Jump to content

Moto Zajednica

"Spijun buba" - FM predajnik- Pomoc

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 308 postova
  • Lokacija: Nisko Novo selo
  • Motocikl: Super Tenere

Nasao sam par FM predajnika, na netu sam nasao da ih zargonski zovu "spijun bube" , imaju bateriju, predajnik i mikrofon, kao prijemnik sluzi mob telefon na kome se nadje frekfencija predajnika, slusalice u usi i to je to. Zeleo bih da napravim komunikator za dve kacige, tj moju i drugarevu, da mozemo da pricamo u toku voznje(dakle vozimo dve motora, ne komunikator za saputnika). Da li je neko imao iskustva sa ovim malim napravama? Zanima me njihov domet i da li moze da se koristi za gore pomenuto.

post-21597-0-86991800-1420711991_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

To su male FM "špijun bube" koje rade na FM radio opsegu od 88 - 108 MHz. Obično su snage desetak mW što je dovoljno za neki domet od 50 - 100 m.

 

Ovaj tvoj predajnik radi na 100.35 MHz i ima veliki nedostatak - radna frekvencija mu nije stabilizovana kvarcnim oscilatorom tako da će se frekvencija, a time i jačina signala, "klizati" tokom vremena. Osim toga, tokom putovanja ćeš biti u različitim VF poljima koja će sigurno uticati da čuješ razne smetnje muziku i krčanje :)...ipak je Bluetooth komunikacija koja se najviše koristi za to što tebi treba - digitalna komunikacija zaštićena od 95% smetnji.

 

Uostalom, probaj pa vidi :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Probao, optimisticno, iako sam bio svestan problema koje je Arakis naveo. Vise iz igre nego nadajuci se necemu. Bukvalno svaki od navedenih problema je bio jako izrazen. Pored svega postoji i problem toga sto ce svi moci da te cuju u kolima oko tebe a nije bas ni legalno imati stanicu u tom opsegu. Mooozda do neke snage i jeste. Ne bih preporucio osim za igrariju. Imao sam jos jedan pokusaj. 2 android telefona u mrezi sa nekim od programa za komunikaciju preko IP preko WiFi. Radi i to ali domet slabiji i sve je to budza... Osim bluetooth-a pogledajte malo 466mhz stanice po radnjama ili netu. Ima ih sa prihvatljivom cenom..

 

Da li i kako mogu da stabilizujem frekfenciju ?

 

 

 

Googlaj po: "PLL transmitter fm" ali pravljenje kvalitetne radio opreme bez znanja i alata nije bas lako izvodljivo

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja