Jump to content

Moto Zajednica

Francuska 2008

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

 

Vidim da polako najavljujes kraj.  :-\   Iskreno se nadam da sam lose procenio !

 

 

 

Ma ima jos dosta do kraja  ;):) Za kraj sam ostavio Djurino & Svabino ''sveto mesto''  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5486 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

 

Vidim da polako najavljujes kraj.  :-\   Iskreno se nadam da sam lose procenio !

 

 

 

Ma ima jos dosta do kraja  ;):) Za kraj sam ostavio Djurino & Svabino ''sveto mesto''  ;D

 

Nego, jel to negde zastalo? Da ne treba da se pogura? Jedva cekam deo sa ``svetog mesta``! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1020 postova
  • Lokacija: Sopot
  • Motocikl: BMW R1200RT Honda VFR 800 v-tec MotoGuzzi falkone NSU SuperMAX Tomos T12

Pravi profesionalni putopis,svaka cast i hvala vam  sto smo i mi u mogucnosti da vidimo bar deo onoga sto ste i vi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

 

Vidim da polako najavljujes kraj.  :-\  Iskreno se nadam da sam lose procenio !

Ma ima jos dosta do kraja  ;):) Za kraj sam ostavio Djurino & Svabino ''sveto mesto''  ;D

 

Ma ovo me strecnulo !!

 

Bio je kraj nase ovogodisnje posete Normandiji. Vreme je bilo detaljno isplanirano, tako da smo sutradan morali da krenemo za Bretanju.

 

Sad mi je lakse.  :)  Bice jos uzivanja, a noci su sve duze.  ;)  Vec sad razmosljam kada prodje i "sveto mesto", vraticu se na pocetak na pocetak da se utvrdi gradivo.  ;):)

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Fougeres

 

Od Mont-St.Michela odvojili smo se od mora i krenuli u unutrasnjost Francuske. Cilj nam je bio jedan od ''pogranicnih'' gradova Bretanje - Fougeres.

 

IMG_1952.jpg

 

IMG_1953.jpg

 

IMG_1954.jpg

 

IMG_1955.jpg

 

IMG_1956.jpg

 

IMG_1957.jpg

 

IMG_1949.jpg

 

IMG_1951.jpg

 

Opustena voznja kroz polja,sela & varosice. Sve sredjeno ''tip-top'', asfalt i u najvecoj vukoj...ni kao staklo. Sve je super, samo ljudi nema  :-\

Hvala Bogu na Zumu i znakovima obavestenja kojih ima na svakom koraku (za razliku od drage mi Otadzbine, gde iste ne drzimo da bi zbunili agresorske padobrance  ;) ) inace ne bi imali koga da pitamo za pravac, kad bi se izgubili.

Mada iskreno, ne znam ni kako bi pitali posto francuski ne znamo a engleski je od koristi koliko i svahili. :)

 

Konacno stizemo u Fougeres.

 

798px-Bretagne_Fougeres_2005_138a.jpg

 

800px-Chateau_de_Fougeres_-_Bretagn.jpg

 

800px-Fougres_-_Bretagne_France_07.jpg

 

Fougeres je divan srednjevekovni gradic, sa uskim kamenom poplocanim ulicama i veoma dobro ocuvanom tvrdjavom. Ovaj grad je bio u funkciji granicne odbrane Bretanje. Tokom srednjeg veka putovanje kopnom je bilo daleko rizicnije nego morima,tako da je Bretanja imala mnogo razvijenije ekonomske,kulturne,verske i etnicke veze sa Engleskom i Irskom nego sa susednim francuskim pokrajinama. Anektirao je ju je tek 1532 godine francuski kralj Fransoa I. Tokom kasnijih vekova centralana vlast je sa vise ili manje uspeha  pokusavala da suzbije bretonski nacionalizam i gurne u zaborav njihov jezik.

 

IMG_1965.jpg

 

IMG_1967.jpg

 

IMG_1968.jpg

 

IMG_1969.jpg

 

IMG_1970.jpg

 

IMG_1974.jpg

 

IMG_1975.jpg

 

IMG_1976.jpg

 

IMG_1977.jpg

 

IMG_1978.jpg

 

IMG_1980.jpg

 

IMG_1982.jpg

 

Nekako bas kad smo seli u centru grada da ''danemo dusom'' - stize nas umor!  :-[ Potpuni kolaps. Vise nismo mogli ni korak da napravimo sem da nadjemo neko lepo mesto, jedemo & padnemo u krevet.

U lokalnom turistickom officu (jedino mesto gde mozda neko natuca taj banalni engleski jezik), kroz salu objasnih koliko smo umorni i kako nam je potrebno neko ''rajsko mesto'' za odmor. Bez mnogo razmisljanja poslase nas ovde  http://pagesperso-orange.fr/la-perouse-du-mitan/accomodation-bretagne-home.htm

 

I nisu nas prevarili....

Na lepse uredjenom privatnom imanju nisam bio nikad. Osam hektara perfektno uredjene baste,sume i travnjaka. Mir,tisina & pticice.Raj!

Udaljenost od centra Fuzera kao Banjica od Terazija. Zasto ovakvog smestaja nema kod nas - nije mi jasno. 100X bolje od bilo kog hotela a cena smesna. Domacin vas doceka sa lokalnim vinom,pivom i sirom, a doruckujete vruce kroasane i domace djakonije u rajskom okruzenju.

 

Gazda zna engleski tako da smo se konacno lepo ispricali sa jednim ''originalnim'' francuzom. Kaze da je citavog zivota zeleo da mu posao bude gajenje cveca i vrtova, pa je konacno u penziji uspeo da spoji lepo i korisno. Sredio je farmu koja je mnogo godina unazad bila u posedu familije njegove zene, pa sad uziva u ostvarenju svojih snova. Turisti mu dodju kao razonoda i mogucnost da stalno upoznaje nove ljude.

 

_MG_7839.jpg

 

_MG_7843.jpg

 

_MG_7844.jpg

 

_MG_7845.jpg

 

_MG_7847.jpg

 

_MG_7856.jpg

 

_MG_7858_resize.jpg

 

_MG_7859_resize.jpg

 

_MG_7862.jpg

 

_MG_7865.jpg

 

_MG_7870_resize.jpg

 

_MG_7886_resize.jpg

 

_MG_7887_resize.jpg

 

_MG_7888_resize.jpg

 

_MG_7890.jpg

 

_MG_7891.jpg

 

_MG_7894.jpg

 

_MG_7897.jpg

 

_MG_7898.jpg

 

_MG_7900.jpg

 

_MG_7901_resize.jpg

 

_MG_7904.jpg

 

_MG_7914.jpg

 

Ovde smo sreli i rodonacelnika svih Epagneul Bretona  8) . Kaze da ne bi napustio Otadzbinu ni po koju cenu.  ;D

 

_MG_7915.jpg

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Dolina Loare- Blois

 

Poseta dolini Loare i njenim dvorcima bila je velika zelja moje supruge, a svi znate kako mozete da prodjete ako ne izlazite u susret zeljama svojih lepsih polovina.

Salu na stranu i ja sam zeleo da vidim kako izgleda ''Vrt Francuske'' i ''Kolevka francuskog jezika''.

 

Chteaux_de_la_Loire_-_Karte.jpg

 

Zemlja vina i najdelikatnije kuhinje na svetu, prekrivena dvorcima i palatama. Posto u UNESCO nisu mogli da se sloze koji je njen deo najvazniji i najlepsi, 2000.godine celokupnu njenu teritoriju proglasili su ''Svetskim kulturnim nasledjem'' i tako zastitili za buduce generacije.

Zamkovi i utvrdjenja poceli su na ovom mestu da se grade jos u X.veku. Prvo su poceli da ih zidaju francuski kraljevi, privuceni veoma ugodnom klimom,plodnom zemljom i prostranim lovistima. Aristrokratija koja je zelela da bude blizu vladara gradila je zamkove u neposrednoj blizini. Ovo je dovelo do toga na relativno malom prostoru, imate tako veliki broj prelepih gradjevina.

Sredinom XVI veka. kralj Fransoa I seli prestonicu u Pariz, ali dolina Loare i dalje ostaje mondensko mesto za uzivanje i letnje provode francuske aristokratije.

Nesrecna FBR dovela je do toga da su mnogi dvorci i palate unisteni, spaljeni i opljackani  :'(. Jedno vreme je izgledalo kao da ce sve ovo kulturno i  arhitektonsko nasledje koje vekovima stvarano, nestati pod navalom drustvenog "taloga" koji je svojom pobunom uzdrmao i unazadio Francusku krajem XVIIII veka. Na svu srecu ovo neprirodno stanje u kolevci evropske civilizacije nije moglo dugo da potraje, tako da je novonastali sloj bogate burzoazije poceo da kupuje ruinirane dvorce, vraca ih u prvobitno stanje i tako ponovo vrati sjaj ovom dela Francuske.

 

Smestili smo se u mestu Courbouzon i ponovo u ''domacoj varijanti'' http://www.chambresdhotes-chambord.com/liens.html

 

Picture231.jpg

 

Picture232.jpg

 

Picture233.jpg

 

Picture235.jpg

 

Picture237.jpg

 

Picture238.jpg

 

Picture244.jpg

 

Picture248.jpg

 

Picture249.jpg

 

Courbouzon se nalazi u neposrednoj blizini grada Bloisa koji nam po planu bio prvi za obilazak.

 

Ovaj grad vuce svoje korene kos iz VI veka. 1429.bio je baza Jovanke Orleanke za oslobadjanje Orleana.U njegovom dvorcu rodio se francuski kralj Luj XII. Tokom ratova izmedju katolika i protestanata u XVI veku, ovde se odigralo i cuveno ubistvo vojvode de Guisea i njedovog brata kardinala Louisa II koje je podmuklo organizovao francuski kralj Henri III. Ubrzo posle toga ovde je umrla od upale pluca i njegova mocna majka Catherine de' Medici, jedna od zena koje su ostavile snazan pecat na istoriju Francuske.

Dvorac je opljackan i ruiniran tokom FBR.

Restaurirao ga je i pretvorio u muzej kralj Louis-Philippe.

 

IMG_2033.jpg

 

IMG_2035.jpg

 

IMG_2037.jpg

 

_MG_8065.jpg

 

_MG_8069.jpg

 

_MG_8076.jpg

 

_MG_8077.jpg

 

_MG_8078.jpg

 

_MG_8079.jpg

 

_MG_8083.jpg

 

_MG_8084.jpg

 

_MG_8085.jpg

 

_MG_8089.jpg

 

_MG_8090.jpg

 

_MG_8100.jpg

 

_MG_8102.jpg

 

_MG_8103.jpg

 

_MG_8108.jpg

 

_MG_8111.jpg

 

_MG_8114.jpg

 

_MG_8115.jpg

 

_MG_8117.jpg

 

_MG_8153.jpg

 

Dvorac i njegova okolina.

 

_MG_8063.jpg

 

_MG_8067.jpg

 

_MG_8073.jpg

 

_MG_8087.jpg

 

_MG_8092.jpg

 

_MG_8094.jpg

 

_MG_8096.jpg

 

_MG_8097.jpg

 

Stari most na Loari u centru Bloisa. Na tabli je urezano ko ga je podigao i koliko je puta bio rusen.

 

_MG_8145.jpg

 

_MG_8118.jpg

 

_MG_8122.jpg

 

_MG_8124.jpg

 

_MG_8127.jpg

 

_MG_8128.jpg

 

_MG_8141.jpg

 

_MG_8150.jpg

 

_MG_8152.jpg

 

IMG_2181_resize.jpg

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Chateau de Chambord

 

 

Najveci i najpopularniji zamak u dolini Loare. Projektovao ga je i izgradio za kralja Fransoa I italijanski arhitekta Domenico da Cortona 1519. Neki kazu da mu je osnove plana dao licno Leonardo Davinci. Palata  je ogromnih dimenzija (440 soba,365dimnjaka i 85 velikih stepenista) a cilj ovako monumentalne renesansne gradjevine, bio je da istakne narastajucu moc centralne vlasti i vladara.

Kad ga je napravio, Fransoa I je u njemu proveo ukupno 42 dana posto mu je delovao isuvise ''hladan'' za njegov ukus. Kapric vlastodrzaca koji se kao neki sablon ponavlja kroz citavu istoriju.

Ono sto  nas je  najvise fasciniralo je cinjenica da  je sam zamak sluzio kao ''kucica za lov''  :D francuskim kraljevima.I danas je okruzen najvecim odrzavanim lovistem u Evropi. U njemu ima svih vrsta divljaci,pa cak i medveda. Celo loviste je okruzeno visokim zidom, verovatno da ''obican svet'' ne bi dosao u iskusenje da obogati  trpezu kraljevskom divljaci. ;D

 

IMG_2073_resize.jpg

 

Ovde se vidi ''zidic''  :)

 

IMG_2075_resize.jpg

 

IMG_2059_resize.jpg

 

_MG_7918_resize.jpg

 

IMG_2082_resize.jpg

 

_MG_7927.jpg

 

_MG_7931_resize.jpg

 

_MG_7933.jpg

 

_MG_7938_resize.jpg

 

_MG_7943.jpg

 

_MG_7953_resize.jpg

 

_MG_7957_resize.jpg

 

_MG_7959.jpg

 

_MG_7967_resize.jpg

 

_MG_7970.jpg

 

_MG_7973_resize.jpg

 

_MG_7983_resize.jpg

 

_MG_7988_resize.jpg

 

_MG_7991.jpg

 

_MG_7993.jpg

 

_MG_7996_resize.jpg

 

_MG_7999_resize.jpg

 

_MG_8000_resize.jpg

 

_MG_8004_resize.jpg

 

_MG_8011.jpg

 

_MG_8013.jpg

 

_MG_8015.jpg

 

_MG_8026_resize.jpg

 

_MG_8028_resize.jpg

 

_MG_8031.jpg

 

_MG_8036.jpg

 

_MG_8038_resize.jpg

 

IMG_2098_resize.jpg

 

IMG_2127_resize.jpg

 

IMG_2135_resize.jpg

 

IMG_2168_resize.jpg

 

IMG_2176_resize.jpg

 

Nece mene niko da pravi ''rogonjom''! Mogu i sam....kad sam vec pokvario ''tocilicu''  ;D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

 

Jel mozes da mi kazes sta je ova "kuglica" ?  Bas deluje cudno, a pri uvecanju fotke se razliju pikseli pa ne mogu da odgonetnem.

 

Courbouzon.jpg

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Auuu....a taman sam se ''poradovao'' da sam uhvatio NLO  ;D ;D ;) kad ono....posle analize u centru ''stranih placenika i domacih izdajnika'' - iskreno, nikad nisam shvatao kakvi su to ''strani izdajnici''  ??? ;D - izgleda je u pitanju bio leteci pacov ili po naski golub, columba spp. :-[ ::):D

 

_MG_8117.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Chateau de Cheverny

 

Zamak Renesansnog stila sa veoma jasnim uticajem klasicne epohe. Prvo sto vam upada u oci je neka vrsta uzvisenosti, koja verovatno potice iz njegovih pravilnih simetricnih linija. Ovo je jedan od najocuvanijih i enterijerski najbolje opremljenih dvoraca u dolini Loare. Originalni i perfektno ocuvani namestaj ide u proslost sve do perioda Luja XIII. Ovu ''srecu'' najvise moze da zahvali tome sto je sem u jednom kratkom periodu, od svog nastanka pa do danas pripadao istoj familiji.

Sama prica o nastanku dvorca zanimljiva je  i bar za mene, veoma poucna.Ovde sam mogao da vidim, kako ''nastaje'' prava aristokratija i koliko je vremena za to potrebno. Zalosno je sto smo mi bez nase ostali u vreme kada je ovaj dvorac nastajao, a one koji su pokusali posle toliko vekova da je svojim radom,zaduzbinama i kulturom ''ozive''  - postreljali u periodu 1944-45.  :'(

Porodica  Hurault koja je stvorila ovo predivno zdanje, bila je vec krajem XIV veka veoma poznata. Iz svojih redova davala je najvise drzavne cinovnike (drzavne sekretare,ministre i kancelare) koji su sluzili francuske kraljeve od Luja XII pa do Hendrija IV. 1490 Jacques  Hurault, intendant kralja Luja XII (jel vam ovo nesto poznato - tenderi, javne nabavke i tako to....?  ;D ;D ;D ) resio je da srusi mlin i napravi dvorac. Na mestu ovog srednjevekovnog zamka, koji svojim odbrambenim kulama,jarkom ispunjenim vodom i debelim zidovima vise nije odgovarao potrebama njegovih vlasnika, 1634. sagradjen je dvorac koji danas mozemo da vidimo.

U njemu se odigrala i jedna tragicna prica. Mladi vlasnik dvorca Henri Hurault, potaknut neslanim salama kralja Henrija IV, nenajavljen je dosao iz Pariza  u Cheverny. Posto svi znamo da ovakve posete mogu samo da dovedu do problema (ja se napr. uvek javim kad dolazim sa sluzbenog puta  ;D ;) ) mozete da predpostavite sta je zatekao u svojoj spavacoj sobi. Ljubavnik mlade kontese skocio je kroz prozor, ali je imao nesrecu da polomi nogu, tako da nije mogao da pobegne macu razljucenog supruga. Kada je zavrsio sa njime, Henri se vrtio u sobu kod svoje nesrecne supruge i ostavio joj mac i casu sa otrovom. Maleroznoj devojci presudio je otrov.  :'(

Henri Hurault se posle ove tragedije ponovo ozenio, a njegova nova supruga zasluzna je za prosirenje, ukrasavanje i izgled Chevernya u ovom obliku.

Njihovi potomci i danas dan upravljaju ovim predivnim dvorcem. Ocigledno nasledivsi preduzimljivi duh svojih predaka, oni i dalje zive u kompleksu koji okruzuje dvorac i redovno upraznjavaju lov,golf i sl. aktivnosti koje dolikuju njihovom rangu. Budzet im neprestano pune ovakvi ''smrtnici'' kao mi, koji placaju ne bas jeftine karte kako bi makar malo ''zavirili'' u njihovu privatnost, stvaranu vekovima.

Okruzen je predivno uredjenim parkom, a na kraju citavog imanja nalazi se jedna od najvecih i najbolje opremljenih prodavnica suvenira koju smo posetili u dolini Loare.

 

_MG_8157.jpg

 

Parking na trgu ispred ulaza u kompleks dvorca.

 

_MG_8158.jpg

 

_MG_8159.jpg

 

_MG_8162.jpg

 

_MG_8171.jpg

 

_MG_8173.jpg

 

_MG_8179.jpg

 

_MG_8185.jpg

 

_MG_8186.jpg

 

_MG_8187.jpg

 

_MG_8191.jpg

 

_MG_8194.jpg

 

_MG_8198.jpg

 

_MG_8202.jpg

 

_MG_8204.jpg

 

_MG_8205.jpg

 

_MG_8209.jpg

 

_MG_8211.jpg

 

_MG_8215.jpg

 

_MG_8216.jpg

 

_MG_8219.jpg

 

_MG_8229.jpg

 

_MG_8232.jpg

 

_MG_8238.jpg

 

_MG_8240.jpg

 

_MG_8241.jpg

 

_MG_8245.jpg

 

_MG_8248.jpg

 

_MG_8251.jpg

 

_MG_8252.jpg

 

_MG_8254.jpg

 

_MG_8255.jpg

 

_MG_8260.jpg

 

_MG_8265.jpg

 

_MG_8269.jpg

 

_MG_8263.jpg

 

''Najnovija'' generacija vlasnika dvorca. Ima jos neozenjenih i neudatih ako ima zainteresovanih!  ;D ;)8)

 

_MG_8290.jpg

 

_MG_8294.jpg

 

_MG_8296.jpg

 

_MG_8300.jpg

 

_MG_8301.jpg

 

_MG_8307.jpg

 

_MG_8311.jpg

 

_MG_8318.jpg

 

_MG_8324.jpg

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Chateau de Chaumont

 

Podizanje ovog zamka zapoceto je 1465. godine pod upravom plemica Pierre d'Amboisa. Konstrukcija i gradjenje trajele su kroz sledece tri generacije.

Zamak koji se nalazi na brdu iznad reke Loare okruzen sumom, u prvo vreme imao je uglavnom odbrambenu namenu. Tokom vremena, uticaj italijanske Renesanse bio je sve jaci a vlasnici zeljni veceg ''komfora''. Dodata su nova krila, kule su dobile krovove a na na njihovim zidovima pojavili su se prozori.

1560. kupila ga je kraljica Catherine de'Medici, posle smrti svog muza Henrija II. Kako su to bila vremena drugacija od ovih danasnjih, govori i podatak da ga je mocna francuska kraljica DALA U ZAMENU za dvorac Chenonceau, bivsoj ljubavnici svog pokojnog muza Diani de Poitiers. Zena koja je jedna od glavih organizatora krvave ''Bartolomejske noci'' - istu ''tehniku'' nije primenila na bivsoj suparnici u krevetu. Cudni su putevi Gospodnji..... :);)

U Chaumontu danas postoje ocuvane spavace sobe ove dve uticajne i kontraverzne zene.

1938. godine zamak je otkupila drzava, restaurirala ga i otvorila za javnost.

Tokom nase posete na  imanju dvorca odvijala se izlozba cveca, tako da Tanjino uzivanje bilo potpuno! ;D

 

_MG_8329.jpg

 

_MG_8332.jpg

 

_MG_8333.jpg

 

_MG_8334.jpg

 

_MG_8337.jpg

 

_MG_8338.jpg

 

_MG_8417.jpg

 

_MG_8418.jpg

 

_MG_8419.jpg

 

_MG_8342.jpg

 

_MG_8346.jpg

 

_MG_8347.jpg

 

_MG_8349.jpg

 

_MG_8350.jpg

 

_MG_8353.jpg

 

_MG_8355.jpg

 

_MG_8361.jpg

 

_MG_8362.jpg

 

_MG_8363.jpg

 

_MG_8364.jpg

 

_MG_8370.jpg

 

_MG_8371.jpg

 

_MG_8376.jpg

 

_MG_8377.jpg

 

_MG_8378.jpg

 

_MG_8410.jpg

 

_MG_8416.jpg

 

_MG_8421.jpg

 

_MG_8423.jpg

 

_MG_8425.jpg

 

_MG_8427.jpg

 

_MG_8428.jpg

 

_MG_8432.jpg

 

_MG_8434.jpg

 

_MG_8438.jpg

 

_MG_8440.jpg

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Pa to ti je neka vrsta trezora ili sanduka za dragocenosti s pocetka XIV veka. Mehanizam dosta podseca na tkzv. H brave koje se danas masovno ugradjuju na ulazna vrta po stanovima. Samo sto je ovaj mehanizam star 500 godina, jos uvek besprekorno funkcionise + prelepo izgleda.

Mozete misliti koliko je $ imao onaj koji je u to vreme mogao da ga sebi priusti.  ;)8) :o

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Chateau de Chenoncheau

 

Ovo je najlepsi dvorac koji smo posetili ove godine u dolini Loare. Nastao je na mestu starog srednjevekovnog zamka 1512. Napravio ga je intendant kralja Charlesa VI - Thomas Bohier. Od starog zdanja ostala je samo kruzna kula na samom ulazu u dvorac.

Zidanje dvorca je Thomasa kostalo ''kao Svetog Petra kajgana''  ;)  posto je sve radove nadgledala njegova supruga. Zahvaljujuci njenom istancanom ukusu i nehajnom odnosu prema novcu, kasnijim generacijama ostalo je ovo predivno zdanje.

Kako vec red posle smrti oca i majke njihov ''sincic'' se toliko zaduzio, da je  zamak bio konfiskovan od strane kralja Fransoa I.

Kralj je na ovo imanje voleo da dolazi sa vrlo ''sirokim'' drustvom. Njega su cinile zakonite zene + ljubavnice.  ;D ;D Ove druge su cesto imale daleko veci politicki uticaj (tek da se vidi kako danasnji ''nosioci vlasti'' nisu nista drugaciji od onih od pre 500 godina).

Ovde je i nastala veza izmedju kraljevog sina (buduceg Henrija II) i Diane de Poitiers, po nalogu Fransoa I. Iako starija od njega 19 godina, Diana ga je tako vesto ''obradila''  ;) da Henri skoro i nije mario za svoju zakonitu zenu Katarinu de Medici. U znak ljubavi i paznje poklonio joj je citav Chenoncheau. Njena lepota je uprkos godinama koje su prolazile ostajala skoro neizmenjena. Kazu da je tajna bila u tome sto je ustajala veoma rano, kupala se u veoma hladnoj vodi, setala i bavila sportom - a onda odlazila u krevet pre 12h da se ponovo odmori.

Sreca joj je okrenula ledja 1559.godine kada je tacno po Nostradamusovom prorocanstvu Henri II poginuo tokom viteskog turnira. Katarina de Medici je docekala svojih ''pet minuta''. Odmah je trazila od Diane povratak celokupne imovine ali joj je iz nepoznatih razloga u zamenu dala dvorac Chaumont.

Poslednji francuski kralj koji je voleo da vreme provodi u Chenoncheau bio je Luj XIV.

Zamak je 1888. bogati industrijalac Henri Menier. Njegova porodica i danas upravlja ovim imanjem.

Tokom I sv. rata dvorac je bio pretvoren u bolnicu za francuske ranjenika, a tokom II bio je jedna od baza pripadnika francuskog pokreta otpora.

Dvorac je okruzen ogromnim parkom u kome se mogu naci i poznati lavirinti od zive ograde.

U podnoziju zamka mozete iznajmiti camac za romanticnu voznjicu po reci koja protice ispod same gradjevine, a u jednoj od pomocnih zgrada dvorca mozete posetiti fenomenalan muzej vostanih figura (naravno, tematikom vezanih za istoriju samog mesta).

 

_MG_8452.jpg

 

_MG_8465.jpg

 

_MG_8469.jpg

 

_MG_8447.jpg

 

_MG_8450.jpg

 

_MG_8457.jpg

 

_MG_8467.jpg

 

_MG_8470.jpg

 

_MG_8472.jpg

 

_MG_8473.jpg

 

_MG_8516.jpg

 

_MG_8540.jpg

 

_MG_8542.jpg

 

_MG_8478.jpg

 

_MG_8479.jpg

 

_MG_8481.jpg

 

_MG_8499.jpg

 

_MG_8501.jpg

 

_MG_8508.jpg

 

_MG_8513.jpg

 

_MG_8521.jpg

 

_MG_8545.jpg

 

_MG_8547.jpg

 

_MG_8555.jpg

 

_MG_8556.jpg

 

_MG_8561.jpg

 

Diane de St-Valier de Poitiers kleci u molitvi. Na prethodnim slikama se vidi u drustvu svog ljubavnika kralja Henrija II

 

_MG_8567.jpg

 

Luj XIV Kralj Sunce - po povratku iz lova.

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Al si krenuo da stancujes. Ima se vremena dok ne prebroje glasove ;D

 

Stvarno prelepo, jedino sto su slike previse fotoshopovane zamoj ukus

 

Glasovi su unapred prebrojani  ;D

 

Jedina slika koja je filterovana je br.2 - sve ostale su potpuno verne ''originalu''.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

U dolini Loare zavrsila se nasa ovogodisnja poseta Francuskoj. Za ovako veliku i lepu zemlju malo je i tri meseca, tako da smo resili da svake godine istrazujemo ''parce po parce''  :)

Povratak je planiran po etapama Blois-Freiburg-Kaprun-Bled-Beograd.

 

Put od Loare do Freiburga u Nemackoj vozili smo po autoputevima posto smo zeleli da za jedan dan predjemo sto vecu kilometrazu. Vreme po principu, kisa -Sunce-provala oblaka, nije nam bas islo na ruku.

U Freiburg smo stigli potpuno ''smoreni'' tako da nismo imali snage za obilazak i fotografisanje. Vecera & ''pad u nesvest''  :P

 

Schwarzwald ili Crna Suma

Oni malo stariji sigurno se secaju serije Die Schwarzwaldklinik, doktora Udo Brinkmanna  & zajebancije vezane za njegovo ime, pa njegove svalerke Schwester Elke  ;D ;D itd. Ovo nam je bila prilika da predjemo preko nemackog Zlatibora, udahnemo vazduh Crne Sume i vidimo hoce li i na nas imati isti efekat kao na osoblje nadaleko cuvene klinike. 8) ;D ;)

Sve fotografije je snimila moja zena i to sa motora u pokretu.

 

Picture321.jpg

 

Picture322.jpg

 

Picture329.jpg

 

Picture332.jpg

 

Picture334.jpg

 

Picture335.jpg

 

Picture336.jpg

 

Picture337.jpg

 

Picture338.jpg

 

Picture344.jpg

 

Picture345.jpg

 

Picture348.jpg

 

Picture349.jpg

 

Picture350.jpg

 

Picture351.jpg

 

Picture363.jpg

 

Picture368.jpg

 

Picture369.jpg

 

Picture371.jpg

 

Picture373.jpg

 

Picture394.jpg

 

Picture395.jpg

 

Picture412.jpg

 

Picture413.jpg

 

Picture416.jpg

 

Picture400.jpg

 

Malo ''umetnosti''.... ;D ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Gledam ona brdašca sa travom...ko li je to sve pokosio da tako lepo izgleda??

 

Slike su stvarno fantastične.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja