Jump to content

Moto Zajednica

Za Stedise

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 170 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Harley Davidson

Koliko znam mozes da izvadis atest za sta god hoces samo ako utvrde da je bezbedno i upotrebljivo. Ovakvih tj. slicnih slika sam se nagledao na jednom sajtu ali su svi motori bili oldtimeri sa ugradjenim plinom. Mislim da je to vrlo moguce napraviti u nasim uslovima i onaj koji bi to krenuo da ugradjuje napunio bi se kinte.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

Pa i ne bi se bas napunio kinte, u tekstu kaze da ugradnja na  motor kosta 1500-2000e, i da moras da predjes 30 000km (po ceni LPG-a u Belgiji) da bi ti se ovo isplatilo...

 

Druga stvar, mozete li da zamislite kakav je raspored mase ovom motoru sa onom plinskom bocom onako visoko pozadi?

 

Trece, da je motor trebalo da bude sredstvo ekonomicnog prevoza, ljudi ne bi pravili motore od 200ks i 1300cc, niko ne bi premasio 125-250cc i 4 takta...znaci koja je poenta? Taj motor ionako trosi 6-7 litara, znaci manje nego bilo koja kola...a pruza debelo zadovoljstva za potroseni benzin...

 

Da, da, naravno, sta sa alternativama benzinu i tako dalje...pa siguran sam da neko mnogo pametniji od nas o tome misli, i sudeci po prototipovima automobila koji se vidjaju, cisto sumnjam da ce to biti LPG...

 

Stoga...what's the point?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 493 postova
  • Lokacija: NL / Bgd
  • Motocikl: Honda Vision

Ko hoce punu ekonomicnost neka kupi disela. Indijci "Royal Enfield" vec decenijama proizvode diesel motocikle, a vidim da i u Evropi pripremaju serijsku proizvodnju. Benzin ce ici gore sa cenom tako da ekonomicnost postaje bitna stavka generalno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

ima kod nas lik, radi na surcinu, ubudzio plincugu na KLE500

ja se raspitivao u sali za moje magare, ispada da moze, samo da stavim hladnjak za ulje (posto je vazdusnjak), zbog rasprsivaca.

ma jok!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW C400GT

Cemu ?! Cena plina 50 din cena benzina 86 din

 

razlika 36 din

 

prosecna potrosnja 6 litara ili usteda na 100 km 216 dinara

 

 

10.000 kilometara = usteda 200 eura ...... koliko kosta uredjaj ne znam, ali mi se ne cini kao nesto preterano jeftino !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 471 postova
  • Lokacija: Beograd

jesam novi sto se motora tice ali o plinu sam se dosta raspitivao za kola, sve u svemu, plin moze da se namontira na skoro svaki motor(citaj agregat) koji ima vodeno hladjenje, naravno zbog rasprsivaca. Cak koliko sam cuo italijani prave neke male rasprsivace koji su predvidjeni bas za motocikle.

Cena koja se gore pominje je kao i za kola sa injencion sistemom, skuplja jer ide onaj takozvani seqent sistem plina, a ne kao na obican karburator. Stvar je u tome da moze da se stavi sve od kola i na motor i da radi samo cete imati budzu od isparivaca.

 

Takodje cuo sam za tog lika sto je nabudzio na kle, takodje sam cuo i da ne oseca preveliki gubitak snage samo je maks brzina malo manja (nije 170, vec 160). Naravno ovo je prica koju sam cuo, tako da nemojte da me drzite za rec.

 

Bitno je da sistem radi i da moze da se "nabudzi" :):)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Vidjao sam italijnske plinske sisteme napravljene bas za ugradnju u skutere, sa malom bocom od 7-8 lit koja staje ispod sedista. Za ugradnju na klasican karburator cena ne bi trebala da bude mnogo veca od sistema za auto i sigurno bi se isplatila za par sezona. Jedina mana je po meni mala autonomija zbog male boce.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 471 postova
  • Lokacija: Beograd

Vidjao sam italijnske plinske sisteme napravljene bas za ugradnju u skutere, sa malom bocom od 7-8 lit koja staje ispod sedista. Za ugradnju na klasican karburator cena ne bi trebala da bude mnogo veca od sistema za auto i sigurno bi se isplatila za par sezona. Jedina mana je po meni mala autonomija zbog male boce.

 

bas za italijane sam i ja cuo, mada sam cuo i da imaju boce koje izgledaju kao kofer, ali svakako bi sa plinom svaki motor imao manju autonomiju, jedino sto je to dobro za one koji dosta prelaze po gradu pa imaju pumpu skoro na svakom cosku.

cena i nije nesto veca nego za kola, jedino sto bi trebalo nekog naci da donese isparivac iz italije bas za motor, jer je onaj za kola mnogo veliki za motor mada moze da se smesti da se i ne vidi.

 

ali mislim da bi to dovelo do brdo problema sa radom agregata kao i kod kola, jer se posle nekog vremena (citaj 2, 3 godine) desava da se dizne u karburatoru zacepe ako se dosta koristi plin, jer kao sto znate jako je mastan.

i jedina sansa da se oporavi je dobar majstor za karburator.

 

zato mislim da je neko dobro rekao ovde, ljudi da su hteli ne bi pravili velike kubikaze motora vec bi one bile do 500ccm i sve bi bilo stedljivo.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

ima kod nas lik, radi na surcinu, ubudzio plincugu na KLE500

ja se raspitivao u sali za moje magare, ispada da moze, samo da stavim hladnjak za ulje (posto je vazdusnjak), zbog rasprsivaca.

ma jok!

 

naleteh danas na lika. rasprsivac mu je ko serpa, ni moze ga ni maska pokriti  ;D

al fino... fino...

 

F8KwF_klemx5.jpg

 

K5ZXn_kle1zr6.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ja inace krecem sa ugradnjom plina u motorcikle,moze i na vodenjare moze i na vazdusare,cena je oko 220 do 250 e,,,,ali vise podataka iduce nedelje,,

inace plin nema veze sa karburatorom,dizne se nece zapusiti itd,itd.. ,,,

inace najskuplja je boca,ali i to se da resiti :);):D ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Mozda moze da se smota neka cevcica oko izduvne grane, ili nesto kao iberlauf pa da se greje na izduvne gasove. Nisam strucnjak ali koliko se razumem (a ne razumem se ;D) bitno ga je samo zagrejati, ne mora da bude iskljucivo vodom iako je to opsteprihvaceno.

A takodje smatram da ne mora nuzno da bude gadno na svim motorima jer je na mnogima je rezervoar koji mi vidimo ustvari maska ispod koje se nalazi pravi rezervoar. Uz malo modifikacija boca bi tu mogla da se upakuje, uz dodatak u vidu rezervoara za benzin od npr. jedne litre.

 

Na brzaka sam skicirao moju ideju kada su u pitanju kruzeri.

j97m6p.jpg

Ispod postojeceg cepa  bi bio ventil za gas, dok bi na donjem delu bila "rupa" za benzin. Kako su uglavnom svi ozbiljniji kruzeri u V konfiguraciji izmedju cilindara bi se naslo mesta za rasprsivac (ustvari ne znam koliko je on krupan po dimenzijama, ali ajde da pretpostavim da moze da se spakuje) koji bi njihovim uticajem bio dodatno zagrevan, a naravno bio povezan na izduvnu granu. Tako bi se zadovoljili estetski kriterijumi.

 

Cak cu se usuditi da napisem da bi takva regulacija temperature rasprsivaca bila efikasnija, jer kada se vozi "ozbiljnije" dolazi do vece potrosnje goriva, samim tim i do veceg zagrevanja koje bi kompenzovalo veci protok gasa i odrzalo temperaturu rasprsivaca u uzim tolerancijama i pritom bi dobijali kvalitetniju smesu. Vrlo moguce da sam nalupao gluposti, neka me gas-majstori isprave, ali jebiga meni to deluje logicno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Nikako se ne savetuje grejanje gasa oko izduvne grane,to je jako opasno jer se izduvna grana nekad greje skoro do usijanja. Prosle godine je bio slucaj gde je na folksvagen-ovom kombiju vazdusnjaku (motor kao kod bube) covek ugradio plin i cevcicu obmotao oko auspuha. Napunio kombi malinama i krenuo na Zlatibor, kad je krenuo uspon izduvna grana se usijala, plin se zapalio, a kombi je eksplodirao. Nalazili su delove kombija po 100 m oko mesta eksplozije. Srecom niko nije nastradao jer je covek na vreme istrcao iz kombija.

 

Kod vazdusnjaka postoji bolji sistem, obmota se cevcica oko auspuha kroz koju prolazi voda, mala elektricna pumpa vrti vodu kroz isparivac i spiralu oko auspuha i na taj nacin ga greje, nikako direktno gas oko izduvne grane !! Gas nije za zezanje i nema mesta improvizacijama, ako se ugradi u skladu sa nekim normama, potpuno je siguran sistem, ili siguran bar koliko i benzin, ali ako se krene sa improvizacijama i izmisljanjem tople vode, moze vrlo lako da postane naprava opasna po zivot, kao u gore datom primeru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

vi kako hocete al ja sam danas ugrdio u jamahu plin,,vec sam preso 70km sa 4litra i ima jos,,mislim nije se jos ugasio ,,oko 180e bez boce,nije skupo a motor mi ide isto samo mi mnogo bolje poteze iz nizih obrtaja,i dalje ide 194 195kmh,,a i nek trosi nekih 6litra plina ja sam zadovoljan,to je 300din,a 6litra benzina je 648din,,pa vi vidite kolika je usteda..... ;D ;D ;D ;D

jos da mi stigne originalna boca,to jest vise komada posto planiram da pocnem ugradnju plina u motore malo ozbiljnije....

 

post-2236-12878999698929_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

:)nemojte da vas buni obicna boca,,ona je stavljena samo za probu,inace ima mnogo tipova boca,isparivaca itd itd....postoje i injektori kroz koje tece plin itd itd....gomila sigurnosnih  ventila,, :)

 

post-2236-12878999699326_thumb.jpg

post-2236-12878999699729_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric

Nikako se ne savetuje grejanje gasa oko izduvne grane,to je jako opasno jer se izduvna grana nekad greje skoro do usijanja. Prosle godine je bio slucaj gde je na folksvagen-ovom kombiju vazdusnjaku (motor kao kod bube) covek ugradio plin i cevcicu obmotao oko auspuha. Napunio kombi malinama i krenuo na Zlatibor, kad je krenuo uspon izduvna grana se usijala, plin se zapalio, a kombi je eksplodirao. Nalazili su delove kombija po 100 m oko mesta eksplozije. Srecom niko nije nastradao jer je covek na vreme istrcao iz kombija.

 

Kod vazdusnjaka postoji bolji sistem, obmota se cevcica oko auspuha kroz koju prolazi voda, mala elektricna pumpa vrti vodu kroz isparivac i spiralu oko auspuha i na taj nacin ga greje, nikako direktno gas oko izduvne grane !! Gas nije za zezanje i nema mesta improvizacijama, ako se ugradi u skladu sa nekim normama, potpuno je siguran sistem, ili siguran bar koliko i benzin, ali ako se krene sa improvizacijama i izmisljanjem tople vode, moze vrlo lako da postane naprava opasna po zivot, kao u gore datom primeru.

 

Ih eksplodirao, pa jos leteli delovi po sto metara. Ne moze boca da eksplodira, moze samo plin pod pritiskom da izlazi i da gori, kao brener, ali da eksplodira... Samo u Hollywood-u.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Nikako se ne savetuje grejanje gasa oko izduvne grane,to je jako opasno jer se izduvna grana nekad greje skoro do usijanja. Prosle godine je bio slucaj gde je na folksvagen-ovom kombiju vazdusnjaku (motor kao kod bube) covek ugradio plin i cevcicu obmotao oko auspuha. Napunio kombi malinama i krenuo na Zlatibor, kad je krenuo uspon izduvna grana se usijala, plin se zapalio, a kombi je eksplodirao. Nalazili su delove kombija po 100 m oko mesta eksplozije. Srecom niko nije nastradao jer je covek na vreme istrcao iz kombija.

 

Kod vazdusnjaka postoji bolji sistem, obmota se cevcica oko auspuha kroz koju prolazi voda, mala elektricna pumpa vrti vodu kroz isparivac i spiralu oko auspuha i na taj nacin ga greje, nikako direktno gas oko izduvne grane !! Gas nije za zezanje i nema mesta improvizacijama, ako se ugradi u skladu sa nekim normama, potpuno je siguran sistem, ili siguran bar koliko i benzin, ali ako se krene sa improvizacijama i izmisljanjem tople vode, moze vrlo lako da postane naprava opasna po zivot, kao u gore datom primeru.

ja sam vozio starog teroristu folcvagena na plin i isto mi se isparivac greja vazduhom iz grane,stim sto je isparivac bio predvidjen za to,3god,nisam imao problema,,a da budem iskren jedan isti firmin kombi se zapalio al nije imao plin,vec mu je procurela benzinska pumpa,,,ostali mu samo dugmici,,,,

samo sedanje na motor je rizicno,,i ako vec treba da riknem neka riknem na motoru pa makar i u vazduh odleteo sa sve bocom pa pravo u oblake,,,,nije plin tolko opasan,pa rezervoar je ranjiviji od plinske boce,,zid mu je jedva od 1mm pleha ili je plastican,a boca je od 3mm pa do 5mm,

na izlazu postoji ventil kod boljih sistema naravno da kada krene velika kolicina plina napolje,da se zacepi izlaz,tako da je i ta opcija iskljucena,

ma ko nevoli plin nek placa duplo svoju voznju i to je to,100ljudi 100 cudi,100 zena 200 sisa,,,, ;) ;) ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova

Pa i ne bi se bas napunio kinte, u tekstu kaze da ugradnja na  motor kosta 1500-2000e, i da moras da predjes 30 000km (po ceni LPG-a u Belgiji) da bi ti se ovo isplatilo...

 

Ovo je tačno. Ako sam dobro shvatio injection motori zahtjevaju taj skuplji sistem, a on je od 1000€ pa na više.

 

 

Plin na motoru je kao da kupiš ljutog TT-a  i ugradiš mu plin pa opleteš niz ravnu džadu. Ljudi meni je to greota... bolje i nikako ne voziti, nego kuhati se na plin. Imam problem u glavi da zamisli motor sa tim. Doživljavam to kao da ti neko umjesto prave žene ponudi plastičnu lutku i kaže vozi Miško, a da te poslije vožnje ubjedi da je to dvoje isto  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

ovo drugo nije tacno

 

vrhunski plinski uredjaji na automobilima omogucavaju veoma mali pad snage

 

vozio sam ortakovog pezoa 406 1.6i sa uredjajem za plin koji je placen vise od 1000e i stvarno se iznenadio

 

 

ionako vecina ljudi sa jacim motorima 99% voznje ne iskoristi svu snagu motora tako da onaj 1% ako i imas 10-15% manje snage nije strasno

 

 

vreme ce pokazati da li cemo na plin samo kuvati ili i voziti, a prognoze sto se tice cene goriva nikako nisu dobre...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Cubric

Moze auto dobro da ide na plin i sa obicnim plinskim uredjajem (pa cak i bolje nego na benzin), ali ljudi onda "priviju" plin da sto manje trosi, pa normalno da ide losije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja