Jump to content

Moto Zajednica

Lose punjenje pri upaljenim svetlima

Recommended Posts

  • Enduraš, 6324 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Motor puni akumulator kako treba, 13,5 V na leru, 15,5 V na 5000 obr. Problem se desava kad upalim svetla, kad upalim kratko napon varira od 12-12,5V, a kad je upaljeno dugo svetlo varira od 11,5V-12V, tako da mi prazni akumulator kad vozim pod svetlima, narocito dugim. Kako ukljucujem vise potrosaca napon jos pada. U cemu bi mogao da bude problem i gde da ga trazim ?

Ribolovac i ostali oglasite se :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

Motor puni akumulator kako treba, 13,5 V na leru, 15,5 V na 5000 obr. Problem se desava kad upalim svetla, kad upalim kratko napon varira od 12-12,5V, a kad je upaljeno dugo svetlo varira od 11,5V-12V, tako da mi prazni akumulator kad vozim pod svetlima, narocito dugim. Kako ukljucujem vise potrosaca napon jos pada. U cemu bi mogao da bude problem i gde da ga trazim ?

Ribolovac i ostali oglasite se :)

Vec sam imao slicne probleme u radionici. Probaj da premeris da li imas punjenje na sve tri faze (to su one tri zice sto dolaze iz alternatora), predpostavljam da regler dobro radi ali ti fale Wati za punjenje, pa ti voltaza pod opterecenjem opada. tvoj alternator bi trebao da bude od 300 w na 5000 0/m te bi sasvim normalno bilo da puni i pod dugim svetlima. Ako imas xenon sijalice moze da predstavlja problem njihova snaga. Proveri takodje i stanje akumulatora, jer kada mu opadne kapacitet, moze da se desi da vuce vise struje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6324 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Kako da premerim 3 faze ? Dolaze mi 3 zice sa alternatora na regler, da ih otkacim, pa + unimera na zicu, a - na masu ? I da, cini mi se da je ta struja pre reglera naizmenicna ?

Merio sam otpore izmedju namotaja alternatora, otpora ima, ali mi je unimer neki sa pijace pa ne ocitava precizno da bi mogao da uporedim sa normalnim vrednostima iz service manual-a treba da bude izmedju 0,1 i 1 oma, a najmanji opseg mi je 200 na unimeru.. Uglavnom nisu "umaseni", tj ni jedan nije probio na masu.

 

Akumulator pokazuje 12V, skoro 2 meseca nisam palio motor, a stoji u negrejanoj garazi, upalio je iz prve, ne verujem da je neispravan. Ne znam kako da ga proverim na drugi nacin, po ovoj metodi ispravan je, mada ostavljam prostora da mozda gresim.

 

Nemam xenon sijalice, vec obicne 55W

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW K100

I na leru i na 5000obr napon punjenja treba da bude 13,6-14v.Sa upaljenim svetlima.Odstupanje od tih vrednosti ukazuje na kvar reglera.Ne regulise dobro pobudu rotora alternatora.To ne može unimerom da se ispita.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

I na leru i na 5000obr napon punjenja treba da bude 13,6-14v.Sa upaljenim svetlima.Odstupanje od tih vrednosti ukazuje na kvar reglera.Ne regulise dobro pobudu rotora alternatora.To ne može unimerom da se ispita.

Nazalost ovo je alternator sa permanentnim magnetom-rotorom te nema pobude.

Probaj da izmeris otpor izmedju faza alternatora, trebao bi da bude skoro isti, nije bitna vrednost.

Napon izmedju faza alternatora medjusobno mora da bude isti i da varira na leru izmedju 14 i 20 volti, odnosno vise od 20 na 5000 obrtaja. Proveri kontakte na konektorima reglera, posto od grejanja umeju da se razlabave pa usled velikog otpora obaraju napon. Moze da se desi i da ti je neka od dioda u delu reglera koji ispravlja stuju zviznula te ti ta faza ne puni.......sto stvari, ali najbojle ti je da uzmes od nekoga sigurno ispravan regler i da ga povezes i premeris. Mislim da ti odgovara bilo koji regler sa 5 i 6 zica (braon zica je takodje + DC)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6324 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

I na leru i na 5000obr napon punjenja treba da bude 13,6-14v.Sa upaljenim svetlima.Odstupanje od tih vrednosti ukazuje na kvar reglera.Ne regulise dobro pobudu rotora alternatora.To ne može unimerom da se ispita.

Nazalost ovo je alternator sa permanentnim magnetom-rotorom te nema pobude.

Probaj da izmeris otpor izmedju faza alternatora, trebao bi da bude skoro isti, nije bitna vrednost.

Napon izmedju faza alternatora medjusobno mora da bude isti i da varira na leru izmedju 14 i 20 volti, odnosno vise od 20 na 5000 obrtaja. Proveri kontakte na konektorima reglera, posto od grejanja umeju da se razlabave pa usled velikog otpora obaraju napon. Moze da se desi i da ti je neka od dioda u delu reglera koji ispravlja stuju zviznula te ti ta faza ne puni.......sto stvari, ali najbojle ti je da uzmes od nekoga sigurno ispravan regler i da ga povezes i premeris. Mislim da ti odgovara bilo koji regler sa 5 i 6 zica (braon zica je takodje + DC)

Kontakte sam odmah proverio, dobri su, otpor izmedju faza su isti, sutra cu da izmerim jos napon izmedju faza pa javljam rezultate. E sad akoje crkla dioda u regleru....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: @ UBER ALLES

Proveri mase na ramu i masini, skini regler i ocisti mesto naleganja, probati sa drugim akumulatorom ...i kad se spoja dva lepa dana dodjes kod mene da napravimo i punjenje i svetlo...pa onda mozes kod komsinice u D.Milanovac u punom sjaju  :D;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6324 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Problem resen. Ovo pisem zbog onih koji bi mozda imali slican problem kao ja. Zamenio sam regler i sad sve sljaka OK. KOncano puni i pod svetlima i to cak vecim naponom nego kad su iskljucena i svetla mi konacno sijaju belo, a ne zuto kao ranije :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja