Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha DT 125 i par pitanja u vezi 2t motora

Recommended Posts

  • U prolazu, 9 postova

Zdravo svima 

 

Bacio sam se u razgledanje i Yamahe DT 125 ('90-'99) pa imam par pitanja što u vezi ovog modela što uopšteno u vezi 2t motora.

 

- Motor mi treba najviše za put do posla, nekih 15km na ravnom, ograničenje je 50km/h i retko kad i mogu da razvijem više zbog gustine saobraćaja na tom putu ali zato nema semafora celom dužinom. Na koliku potrošnju mogu da računam u tom slušaju pošto vidim da se spominje čak 8l potrošnje ?

 

- Čitao sam da je potrebno zagrejati 2t motore pre "akanja". Kako se zagreva 2t mašina i koliko dugo to traje ? Koliko obrtaja je neki maks. dok se mašina ne zagreje ?

 

- Koje ulje ide u Yamahu DT 125 i kolika je njegova cena (prosečna) za litar ?

 

- Koliko se kreću cene redovnih servisa za 2t motore i jel se oni puno razlikuju od 4t motora (što po ceni što po radu) odnosno mogu li sam to odraditi bez nekog većeg znanja ?

 

 

I to bi bilo to

 

Nadam se da nisam smorio sa pitanjima :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Уколико је уштелован, а вози се нормално (по прописима) не сме трошити толико и вероватно неће.

 

Загревање 2т мотора. Хм...
Ја то практикујем овако: упалим га, уколико је прво паљење ујутру или кад је хладније држим чок/сауг колико је потребно док мотор не почне нормално радити на леру. Док он ради на леру ја набацим опрему лагано и крећем. Он је ту већ одрадио пар минута, до ћошка га возим полако и онда сматрам да се довољно загрејао и наставим возити нормално.

Које уље? У 2т машине се не сипа уље, него се прави мешавина.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Benelli TRK 502 X

Sto se tice potrosnje, moze on da povuce 8l, al kad ga vozis bas posteno mada je i to malo puno, al naravno nece toliko trositi nek bude nekh 4-5l.

 

Zagrevanje malo upalis motor i pustis ga da radi minut - dva, al sto se tice te voznje od 50 km/h mozes i odma polako.

 

Ulja imas 2 komada jedno za mesavinu, drugo u masinu. Mesavina ti je benzin i ulje, pa sipas direktno u rezervoar.

 

Za servis najbolje da oteras jednom motor pa da pogledas kako se radi, ako je neko redovno odrzavanje,menjanje ulja i filtera mozes i sam...

 

 

E sad nije da te odvracam od ovog motora, al mi se nekako u tu tvoju pricu oko posla, 15 km, voznja od 50 kmh vise uklapa neki 4T 125cc. Mozes da prodjes dosta jeftinije...Ja vozikam 125 4t, idem na fakultet cesto njime, 30 km u jednom pravcu, putna brzina 90-100 kmh, potrosnja ne vise od 3l....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova

@Svaler

 

Da znam da u 2t ide mešavina, nego me zanima cena tog ulja kako bih izračunao koliko bi zapravo trošio goriva (zajedno sa uljem) na mesečnom nivou.

 

@Marko1995

 

Da, znam da su 4t ekonomičniji ali mi je nekako nesigurno da uzmem neki Qingqi ili Keeway jer čitam po forumima da za njih delova gotovo i da nema više. Sledeće sto mi pada na pamet je Yamaha YBR 125 (ali je ona preskupa za mene) pa onda Yamaha TW 125 (koju ću najverovatnije i uzeti ako se sklope sve kockice za koji mesec jer je veoma redak motor). Ipak bih taj motor vozio sigurno 3-4 godine a i čini mi se ok da imam motor koji kad tad može pošteno da povuče ako je potrebno (neko preticanje na NBG ili tako nešto).

 

Inače sto se tiče sipanja ulja u rezervoar sa gorivom, koliko je to sigurno pravljenje mešavine, ne treba da se promućka u flaši pa tek onda u rezervoar ?

Viđao sam davno jednog Vespaša na pumpi u Zemunu pored ekonomske škole kako mešavinu pravi u flaši pa me je to malo zbunilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: TA 99' Dominator 95' Keeway exceed 125ccm

Razmisli o kinezu jos jednom... Imao sam exceed 125ccm i nikakvih problema nisam imao a pasovao bi ti za taj rad do posla i nazad fenomenalno... A taj ko ti kaze da nema kineskih delova taj nije normalan (osim ako ne uzmes disko-kineza iz 90-tih :);) ;) )... 

Mnogo manje trosi, jeftiniji delovi, ne kvari se ne znam ni ja koliko vise u odnosu na neke poznatije, jeftiniji servis...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 44 postova
  • Lokacija: Vojvodina
  • Motocikl: TDR 125

Racunaj da ti litra ulja, KVALITETNOG, za pravljenje mesavine kosta oko 1000 dinara (+\-50 din). Ovo je cena Motula, Ipona ili Castrola sto je ujedno i moj predlog.

Ako pravis 2% mesavinu, za litar ulja ti je potrebno 50 litara benzina pa racunaj koliko je to.

Ja sam pravim mesavinu u tdr sa gore navedenim uljima i po istom postupku, problema nemam.

Nadam se da sam ti bar malo pomogao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: nis
  • Motocikl: kawasaki kle 500

desavalo mi se na tomosu da prilikom pravljenja mesavine na pumpi ulje spadne u slavinu pa ga pistolj kad sipa gorivo dovoljno ne razbije i onda nakon 100m ugasi.naime slavina je najniza tacka pa teze ulje ode direktno u nju bez obzira sto imas goriva u rezervoaru..tako da najbolje kupis gorivo,ulje i sam kuci namesas pa u rezervoar a i oni na pumpi ulje sipaju uglavnom odokativnom metodom.eto zasto je taj lik mesao u flasi..poz...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Benelli TRK 502 X

E ja sam pre imao lose misljenje o kinezima, tj. vise neke predrasude... Onda vidim da Qingqi SM iliti Sprint Pulser ima identicnu masinu kao Suzuki DR, GN i tako ti motorici od 125cc, pa reko ajde da vidim i to, kupim prilicno nov motor (presao svega 1600 km), evo imam ga 2 godine i 3 meseca, eno 20.000 presao...Potrosnja nepune 3l, vozim ga 80-100 kmh na otvorenom, za sad rekord voznja od 350 km za dan, onda jednom vozio bez stajanja Beograd - Novi Sad (oko 100 km) pun gas. Jedino me smori nekad sto nemam vise snage, i ubija ta voznja po auto putu gde svi preticu :D Al jebes ga ne moze i mala potrosnja, mala kubikaza, a velika snaga pa sve to za male pare :D

 

A da, narucivao sam prednji lancanik i trazio za Suzuki DR 125 (identican), a jos hvala Bogu nije bilo potrebe za drugim delovima oko masine...

 

A jebem li ga za sad se lepo pokazao, eto prosle 2 godine para ni na vidiku, a nameracio sam se na motorce od 4-5k eura tako da cu ga i ja voziti 3-4 godine minimum.

 

A sto se tice preticanja jako smara kada se vozi 2-3 puta nedeljno Zabalj - Novi Sad, presvucen asfalt sve u full-u pa dosta ljudi vozi ko da je auto put pa cesto bivam pretecen onako bahato da ne prelaze u drugu traku, oce da te sateraju mrzi ih da cekaju da prodju vozila iz durgog smera, al zato i ja preticem ove sto voze oko 80, al se zato onda nekad desi da vozis 90-100 pa nailazis na nesto sto ide malkice sporije pa moras da gledas u pasulj ocel nesto naici u susret i oce dunuti neki vetar u tebe, i onda uz sve to onako zalezes da smanjis otpor vazduha i nekako ga prolazis, i onda odjednom onog iza smori da ceka kad cu vise da zavrsim preticanje pa nas onako zajedno prodje :D Tako je to kad se vozi na punoj snazi stalno :D To je nesto posebno, neopisivo, sto mora da se dozivi i sto ne moze da se iskusi na ovim jakim makinama :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: TA 99' Dominator 95' Keeway exceed 125ccm

A sto se tice preticanja jako smara kada se vozi 2-3 puta nedeljno Zabalj - Novi Sad, presvucen asfalt sve u full-u pa dosta ljudi vozi ko da je auto put pa cesto bivam pretecen onako bahato da ne prelaze u drugu traku, oce da te sateraju mrzi ih da cekaju da prodju vozila iz durgog smera, al zato i ja preticem ove sto voze oko 80, al se zato onda nekad desi da vozis 90-100 pa nailazis na nesto sto ide malkice sporije pa moras da gledas u pasulj ocel nesto naici u susret i oce dunuti neki vetar u tebe, i onda uz sve to onako zalezes da smanjis otpor vazduha i nekako ga prolazis, i onda odjednom onog iza smori da ceka kad cu vise da zavrsim preticanje pa nas onako zajedno prodje :D Tako je to kad se vozi na punoj snazi stalno :D To je nesto posebno, neopisivo, sto mora da se dozivi i sto ne moze da se iskusi na ovim jakim makinama :D

Ovo je po meni jedini problem kod slabijih kubikaza... A sto se ti ce bahatog obilazenja bez prelaska u drugu traku jednom sam to doziveo i od tad vozim po sredini svoje trake cak vucem malo i ka beloj... Ali potpuno isto misljenje imamo sto se tice kineza i tog iskustva sa manjim kubikazama...

 

koliko brzo moze da ide 125ica sa dve osobe?

Moj Excedd je isao 90-95kmh

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

@Svaler

 

Da znam da u 2t ide mešavina, nego me zanima cena tog ulja kako bih izračunao koliko bi zapravo trošio goriva (zajedno sa uljem) na mesečnom nivou.

 

 

 

Уља за мешавину (која сам ја користио) се крећу у распону 900-1200дин, и рачунај да литра изгура неких 1000км. Бар сам ја на сваку 1000км досипао литру уља. Мотор је сам правио мешавину.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ja sa Japanca prešao na Kineza i za 2 meseca obrnuo oko 2000km, većinu po gradu. QM200 Enduro. Bečej-Beograd koliko sam do sad vozio najdalje (ako ne računam Palić-Beograd na dan kupovine  :)  ), što reče neko gore 'u komadu' nije ništa za njega, pre se ja smorim od vibracija. Max brzina 125kmh sa fabričkim prenosom 15-48. 3L potrošnja na otvorenom, po gradu nešto više. Ide litra ulja, filter je 300 dinara...

 

Ako ne možeš da voziš 200 legalno, moja preporuka je QM125, Apolo 125, Exceed 125, Speed 125... Imaš i opciju nekog 4t skutera...

Na tvom mestu bih zaobišao te stare cvaje sa Rotaxima kojima je duša isceđena...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 146 postova
  • Lokacija: Beograd Mirijevo
  • Motocikl: KTM 690 DUKE

Sasvim slucajno imam jsedan novi klip za DT 125 , pa ako nekom treba!

 

Posto sam imao TDR 125  kome je pukla karika  i greskom kupio klip za DT-a!

 

Inace ovaj TDR je ozbiljno isao  max brzina 145km  sa mojom tezinom od 65kg!

 

Potrosnja varirala od 3,5 do 6 litara!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: TA 99' Dominator 95' Keeway exceed 125ccm

Ma ja sam odaaaaaaaavno skontao da krajnja brzina nije uopste ali UOPSTE bitna (bar meni)... Evo sad dominator i ne prelazim 110 eventualno 120km/h kad bas zurim... Mnogo mi je bitnija potrosnja (tu sam se zeznuo) i ubrzanje... 

A ako coveku treba za do posla i nazad, kroz grad i guzvu i da ne razmislja o retrovizoru i eventualnom ostecenju plastika ako nekog dokaci i slicno definitivno je savet kinez 125-200ccm3... Prosto iz razloga jer ide isto kao i automobili a on ih mnooooogo lakse obilazi a takodje za iste pare hondu, yamahu i tako nesto zvucnije mora uzeti mnogo stariju varijantu... I opet je jeftinij za odrzavanje... A po MOM iskustvu sto ne mora da znaci da je tako lakse sam nalazio delove za kineza nego za hondu 95'.... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Sasvim slucajno imam jsedan novi klip za DT 125 , pa ako nekom treba!

 

Posto sam imao TDR 125  kome je pukla karika  i greskom kupio klip za DT-a!

 

Inace ovaj TDR je ozbiljno isao  max brzina 145km  sa mojom tezinom od 65kg!

 

Potrosnja varirala od 3,5 do 6 litara!

Klip od DTa(od 1990. pa na gore, da nije LC), pase na TDRa Belgarda verziju 100%. Za novijeg TDRa sa Deltabox ramom nisam siguran, ali ne bi trebalo da bude neke razlike, verujem da i na njega pase :)  Mada sam u svog TDRa stavio klip za DT LC, i sa njim je radio posao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: Yamaha R1, Kawasaki KX450F

Imam jedno pitanje u vezi DT-a. Sta mislite o stavljanju kita na 170ccm, konkretno athena kit?
Video sam jednu na oglasima pa me zanima misljenje, da li to valja ili ne, sto se tice brzine i ubrzanja sigurno da valja, ali zanima me da li steti motoru?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 137 postova
  • Lokacija: Pancevo, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200GS 2010

Ubrzanje i briznu ce imati bolju samo ako se dobro nasteluje motor prema kitu. Znaci neki drugi karb(ili da se izmenjaju dizne na postojecem), drugi izduv, mozda otvoreniji usis.. Za tako nesto mozda treba i ozbiljnija radilica, klipnjaca...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja