Jump to content

Moto Zajednica

Francuska 2008

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Posto je Sunce pocelo da nemilice przi, odlucio sam da moju dragu odvedem na jedno prijatnije mesto. ;D

 

Fort De Douaumont

Ovo je jedna od najvaznijih tvrdjava u sistemu fortifikacija Verdena. Splet pogresnih odluka francuskog GS  i citavog niza srecnih okolnosti po Nemce, doveo je do toga da ova tvrdjava bude osvojena od strane sacice vojnika i jednog odvaznog oficira - bez ispaljenog metka :o

Ova greska je kasnije skupo kostala francusku stranu. U uzaludnim pokusajima da ponovo vrate tvrdjavu, izginule su desetine hiljada francuskih vojnika.

Sama tvrdjava je bila ''baksuzna'' i za same Nemce.Najpoznatiji incident se dogodio 8.Maja 1916, kada se necijom nepaznjom vatra iz kuhinje prosirila do magacina sa rucnim granatama i gorivom za bacace plamena. Plamena oluja koja je zahvatila hodnike u trenutku je ubila nekoliko stotina vojnika. Da bi stvar bila jos gora, one koji su ispred ovog uzasa uspeli da pobegnu prema rovovima svoje strane, docekala je uraganska vatra iz mitraljeza njihovih saboraca, koji su mislili da se radi o francuskom napadu.

Koliko je zaista bilo poginulih, nije nikada ni utvrdjeno posto su osteceni kazamati posle ove nesrece, zatvoreni.

Ironijom sudbine, francuzi su tvrdjavu osvojili tek 24.oktobra1916 i to ponovo bez ispaljenog metka.

Evo kako je doslo do ''ponavljanja istorije''....posto su shvatili da neprekidnim krvavim jurisima, i bombardovanjem artiljerije ''normalnih'' kalibara nista ne mogu da urade, dovucena su dva superteska zeleznicka topa kalibra 400mm. Nihove granate su uspele da probiju betonske kazamate i da upale vatru u jednom od magacina. Nemci, znajuci sta se desava u tim slucajevima, vatru nisu ni gasili vec su se povukli iz tvrdjave. Kada su pripadnici Marokanske Kolonijalne regimente usli u tvrdjavu, vatra se vec bila nekako sama ugasila. Sto bi rekao nas narod, nema smrti bez sudjena danka ili kad te hoce-hoce te!  :D Svi ostali koji su izginuli u medjuvremenu u borbama oko, na i u samom tvrdjavi - izgibose uzalud.

 

 

IMG_1197.jpg

 

Kakav izraz srece na licu, kao da ste ga doveli na plazu u Saint-Tropezu  ;D 8)

 

_MG_6844_resize.jpg

 

_MG_6845_resize.jpg

 

_MG_6851_resize.jpg

 

_MG_6852_resize.jpg

 

Tanja razmislja da li da pokrene brakorazvodnu parnicu, ili da me jednostavno zatvori u nekom od kazamata. :)

 

_MG_6855_resize.jpg

 

_MG_6856_resize.jpg

 

_MG_6859_resize.jpg

 

_MG_6860.jpg

 

_MG_6867_resize.jpg

 

_MG_6871_resize.jpg

 

Prijatna i nadasve romanticna setnjica po nekadasnjim ''Poljima smrti''.  :D

 

_MG_6875_resize.jpg

 

Neke delove nije bas bezbedno obilaziti, ali nisam valjda toliki put presao da i to ne vidim. O tome sto sam stigao u cetvrtak - da ne govorim  :D

 

_MG_6877_resize.jpg

 

_MG_6879_resize.jpg

 

_MG_6883.jpg

 

_MG_6884_resize.jpg

 

005_Douaumont.jpg

 

douaumont.jpg

 

foto-douaumont02.jpg

 

Izgled tvrdjave & okoline posle ''orgije'' artiljerije.

 

p66.jpg

 

p86.jpg

 

vret001douaumont.jpg

 

ah189a.jpg

 

''Topic'' koji je dao zavrsnu rec.  :o

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 438 postova
  • Lokacija: Beograd

koji sam ja qrac isao u skolu  ;D ;D ;D

da sam znao da ce jednog dana biti interneta i ovog foruma na njemu...nebih morao da idem na casove istorije(hvala smajso),geografije(fala Chalo), fizike(hvala Vladamire) a bogami imao bih i dosta djenge jer bih jos osamdeset i neke znao da ce postojati internet :)

 

NEVIDJENO...do jaja , HVALA  :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

 

Prisutan i na sedmom casu.  ;D  Sta, samo Shvaba i ja ?!?  ???

 

Piiiii, kakva ironija...  izginu onoliki narod u pauzi izmedju "dva ne ispaljena metka".  :-[

 

 

Tanja razmislja da li da pokrene brakorazvodnu parnicu, ili da me jednostavno zatvori u nekom od kazamata. :)

 

 

U al` bi ti bilo loseeee.  ::)  Ako neces ono prvo, sledece godine ti ne gine Paris Fashion Week, barem.  ;D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Fleury-devant-Douaumont

 

Selo umrlo za Fancusku ( village mort pour la France ), jedno od sest mesta u Verdenskoj regiji sa istom sudbinom.

 

Sve do 1916 godine, ovo je bilo jedno tipicno mirno francusko mesto, ciju je seosku svakodnevnicu remetio samo zvuk voza, koji je prolazio na liniji Verden - Douaumont. Te godine se sve promenilo. Sa udarima prvih granata, 422 stanovnika  dobilo je naredbu da pokupe samo najnuznije i hitno se evakuisu na neko drugo mesto. Niko od njih nije mogao ni da sanja u sta ce se pretvoriti njihov rodni kraj.

 

Pakao artiljerijske pripreme poceo je krajem februara.Do pocetka maja, od kuca su ostali samo temelji. Do kraja bitke nije bilo ni njih. Sav teren je denivelisan i nekoliko puta ''okrenut naopacke'' do dubine od preko 8 metara.

 

Od pocetka napada pa sve do sredine avgusta 1916 mesto na kome je nekada bilo selo, prelazilo je'' iz ruke u ruku'' bukvalno dan za danom. Neprekidni jurisi nemacke pesadije zasipali su rovove (ili ono sto je ostalo od rovova) kisom metaka, rucnih granata i zapaljenim mlazovima goriva iz bacaca plamena. Bojni otrovi su korisceni u tolikoj kolicin,i da se maske vise nisu ni skidale.

Artiljerija obeju strana, uzimala je svoj danak.

 

I ovde je Francuska po cenu ogromnih zrtava, izdrzala. Nemci nisu uspeli da zauzmu Fleury-devant-Douaumont, i time otvore sebi put ka Verdenu.

Cena je odbrane je bila ogromna. Desetine hiljada poginulih i ranjenih i jedno mesto koje je nestalo. Zbog zatrovanosti zemlje i ogromnog broja neeksplodiranih granata, teren je ostao potpuno neupotrebljiv za normalan zivot. Posadjena je suma, verovatno sa zeljom da makar priroda pokusa da ispravi ili prikrije, ono sto je covek unistio.

 

Da bi se odala pocast zrtvi Fleuryja, 1918 je doneta odluka da selo ostane u oficijalnom spisku francuskih naselja. Fleury ima i danas svog gradonacelnika napr.

Na osnovu aerofoto snimaka iz vremena pre 1svr. rekonstruisana je trasa ulica i pojedinih vaznijih objekata u mestu. Posetilac moze da vidi imena ulica, mesta gde je bila kafana,pekara,crkva, pojedine kuce i sl.

Prizor je utoliko uzasniji dok se setate ovim ''selom duhova'' a stepen razaranja jasniji, kada vidite da ni 90 godina kasnije, priroda nije uspela da ni malo ''izravna'' teren prostom erozijom. Jedan krater guta drugi.

 

Bio je ovo kraj nase ovogodisnje posete Verdenu. Veliki broj spomenika i tvrdjava nismo stigli da obidjemo, ali sam siguran da cu se Verdenu vratiti jos nebrojano puta.

 

_MG_6886_resize.jpg

 

_MG_6926_resize.jpg

 

Tanja je odlucila da me saceka ko ''ljute makine'' ;) Verovatno nije bila ispunjena verom u rad posleratnih ekipa za razminiranje  ;D ;D Iz jednog ''neformalnog'' razgovora, saznala je da skakutanje po kraterima bivsih bojista, moze aktivirati upaljac neke zaostale ''granatice'', pa je tu uzivanciju prepustila meni. 8) Na svu srecu, nije se culo ''kabuuuuuuuummmmmmm  ;D ;D :o''

 

_MG_6887_resize.jpg

 

_MG_6889_resize.jpg

 

_MG_6890_resize.jpg

 

_MG_6895_resize.jpg

 

_MG_6897_resize.jpg

 

_MG_6899_resize.jpg

 

_MG_6900_resize.jpg

 

_MG_6908_resize.jpg

 

_MG_6912_resize.jpg

 

_MG_6914_resize.jpg

 

_MG_6918_resize.jpg

 

_MG_6920_resize.jpg

 

_MG_6921_resize.jpg

 

_MG_6922_resize.jpg

 

_MG_6925_resize.jpg

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Kakav bi ovdje golf teren bio???  :o

 

Eto resenja!!!! ;D ;D ;D Nekom rat-nekom brat....kaze narod...preduzimljiv duh svuda vidi $  8) :o ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Šmajseru...

ostao sam bez reči. Krenem da kucam pa odustanem jer jednostavno ne mogu da se izrazim...

Toliko pomešanih osećanja u samo 2 strane foruma...

B R A V O

(a i ovo je skromna reč)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Put nas dalje vodi do dobro poznate oblasti Champagne i prestonice sampanjca Reims.

Iskreno od ovoga grada sam ocekivao vise. Stari centar grada u kome se i nalaze sve znamenitosti vredne pomena, relativno je mali.

Najznacajniji kulturni objekat u gradu je nadaleko ponata katedrala iz trinestog veka Cathedrale Notre-Dame.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Rheims

http://en.wikipedia.org/wiki/Notre-Dame_de_Reims

http://en.wikipedia.org/wiki/Champagne_(wine_region)

http://en.wikipedia.org/wiki/Mo%C3%ABt_et_Chandon

 

_MG_6933_resize.jpg

 

_MG_6936_resize.jpg

 

_MG_6940_resize.jpg

 

_MG_6948_resize.jpg

 

_MG_6950_resize.jpg

 

_MG_6942_resize.jpg

 

Ova katedrala Gotskog stila, bila je krunidbeni hram francuskih kraljeva, njih 26. Mozda je najpoznatija ceremonija koja je odrzana 1429, kada je Jovanka Orleanka, posle svojih herojskih pohoda u njoj krunisala za kralja Charlesa VII. U tom trenutku Francuska gotovo da nije ni postojala, okupirana i podeljena izmedju Engleza i mocnih osamostaljenih feudalaca.

 

_MG_6938_resize.jpg

 

Pravao bogastvo ovog grada, nisu kao sto je uobicajeno njegove zgrade i palate. Pravo bogastvo je u podzemlju.Skoro citav grad je jedan veliki vinski (sampanjski) podrum.  ;)Kad se ovome doda da samo ovdasnji proizvodjaci imaju pravo da na svoje penusavo vino stave oznaku CHAMPAGNE (sav ostali svet moze da napise samo da je vino proizvedeno po metodi sampanja) shvatite o kakvom ''rudniku zlata'' se radi.

Na zalost, mi smo stigli kasno popodne, pa je bilo kasno za turisticku turu koja obilazi nekoliko kilometara, najvaznijih i najpoznatijih vinarskih kuca.

Stigli smo samo da u ovoj radnji koja se nalazi tacno preko puta katedrale, kupimo flasu Moët et Chandon sampanjca i malo prosetamo po gradu. Posto je samo par sati posto smo napravili ove snimke pocela klasicna letnja oluja, vratili smo se u hotel i jedva sacekali da se nas omiljeni pjenusac  ;D ohladi. Sutradan smo se jedva probudili, iako nas je cekao dug put ka Normandiji.

 

_MG_6951_resize.jpg

 

_MG_6954_resize.jpg

 

_MG_6956_resize.jpg

 

_MG_6964_resize.jpg

 

_MG_6966_resize.jpg

 

_MG_6968_resize.jpg

 

_MG_6972_resize.jpg

 

_MG_6974_resize.jpg

 

_MG_6975_resize.jpg

 

_MG_6981_resize.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Mislim da na ovakvo putovanje nisi smio poci bez EF-S 10-22 USM...

 

 

;)

 

Potpuno si u pravu. O tom staklu razmisljam vec duze vreme. Mislim da je vrlo verovatno sledece ''na spisku''  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova

Mislim da na ovakvo putovanje nisi smio poci bez EF-S 10-22 USM...

 

 

;)

 

Potpuno si u pravu. O tom staklu razmisljam vec duze vreme. Mislim da je vrlo verovatno sledece ''na spisku''  :D

 

u nedostatku reči da ti se zahvalim na ovom putosliku ...

 

 

... da se nadjemo nas troje lepo pa ispazarimo 10 22 zajedno ... da dobijemo popust na kolicinu :D

 

ne stvarno smajseru ... jbt ... pa ... zbog tebe bi se vratio u klupu!! zar je moguce da se ovako gleda na istoriju !?!?!?!

 

prokleto srpko skolstvo!  >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2245 postova
  • Lokacija: Beograd

uvek mi je neprijatno da hvalim ljude sa kojima se druzim. Ne zato sto ce svi ostali misliti da sam subjektivan nego zato sto....sta imam ja tu da hvalim bilo koga, a pogotovo onog pored mene...jos treba da umisli da nesto vredi... ::)

 

Ovaj putopis je definitivno nesto posebno. Da budem iskren, nisam imao pojma da Smajser ima ovakve literarne sposobnosti (osim ako mu, uz njegovu asistenciju, ne pise zena). Ja sam se sav najezio i mrtav sam ozbiljan kad to kazem. Druze, svaka ti cast - JA SAM VEOMA IZNENADJEN. Dao bog da ti nama uvek jezdis drumovima pa da mi jos citamo ovakvih stvari

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 541 postova
  • Lokacija: Zagreb

uvek mi je neprijatno da hvalim ljude sa kojima se druzim. Ne zato sto ce svi ostali misliti da sam subjektivan nego zato sto....sta imam ja tu da hvalim bilo koga, a pogotovo onog pored mene...jos treba da umisli da nesto vredi... ::)

 

Ovaj putopis je definitivno nesto posebno. Da budem iskren, nisam imao pojma da Smajser ima ovakve literarne sposobnosti (osim ako mu, uz njegovu asistenciju, ne pise zena). Ja sam se sav najezio i mrtav sam ozbiljan kad to kazem. Druze, svaka ti cast - JA SAM VEOMA IZNENADJEN. Dao bog da ti nama uvek jezdis drumovima pa da mi jos citamo ovakvih stvari

 

Da te ne znam mislio bi da si političar!  i150671_bljah1.gif ili je to COME OUT???  ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

ne stvarno smajseru ... jbt ... pa ... zbog tebe bi se vratio u klupu!! zar je moguce da se ovako gleda na istoriju !?!?!?!

prokleto srpko skolstvo!  >:(

 

Najbolje je da pitate neke moje bivse ucenike kakav sam bio. Danka napr. ( http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&action=profile;u=1258 ) iako ''slika'' mozda nece biti toliko realna, posto sam tada bio stariji samo 10 godina od onih kojima sam predavao  :D

A skolstvo je odavno otislo u p.m. pa sam zato i pobegao iz njega.... :'(

 

Dva si dana maltretirao ženu u najdosadnijem dijelu Francuske.Pravi si nazzi!  ;D

 

Nisam ja Doctore kriv sto se tu resavala istorija modernog sveta. I da ne bude zabune, na vreme je sam je upozorio gde nameravam da je vodim. Jos ces da mi kazes da je ledena pustinja Norveske zanimljivija od bojista Lorena i Normandije  ??? ;) ;D Pa ovde bar imas priliku cesce da sretnes neku ovcicu ili kozicu, a i kisa ne pada bas SVAKI DAN.  ;D

A ovo sto si napisao na kraju....to je bilo prosle godine  ;D ;D

 

Ovi nastavci izlaze samo radnim danima... E da znaju ameri gde odose dolari... ccccc.... ;D ;D ;D

 

Otkud ti Zmijo znas sta su to ''radni dani'' i  kako ja sad tebi da objasnim sta je to ''pauza za topli obrok''  ??? ??? ;D

 

pa u tvoje obrazovanje  ;D ;D

 

To si u pravu. Evo prosle godine sam ga poducio sta je to Kajmakcalan, i eto njega ove godine kako ''metla'' na 2500m. :D

 

E Shvabo, al`  nas profa dozira. ;D  Malo cas, malo dvo-cas. Sa bajoneta na sampanjac...  a sad idemo ka Normandiji.  :)

 

Upravo tako.Da ne pomisli neko da je Francuska zemlja uzasa. ;D

 

uvek mi je neprijatno da hvalim ljude sa kojima se druzim. Ne zato sto ce svi ostali misliti da sam subjektivan nego zato sto....sta imam ja tu da hvalim bilo koga, a pogotovo onog pored mene...jos treba da umisli da nesto vredi... ::)

 

Auuu.....ovo stvarno misam ocekivao  :o :o ;D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R 1200 GS

Cestitam na putopisu i tekstu. Napisao bih samo jedan doprinos tekstu vezanim za Verdun. To je bila zaista najveca klanica verovatno u istoriji ratovanja. Verdun je bio i ostao simbol francuskog partiotizma. Osamdesetih godina, tacnije 1984 godine obelezena je 70-godisnjica bitke a Verdun dobija i novu dimenziju koja se odnosi na francusko-nemacko prijateljstvo.

 

Posle toliko ubijanja u prvom i drugom ratu Nemci i Francuzi postaju prijateljski narodi. Nema skole ili fakulteta u Francuskoj a ni u Nemackoj koja nije dovela svoje ucenike i studente na mesto gde se na nasuroviji u najbesmisleniji nacin pokazuje besmisao ratovanja. Mislim da sam veci besmisao i prazninu osetio samo na mestu koje se zove Auschwitz-Birkenau odnosno konclogor.

 

Ovo bi moglo biti poucno i za nas? 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Moglo bi biti poučno, kada bi neko obratio pažnju na to... Ovako je to samo istorijska činjenica na kojoj su dva naroda naučila, a ostali još nisu shvatili...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja