Jump to content

Moto Zajednica

technost za hladjenje-ANTIFRIZ?

Recommended Posts

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: zemlja
  • Motocikl: Kymco 300i
On 20.3.2008. at 0:49, Brrka je napisao:

G12+ za motocikle ili bilo koji  OAT -tehnologija (organske kiseline) nema silikata, ne nagriza gume i brtve a i nije (puno) štetan za okoliš što nije nebitno!!! ali fora je u tome da antifriz uopće ne treba mijenjati ako je čist i bistar i ako se ne gubi, ja ga u autu imam 13 godina! (ali G11) i i dalje je čist i bistar i nikakvih problema (originalni kojeg su stavili u renaultu kad sam ga kupio) kao što je netko već primjetio -moderni motori (od 1991 na ovamo) uopće ne korodiraju (barem ne u nekoj bitnoj mjeri) tako da samo radi toga ga ne treba mijenjati... naravno puno zavisi od lokalne klime i načina vožnje itd, ali pošto ne živimo u sibiru nema puno filozofije 50-50 ili 40-60 (više vode) se miješa i bolje je uzeti koncentrat pa ga miješati s d. vodom nego uzeti već mješani... dakle za motocikle G12+ i onda ga razrijediti sa 60% vode (motocikli se ugl voze ljeti, a ljeti je bolje da ima više vode, ali opet ne preko 65-70%) e da i ako se mijenja marka antifriza -obavezno isprati sistem prije zamjene, dakle ulije se voda sa malo sode bikarbone ili sl (ako je prljav) pa se upali motor da radi DOK SE NE UPALI VENTILATOR, tako da prođe kroz cijeli sistem, a može i samo sa vodom, onda se izlije pa se može još malo pustiti šlaufom da ide voda kroz mašinu, ali to je već za one kojima je dosadno u životu... e da i ne pričam ovo napamet nego sam prof. engleskog i pročitao sam sve moguće izvore na internetu (na engleskom) tako da to je neki siže svega naučenog + iskustvo a vozim već 30godina

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: zemlja
  • Motocikl: Kymco 300i

G12+ za motocikle ili bilo koji  OAT -tehnologija (organske kiseline) nema silikata, ne nagriza gume i brtve a i nije (puno) štetan za okoliš što nije nebitno!!! ali fora je u tome da antifriz uopće ne treba mijenjati ako je čist i bistar i ako se ne gubi, ja ga u autu imam 13 godina! (ali G11) i i dalje je čist i bistar i nikakvih problema (originalni kojeg su stavili u renaultu kad sam ga kupio) kao što je netko već primjetio -moderni motori (od 1991 na ovamo) uopće ne korodiraju (barem ne u nekoj bitnoj mjeri) tako da samo radi toga ga ne treba mijenjati... naravno puno zavisi od lokalne klime i načina vožnje itd, ali pošto ne živimo u sibiru nema puno filozofije 50-50 ili 40-60 (više vode) se miješa i bolje je uzeti koncentrat pa ga miješati s d. vodom nego uzeti već mješani... dakle za motocikle G12+ i onda ga razrijediti sa 60% vode (motocikli se ugl voze ljeti, a ljeti je bolje da ima više vode, ali opet ne preko 65-70%) e da i ako se mijenja marka antifriza -obavezno isprati sistem prije zamjene, dakle ulije se voda sa malo sode bikarbone ili sl (ako je prljav) pa se upali motor da radi DOK SE NE UPALI VENTILATOR, tako da prođe kroz cijeli sistem, a može i samo sa vodom, onda se izlije pa se može još malo pustiti šlaufom da ide voda kroz mašinu, ali to je već za one kojima je dosadno u životu... e da i ne pričam ovo napamet nego sam prof. engleskog i pročitao sam sve moguće izvore na internetu (na engleskom) tako da to je neki siže svega naučenog + iskustvo a vozim već 30godina

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6803 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Nešto si mi slab sa pisanjem sa obzirom na zvanje.

 

Antifriz vremenom postaje korozivan i štetan iako će tekst pokazati prihvatljivu tačku zamrzavanja. Ne menjati ga 13 godine meni više zvuči kao zajebancija. Tebe treba zabeležiti u registrar kao lice od kojeg ne treba kupiti vozilo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 469 postova
pre 38 minuta, primorac je napisao:

moderni motori (od 1991 na ovamo) uopće ne korodiraju (barem ne u nekoj bitnoj mjeri) tako da samo radi toga ga ne treba mijenjati

auuh sinak, g11 se menja na 2god, g12 na 5. Ne zbog tacke smrzavanja vec zbog korozivnih i nagrizajucih svojstva.

Malo sutra ne korodiraju liveni blokovi, pa tako imamo automobile svega 10ak godina stare koji ne mogu proci tehnicki zbog korodiralih brojeva motora, moraju na vestacenje i PUS-ovanje. Liveni blok, kakav je iznutra takav je i spolja. Naravno, motocikli imaju aluminijumske blokove na koje to ne utice u tolikoj meri, sto ne znaci da nemaju jos milion mesta kojima ne prija agresivan antifriz. Cim sam iz mnogih motocikla izvlacio braon antifriz jasno je da je prica slicna.

 

Ne menjati antifriz 13god je cista ludost. Kad pocne da ga gubi tad je vec kasno, otisao ti je dihtung glave, hladnjak, neka cev. A to je moglo jos da pozivi da si ga menjao na vreme.

 

Bonus pitanje: da li si menjao ulje u kocnicama za tih 13god ili cekas da i ona propadne, pa je onda vreme za zamenu?

 

EDIT: pretekao me je kolega Alekre

Promenio član MarkoMoto

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: zemlja
  • Motocikl: Kymco 300i

lijepo piše AKO JE BISTAR I ČIST a ne braon (whatever that means) ili pun rđe, ulja, emulzije, majoneze i sličnog, dakle ako je bistar i ne gubi se pa još ako ne živiš u sibiru APSOLUTNO NEMA POTREBE ZA ČESTIM IZMJENAMA, odgovorno tvrdim i stojim iza toga, btw ja nisam nigdje napisao da ga ne treba mijenjati 13 godina, nego sam to dao kao primjer, na novom autu bi ga vjerojatno zamjenio nakon 5, ali nakon 2 kao što 'preporučaju' -nema šanse, a vama ako se bacaju pare, slobodno menjajte, niko vam ne brani... ja znam da moj auto nije nikad bio kod mehaničara, eto sad već punijeh 15 godina, a mogu na prste jedne ruke nabrojati šta sam mu promjenio do sada, a samo je jedan kvar imao još dok je bio novi -elektropokretač je crko, ulje i filter redovno mjenjam, a i remenje sam zamjenio tek nakon 13 godina (tj na 120kkm) pa se sad opet pravite pametni, ali ja znam da kad se remenje testira onda smije samo jedan puknut od 10 na 400 000km (u tv. uvjetima) a preporuka za zamjenu vrijedi i za sibir i za saharu, dakle ako u sahari može izdržat 5 godina i 120kkm onda definitivno može 2x toliko u mojoj garaži u istri gdje temperatura nikad nije ispod nule, a ljeti je uvijek u hladu parkiran (na to baš pazim)...

Promenio član primorac
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: zemlja
  • Motocikl: Kymco 300i
On 2.9.2022. at 22:57, MarkoMoto je napisao:

auuh sinak, g11 se menja na 2god, g12 na 5. Ne zbog tacke smrzavanja vec zbog korozivnih i nagrizajucih svojstva.

Malo sutra ne korodiraju liveni blokovi, pa tako imamo automobile svega 10ak godina stare koji ne mogu proci tehnicki zbog korodiralih brojeva motora, moraju na vestacenje i PUS-ovanje

nisam znao da antifriz štiti i vanjske dijelove motora, a možda se u srbiji broj motora nalazi na radilici, ko će ga znat

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: zemlja
  • Motocikl: Kymco 300i
On 2.9.2022. at 22:51, Alekre je napisao:

Nešto si mi slab sa pisanjem sa obzirom na zvanje.

 

 

ako ti je to glavni argument, onda sam definitivno preslab za tebe, nismo niti u istoj kategoriji, ahahahahahaha... bye

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja