.

Cak i ako dozvole vracanje na prethodnu, opet ne sprecava preprodavce da vracaju, pa se ti posle zezaj na tehnickom. 
Jedina prednost je sto bi mogao na svakom tehnickom da proveris kilometrazu.

I to sve ako je auto vec bar jednom registrovan kod nas.

U taj sistem bi trebala i carina da udje pa odmah pri ulasku auta u drzavu da se belezi kilometraza i ubaci u sistem.

onda ovima sto uvoze i prodaju ostaje samo opcija negde u inostranstvu da vrate

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4877 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05 KTM RFS

Vracanje kilometraze nije zabranjeno. Moze se nekom pokvariti merač,... zameniće ga..

 

Promenio član srbac

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1734 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

U Srbiji se izgleda najvise meraci kvare, veca boljka od plivajuceg :)

 

Da sam dokon kupio bi neki krs i vratio kilometrazu na nulu pa u oglase sa tekstom:

Nov nov, dovezen kamionom iz salona i tako stajao ispred zgrade 20 godina.

Samo da vidim koliko ce budala da nasedne

Promenio član Sharky - Alex
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Motocikl: Moto Guzzi V7 III Stone
Pre 20 sati, idanijel je napisao:

Jel gledaju na retrovizorima homologaciju?

Poslato sa COR-L29 pomoću Tapatoka
 

Ovo je i moje pitanje. Sutra ću da pozovem neke tehničke preglede da proverim, jer me mrzi da vraćam fabričke.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1198 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000
Vracanje kilometraze nije zabranjeno. Moze se nekom pokvariti merač,... zameniće ga..
 
Ovo i vraćanje kilometraže nije isto, pod jedan, pod dva, u uređenim zemljama zamena km sata je škakljiva rabota, moraš da dokažeš da si morao da ga zameniš i ili ideš na podešavanje novog km sata da bude u skladu sa starim ili se u bazu upisuje dan zamene i km na starom i novom u trenutku zamene. Bukvalno ne možeš da registruješ auto ako ti je km manja nego na prethodnom tehničkom. Što bi se apsolutno moglo uvesti i kod nas. I trebalo bi po meni, razne prevare sa time su se previše odomaćile i uzimaju zdravo za gotovo.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 770 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

Vraćanje kilometraže se uglavnom radi posle odjavljivanja auta u inostranstvu i prije carinjenja ili prve registracije ovde. Što bi "uvoznici" rekli, dok je na šlepi.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 432 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i
Bukvalno ne možeš da registruješ auto ako ti je km manja nego na prethodnom tehničkom. Što bi se apsolutno moglo uvesti i kod nas. I trebalo bi po meni, razne prevare sa time su se previše odomaćile i uzimaju zdravo za gotovo.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk


Tako je!

To bi se moglo uvesti i kod nas jednim klikom, bukvalno. Ali, nema volje za tim, jer se ogromna muljanja rade i to masovno.

Ja sam svoj prosli auto prodao sa 270k km na satu. Posle toga, vidimd a je oglašen sa 170k km, na našim tablicama. Dakle nije iz insotranstva, već je vise godina registrovam kod nas. Bukvalno ne postoji način da se udje u trag pravoj kilometrazi polovnog auta.

U poslednjih 15tak god, svi automobili imaju digitalne merače, vezane za ECU automobila, tako da nema tu kvara merača što neki sugerisu. Sve se beleži u motornom računaru.


:mobilizator:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4862 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
Pre 9 sati, Mr_Wolf je napisao:

Ima i Michelin

IMG_20220507_141542.jpg

Pise li na obodu TWI? Ako ne pise - ne racuna se.

Vecina nas zna sta to ispupcenje znaci ali to nije tema kada je teh. u pitanju a evo i zasto: inspektor kada nas kontrolise na cega da se pozovem ako ne pise twi a nisam merio sublerom, takodje kod motocikla ne mozemo okretati tocak i traziti oznaku kao na autu koji je podignut dizalicom + vozilo se ne sme kretati u nazad (osim kada se proverava rikverc) a za napred mozda nema mesta, onda "zabodes" subler na licu mesta i stvar resena, na snimku stoji da je dubina sare proverena.

Nadam se da razumete sustinu.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 765 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NT1100

  

pre 32 minuta, bdada je napisao:

Pise li na obodu TWI? Ako ne pise - ne racuna se.

Vecina nas zna sta to ispupcenje znaci ali to nije tema kada je teh. u pitanju a evo i zasto: inspektor kada nas kontrolise na cega da se pozovem ako ne pise twi a nisam merio sublerom, takodje kod motocikla ne mozemo okretati tocak i traziti oznaku kao na autu koji je podignut dizalicom + vozilo se ne sme kretati u nazad (osim kada se proverava rikverc) a za napred mozda nema mesta, onda "zabodes" subler na licu mesta i stvar resena, na snimku stoji da je dubina sare proverena.

Nadam se da razumete sustinu.

 

Evo sad sam pogledao. Formalno je verovatno odgovor ne. Naime, kod Michelina je TWI označen mišelinkom, tako da nigde ne piše eksplicitno da se tu nalazi.

Tread wear indicators, built into the main tread grooves, show the tread depth. On MICHELIN tires, the Michelin Man figure shows where these indicators are located.

image.png.d3f65f2873caeb0f70552653ded7dc5d.png

 

Nije baš najbolja slika, vadio sam sa nekih starih.

 

Inače, daleko bilo da imam nešto protiv šublera, samo se ne sećam da sam video da su mi merili dubinu šare na tehničkom pre neki dan. Možda samo nisam obratio pažnju.

Promenio član Mr_Wolf

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2981 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Koliko se ja sećam, raniije nije bilo merenja šare za motore. Kad su i to uveli? I, koja je sad minimalna dubina?

Edit: tačnije, nije bila propisana ikakva dubina šare. I ćelave gume su bile po zakonu.

Promenio član misa-pei

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1247 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000 L
WWW.B92.NET

U Nemačkoj je izbila velika afera u kojoj su izveštaji sa tehničkih pregleda vozila falsifikovani, a automobili pušteni u saobraćaj iako za to nisu ispunjavali uslove.

 

Ja kad pricam mojoj okolini da su Nemci sad kao u Jugoslaviji 80 tih i kao da zive u komunizmu,niko mi ne veruje.

A ja postao kao Svaba iz 80-tih,jebem ti karmu:lol3:.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Neću da reklamiram ali u Braće Jerković ima tehnički za motocikle koji radi normalno. Ne mora da se zakazuje 10 dana unapred, ne traje tehnički 16 sati, ne skidaju kofer, rade posle 17h. Ima online zakazivanje pa daju i popust...



  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2195 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Ne moraš da reklamiraš firmu, daj samo adresu...:)

Trebaće nekom...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja