Jump to content

Moto Zajednica

Moment kljuc do 60Nm

Recommended Posts

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Dakle kupio bih moment kljuc do 60Nm (kg)

Moze i do 40Nm.

Bitno je da je ispravan,nije bitno ako je polovan. 

Ako neko ima viska.

Al nemojte mi nuditi one od 150€ ,umem i sam u prodavnicu da odem. 

Ja sam amater,cackam sebi oko vozila,zatreba mi par puta godisnje, neki entry level fazon je zadovoljavajuc.

Zahvaljujem na paznji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.
8 minutes ago, Utjerivac said:

Sta ces sa tako malim kljucem stezati? Posto je 4Nm = 0.4kg ili 6Nm = 0.6kg. ;)

Hvala,ispravio! :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

I ja se pitam šta se tako precizno steže. A ako je već tako precizno onda ti svakako treba neki ‘od 150€’ a ujedno da bude i bazdaren jer to može da napravi razliku od par Nm.

Ja bas pre neki dan uzeo od 10-25 a 28-210 sam već imao. Naleteo na nekom sajtu za nesto oko 25eura. Jedino je malo ‘problematicno’ sto je cetvrtka 1/4 pa slabo imam ključeva za njega.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Ma prosli put sam pretegao kuciste filtera i naprslo mi,morao da nosim na varenje,a ono aluminijumsko.. 

Sivonja zapeo.. 

A lepo pise.

 

20180206_214758.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Hvala bocca, nema tu sta da se testira. Ovo je super cena. Videcu sa Sekulom. 

Gledam sad on je od 4-24nm

I ima od 24nm-206nm.

Sa ta dva kljuca je pokrivena vecina stezanja na vozilima.

Ja vec imam jedan od 60-180nm.

Problem se javljao jer vecina srafova su do 40 nm. 

Ovo na louisu je odlicna cena,ja sam moj duplo vise platio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Stezanje do 2-2,5 kila se radi rukom, posebno kad se uvrće čelik u aluminijum, naročito ako ide preko usađenog  brezona. Ključ da bi radio u području malih sila mora bude tačan a to nema za 20-30€ vać za par stotina. Što je širi radni opseg to je tolereancija, greška,  veća, obično u donjem režimu. Svi podaci i o mementu stezanja se odnose ne nove i apsolutno čiste navoje, to u praksi nije, korodirali il pretežno masni, pa je rizik kidanja i čupanja povećan. Za rad u hobi varijanti je zgodan opseg od recimo 2-6 (8) kila gde je i većina stezanja, šrafvi i loze za veće sile, uglavnom mogu da istrpe solidno prekoračenje, uvek je problem kod malih vrednosti. Valja da se ima rutina jer i perfektan moment ključ ume i da zaglavi i preskoči, sa njim se mora raditi vrlo odsečno jer može doći do greške pretezanja. Jedan kontrolnik je osećaj, kad je navoj stao, kad počinje istezanje pa kidanje, drugi je ugao zaokreta i sa dobrim osećajem se pogađa u mali deo  kruga, ako ključ ne otkuca u prognoziranom mestu to je znak za pozornost. Šta god da se uzme, nije loše da se uporedi sa nekim proverenim i skupim, ne verovati mu nikad 100% bez obzira koliko se dugo upotrebljava, na svaku pomisao sumnje valja prekinuti i izanilizari a ne tvrdoglavo stezati, naj češći primer je čupanje svećice koja je prilčno debelog prečnika. Uživaj kad prištiš alatku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Svi podaci i o mementu stezanja se odnose ne nove i apsolutno čiste navoje, to u praksi nije, korodirali il pretežno masni, pa je rizik kidanja i čupanja povećan.

.......

Šta god da se uzme, nije loše da se uporedi sa nekim proverenim i skupim, ne verovati mu nikad 100% bez obzira koliko se dugo upotrebljava



Odličan savet o tome pod kojim uslovima se doteze. Ja mislim da tu čak treba dodati i podmazan saraf koji je ručno zavrnut bez otpora a stegnut na moment.

U suštini se to prilikom normalnog korišćenja jednom godišnje bazdari, a nekad i češće ukoliko je bilo naznaka da nešto nije u redu.

A ne znam jel pominjano da ključ treba uvek odlagati odvrnutog tj rasterecenog u suprotnom svakako više nije pouzdan.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 41 minuta, Savan je napisao:

Ja mislim da tu čak treba dodati i podmazan saraf koji je ručno zavrnut bez otpora a stegnut na moment.

U suštini se to prilikom normalnog korišćenja jednom godišnje bazdari, a nekad i češće ukoliko je bilo naznaka da nešto nije u redu.

A ne znam jel pominjano da ključ treba uvek odlagati odvrnutog tj rasterecenog u suprotnom svakako više nije pouzdan.

Ključ mora uvek da stoji otpušten, čak i kad se radi postepenim stezanjem sa među pauzama, uvek otpustiti pa ponovo natezati na sledeću meru. Pri uzastopnom stepenastom stezanju, neki ključevi ne mogu gradusino da se natežu malim silama,ono, pola kile recimo. Kad otkuca ključ, povrati se u nazad i ponovo okine, nikako ne gurati dalje bez toga. Kad se steže gomila šrafova na kritičnom sklopu, stegnuti sve na pred meru, recimo kilo manje, otpusti ključ i odmoriti ga malo i onda dodati punu silu i što brže po redosledu dotegnuti, ključ prvenstveno služi da se što ravnomernije stegnu šrafovi, kad stoji nategnut, pravi grešku. Ko radi često, lako će da uoči kad ključ počne da greši, inače ne treba da se baždari vremenski, kad padne o zemlju, lako se poremeti i tad gubi na puzdanosti.

 

Ne razumem oko podmazanog šrafa, ja podmazujem bukvalno svaki šraf koji  predhodno i očistim, neke ostavim suve a čiste da ne bi neko drugi okinuo kilo ključem  pa otkinuo, primerice, šrafovi zadnjeg točka na BMW-u 1.2, na ostalim modelima mastim. Inače ne koristim moment ključ, tj. vrlo retko, svećicu u životu nisam zavrnuo njime, a vidim da se one masovne njime stežu. Mislim da ne postoji komparativ između masnog i suvog već se to prepušta umeću. Postoji neka analogija istezanja putem ugla pa prevedeno u moment, ali nije baš pouzdana pa se svodi na rutinu. Bez da se iko ljuti, kupovinom alata pa i kilo ključa se ne prelazi u majstorluk, skoro sam nešto odvijao i već sam se video da ću da otkinem, na sreću nisam, vlasnik kaže da je stego na ključ, rizično promašeno. No, dok se ne pogreši, često neće ni da se nauči, ko klinac sam iščupo par brezona iz glave, od tad naravoučenje, kad nisam bio siguran, molio sam druge da mi stegnu nešto, sad kad mi ponekad neko pomaže, moje je završno stezanje čak i točka.

 

@Astral, trebo si da naručiš i redukcione prihvate da možeš različite dimenzije gedora da koristiš. Da, klio ključ mnogi koriste i za odvijanje, nisam za to iako su ovi veći zgodni zbog velikog kraka i lepe drške.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.
27 minutes ago, đunta said:

Ključ mora uvek da stoji otpušten, čak i kad se radi postepenim stezanjem sa među pauzama, uvek otpustiti pa ponovo natezati na sledeću meru. Pri uzastopnom stepenastom stezanju, neki ključevi ne mogu gradusino da se natežu malim silama,ono, pola kile recimo. Kad otkuca ključ, povrati se u nazad i ponovo okine, nikako ne gurati dalje bez toga. Kad se steže gomila šrafova na kritičnom sklopu, stegnuti sve na pred meru, recimo kilo manje, otpusti ključ i odmoriti ga malo i onda dodati punu silu i što brže po redosledu dotegnuti, ključ prvenstveno služi da se što ravnomernije stegnu šrafovi, kad stoji nategnut, pravi grešku. Ko radi često, lako će da uoči kad ključ počne da greši, inače ne treba da se baždari vremenski, kad padne o zemlju, lako se poremeti i tad gubi na puzdanosti.

 

Ne razumem oko podmazanog šrafa, ja podmazujem bukvalno svaki šraf koji  predhodno i očistim, neke ostavim suve a čiste da ne bi neko drugi okinuo kilo ključem  pa otkinuo, primerice, šrafovi zadnjeg točka na BMW-u 1.2, na ostalim modelima mastim. Inače ne koristim moment ključ, tj. vrlo retko, svećicu u životu nisam zavrnuo njime, a vidim da se one masovne njime stežu. Mislim da ne postoji komparativ između masnog i suvog već se to prepušta umeću. Postoji neka analogija istezanja putem ugla pa prevedeno u moment, ali nije baš pouzdana pa se svodi na rutinu. Bez da se iko ljuti, kupovinom alata pa i kilo ključa se ne prelazi u majstorluk, skoro sam nešto odvijao i već sam se video da ću da otkinem, na sreću nisam, vlasnik kaže da je stego na ključ, rizično promašeno. No, dok se ne pogreši, često neće ni da se nauči, ko klinac sam iščupo par brezona iz glave, od tad naravoučenje, kad nisam bio siguran, molio sam druge da mi stegnu nešto, sad kad mi ponekad neko pomaže, moje je završno stezanje čak i točka.

 

@Astral, trebo si da naručiš i redukcione prihvate da možeš različite dimenzije gedora da koristiš. Da, klio ključ mnogi koriste i za odvijanje, nisam za to iako su ovi veći zgodni zbog velikog kraka i lepe drške.

Mislio sam da je zabranjeno odvrtati i koristiti ga generalno poput rucke gedora. 

Ovaj moj koj imam,uvek skladistim "opustenog" i nikada nisam njime odvrtao/zavrtao, iskljucivo je koriscen za finalno zatezanje.

Dobio sam uz njega uputstvo za koriscenje gde je naglaseno sta sme, sta ne. Trudim se da postujem.

Vas savet , gore boldovan,iskreno nisam znao. Hvala! Covek se uci dok je ziv. Iskustvo je svakako na Vasoj strani.

 

Sto se tice ambicija u mehanici, zavrsavaju se na redovnom odrzavanju mojih vozila bez ikakve namere da postanem "majstor" kupovinom entry level alata od 30€. Cak se retko usudjujem i drugima da radim bilo sta oko vozila jer jednostavno nisam kvalifikovan. 

Jos jednom hvala na vremenu i zlatnim savetima! 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Kod mene u firmi a i gde god sam radio, svi protokoli za stezanje sarafa su bazirani na novim i kalibriranim sarafima koji su podmazani ovom ili onom pastom za navoj - u zavisnosti od primene.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 15 sati, Astral je napisao:

Hvala!

:dobrodosli2:   

Mehanički moment ključ ima deklarisan broj otkucavanja jer radi preko opruge koja ima promenu u  kada je pod opterećenjem posle nekog vremena, znači i u sili, zato se i razlikuju po ceni. Obično kod dihtunga glave postoje vremenske pauze da bi se dihtung upresovao, ako i nije naveden, to valja učiniti. Kad se radi o sili koja je blizu gornjeg opsega ključa on je nategnut i ako stoji tako javlja se greška. Apel, da kažem, je uopšten, svestan sam da je beda, da se loše radi i da nužda, a i želja,  tera na diy, kupovinom alata se ne retko sve posmatra kao p. dim a nije tako. Primer glavčine zadnjeg točka BMW-a 1.2, jeste ona malo tanka al kad se preteže točak, ko što se dešava, nije ni čudo što puca i što je fabrika morala da uradi opoziv, desi mi se da moram polugom od preko pola metra da odvijam šrafove, a stezano na klio ključ po rečima vlasnika.

 

Svakako da postoje razni tretmani navoja i to se naglašava uz naveden moment sile, kad nije to istaknuto, važi novo i sterilno. Moment ključ radi na principu frikcije, šraf puca kad je navoj zarđao a da ništa nije stegnuto, stegnutost se prevodi u silu trenja pa ko svaki prevod ima i slobodno tumačenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja