Jump to content

Moto Zajednica

Zimovnik za motore/skutere

Recommended Posts

  • Drug član, 1430 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Zbog drugih koji ovo čitaju da ne ostane nedoreceno nisam imao takva iskustva sa Lion ćelijama na motoru bez obzira na temp ambijenta

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Ja sa više LiIon baterija imam upravo takva iskustva. Koristim 3kom, zimi nisu da se prenoći van garaže. Makar ne ako nema neke nizbrdice u okolini, a želi se pokret :D Ispod 6-7C postaju nepouzdane.

 

Ali je, sa druge strane, samopražnjenje, tj. nedostatak istog, ZAKON (prosto se ne prazne mesecima stajanjem van punjača. struja samopražnjenja je izuzetno mala), a toliko su lakše da tvrdim kako su Li-Ion baterije za određene klase motora apsolutno najpametniji i svakako najjeftiniji tjuning :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Da, bukvalno kao da je samo kutija. 

Ali evo jedan primer. 

Crkne regler na CB500. Covek kupi Li-Ion aku. Zovnemo Josku za regler, kaze nece da proda regler ako stavim taj aku. 

Garantuje da ce nesto da crkne. 

Kaze da regler i taj aku ne idu zajedno. 

Da li je istina ne znam, ali nismo rizikovali... Stavili AGM. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1430 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Li-ion Punjač je naprotiv po funkcijama mnogo jednostavniji nego za olovne sa kiselinom baterije a ne može da se koristi isti punjač što zbog drugog nazivnog napona gde će punjač da se odmah prebaci u floating mode misli i da je baterija puna i nikada je neće napuniti a drugo su trickle charge trikovi koji ovde nisu potrebni niti Liion to kapira.
Ovde treba samo napon koji treba da se seče oko 14.6V i to je to. Ako trickle charge Punjač može da se prevari i prebaci u ovaj mod ne treba ništa drugo.
Isto se odnosi regler.
Problem sa niskom temp kod Li-ion bi trebao da se prevaziđe aktivacijom ćelija i to tako što ih grejes kako neko reče gore, kratko/dugo svetlo i eto kapaciteta nazad. Što više opterećenja brža reaktivacija tj grejanje.
Ako ga grejes sa Led onda logično treba više vremena.

Iz ovoga možemo da zaključimo da ako voziš npr R1 M1 gde od uslova očekuješ i asfalt sa dobrim gripom (a ima ih takvih) sa takvim očekivanjima teško da ćeš voziti motor ispod 12-15C tako da Lifepo4 je pun pogodak a ako voziš skuter ili neki Adv motor cele godine i kada je 5c i imaš problema sa startom onda je jasno zbog zime šta može da bude sigurnija opcija.



Sent from my SM-G975F using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ih što volem testo s makom.., 583 postova
  • Lokacija: Sremska Kamenica
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650cc

Ja u zadnjih 15 godina koliko imam motor (e) preko zime upalim kad mi padne na pamet, recimo 1-2 puta tokom cele zime ako temperatura ode na +5 tj. sine sunce, i pustim da se ugreje do radne temperature...po dvorištu malo gore-dole..

 

Akumulator je izvađen i dopunjavam po potrebi...nikakvih drugih izmišljanja i recepata....kad dođe proleće mašina kresne kao dobar dan!

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

@GixxerK6

Upravo tako, potpisujem sve (uz mali dodatak da nekada grejanje opterećenjem ne pomaže :)). Li-Ion baterije imaju svoje odlične i manje dobre strane, što treba razumeti i u odnosu na to ih i upotrebljavati.

 

Ja na laganom i dual sport enduro motoru, zbog smanjene težine i nikakvog samopražnjenja, koristim Lifepo baterije, ali se u oktobru na dual sport motoru vratim na agm (jer taj noći napolju).

 

Za punjače, opet 100% tačno, taman sam hteo da kucam, a onda vidim da si ti već sve odlično objasnio. :takoje:

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1430 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

@severian
Odlično iskustvo sa različitim motorima, namenom, doba godine kada se vozi.
Treba sve to uzeti u obzir.
Nadam se da će nekome sve ovo biti korisno a naravno svako na svom motoru kako god želi i hoće.


Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja