Jump to content

Moto Zajednica

Superduke udes oprema me sacuvala

Recommended Posts

  • U prolazu, 79 postova
  • Motocikl: KTM SuperDuke 990- bivsi KTM SuperDuke 1290 R -sadasnji

Citam danas temu "Nova yamaha MT 07, oko 18.30 h, udes na početku Brankovog mosta!" i bukvalno mi kroz glavu prodje moja saobracajka od pre mesec dana. Desilo se u Dubaiju, na auto putu, na iskljucenju za drugi vecu put. Ja u levoj traci na iskljucenju, levo od mene puna linija, ispred mene kombi , levo od mene kombi desno auto. Ja isao levom stranom leve trake da vidim ispred kombija (srecom) jer je ovde takav zakon, i lik koji je bio u kolima ispred zalepi koncice i isece i kombi i mene. kombi krene desno i blokira mi celu traku, a ja pravo od pozadi se zakucam u lika.

 

Srecom imao sam komplet opremu pa su povrede minimalne imajuci u vidu da sam ga zakucao sa skoro stotkom. Motor je unisten, lokalna murija napravila pricu da sam ja odgovoran za nesrecu i da sam prosao bez povreda i natera me da potpisem forulare na arapskom (koji pritom ne znam). Evo skoro mesec dana kasnije, zao mi je malo motora i sto od osiguranja necu dobiti nista zbog izvestaja murije (kojoj su bajkeri rak rana ovamo) ali sam nasrecniji sto sam imao kompletnu opremu.Od cizama sve do kacige. Izvukao sam se sa par modrica, posekotinom na licu, potresom mozga (posto sam sleteo na glavu) i slomljenom sakom, ostalo sve ok. Imam i video cele situacije pa mogu da okacim ako neko zeli da vidi. 

Sve u svemu ljudi, ne zajebavajte se, oprema glavu cuva bukvalno! Voznje motora se necu odreci nikad ali isto tako necu vise nikad sesti na sledeci bez kacige, rukavica, farmerki, jakne i bajkerske obuce. 

 

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1444 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

DOZVOLITE, DOZVOLITE...!!! (za admine)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 79 postova
  • Motocikl: KTM SuperDuke 990- bivsi KTM SuperDuke 1290 R -sadasnji

 

snimak je kratak, ali se vidi nadam se dovoljno. Iz ovoga mi je najbitnija poenta, Kacigu na glavu UVEK!

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Hondaaaa :)

Au! Kolega, brz oporavak zelim, stvarno zastrasujuc snimak... Kolko sam uspeo da vidim sa oko 90km/h je bio udarac u automobil?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4503 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Uhh..u takvom momentu ti je zao sigurno što nemaš još jedan sloj zaštite na sebi. Da još više ublaži impact tela sa asfaltom/bankinom/banderom /autom, ne znam sta si prvo pogodio.

 

Hvala na snimku, nadam se da će to nekom probuditi svest i spasiti ga tako.

 

Verstuurd vanaf mijn SM-N910F met Tapatalk

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 79 postova
  • Motocikl: KTM SuperDuke 990- bivsi KTM SuperDuke 1290 R -sadasnji

Uspeo sam da smanjim sa oko 130 na 90, ovo bilo na auto putu. Srecom povrede su minimalne za takav udes. Odsetao isti dan iz bolnice zahvaljujuci kacigi jer sam sleteo na glavu. postovacu sliku i kacige danas. Pazite se ovakvih idiota koji nadju za shodno da rade kolima sta hoce po putu jer misle da mogu. I obavezno oprema, da vas sacuva ako ne daj boze dodje do "nezgodne" situacije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Cini mi se malko neiskusno,imao si prostora za manevrisanje,vidi se da si se uplasio po reakciji.Znam to je sekunda,ali samo da si gledao u prostor izmedju kombija i auta,malko dodao gas,prosao bi lagano...mislim da ti se pogled zabio za gepek,i tu si vidi se vec zabo kocnicu...Prosao si extra,fala bogu,samo da si ziv i zdrav...Ne dogodilo se nikome...Iz ovoga shvatamo sta znaci oprema...Ne treba,ne treba-pa u sekundi kao ovde zatreba...Tamo je bas vrucina,ali eto ti si bio opremljen.Bravo.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5829 postova

Tako izgleda na snimku ali kada ides malo po malo sa pauzom vidis da je od pocetka snimka do udarca brojac stigao na 1 sec. Ne bi bilo lose da si okacio jos malo pre ovoga jer ovako iseceno meni izgleda da je desni kombi stao ili skoro stao sto znaci da je kocio dosta ranije. Nije ni bitno ali mozda si imao vremena da odes ili levo ili desno kada je taj kombi poceo da koci da si registrovao na vreme, ovako su ti sanse bile bas male.

 

Hvala sto delis ovo iskustvo sa nama jer iz ovoga a hvala bogu i tvog pisanja neko moze nesto da nauci.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 79 postova
  • Motocikl: KTM SuperDuke 990- bivsi KTM SuperDuke 1290 R -sadasnji

Moguce je da je neiskustvo igralo tu ulogu , vozim dve godine samo i nisam imao neke slicne situacije. Desno je bio auto iza mene, da sam mozda dao gas i brzo izleteo iza njega mozda bih se i izvuko al opet nije mi to prolazilo kroz glavu u tom trenutku. Ma nema na cemu, mislim da svako ko moze da treba da podeli nesto slicno jer nekome mozda moze da spasi zivot. Ako uticem na jednog odavde da ne sedne na motor vise bez kacige vredelo je.

@sashac : hvala na lepim zeljama i podrsci. :) Svakako za tu jednu sekundu oprema mnogo veliki posao odradila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5829 postova

Ma zato sam i napisao kao odgovor sashcu da tako izgleda na snimku. Jbg uzivo je mnogo za..banije. Ne tvrdim da si mogao bolje da postupis ali bi znacilo da vidimo i bar 10 sec pre ovog sto si postavio jer mozda je u tih par sec moglo da se reaguje drugacije. U svakom slucaju kao sto rekoh hvala bogu da si ziv pa ima ko da pise a i sto si snimio i podelio pa sada nekako mi mozemo da "prozivimo" tvoje iskustvo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 79 postova
  • Motocikl: KTM SuperDuke 990- bivsi KTM SuperDuke 1290 R -sadasnji

Verovatno je moglo da se odreaguje drugacije 10ak 15 sekundi pre, ali tad ja nisam ni video da onaj indijanac kog sam udario staje i skrece bez migavca. Jedina stvar za kojom zalim je sto nisam vozio malo sporije, ne znma da li bi promenilo ishod ali bi mi mozda dalo vise prostora da odreagujem. U svakom slucaju idemo dalje, dogodine novi motor, pa sa mnogo vise pameti na put.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Verovatno je moglo da se odreaguje drugacije 10ak 15 sekundi pre, ali tad ja nisam ni video da onaj indijanac kog sam udario staje i skrece bez migavca. Jedina stvar za kojom zalim je sto nisam vozio malo sporije, ne znma da li bi promenilo ishod ali bi mi mozda dalo vise prostora da odreagujem. U svakom slucaju idemo dalje, dogodine novi motor, pa sa mnogo vise pameti na put.

Druže, hvala ti što si sa nama podelio ovaj veoma poučni snimak. Verujem da ti nije lako da ga iznova gledaš, ali se nadam da će on pomoći mnogim kolegama i što se tiče opreme i pravovremene reakcije. Isto mislim kao i Sašac da ti se pogled zalepio u gepek, a većina ovde zna, gde pogled, tu i motor. I ja sam više puta napravio istu grešku, srećom bez posledica, iako sam znao za tu "caku". Jbg sekunda je u pitanju. Po ishodu, kako si nas upoznao, vidim da i tamo važi "nije prilagođena brzina uslovima puta i stanju na kolovozu", bez obzira što lik skreće gde nije dozvoljeno. Udarac od pozadi za njih sve rešava, a šta je do toga dovelo, nije bitno.

Najbitnije od svega je da si, što se tiče eventualnih povreda, prošao odlično i želim ti da više nikada ne postaviš ovakav, ili sličan snimak.   

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 79 postova
  • Motocikl: KTM SuperDuke 990- bivsi KTM SuperDuke 1290 R -sadasnji

@Sumadinac: Ma drago mi je da drugi vide gde sam se ja za**bo pa da oni ne urade isto. Sto se Dubaija tice, ovamo su ti na svim putevima ogranicenja od 80 do 120kmh brza voznja od stranje svih, al svakako bih voleo da sam sebi dao vise prostora i manje brzine pre nesrece. Inace pre ove situacije sam imao par slicnih, gde su kamioni skretali u mene bukvalno ne gledajuci u retrovizor, dzipovima (koji su ovamo ultra popularni) isto. Satro ne vide. a pravila voznje su takodje odvratna. evo klipa kako bi izgledao moj obican dan na putu.

 

https://www.youtube.com/watch?v=VgKk6FPZQgk

 

@Mad Mike: Hvala buraz isto kazem :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4503 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Jedina stvar za kojom zalim je sto nisam vozio malo sporije, ne znma da li bi promenilo ishod ali bi mi mozda dalo vise prostora da odreagujem.

 

Mislim da si sam dao sebi najbolji savet. 10-20km razlike i te kako znaci.

 

Pored toga je i paznja jako bitna tokom voznje. Cesto se desi da se ukljuci 'autopilot' za vreme voznje i da propustis bitne informacije/ znakove na putu, a tad je jedna sekunda jako jako mala, i mozak ne stize da reaguje. Neki prosek za reakciju je 1s, ali ako u tom momentu jos trebas da sagledas situaciju oko sebe onda si svakako zakasnio i reagujes refleksno kao sto si i ti, zabodes kocnicu, sto nazalost nije bilo dovoljno da spreci sudar.

 

Imao sam priliku da ucestvujem na nekom kursu bezbedne voznje (automobilom) gde se sve ovo vezba pod kontrolisanim uslovima i zanimljivo koliko nelinearno se povecava trag kocenja kad samo malo ubrzas. Recimo sa 40 na 60kmh. Ako se dobro secam negde oko 300-400% je duzi trag kocenja, a razlika je samo 50% u brzini. Isto je bilo vezba da se zaletis i ides direktno ka objektu, prvo sa 40kmh, i kad se upali zeleni semafor da skrenes levo ili desno kako bi izbegao sudar. Sa 40 je to maciji kasalj, mozes sa jednom rukom. Sa 60kmh prvi zalet proleces kroz objekat samo tako iako znas sta te ceka. Meni je se desilo da sam cak i zadnji put(6-ti krug) uspeo da proletim jer sam postao previse samouveren i opala mi je koncentracija :D

 

Ti si srecom dobro prosao, kockice su se dobro sklopile, iako je bila prilicna brzina pao si 'povoljno' bez obzira sto je direktan sudar i oprema te je zastitila dalje. Spread the words :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja