Jump to content

Moto Zajednica

Entry Level DSLR

Recommended Posts

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

 

 

dslr moze ozbiljne snimke da napravi ali za 10 puta manje para kupis kameru koja daje bolje rezultate u videu.

 

А јел можеш да линкујеш ту камеру?

 

Ал не да је нека акциона или слично, него баш камера-камера са фокусом, зумом, LCD-ом и осталим...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zlo i naopako, 545 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Kao da nema

 

dslr moze ozbiljne snimke da napravi ali za 10 puta manje para kupis kameru koja daje bolje rezultate u videu.

А јел можеш да линкујеш ту камеру?

 

Ал не да је нека акциона или слично, него баш камера-камера са фокусом, зумом, LCD-ом и осталим...

 

 

 

koristio sam canon xa10 hd profesional kratko i to je odlucna kamera koja kosta ko jedan jako dobar dslr objektiv (ne i odlican)

 

drzao u rukama neku canon vixia i panasonic hc-v108(nesto).obe su slicne...stim sto sam canona i probao.obe kostaju ko novo entry lvl dslr telo (bez objektiva)..sprava je vrh..brza, ostra, tuch screen, full hd u 60fps, zum od nekih 50-60x preko sociva....ja se iznenadio..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zlo i naopako, 545 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Kao da nema

Koji je to "kritican" broj okidanja za d5200 d5300 i koliko je promena tih zavesica ? 

 

najeftiniji dslr aparati traju ne manje od 100000 okidanja.profi i robusniji preko 300 hiljada. realnost je da to trake duze. deo kosta 20ak eurica za jeftinije modele. majstor da to zameni isto nesto kosta. nikon sve svoje modele testira na 100000 okidanja tako da je realno da ce svaki model potrajat barem toliko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 406 postova
  • Lokacija: Ša/NS
  • Motocikl: F800ST

Verovatno je glupo pitanje al kad nznm bolje da pitam :D
Gledam sad oglase i primetio sam da se cesto pojavljuju nikkor objektivi. Koja je caka sa tim? Jel to kopija nikon objektiva ili?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda NX650 Dominator

@steefanv

 

Zasto obavezno DSLR?

Podjednako dobar kvalitet fotografije i izmenjive objektive mozes da dobijes i sa nekim MILC-om (mirrorless), a imas i live-view koji tebi treba i kompaktnije dimenzije. Na primer Sony Alpha a5000 sa kit objektivom 16-50 ce da ti zavrsi posao podjednako dobro kao neki entry-level DSLR i mozes relativno jeftino da ga nadjes polovnog.

Razmisli o tome.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

@steefanv - https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nikkor (znači Nikon = Nikkor)

 

@chikavili - Upravu si da je milc dobra opcija. Ipak, ostajem pri stavu da sa kit objektivom (dslr ili milc) ne objašnjava čemu ta vrsta aparata.

Obavezno neko fiksno portretno staklo sa malim f brojem za početak, a kasnije neki tele, wide, macro, šta god. Kit objektiv ne kupiš uopšte, ili ako je već uleteo daš ga deci da se igraju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda NX650 Dominator

Kit objektivi su all-round objektivi koji se najcesce koriste i dobri su za pocetnika, zato ih i prodaju kao kit.

Svakako je pozeljno da se sto pre uzme neki prajm (fiksni) u rasponu od 35 do 50mm (portretni su suvise uski za opstu primenu, to moze i kasnije)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

He he, znam šta su kit objektivi valjda :)

Nemaju širinu za kvalitetan pejzaž, nemaju kontrolu dof-a za iole bolju izolaciju objekta, portret, nemaju dužinu za ptičarenje, makro sposobnosti za mikro svet, a na kraju krajeva ni kvalitetna stakla da daju ozbiljnu oštrinu bilo kojoj fotografiji.

Hoću reći da sjajne turističke all around fotke daje i moj S6, kao i svi malo bolji telefoni, ali sve je to "flat to much", kao i dslr fotke sa kit objektivom.

Ne drvim sad nešto, znam par njih koji su bili ubeđeni da su se sj..bali kupovinom dslr-a i to samo zato što su imali samo kit objektiv. Pukli pare a rezultati malte ne kao sa idijotima. Kad im pokažeš par caka sa nekim namenskim staklom - tek onda shvate da voze svemirski brod.

50mm f1.8 na crop-u je odlično za početak. I portreti i street fotografija i svašta nešto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda NX650 Dominator

Nisi bas u potpunosti u pravu, ali ne bih se upustao u dalju raspravu, nema poente

Nisu svi kit objektivi isti

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Mislim na izvorne kit objektive. 18-55, 18-135 i slično. Ne mislim na dobra stakla koja se nude u raznim naprednijim kit kombinacijama. 15-85, 24-105L i sl su valjani objektivi koji se kupuju i zasebno što je redak slučaj za ove prethodne.

 

Ne moram da budem u pravu, ispravi me ako grešim zbog zaključaka koje potencijalni kupci treba da izvedu i to je sjajna poenta samo po sebi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda NX650 Dominator

Ja na primer koristim standardni Fuji-jev kit objektiv XF 18-55 f2.8-4 koji je jako ostar a moze i donekle da izdvoji planove kada ima dovoljno svetla. Takodje i za pejzaz vrlo dobar. 2 klase je bolji od canon i nikon ekvivalenata (kit-ova). Daleko od toga da je po svemu fantastican (u tom slucaju nikada nikome ne bi ni trebao drugi objektiv) ali kao all-round objektiv sve radi dovoljno dobro. Jedno vreme sam imao samo prajm 35mm, ali sam vrlo brzo shvatio da mi fali neki objektiv za "svaku priliku".

 

Ali da ne sirimo pricu bez veze, covek kome se obracam savetom nije profesionalac i verovatno ne zna pola stvari o kojima ti pricas, a i do juce je fotkao iskljucivo mobilnim telefonom. Znaci, savetujemo totalnog pocetnika koji verovatno jos uvek ni nema ideju zasta bi konkretno koristio aparat, tako da je prilicno realno da ce najlakse za pocetak da se snadje sa nekim all-round kit objektivom, pa kasnije da ide dalje sa prajmovima, makroima, tele objektivima i slicno, po sopstvenim potrebama. I naravno, tu je faktor cene - za male pare ne moze vrhunski objektiv da se kupi, ali moze solidan kit.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3622 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Ja sam vazda savetovao druge da kupe neki Canon iz G serije za pocetak. Ima sva podesavanja kao DSLR, dobro drzi cenu, jako kvalitetni, nema masiranja sa objektivima... Uzme to za pocetak, godinu dve dok vidi da li ce uopste da ga drzi ta prica oko fotografije. Kasnije je lako preci na DSLR. I slozio bih se za ovo u vezi kit objektiva sto kaze Singularitet, bar kod Nikona. Dobro je da ih imas, ali sa njima tesko necu vecu razliku u odnosu na ovaj neki G da ces da napravis. Jedini stvarno dobar kit je 16-85, ali on ima takvu cenu da se odmah postavlja pitanje da li on ili nesto drugo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda NX650 Dominator

Slazem se za Canon G seriju. Nije jedini, imaju Panasonic i Olympus svoje vrlo dobre igrace.

Problem je sto vecina "newbie" fotografa misli da MORA da ima DSLR i da ce super fotke krenuti samo da prste :)

 

Btw, Nikon i (pogotovo) Canon kit objektivi jesu prilicno jadni, ali kao sto rekoh ranije - nisu svi kit objektivi isti ;)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Ок, читајућу све ово, успели сте да ме одвратите од куповине DSLR-а. Бар неко време док не буде финансија за нешто крштено.

Пошто би ја углавном користио за снимање, и у мањој мери за сликање, тражим неку другу алтернативу.

 

Сад да човеку не кварим тему, јел има нека на форуму где би могао поставити питања?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5601 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Pa otvoriš temu sa pitanjima vezanim za svoju dilemu  :neznam:  Napišeš lepo šta su ti planovi , koliko novaca misliš da potrošiš i eto dobre prepiske  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

dobro bre preteraste ga.

telefon nikad nece snimati kao camcorder koji nece nikad kao entry-dslr koji nece nikad kao ozbiljno dslr telo, koje nikad nece kao RED. i tako u nedogled. nece covek da otvori novi hollywood ovde nego da fotka i snima.

 

600D pravi odlican snimak u full HD i 60fps, ako dodas i magic lantern mogucnosti ti se sire (ipak treba poznavati materiju), kad na sve to dodas neku obradu u adobe premiere ili aftereffects pa to moze bude brutalno.

 

jedino sta kod dslra ne valja sto moras da izvadis $$$ da kupis dobra stakla, USM (nema zvuka kad fokusiras) ((inace nema fokusiranja dok se snima osim manual fokusa)) i IS (image stabilisation- sve ti je jasno pretpostavljam)

 

uzmi si 550D 600D to su super tela za amatere i igraj se sa kit objektivom, udji u fazon. kad skupis lovu uzmi si neko dobro staklo i sve super.

 

sta su ljudi radili sa krs telima neki su bili nesposobni sa 10.000E opremom da to ponove. nije sve u opremi ali je dobar % u njoj.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati Svaki Dan, 883 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: brm brm brm

Stvarno ga zacrniste boga oca, uzmi za 300e ceo paket sebi i usraces se kolko su bolje slike od bilo kog mobilnog i to na cistom auto modu. Ja poredim slike sa kitom sa d5100 i slike sa iPhona7 i Galaxy S7 (koje svakodnevno koristim zbog posla) i jednostavno telefoni nemaju sta da traze u tom poredjenju, a svaki kosta kao 2 moja kompletna DSLR setupa. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda NX650 Dominator

Entry level dslr ima 15 puta veci senzor od mobilnog telefona, pa je logicno da ne mogu da se porede. Pitanje je samo koliko je i kome uopste neophodan DSLR. Velikom broju ljudi ce i neki kompaktni prosumer ili micro 4/3 aparat zavrsiti posao vise nego dobro, a drasticno su manih dimenzija od dslr-a pa ujedno i mnogo laksi za nosenje i koriscenje, DSLR aparati nude mnogo vise mogucnosti, ali ih treba znati iskoristiti. Ako ne znas, dzaba ti

Inace, znam ljude koji ce sa mobilnim telefonom uvek napraviti bolju fotku od vecine novopecenih vlasnika DSLR-ova ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati Svaki Dan, 883 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: brm brm brm

Prvi dan sa DSLR om u ruci, prvi foto aparat u zivotu, stvarno nije narocito tesko napraviti sliku koja valja necemu a sigurno je bolja od telefona. Uzmi probaj,igraj se, prodaj za iste pare, kupi nesto drugo :)

 

 

eP548fg.jpg

Blah9xU.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

...ako dodas i magic lantern mogucnosti ti se sire (ipak treba poznavati materiju...

:D :D :D :D

Care!

 

Magic lantern nije baš neko poznavanje materije, a i čisto sumnjam da svi mi koji smo davali predloge ovde ne znamo šta je to. Slatko si me nasmejao. Možda ti nije bio cilj ali zvuči kao da se osećaš posebno i prosvećeno pominjanjem Magic-a.

BTW. Slični hack enhancement-i postoje i za druge aparate, pa i pojedine prosumere. Svojevremeno, pre skoro 10 godina sam nešto slično ubacio na SD ženinog tadašnjeg G9.

 

Usput, taj magic dođe na red tek kada savladaš sve fabričke opcije svog aparata,pa ti on postane tesan. Za početnike nije naravno. Ili ne dođe uopšte na red.

 

Van toga, niko ovde ne pravi ludilo od DSLR-a, niti preporučuje neki Hass, ali ako je nekom fokus na snimanju videa ne kapiram šta će mu DSLR.

 

Ako je fokus na dobroj fotografiji tu će za početak i jedan matori 450d sa kit-om (cca 160€) + jedan 50mm f1.8 (rabljeni cca 60€) da završe sjajan posao. Već sam kačio u ovoj temi kakve fotke "deda" pravi.

Ko baš hoće i video usput nek se ispruži malo više za telo tipa 550-600-650D i mirna Bačka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

 

...ako dodas i magic lantern mogucnosti ti se sire (ipak treba poznavati materiju...

:D :D :D :D

Care!

 

Magic lantern nije baš neko poznavanje materije, a i čisto sumnjam da svi mi koji smo davali predloge ovde ne znamo šta je to. Slatko si me nasmejao. Možda ti nije bio cilj ali zvuči kao da se osećaš posebno i posvećeno pominjanjem Magic-a.

BTW. Slični hack enhancement-i postoje i za druge aparate, pa i pojedine prosumere. Svojevremeno, pre skoro 10 godina sam nešto slično ubacio na SD ženinog tadašnjeg G9.

 

Usput, taj magic dođe na red tek kada savladaš sve fabričke opcije svog aparata,pa ti on postane tesan. Za početnike nije naravno. Ili ne dođe uopšte na red.

 

Van toga, niko ovde ne pravi ludilo od DSLR-a, niti preporučuje neki Hass, ali ako je nekom fokus na snimanju videa ne kapiram šta će mu DSLR.

 

Ako je fokus na dobroj fotografiji tu će za početak i jedan matori 450d sa kit-om (cca 160€) + jedan 50mm f1.8 (rabljeni cca 60€) da završe sjajan posao. Već sam kačio u ovoj temi kakve fotke "deda" pravi.

Ko baš hoće i video usput nek se ispruži malo više za telo tipa 550-600-650D i mirna Bačka.

 

 

ne osecam se ni posebno ni posveceno jer sam ga koristio mozda 5x max. samo sam coveku napomenuo da ima i to kao opciju.

pa meni je magic lantern bio wauu i *ebote kad sam ga poceo koristiti, na kraju se sveo da gledam broj okidanja i kad snimam video ona zebra za fokus (kad i ako se setim)

 
poenta mog posta je bila da sasecem prethodne "ne moze bez 10k Evra da se snima i slicno"
 
550D / 600D je puna kapa za pocetnika i ima da zavoli da puca fotke/snima video.
inace neki dan sam uzeo 550D za 160E i Tamronce 17-50 2.8 za 100E, naletelo i iako sam nedavno prodao 5dc i 70-200 ipak sam odlucio da uzmem da opalim neku fotku/video. I dalje je to super telo za fotkanje amaterski.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja