Jump to content

Moto Zajednica

punjenje guma sa Azotom

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 186 postova
  • Lokacija: NBG

Mnogo je dobra stvar...ja sam napunio moje...najbolje se pokazalo kad sam vozio Batajnicu,guma mi je bila topla,ali ne preterano,tako da mi je i trošenje bilo minimalno...AKO IMAŠ 200-300 DINARA-URADI,IMA RAZLIKE!!!!!!!!!!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Mladenovac N44.26.967 E020.42.012

guma se greje isto, bilo napumpana azotom, ili obicnim vazduhom, sve je skoro isto, samo sto je azot stabilniji i ne siri se na toploti, tako da ostaje isti pritisak u svim rezimima voznje, stim automatski udobnija voznja, produzava se vek gume,....bla, bla,

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova

     Obratite paznju kad se voze trke kod nas svi automobilisti  , motoristi  imaju boce sa azotom u boxu  njime pune gume .

 

jel ?  ??? ... ja to nisam imao :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Kako stigli Mišosi, reko da sad pređem na azot. Čitajući temu, samo Mata ima mogućnost da točak napuni skroz azotom, vakumira predhodno, inače običnim duvanjem ostane neka količina vazduha, dal bitna ili ne ne znam. Jel ima neko u Beogradu sistem za izvlačenje vazduha i ubacivanja čistog azota. Koliko znam, trebalo bi za to da postoje 2 ventila a točak ima jedan. Sledeće, fabrički preporučeni pritisci u gumama su za hladan točak, a guma se greje vožnjom i pritisak raste i taj povišeni je u stvari radni. Pošto kod azota nema rasta pritiska sa temperaturom, ispada da u startu treba naduvati višlju vrednost, koliko, ne znam. Molio bi za savete.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

đunta, termodinamika kaže da pritisak raste pri porastu temperature, tako da se ne bih složio sa ovim što si napisao. Naduvaj gume isto kao i sa vazduhom i neće biti problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Beograd - Žarkovo
  • Motocikl: Suzuki DL 650 V-Strom
Svi znamo da guma najbolje lepi kad je topla i cilj nam je da se guma sto pre ugreje da bi se poboljsao grip. Iz tog razloga su na trzistu skuplje gume kojima treba manje vremena da se zagreju i postignu optimalnu, radnu temperaturu. Ako sam dobro skontao kod azotom punjenih guma je konstantnija temperatura, odnosno teze se zagrevaju. Zasto je onda to bolje

 

Slažem se, Azot je za kamione, automobile ali ne i za motocikle.

Guma treba da se greje i da se troši. Samo takve gume dobro prijanjaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Slažem se, Azot je za kamione, automobile ali ne i za motocikle.

Guma treba da se greje i da se troši. Samo takve gume dobro prijanjaju.

 

Naravno da se greje i guma sa azotom. Koristim azot već par godina i ne vidim nikakvu posebnu razliku, osim što ne moram da proveravam pritisak u gumama jer je konstantan i više od godinu dana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Mene više zanima da li je neko imao dobra/loša iskustva sa azotom na motoru, i da li to podiže sigurnost bar za koji procenat?

Moje iskustvo sa gumama na motoru je da se mnogo više greju nego na automobilu, pa bi valjda trebalo i da azot ima više efekta?

 

Azot ima smisla za trke. Sve ostalo je mamipara.

 

Koja je prednost azota? Manje menja pritisak pri promeni temperature (ali ga i on menja, pa opet treba proveravati). Manje se ispušta iz gume.

 

Ako ideš voziti na stazi oštrije, a ne trkaš se, samo napumpaš vazduhom malo niži pritisak od propisanog i nema problema.

Ako putuješ i voziš motor normalno, svakodnevne vožnje, onda nema nikakve osetne razlike i neće se gume baš toliko pregrejati da se pritisak značajno promeni.

 

Puštanje pritiska: dobre gume gube oko 0,1 bar mesečno što je zanemarivo.

Kada se pune običnim kiseonikom imaju više vlage pa traju kraće? Ne znam, meni se uglavnom izližu šare i pojedu gume, još mi nisu istrulile od vlage.

 

 

Mene mrzi da se cimam oko toga. Pošto mi je pumpa na 20 metara od garaže, na svake 2-3 nedelje pre vožnje proverim pritisak i teram. Besplatno. Uglavnom treba korekcija kada se promeni spoljašnja temperatura za više od 5 stepeni, plus nekih 0,1 bar mesečno koliko ispuste gume, otprilike.

Da mi je azot u gumama, opet bih proveravao pritisak pre daljeg puta, tako da mi je isto. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Video sam već da Lešanović pumpa azot ko i dosta vulkanizera al ne znam jel ih predhodno "vakumira" kako navodi Mata iz Mladenovca.

 

Nemam ama baš nikakvo iskustvo sa azotom nit se u moje vreme to praktikovalo. Sad ko velim, nove gume na motoru pa da tupim. Inače na autu volim višlji pritisk čak i preko mere, ima niz prednosti no da ne elaboriram. Na motorciklu koliko znam nije baš poželjno preterivati pogotovu za sportsku vožnju gde se po mom informisanju nešto snižava da bi se omogućila uslovna deformacija boka, odnosno oblikovanje prema podlozi i tako ostvarila veća kontaktna površina što daje bolji grip. Ko zna više, nek rasčlanjuje, nisam još slušo taj razred.

 

Ispuštanje vazduha iz gume ne bi trebalo da postoji jer guma ima svoje zapunjivače koji je čine nepropusnim. Ukoliko gubi gas znači da je porozna il pušta ventil, il ne naleže dobro na bandaš. Ako će vazduh naći put, naći će i azot vrlo verovatno. Iz dugogodišnjeg iskustva autom, nikad mi nije guma ispuštala a da nije bilo vidljivog razloga, a porozne=stare nikad nisam vozao. Sad i ovo malo dvotočkaša nije iziskivalo redovno mesečno doduvavanje.

 

Koliko sam upoznat, glavna prednost azota je što se ne menja pritisak voženjem-grejanjem, ili je bar to znatno manje nego sa vazduhom. Ako je to tačno, onda pri istoj upotrebi će guma duvana atmosferskim vazduhom dostići višlju temperaturu nego sa azotom, i za taj pritisak je fabrika projektovala optimalnu geometriju, odnosno obratno. Pošto azot nema širenje ko vazduh, bilo da mu je to osobina sama po sebi, ili da se guma manje greje pa termodinamički procesi, izoterme, ne stvaraju toliki pritisak, to znači da guma ne postiže optimalno projektovan oblik što onda utiče na ponašanje u vožnji i nejednako habanje. Zato smatram da bi trebalo gume punjenje azotom da imaju nešto višlji pritisak mereno na ladno, da bi zagrejane imale isti ko sa vazduhom.

 

I još nešto, iako je azot inertan-lenj, to ne znači da neće izlaziti iz gume u slučaju proboja, jer ispuštanje je posledica pritiska unutar točka tako da tu nisam siguran da azot ima bilo kavu prednost.

 

A vlaga, pa korodira felna, al to je vidljivo ko zna nakon koliko godina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6310 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ja se tebi divim i zavidim ti kakve te stvari preokupiraju u zivotu :) Pa jesi li Rossi, spremas se za trku pa ti je bitan stabilan pritisak u gumi u milibar ?

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ja se tebi divim i zavidim ti kakve te stvari preokupiraju u zivotu :) Pa jesi li Rossi, spremas se za trku pa ti je bitan stabilan pritisak u gumi u milibar ?

 

Hvala. Ja volim da sve što radim bude maksimalno dobro, koliko je to moguće, uključujući i svoje mogućnosti. Ako je već moda azota, onda volim da se detaljno i razložno edukujem o tome apropo montaže novih guma, što da ne, a već postoji i tema. A na autu, razlikujem 0,1 bar razlike na istoj osovini. A ostalih preokupacija ima još i sve sa istim entuzijazmom. Taki sam, šta ću. I kad rešim da ću mimo crte, opet se navratim po sred nje. Drkoš.:lud:.

 

A što se tiče zavisti, zavidim ja više tebi, mlad si, vitak... i teraš off što misleona imenica za mene.

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6310 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ja ne osecam razliku ni u 0,5 bara, vidim da mi je guma premekana tek kad krene felna da udara po kamenju na offroadu :) Izgleda nisam osecajan vozac :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2582 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

Evo ja vec petu godinu punim gume iskljucivo helijumom. Motor se extra ponasa, prosto levitira. Krivine i da ne pricam, prolece kroz njih. Evo sada mi je na cajgeru 50,000 a jos su mi fabricke gume, nije ni krenula da se lize. Helijum rules forever :moto3:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ja ne osecam razliku ni u 0,5 bara, vidim da mi je guma premekana tek kad krene felna da udara po kamenju na offroadu :) Izgleda nisam osecajan vozac :D

 

 

Govorim za auto, a za motor ne znam još uvek, nisam imao podpritisak još. Doduše, sad kad sam se vratio sa mora i povišenim pritiskom za teret, osetio sam rasterećen razliku, al samo da je nešto tvrđi motor i da se malo lakše okreće korman a zakockala guma.

 

Nego, jel ima neko razložnije obrazloženje u korist azota ili je samo samoubeđenje, rekla kazala i marketinški gegovi vulkanizera.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5812 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

Mikulanac, kada se gume napune helijumom, da li onda sediš na motoru ili visiš ispod njega? Mislim, točkovi idu po zemlji ili po nebu? :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2582 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

Kada se kurcim laganica kroz Beograd uglavnom visim ispod motora, to bas ostavlja utisak. Jedan dan sam cak dobio i vizit kartu od cetiri ribe. Rade zajedno u jednoj agenciji pa ih redovno mogu naci na istom broju telefona. Kada je otvoreni put u pitanju praktikujem da sedim na motoru, mnogo je lakse. Jednom sam terao viseci avalskim putem medjutim zabolela me glava i dva puta sam povracao do Ralje.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

Nego, jel ima neko razložnije obrazloženje u korist azota ili je samo samoubeđenje, rekla kazala i marketinški gegovi vulkanizera.

 

ajd ovako: imaš 4/5 odprilike azota. i sad, on je kao čudo koje neće tako brzo iz gume ko što bi kiseonik i ona sitna boranija

u sastavu. i sad kad dopunjuješ običnim vazduhom, zamisli, opet je azot u većini 4/5 pa time što više dopunjuješ, sve je više azota u gumi. :D

 

čista glupost.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nakon kontrole pritiska na nekoj pumpi saputnik je vozio. Sutradan sam ja za upravljačem po kiši izleteo u šanac, guma je otišla na bok i auto ko katapultiran. Kontrolom sam ustanovio da je manometar na pumpi bio grešan a pritisak niži za 0,5 bara što je rezultovalo neplaniranim proklizavanjem. Pritisak u gumi nije ni iz bliza tako bezazlen pogotovu ako se jurca. Pošto sam zaključio da se za azotom guma manje samonaduvava, ( niko me nije demantovao), jasno je da se vozi sa mekšim točkom koji zato ima drgojačiju performansu, a prvi utisak je da je vozilo, motor, mekši po rupama, što naravno prija al ne znači da je i grip dobar. Zato bi trebalo ovo razjasniti jer pumpanje vazduhom je uobičajeno, a azotiranje je ili besplatno ili smešno jeftino. Ja sam bio primoran da vozam leti 2 gume, i to zimske, stare više od 20 godina, čiji pritisak je bio 3/4 od pravilnog uprkos tolikoj neupotrebi, nism imao problema sem što sam ih odro brzo, tako da bi moj komentar da to valja svakako bio neprimeren iako moguć.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja