Jump to content

Moto Zajednica

XT600 na kurblu?!

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 577 postova

kako kick-nuti XT600 a da ona ne kick-ne mene?!  :'(

mam jedno magare koje se stalno rita. agregat je od XT600 ima kurblu dekompresor povezan sajlom sa kurblom (od izduvnog do nje).

bilo je par tema o sutiranju velikih klipana u rad, sve sam iscitao i sve probao.

uglavnom 3 od 4 puta me baca po okolini. polako navlacim strah, pa je palim na gurku gde imam brdo. gde nemam brdo, nadjem brdo. pomagajte, ocu da palim motor na kurblu ko pravi bajker!

odradjeni karburatori, nastelovani ventili, nastelovan hod dekomp sajle. izrazenije samara kad je zagrejana.

ko ima ili je imao nek napise svoju proceduru.

ladna samo sauh, topla malo ili ni malo gasa?

da silim klip odma po kompresiji, ili da ga jos malcice pomerim pa onda?

kojim delom stopala pritiskate kurblu?

da prebacim dekomp na manual?

 

unapred zahvalan

;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 134 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: TDM 4tx

meni su trebali meseci i silne masnice po nogama dok nisam nauchio da kurblam ;D Takodje sam koristio pre nizbrdicu da upalim ali to nije reshenje.

Evo postupak na mom motoru:

Ako je ladan,tri, puta mu na prazno naguram gas, spustim lagano nogu na kurblu (podrazumeva se da sedim na motoru) i samo je bitno da malo poskochish i da je gurnesh do kraja i mora da upali (makar kod mene)

Pri tom uzmi u obzir da je kod mene kurbla "tvrdja" nego kod vecine, pa je i veca snaga potrebnija.

Kad je zagrejan, nema problema, pali bez gasa i nije potrebna veca snaga ali u oba sluchaja je bitno da se udari do kraja.

Najbolje kupi one shtitnike za cevanice ili ti kostobrane mislim da su oko 400 kinti, pa se vezbash do sutra bez vece bojazni.

 

Kolko sam skapirao, razlikuje se od motora do motora tako da sam treba da pronadjesh svoj "stil" paljenja!!!

A da kurblu zahvatash otprilike sredinom stopala, da ti prsti dodju malo na onaj uspravni deo kurble, jer veca povrshina stopala, obezbedjuje i vecu snagu i sigurnije udaranje. Probaj da drzish gas do kraja kad palish, kod mene to ima efekta, ili stani sa strane pa kurblaj stojeci za pochetak, ako me razumesh.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2969 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Nisam imao prilike da probam na XTu kurblanje, probao sam na prijateljevom SR, sto je slicna masina, nije mi bio problem.

 

11 godina sam palio Falkonca na kurblu, sa i bez dekopresora /jedino sto on ima ogroman zamajac, pa verovatno ima razlike/.

 

Moje je iskustvo bilo da nagazim kurblu onim delom stopala ispred stikle na cipelama, jer je poluga manja, tj, svu snagu /tezinu/ prenesem na kurblu. Obavezno je kurblu spustiti do kraja, inace moze da vrati.Naravno, motor opkoracim, jer sam tako stabilniji, znaci, palim onom nogom sa koje je strane kurbla. Ako vredi moje iskustvo, drago mi je.

 

Za kostobrane su u pravu, ali se cuvaj jos neceg, zbog cega je moja zena zavrsila u urgentnom. Kada krene da se vraca, ako malo podignes nogu, kurbla moze da te stigne u petu, gadan prelom. Znam jednog od skoro 2m i 120kg kog je BSA uredno lansirala preko volana /ako hoces, javi se :) /.

 

Znaci, najbitnije je de konstantnim pritiskom dodjes do kraja hoda kurble, inace se vraca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

hvala na savetima, i ja sam nesto mozgao, merio, malo sam procaskao sa ragom. izvinjavam se ako smaram:

 

nekim normalnim okretanjem kurble (ni sporim ni brzim) dolazim do dva 'jaca' i jednog 'slabijeg' zastoja.

ispostavlja se da je jedan negde na sredini usisa, drugi pred kraj kompresije (nesto pre GMT), treci kad pocne sirenje (nesto posle GMT).

dalje, pun hod kurble, od vrha do dna (gde raskaci), je tu negde oko 630 stepeni, iliti pun krug i tri cetvrti, ili za cetvrt manje od dva kruga.

e sad, kazu uvek, nadji kompresiju, i UDRI!!!

ako pocnem da guram u tacki pred GMT (slika 1) ona odradi sirenje, izduvavanje, usisavanje i deo sabijanja. kurbla raskaci jedno 100 stepeni pre GMT u kompresiji, tako da nema sanse da pecne, koliko god da je paljenje ranije.

ako pocnem da guram u tacki nakon GMT (slika 2) ona odradi sve ovo, jedino sto ga poteram jos malcice dalje, do jedno 70-ak pre GMT, opet nema sanse da zakacim PEC!

mF4Oo_kurblafx7.jpg

teorijski, nema sta da zapali i da baci. u cemu je problem?!

koliko ja vidim,

- ili sam ja gurao na prvom zastoju (pola usisa), pa je on kad je zavrsio, krenuo u sabijanje i BANGERE (ovo mi je malo verovatno jer cujem kad srce vazduh, i idem na sledeci 'stop')

-  ili jebeni PEC ide na svaki krug (kao kod MZ-a recimo, pa me savata na izduvu i baci PEC, al jbg, onda su otvoreni izduvi, nek ide napolje...

- ili seljak NE GURNE JAKO I DO KRAJA, pa kurbla ne raskaci, masina raspali, a kurbla vezana i UDRI!!!

 

rekao bih da je ovo trece, al me sramota da priznam, bacicu se da proverim, pa javljam.

jbg, razmazio me anlaser, SPRAVA PROKLETA  >:(

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 534 postova
  • Lokacija: Bač
  • Motocikl: Yamaha XT600 2kf

Ja sam imao isti problem kad sam kupio XT. Prvih nekoliko dana nisam znao da zakurblam i onda sam resio da naucim pa sam je kurblao oko sat vremena, dobio sam upalu misica desne noge, stopalo me otkidalo i par dana nisam mogao normalno da hodam al trud se isplatio! ;D Sad pali iz prve svaki put. Najbolje stavi motor na copavu, opkoraci ga i SKACI dok imas snage i zivaca! Tako sam ja radio i uspeo. Moras da steknes neki osecaj, jbg neznam kako to drugacije da objasnim

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5945 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

samo proveri dali ti je paljenje ogiginal od tog motora,ako nije a desava se na xt yamahi da crkne pa da nabudze od drugog motora,,,,,onda to postaje nocna mora,,,,

u svakom slucaju proveri,ja  sam imao bas taj problem na dve xt do sad,,,,,,,,

a sto se tice kurblanja imas i jedan proveren nacin,stavis prekidac za paljenje na off,ili ne das kontakt,kurblas dok ne naidjes na kompresiju,onda polako predjes tu kompresiju ali samo je malo predjes,das kontakt i osines iz sve snage po kurbli...ali jos jednom ponavljam proveri dali ti je komutator od te yamahe.... ;) ;) ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

Nisam imao prilike da probam na XTu kurblanje, probao sam na prijateljevom SR, sto je slicna masina, nije mi bio problem.

 

11 godina sam palio Falkonca na kurblu, sa i bez dekopresora /jedino sto on ima ogroman zamajac, pa verovatno ima razlike/.

 

Moje je iskustvo bilo da nagazim kurblu onim delom stopala ispred stikle na cipelama, jer je poluga manja, tj, svu snagu /tezinu/ prenesem na kurblu. Obavezno je kurblu spustiti do kraja, inace moze da vrati.Naravno, motor opkoracim, jer sam tako stabilniji, znaci, palim onom nogom sa koje je strane kurbla. Ako vredi moje iskustvo, drago mi je.

 

Za kostobrane su u pravu, ali se cuvaj jos neceg, zbog cega je moja zena zavrsila u urgentnom. Kada krene da se vraca, ako malo podignes nogu, kurbla moze da te stigne u petu, gadan prelom. Znam jednog od skoro 2m i 120kg kog je BSA uredno lansirala preko volana /ako hoces, javi se :) /.

 

Znaci, najbitnije je de konstantnim pritiskom dodjes do kraja hoda kurble, inace se vraca.

Miša nije merodavan on ima preko 100 kg, i kad in skoči na kurblu, ili upali ili pukne kurbla. Najbitnije je ne silovati, već potisnuti stopalom svom težinom kurblu. Neko to radi mišićima noge, a neko naskače na kurblu, zavisi od snage i težine pojedinca. Uglavnom vidim da si elaborirao stvar do kraja (za onu elektroniku proveri jer xt ima nulto predpaljenje za razliku od novije 600e tenere, čije je paljenje isto ali je pušteno 10 stepeni u plus pa kida ligamente) pa se nadam da ćeš se voziti u sreći i veselju. Ono na kraju sam ja, a tada nisam imao 120 već 89 kg, a BSA je još u mom posedu (čisto da crknu dušmani)

 

p.s. Lako je Miši , on ima anlaser ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 134 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: TDM 4tx

Samo neko pomenu da se motor stavi na copavu (nogicu) pa da se naskache na kurblu. Jeste do jedan od najboljih nachina ali dovodi do toga da morash posle kod varioca da sechesh i ispravljash nogicu ili ti copavu. Samo vezba i gledaj da ne navatash strah inache cesh ga upaliti juche.. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 534 postova
  • Lokacija: Bač
  • Motocikl: Yamaha XT600 2kf

Samo neko pomenu da se motor stavi na copavu (nogicu) pa da se naskache na kurblu. Jeste do jedan od najboljih nachina ali dovodi do toga da morash posle kod varioca da sechesh i ispravljash nogicu ili ti copavu. Samo vezba i gledaj da ne navatash strah inache cesh ga upaliti juche.. ;)

To je najbolji nacin za mrsavije pocetnike :). Tako sam ja palio u pocetku. Al ja sam ipak laka kategorija tako da je nogica izdrzala mojih 70kg ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Vancouver
  • Motocikl: CB125 K3

Probaj da pre nego što naskočiš na kurblu istu pooolako spuštaš ka dole dok ne čuješ jedno - CAK. Kad čuješ - CAK, nemoj više da guraš kurblu nadole nego je vrati u početni položaj i onda naskoči. Tako bukvalno možeš i rukom da upališ motor, u svakom slučaju mnogo lakše i brže nego da skačeš po kurbli dok motor ne upali, presisa ili te povredi. Kad malo uvežbaš, za anlaser više u životu nećeš hteti da čuješ. Moj motor je voleo da mu se pre paljenja na hladno doda malo ler gasa + saug.

 

Nikako nemoj da držiš motor na ćopi dok kurblaš.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 557 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: yamaha r1

kod mene maltene mozes rukom da upalis motor nikad nisam imao problem sa kurblom sem kad mi je pukla sajla od dekompresora tad je vec tesko,kao sto kaze matijak kad cujes cak vratis kurblu gore i onda zakurblas ide lako.Samo jedan motor sam do sad imao sa alnaserom inace sve na kurblu i ovaj zadnji mi je kurblas

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 471 postova
  • Lokacija: Beograd

pa sto covece nisi svratio da ti pokazem kako se mrge pale na kurblu, nisam ti toliko daleko, taman imas nizbrdicu da upalis do mene  :D :D ;D

navrni danas popodne ili cu ja do tebe pa da pokusam ja, ipak sam navikao do sada

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Kad pod nogom osetiš tvrdo (kompresiju) e to preskoći, a potom ga zaukaj nogom te će inercija i moment sile zamajca da uradi svu neophodnu fizikaliju. Ja sam DR-a palio u japankama, a predhodno sam zamalo završio na urgentnom...

 

ps. Čim tako jako ripa znači da je kompresija za 5+  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

skinem sa youtube-a snimak de neka turkinja mrtva ladna kresne XT na kick i voza se.

ja popizdim, navucem cizme, izadjem napolje, kazem: sa'cu da ti se naj.... majke, zunem je, ona upali. ja je ugasim.  :o

zunem opet - opet upali. ja ugasim.  ;)

treci put - isto. pomislim u sebi, he, he, tu smo znaci, sila boga ne moli, ha?!  ;D

cetvrti put: PAAAAAAaaaa, cepila me je direkt, bacila mi je nogu metar u vis, pocepale mi se pantalone na levoj butini sa unutrasnje strane  :o !!!

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

danas dodje covek sa masinom jace kubikaze koju takodje pali na kick, proba ovog mog krvoloka, i raskrvari prst.

 

upalim je na gurku, pravi se luda, kao, sta se desava, sta ima? e pa ima, sestro, ima: IMA DA TE NEMA!

 

eno je u oglasima, ako je prethodno ne zapalim.

 

ende

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 564 postova
  • Lokacija: Beograd

skinem sa youtube-a snimak de neka turkinja mrtva ladna kresne XT na kick i voza se.

ja popizdim, navucem cizme, izadjem napolje, kazem: sa'cu da ti se naj.... majke, zunem je, ona upali. ja je ugasim.  :o

zunem opet - opet upali. ja ugasim.  ;)

treci put - isto. pomislim u sebi, he, he, tu smo znaci, sila boga ne moli, ha?!  ;D

cetvrti put: PAAAAAAaaaa, cepila me je direkt, bacila mi je nogu metar u vis, pocepale mi se pantalone na levoj butini sa unutrasnje strane  :o !!!

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

danas dodje covek sa masinom jace kubikaze koju takodje pali na kick, proba ovog mog krvoloka, i raskrvari prst.

 

upalim je na gurku, pravi se luda, kao, sta se desava, sta ima? e pa ima, sestro, ima: IMA DA TE NEMA!

 

eno je u oglasima, ako je prethodno ne zapalim.

 

ende

 

 

xexexexexexexeexexexex    ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D  :D :D :D :D :D :D :D :D

 

A bas lepo izgleda...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

ma dzaba joj sminka...

nego, dade mi malopre ideju jedan kolega...

CDI joj drnda po pretpaljenju tokom obrtaja. koliko se ja secam, rotor i stator su fiksni kao i senzor (cini mi se da je tako bilo na Teneri).

a da li je tako? da li mozda slucajno postoji mogucnost da zavrnem stator ili pomerim senzor, i okasnim pecku? mislim fabricki, znam da moz's ubudzi.

da ne otvaram deklu za dz ako ne moze, ulje je novo, nego da trazim uzrok negde drugde.

>:(

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5945 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ma dzaba joj sminka...

nego, dade mi malopre ideju jedan kolega...

CDI joj drnda po pretpaljenju tokom obrtaja. koliko se ja secam, rotor i stator su fiksni kao i senzor (cini mi se da je tako bilo na Teneri).

a da li je tako? da li mozda slucajno postoji mogucnost da zavrnem stator ili pomerim senzor, i okasnim pecku? mislim fabricki, znam da moz's ubudzi.

da ne otvaram deklu za dz ako ne moze, ulje je novo, nego da trazim uzrok negde drugde.

>:(

 

a ako nije oiginal.....cdi......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

CDI je od 2KF ili 43F, u svakom slucaju, pise da su kompatibilni, pa ne bi trebalo da bude problema.

sto se tice citaca i statora, malopre gledam microfiche i dzaba, fiksni su. necu da budzim, nije tu zez.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5945 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

a da nije ta yamaha nekad bila bela,,,,,,hoce to isto da se desava kad neko pretera sa spustanjem glave ,moguce da je nesto cackano,,mada i dalje postoji mogucnost da je cdi original ali da je neispravan..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 471 postova
  • Lokacija: Beograd

skinem sa youtube-a snimak de neka turkinja mrtva ladna kresne XT na kick i voza se.

ja popizdim, navucem cizme, izadjem napolje, kazem: sa'cu da ti se naj.... majke, zunem je, ona upali. ja je ugasim.  :o

zunem opet - opet upali. ja ugasim.  ;)

treci put - isto. pomislim u sebi, he, he, tu smo znaci, sila boga ne moli, ha?!  ;D

cetvrti put: PAAAAAAaaaa, cepila me je direkt, bacila mi je nogu metar u vis, pocepale mi se pantalone na levoj butini sa unutrasnje strane  :o !!!

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

danas dodje covek sa masinom jace kubikaze koju takodje pali na kick, proba ovog mog krvoloka, i raskrvari prst.

 

upalim je na gurku, pravi se luda, kao, sta se desava, sta ima? e pa ima, sestro, ima: IMA DA TE NEMA!

 

eno je u oglasima, ako je prethodno ne zapalim.

 

ende

 

 

ja sam danasnja zrtva ove nemani, malo je falilo da polomim palac koliko sam ga udario ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 134 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: TDM 4tx

skinem sa youtube-a snimak de neka turkinja mrtva ladna kresne XT na kick i voza se.

ja popizdim, navucem cizme, izadjem napolje, kazem: sa'cu da ti se naj.... majke, zunem je, ona upali. ja je ugasim.  :o

zunem opet - opet upali. ja ugasim.  ;)

treci put - isto. pomislim u sebi, he, he, tu smo znaci, sila boga ne moli, ha?!  ;D

cetvrti put: PAAAAAAaaaa, cepila me je direkt, bacila mi je nogu metar u vis, pocepale mi se pantalone na levoj butini sa unutrasnje strane  :o !!!

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

danas dodje covek sa masinom jace kubikaze koju takodje pali na kick, proba ovog mog krvoloka, i raskrvari prst.

 

upalim je na gurku, pravi se luda, kao, sta se desava, sta ima? e pa ima, sestro, ima: IMA DA TE NEMA!

 

eno je u oglasima, ako je prethodno ne zapalim.

 

ende

 

 

E bre covece pa to se meni 10 puta desilo minimum pa sam kukao od bolova nisam mogao da hodam. Ne odustaj jer kad nauchish da palish na kurblu onda ces sa ponosom da se secash svojih rana i da se osecash kao pravi bajker ;) ;D ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 238 postova
  • Lokacija: Paracin

Ti si super prosao

Moj drug visok 165cm tezak 55 kg ima istu zver i imao je istih problema prvih 20 dana nije mogao nikako da je upali sve mu drugi palili motor ali on je bio uporan i sad je vozi i pali normalno na kurblu.Samo sto je njegova zver njega DOBROOO ujela kurbla mu je iscepala cevanicu do koske rana nije moga dugo da zaraste.

samo budi uporan i pazljiv, dok ne nadjes zajednicki jezik sa zverkom ;D

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova
pa sam kukao od bolova nisam mogao da hodam.

 

kurbla mu je iscepala cevanicu do koske rana nije moga dugo da zaraste.

 

momci, sta reci?!

posle ovakve podrske, ulili ste mi zelju da nastavim i da ne odustajem!!

odo do krvoloka, i bez otvorenog preloma potkolenice se ne vracam!!

;D

>:(

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja