Jump to content

Moto Zajednica

Pomoć oko rezervoara

Recommended Posts

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: ZaPir; Osa

Krenuo sam da sređujem rez, jer je krordirao baš dosta iznutra. Odradio e.lizu pa onu farbu... Sve super, radi bolje motor, nova creva... Sve super, do trenutka kada nisam primetio da gorivo curi. Našao sam prvim pregledom nekih 5-6 rupica, jedva igla da prođe kroz njih. Nisu ni bile sve otvorene, neke sam ja probušio... Pitanje, kako to mogu da sredim. Da li postoji neko rešenje lepkom ( već je neko lepio nekom čudnom sivom masom odozdo ) ili da neko to izvari??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Go BIG or Go home, 413 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: honda CB 1000 - Big One

Vidi, nisam siguran, mislim da je to tečni metal. Ima svuda da se kupi... al proveri jer nisam siguran...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Nikakvi "tečni metali" i ostala epoksidna lepila za široku upotrebu neće zadržati benzin - veruj mi. Držaće neko vreme i opet će da probije. Prvo pitanje je da li ćeš taj motor da voziš još neko vreme ili hoćeš da ga "proslediš dalje"? Ako ćeš da ga zadržiš i voziš možda godinu-dve, odradi onda kako treba, a ako hoćeš da ga zakrpiš da budućem kupcu ne okvasi cipele dok gleda motor, onda možeš i žvaku da zalepiš.

 

Pod uslovom da hoćeš da zadržiš i voziš taj motor, sledeća stvar koju moraš da proveriš je da li je taj rezervoar postao ceo porozan, ili je to gde ti curi skoncentrisano samo na jednom mestu. Ako je skoncentrisano na jednom mestu, najbolja opcija je varenje. Postoje i posebne epoksidne smole baš za začepljavanje rezervoara, ali opet po mom ličnom iskustvu sa vrlo bušnim rezervoarom, i to je relativno kratkog daha, jer taj epoksidni sloj i metal imaju različit stepen širenja prilikom zagrevanja i u kombinaciji sa vibracijama motora realtivno brzo se na spojevima ponovo stvore mikropukotine kroz koje benzin krene da vlaži. Znači, moj ti je predlog da nađeš nekoga ko ima iskustva sa varenjem rezervoara i ko ima dobru opremu za varenje da ti to odradi i onda si miran...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Dorcol
  • Motocikl: zx12r

Evo ti moje iskustvo sa busnim rezervoarom. Kao posledica toga sto motor retko vozim u poslednje vreme, i da mi je rezervoar cesto bivao skoro prazan(jbg besparica), pojavila mi se znacajna kolicina rdje. Sa spoljne strane sve je izgledajo ok. Prosle godine sam prilikom spremanja za sezonu odlucio da ga operem iznutra. Posle pranja antirostom i razredjivacem ispalo je super i ja sam ga montirao. I onda naravno, kad sam ga napunio, poceo je da curi kroz nevidnjivu rupicu. Rupica je bila sa donje strane, skoro nevidljiva golim okom, ali kad sam malo procackao iglicom drasticno se uvecala i pojavilo se jos nekoliko. Bilo je desetak rupica na povrsini od oko 10x30mm. Problem sam resio lemljenjem. Nadji jaku, veliku lemilicu, dobro ocisti mesto i udri. Da bi lem uhvatio, da ne bi skliznuo, mesto gde lemis mora dobro da bude ugrejano, zato i treba jaka lemilica. Mozes i malo sa cekicem da nakuckas i eventualno, mada ne mora, da stavis jedan sloj poliestera. Kad sve to uradis, dobio si trajno resenje bez davanja para.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Koji je motor u pitanju ? Imam drugara koji može sve da ti zavari, samo posle moraš naći nekog da ti to izgituje i ofarba . Najveći problem je taj što ti sad vidiš nekoliko rupica, a kad krene da se vari - sve što je korozija pojela - pri dodiru plamena gorionika - jednostavno nestane. Nekoliko puta sam prisustvovao pokušaju krpljenja rupica - koje se završilo bukvalno pravljenjem donjeg dela rezervoara od novog lima. Može da ti bude čak jeftinija varijanta nabavke drugog rezervoara - raspitaj se za cene !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: ZaPir; Osa

@Sreten

 

Hmm, to je zanimljivo...naročito deo bez davanja para :D :D :D

 

 

@Drumskalisica

 

Motor je Zephyr 550... ma nemam pojma šta da radim. Odneo bih najpre kod nekoga da mi to sredi... Jbga znam i ja da su to sada 5-6 rupica i da je najverovatnije korozija oštetila veću površinu. Ma neko je pre mene krpio nekim sivim lepilom, ne znam šta je...ima i delova ( mislim da je bakar ) gde je nanet neki metal, žućkasti...

 

A ako ima neko rez neka mi se javi...

 

Razmišljao da ga odnesem na peskarenje odozdo da sve te gluposti skine, i onda da ga neko zavari... Ili da sad probam nekom metodom da to skrpim, pa zimus sve kako treba.

 

Ne znam samo da li će ti metodi lemilica ili neki dvokomponentni da mi izgura do kraja sezone, ili da uopšte ne razmišljam o toj varijanti?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Dorcol
  • Motocikl: zx12r

Peskiranjem ne bi nista dobio. Ta povrsina je spolja zdrava, ali je pojedena iznutra, skroz otanjena. Taj zuckati metal sto vidis to znaci da je vec krpljen, hartletovan. Ozbiljan je posao varenje rezervoara. Prvo sto ne znas kolika je povrsina koja je ostecena, a drugo tesko ces naci nekog ko je voljan to da ti uradi zbog opasnosti od eksplozije. Uradi kako sam ti ja rekao. Uzmi silo i malo procackaj sve rupe, mozes i tamo gde ih nema da malo kucnes, mozda probijes jos koju. Onda celu povrsinu malo cekicem ulubi, nanesi lem, poravnaj turpijom i to je to. Posao ces zavrsiti za pola sata. Posle to mesto ofarbas. I nemoj da se sekiras, nece ti procureti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 483 postova
  • Lokacija: Smed. palanka
  • Motocikl: HONDA CB 750 boul d"or, free-style

Sa delimicnim krpljenjem nikad nisi siguran. Odes negde malo dalje od kuce, on pocne da curi i problema koliko hoces. Moj drugar je imao na Suzukiju isti problem, jedno polje okrpimo, pocne na drugom mestu. . . On je to resio totalnim odmascivanjem iznutra i onda u dva sloja neko dvokomponentno sredstvo na nitro bazi za zastitu camaca, a pravi ga i dan danas Zorka Sabac i evo cetvrta godina bez problema. Iznutra je kao plastificiran. On je na forumu PIJANISTA, obrati mu se na pp, lik je uvek spreman da pomogne, a mozes se pozvati i na mene.Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: ZaPir; Osa

Hvala puno na savetima. Baš dosta forumaša je bilo od pomoći... Našao sam jednog majstora koji to lemilicom radi, pa sam odneo njemu ( nikad to nisam radio, pa mislim da je bolje da neko sa iskustvom to odradi ). Treba da mi javi danas da li može tako da ga zakrpi. A moraću neko drugo rešenje da nađem i ako on ovo zakrpi. Ili drugi rez ( jer su novi preko 500 veverica verovatno polovni ), ili da mi neko izmeni celo dno, a i ova fora sa tim "plastificiranjem" ne zvuči loše...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 188 postova
  • Lokacija: Odzaci
  • Motocikl: Yamaha 535

Lepio sam rezervar na autu sa tečnim metalom i radilo je posao, ali sam ipak više za ovu dvokomponentnu smolu za zaštitu čamaca. Smolom ćeš popuniti sve rupice iznutra i sprečiti daljnje rđanje a tečnim metalom ćeš zatvoriti rupu gde curi dok okolo iznutra može nastaviti da rđa i za sezonu dve opet problem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: ZaPir; Osa

Pokupio juče ( po onom pljusku nosim rez. i pitam se zašto me ljudi čudno gledaju ) i za sada nigde ne pušta. Ali je verovatno pitanje vremena kada će na drugom ili trećem mestu ponovo... Ovo što mi je odradio mi se sviđa, pedantno, nije nabacio 2kg kalaja i nije ni puno para... Ali moraću da odradim nešto, jer je krpljen i krpljen već...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post

Drugari ovo je stara tema na svim motorima i kolima koje ljudi restauriraju. Ja se licno bavim ciscenjem i zastitom rezervorara vec devet godona i odradio sam ih da vise ne pratim broj, pored njih radim i ciscenje unutrasnjosti  ronilackih boca. Iz svog iskustva mogu da vam kazem da nema boljeg resenja za krpljenje rezervoara od srebrnih elektroda koje se harletuju i koje u sebi imaju 80% srebra. Jedna kosta oko 800 dinara i moze se sa njom zaletovati 3 ili 4 rupica. A sto se tice nalivanja najbolja je epoxy smola za camce koju radi Zorka Sabac. Mada treba znati da nakon smole mehanicki udarac u rezervoar izaziva pukotine kao na kadi i tu pusta kasnije rdju.Ako nekog zanima jos nesto neka mi se javi da mu pustim slike i uputstva da resi muku koju ima. Pozdrav Sale iz Nisa 065 357 30 10 

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja