Jump to content

Moto Zajednica

Pojacane kontrole - VOZITE OPREZNO

Recommended Posts

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Meni se desilo isto pre par godina. Preko zime sam sredjivao bike i posto je bio rasklopljen nisam ga registrovao. Kada smo ga sastavili, bila je nedelja i ja isteram od majstora da vidim kako radi i da li je sve u redu, jer je trebalo sutradan da ga registrujem. Pri tom naidjem na pandura mentola koji mi napise kaznu za voznju neregistrovanog motora.

Bas me zanima kako je zakonodavac predvideo ove situacije kad isteras motor od majstora-mora da se proba, zar ne.Ili od majstora do tehnickog ili do kuce, obzirom da se desava da tokom zimskog sredjivanja istekne registracija.

 

Jedino zakonski raspoloživo rješenje ti je privremena registracija i one kartonske tablica. A tvoj je problem za koju ćeš namjenu da ih koristiš.

 

Generalno je problem kod nas što ljudi smatraju da je gore navedeno normalno. Normalno je da je auto registrovan, pa nebitno da li je kod majstora 2h ili 2 mjeseca - ako misliš da ga izvezeš na cestu, mora biti zakonski ispravan - dakle, registrovan i u ispravnom tehničkom stanju. Sve ostalo je nelegalno. Tačka. Kraj. Ende.

 

Jedino je kod nas problem što svako tumači zakon i što svako misli da zna da ga protumači kako treba. Greška...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5535 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ovo su sve jako korektni i logicni odgovori.Zakon se treba, posto jos uvek ne mogu da kazem mora, postovati i to bi trebalo vaziti za sve. Mada znamo da i to nije uvek tako u praksi.

Da li iko poznaje bilo koga a da je bilo kako osim vozeci motor, u ovom slucaju neregistrovan, otisao do tehnickog?

Nisam za bilo kakvo krsenje zakona, vec samo da se ova oblast detaljnije uredi zakonom.

Ko, kako i pod kojim uslovom moze isterati vozilo od majstora na probu i gde. Ne moze se pravo od majstora ici na tehnicki, mozda bas nesto nije u redu i ne prodje tehnicki. Znaci bez probe nista! Ali da se sve uradi u okviru zakona.

Ako se ide na tehnicki, teoretski bi mogli da se odslepamo, ali ne i da probamo bike. Ovo isto vazi i za uvezene motore.

Ne znam jel potreban tehnicki za privremene table?

Ako nije, onda je problem resen, uzmes privremene na dan-dva i probavas bike koliko hoces i ides gde hoces!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IRON WILL, 972 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Voleo bih da imam motor

Sve sto ste rekli u prethodnim postovima oko registracije i zakona stoji, samo opet napominjem da u ovakvoj drzavi covek mora biti fleksibilan. Nisam siguran koliko dugo ces opstati ako sve radis po propisu. Uglavnom si onda hebena strana... Tuzno ali istinito... >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Problem je što oblast jeste uređena, ali se zakon ne primjenjuje dosljedno.

 

Što se probnih tablica tiče, ne znam da li je potreban tehnički...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric

Ajde da vidimo. Proslog leta je kod nas nekih par dana bila pojacana kontrola, usmerena na motocikliste, navodno. I vozim se ja po gradu, gledam... Retko ko postuje propise, kacigu na glavi jos teze ugledati. I to tako traje ceo dan, a panduri su uvek tu negde. Krenem ja sav "natrontan" na 30+ stepeni, jakna, rukavice kaciga... vozim se sa drugarom, on takodje nosi kacigu. Ugledam pandure na vreme i vozim po ogranicenju. Ali gle vraga, oni me opet zaustavljaju. Sta je sad? Trazi vozacku i saobracajnu. Vidi da je sve ostalo u redu, i kaze "kakva ti je ovo tablica?". Ja gledam, ne znam sta da kazem. Pa rekoh, mala tablica, ne moze velika da stane (glupi neki izgovori). "A ne ne ne, mora tablica da bude po propisima, to je prekrsaj..." poce on mene da riba, a ja ga presekoh "pa dobro, pisi prijavu"... On me gleda... "dobro, ovaj put cu ti progledati kroz prste, ali sledeci put ti pisem kaznu". Dobro, sedam ja na motor i palim dalje. Dva-tri dana kasnije na istom mestu me zaustavlja ista patrola, samo ovaj put izlazi pandur koji je prvi put sedeo u autu... Naravno, prvo gledaju tablicu. Ali prc, ja vratio staru tablicu (i onako sam malu stavio na insistiranje drugih). E sta sad on gleda, sta sad da mi nadje. Trazi mi covek ovlascenje! ??? Kaze "obavezan si da imas ovlascenje". Gledam ga o cemu prica, rekoh "pozajmio sam motor da se malo vozim, sta ce mi ovlascenje". I tako on mene pokusavao da ubedi da sam napravio prekrsaj... Ali nisam ni ja pao sa Marsa, vide i on to, te me "pusti" opet. Ne znam samo zbog cega ima da me "pusta", kad nisam nista zgresio.

I sve to nije strasno, da su oni stvarno kontrolisali motocikliste, nego su oni samo mene drkali za gluposti, a primetio sam da oni koji su me ubedili da stavim malu tablicu i dalje nose nju, njih niko ne dira. Naravno ni kacigu ne nose, niti su je nosili dok je trajala "pojacana kontrola"... A nijednu prijavi nisu popili. I o cemu mi pricamo??? Kakve veze ima sa bezednoscu to da li ja imam ovlascenje ili nemam??? Neka oni mene ustavljaju i dalje, ja se necu ljutiti, ali neka me manu tih prica kako sve to rade da bi povecali bezbednost. To neka pricaju nekom drugom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Evo Čubrić iznese čist primjer onoga o čemu sam ja gore pisao... Ne radi policija svoj posao, ne rade ono za šta primaju plaću... Neka me neko ubijedi u suprotno...

 

Naravno, čast izuzecima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

obozavalac policije, crnamrlja, javlja se sa lica mesta, opet ;)

 

 

necete verovati, danas, nakon sto sam pisao prethodne komentare, krenem kuci sa posla, u 17h i zaustavi me drug plavi 200m od posla

 

 

pogleda papire, vrati mi ih, kaze dovidjenja.

 

pitao sam ga da li mozda zna da li su pojacane kontrole akutno zbog ove poslednje nesrece ili je u pitanju slucajnost da se sve poklopilo, i covek kaze da koliko on zna, jos zbog proslogodisnje tragicne statistike, ove godine treba da bude osetno povecanje policajaca na motorima koji ce biti zaduzeni pre svega za kontrolu vozaca motora [a i bajkera :D]

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

ove godine treba da bude osetno povecanje policajaca na motorima

Uh, neće valjda još i da ih povećaju, meni se čini da su bili pogolemi i do sada  :D. Šalim se, nemoj da bi se naljutio!  ;)

Pa, pravo da ti kažem, ja u ovo malo susreta sa policijom na 2 točka, nisam imao loše iskustvo, ali ne radi se o tome. Radi se o sistemu, jbg.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 438 postova
  • Lokacija: Vojvodina-Novi Becej-Germany svuda po malo.
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 1050xt 2022

Dobro je kada imas uslova da se dogovoris. Opasni su ovi novi radari sto snimaju, a svaka stanica je dobila po 2 komada.

Ne znaju ni "kolegama" kako da srede.

Inace nisam neki speed freak, ali prekoracenja brzine se desavavaju svakodnevno sa ovim smesnim ogranicenjima brzine.

 

Mene su skoro kaznili u Novom Sadu radar koji slika isao sam 64 i reko daj progledaj reko nije ni 10% kaze nemoze jer se sve snima a nemoze da obrise a onda njega peglaju :o Mislim sta da vam kazem :-\ Pazite se !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2426 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Ovo su sve jako korektni i logicni odgovori.Zakon se treba, posto jos uvek ne mogu da kazem mora, postovati i to bi trebalo vaziti za sve. Mada znamo da i to nije uvek tako u praksi.

Da li iko poznaje bilo koga a da je bilo kako osim vozeci motor, u ovom slucaju neregistrovan, otisao do tehnickog?

Nisam za bilo kakvo krsenje zakona, vec samo da se ova oblast detaljnije uredi zakonom.

Ko, kako i pod kojim uslovom moze isterati vozilo od majstora na probu i gde. Ne moze se pravo od majstora ici na tehnicki, mozda bas nesto nije u redu i ne prodje tehnicki. Znaci bez probe nista! Ali da se sve uradi u okviru zakona.

Ako se ide na tehnicki, teoretski bi mogli da se odslepamo, ali ne i da probamo bike. Ovo isto vazi i za uvezene motore.

Ne znam jel potreban tehnicki za privremene table?

Ako nije, onda je problem resen, uzmes privremene na dan-dva i probavas bike koliko hoces i ides gde hoces!

 

 

Ima li ovo ikakvog smisla?

Da li motor MORA da se proba U SAOBRAĆAJU?!

Tehnički i služi da bi probao pre nego što stigneš do saobraćaja!

Moj drug koji povremeno dovozi motore za prodaju vozi ih na prikolici do tehničkog, a proba ih van saobraćaja. Ono što se testira na tehničkom možeš da probaš u garaži!

Nije teško poštovati zakon...

 

Čitam ovde opet svašta, i opet se javljaju isti ljudi na istim stranama. Saobraćajna kultura nam je na jako niskom nivou, svest je na još nižem...

- Neko reče nešto u fazonu da nam treba vremena da naučimo saobraćajnu kulturu?! Kolko nam bre treba? Pa 100 godina se voze automobili u Srbiji, a motori bar 80.

- Jedan je malko brže vozio "ali nikoga ne ugrožava" sa 170km/h (POBOGU!!!) na delu puta na kom je dozvoljeno 50km/h(?!) i uopšte mu nije jasno što se diže frka oko toga.

- Drugi reče "malko mu istekla registracija". Šta je to problem? Pa šta će nam onda papiri? Odeš na tehnički, oni kažu uredu je. Odeš u SUP poplaćaš sve takse i oni ti isto kažu u redu je. Kad te policajac zaustavi, zakuneš se da si sve to obavio i on ti isto kaže u redu je... al u zemlji nedođiji gde mrmot zavija čokoladu. Kao da ste pali sa kruške? Što ne bi nekom ko te na ulici zaustavi dao jedan krug na motoru uz njegovo objašnjenje "da ima dozvolu ali je zaboravio da ponese i da će (kune se u majku) da ti vrati motor za minut!"?

- Pa tablica koja nije po propisu... ima li smisla pitati: "Koji je smisao propisa ako ćemo da izmišljamo dimenzije kako nam odgovara? Meni se lična karta u opšte ne sviđa! Napraviću je da bude plava!". Neko će reći da bi mogle da postoje različite dimenzije ali onda već krećemo u drugom pravcu...

- Pa sledi "pozajmljivanje" motora. Zakon je i to regulisao: OVLAŠĆENJE ZA UPRAVLJANJE. Besmisleno je sada ulaziti u raspravu tipa "A što da se maltretiram da vadim ovlašćenje ako ću jednom-dvaput da pozajmim?". Odgovor bi mogao biti i sledeći: "A što da polažeš za A ako ćeš ionako da voziš motor samo jednu sezonu?!"

- Ne radi mi štop svetlo - šta će mi kada sam brži od svih?

- Volan teško okrećem - nema veze, ne idem daleko?

- Ne rade kočnice? neću brzo...

 

SVEST NAMA FALI! I RAZUM! I KULTURA! I ODGOVORNOST! I SAMOKRITIKA! I VASPITANJE!

A TREBA DA NAS JE SVE SRAMOTA BRE! I DA SE POKRIJEMO UŠIMA!

 

Koja je razlika između nas bajkera kada vozimo 170km/h i recimo taksiste koji okreće iz desne polukružno preko dule pune?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

ja se zaista slazem, narocito u delovima koji odrazavaju korisnost svega ovoga sto pisemo.

Po mom uverenju je u vecini udesa skrivio vozac automobila ali u vecini slucajeva je za tragicne posledice odgovaran ipak motociklista. Ne bi doslo do incidenta da ga ne izazove vozac, moze se reci. Ipak, motociklista zna sve vreme koliko je ranjiv, pa opet...

 

Eto, citam i to: sto da kupujem nesto sto ide 200 na sat ako necu tako da to i vozim?

Sjajna logika, jedino je problem kada pukne ta logika, onda ostanu suze, secanja, svece i tragedija za porodicu. Sve u svemu, nista dok ne shvatimo sami koliko mozemo da uradimo da se sacuvamo. Ja u svojim godinama drugacije razmisljam o tome nego kada je covek mlad i pun adrenalina, ali bar da pokusamo da docekamo i one druge, starije dane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 43 postova
  • Lokacija: bdp
  • Motocikl: BMW GS1200 ADV

Moram  da se javim jer sam ocigledno pogresno shvacen.

Cini mi se da sam napisao da se ne bunim sto su pisali jer sam prekrsio zakon,ali mi je krivo sto zakon nije isti za sve.Znam da ne smem da vozim motor koji nije registrovan.

Pokusao sam da pisem o "njihovom" sprovodjenju zakona,ja sam kriv i za to cu da platim.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

obozavalac policije, crnamrlja, javlja se sa lica mesta, opet ;)

 

 

necete verovati, danas, nakon sto sam pisao prethodne komentare, krenem kuci sa posla, u 17h i zaustavi me drug plavi 200m od posla

 

 

pogleda papire, vrati mi ih, kaze dovidjenja.

 

pitao sam ga da li mozda zna da li su pojacane kontrole akutno zbog ove poslednje nesrece ili je u pitanju slucajnost da se sve poklopilo, i covek kaze da koliko on zna, jos zbog proslogodisnje tragicne statistike, ove godine treba da bude osetno povecanje policajaca na motorima koji ce biti zaduzeni pre svega za kontrolu vozaca motora [a i bajkera :D]

 

 

 

 

]

 

 

Cope je skoro predvideo da je na pomolu nova koalicija BJB I Policija .Mioslim da to nije losa ideja .pogotovu sto medju nama ima ljudi sa bas tvrdim stavovoma ai znaju problematiku motorista pa mogu da pomognu drugovima plavima u poslu.Verujem i da znaju problematicne motocikliste pa mislim da im nece biti problem da se infiltriraju .Naravno to zahteva i dosta truda osmatranja i observiranja ali mislim da im to nece predstavljhati problem s obzirom da su iskazali vec odredejene sklonosti ka tom poslu.Naravno ovo je samo jedna ideja koja mozda moze da da neki rezultat koji neka je i mali ali je ipak vredan pokusaja.Pozdrav.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

ja nemam sklonosti ka `uterivanju` zakona medjutim...

 

 

sta mislite o dugorocnim efektima, recimo, za 5 godina, da uz saradnju motorista, policije, uz edukaciju itd, bude smanjen broj nesreca sa smrtnim ishodom i pored povecanja broja registrovanih dvotockasa?

 

 

da li zelite da ucestvujete u takvoj `koaliciji` ili jednostavno mrzite kljunove do nivoa da vas to ne zanima?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Evo ja bih se prvi uhvatio u kolo sa plavima...  Inače, da mislim da jedan saobraćajac može da promeni situaciju, zaposlio bih se u policiji odavno. Na žalost, mišljenja sam da problem nije do prašinara, već do foteljaša.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1893 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: XRV 750

Ajd da se vratimo malo na temu ;)

Danas sam prosao pored najmanje 5 kolega "plavih" i niko nije ni pokusao da me zaustavi ??? Mozda bi trebalo malo da normalnije vozimo kroz grad i sve ce biti pod kontrolom i niko nas nece zaustavljati;) I naravno FULL oprema ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2709 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: FJR 1300 , TTR 600 / SM

Ajd da se vratimo malo na temu ;)

Danas sam prosao pored najmanje 5 kolega "plavih" i niko nije ni pokusao da me zaustavi ??? Mozda bi trebalo malo da normalnije vozimo kroz grad i sve ce biti pod kontrolom i niko nas nece zaustavljati;) I naravno FULL oprema ;)

A mozda je i akcija prosla. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In Mud We Trust, 1918 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: 950ADV

Ajd da se vratimo malo na temu ;)

Danas sam prosao pored najmanje 5 kolega "plavih" i niko nije ni pokusao da me zaustavi ??? Mozda bi trebalo malo da normalnije vozimo kroz grad i sve ce biti pod kontrolom i niko nas nece zaustavljati;) I naravno FULL oprema ;)

 

hihi ! ko' ce tebe da zaustavlja !!!  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ8

Jutros oko 10 sati, na samoj raskrsnici gde počinje penjanje na avalu, stoji jedno 5-6 marsovaca... Mahnem im, oni uzvrate i produžim... U rakoviti prođem pored dvojice marsovaca, jedan je zaustavio nekog lika bez kacige, drugi je čekao sledećeg klijenta, i tog sam prošao... Na košutnjaku opet marsovac čeka mušterije i njega sam prošao... Da me zaustavi, imam kacigu, jaknu, čizme, pantalone, rukavice, uredne papire, i uopšte me ne dotiče dal će da me zaustavi ili ne... Apsoltno mi je svejedno... Ono što hoću da kažem je da se za ovakve akcije policije bune samo oni koji nisu čisti i koji imaju šta da kriju, odnosno ne poštuju propise (kaciga, brzina, ugrožavanje saobraćaja i sl.) .. Ko je po PS-u, njega baš zabole da li policija pravi akcije ili ne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

samo za ove koji bi da policija bude fleksibilnija po pitanju istekle registracije.

 

neregistrovano vozilo je i neosigurano, sto znaci ako takvo vozilo udari nekog osiguranje ne isplacuje stetu vec vozac. znaci ako vozis neregistrovano vozilo i napravis nezgodu natovario si sebi dosta toga. a sa druge strane, zamisli da te udari cicica u svom neregistrovanom tristacu, koji je eto izasao da proba kola i napravi ti stetu od recimo 1000e, kad ces to da naplatis? nikad.

 

druga stvar nasa policija nije pala sa marsa, kakav smo narod takva nam je i policija. svako od nas ima nekog u porodici ko bi bio isti kao ovi policajci na koje se zalimo.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

Evo upravo sam se vratio sa voznje sa drustvancetom s foruma. Super dan, super voznja i tako.... ali u vezi s temom.... prolazimo kroz neko selo, 20-30 na sat, krivina 90 stepeni, svi prodjose, a ja oborio motor do te mere da sam zagrebo, ne fuzasterom, nego ramenom  ;D,. Sve kul, samo mi kvrcnuo mali prst. Jbg, to mu dodje teska povreda, doktorka zvala saobracajce i sve po redu.... elem, da ne bih placao kaZNu za neprilagodjeno ko zna sta, policajac kaze: "reci cemo da si se skrsio negde u njivi pored puta, jel ok?", posto, za sve sto se desi na putu, a postoji povreda, mora da se pise prijava. Zahvalio sam se coveku i tako to prodje. Stvarno je bio ok...... ma sta ok, vrlo korektan.... a nije cak ni marsovac  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja