Jump to content

Moto Zajednica

zhex

Članovi
  • Broj tema i poruka

    295
  • Pridružio se

  • Posetio poslednji put

Sve što je postavio član: zhex

  1. I proveri da li ti negde curi rezervoar . Znači da si realno potrošio rezervoar za cirka 100 km, što je baš puno. Pretpostavljam da rezervoar ima bar 5 litara...
  2. Ako si tako odlučio, nek je sa srećom. Ali ipak razmisli još jednom
  3. Druže, za 300 evra ćeš samo sebi natovariti muku na vrat. To može, ako znaš sam da središ gomilu gluposti koje će ti se javiti na takvom motoru, a po prethodno napisanom vidim da ne znaš. APN ćeš teško naći da je regularno registrovan, plus što on tek traži često čačkanje i puno troši (realno 3.5 do 4 litre po gradu), uprkos nostalgičnim legendama o njima. Kineza ćeš više gledati i mrzeti nego voziti. Bez 500 evra nemoj da gledaš, a za te pare može dobar free, kymco ili nešto slično. Kymco 4t 50ccm troši 2.5 litre u gradu, kad ga maltretiraš, a zahvalan je i pouzdan. Registracija će ti biti 4500-6000 zavisi da li praviš saobraćajnu i tablice. Pozdrav i srećno u izboru!
  4. Što kaže onaj vic, "Može tako, a može i ovako" . Imaš u Lidlu sprej za čišćenje i sprej za podmazivanje lanca. Sve zajedno cca 500 dindži. Ja koristim za bicikl, ali kod Ponija i nije neka razlika... Dobro naprskaš onim za čišćenje, obrišeš krpom, pa onim za podmazivanje. I ne štedi ni jedan ni drugi. Naravno, ima i kvalitetnijih varijanti, ali ovo je probano i radi. Par puta godišnje i uživaj!
  5. Nemoj ovo shvatiti kao pametovanje, ali ja sam to svojevremeno radio kod majstora za bicikle. Jedino što moraš negde nabaviti žbice, ako oni nemaju (ali verovatno znaju gde ima). Kasnije sam radio sam, kreda, ključ za žbice i polako. Nego, gde su mu pedale?
  6. Probaj da nađeš od agilityja 125, trebalo bi da paše. Ako nađeš i ako prodaješ vozačko sedište, javi mi . Moje se prilično raspalo...
  7. Vozim vespu GS160 iz 1962. Mašina je u suštini po konstrukciji veoma slična sa PX serijom. U originalnom uputstvu stoji samo da se sipa ulje SAE30, tih godina je samo to bilo poznato kao specifikacija ulja . Sad je teško i naći monogradno ulje, srećom Modriča ga još pravi. Menjač radi lepo, ne zapinje i po meni je to sasvim ok ulje. Slažem se sa tobom, potcenjeno, ali dobro.
  8. Onda povlačim pitanje . Inače, što se tiče klasičnih vespi, to su dvotaktne mašine (uglavnom, kasnije su bile poneke četvorotaktne) pa ulje koje podmazuje ležajeve i klipnu grupu ide u gorivo (mešavinu), a u menjač ide obično sae30.
  9. I kao što vidiš, ima još nas koji teramo gorepomenuta piaggio sokoćala sa kvačilom u ulju .
  10. Tu kod namotaja ne bi trebalo da bude ulja, koliko se ja razumem, a kažu ljudi da se razumem. Tako da, ako je tu bila crna mašina, to nećeš isprati sipanjem bilo čega u motor umesto ulja ili sa uljem. Uzmeš krpu i obrišeš, a crnog praha će uvek biti jer se namotaji vrte. A dokle god redovno menjaš ulje, bilo koje, ne brini za prljanje mašine iznutra. Eventualno ako vidiš da je nagoreo klip i da ima čađi, ali onda ti ne gine malo veća popravka. I izvinjavam se za off, ali morao sam da pitam. Pozdrav!
  11. Drugari, ja baš nisam siguran da razumem o čemu pričate . Zašto je mašina otvarana da se menjaju namotaji? I ko još ispira motor iznutra, kad menja ulje? Ne zamerite ako je pitanje glupo...
  12. Moje iskustvo sa kymcom je apsolutno pozitivno. Pouzdan, dobro sklepan, bez klasičnog kineskog fuša. Za klasu iznad ogromne većine kineza, a potpuno ravnopravan sa druga dva koje si naveo. Potrošnja je baš kao u specifikacijama, provereno milion puta. Mada, realno, šta god od toga da uzmeš novo, nećeš pogrešiti sigurno .
  13. U potpunosti razumem šta hoćeš da kažeš. Normalno je da usvajanju zakona prethodi javna rasprava. Normalno je i da zakon pišu ljudi koji poznaju materiju. Normalno je, u normalnim zemljama. Što mi skoro nećemo biti. Elem, preostaje nam da se nadamo da neće napraviti neku štetu, ili napakostiti nama na dva točka, jer mi se čini da bi naši "stručnjaci" najradije zabranili saobraćaj motociklima, sudeći po prljavim kampanjama koje se protiv nas vode u medijima. A što se tiče toga da mi kao vozači utičemo na zakon, to bolje odmah zaboravi, sačuvaćeš živce.
  14. Evo da i ja kažem svoje mišljenje, bez ostrašćenosti. Ja lično sam se neizmerno obradovao ovoj promeni u ZOBSu. U NS imaš puno bici staza, ali su u lošem stanju, a pre smo MORALI da vozimo mopede po njima. Pritom se staze često prekidaju, prelaze na put, pa se opet pojavljuju. Dalje, pešaci ih faktički koriste kao proširenje trotoara. U takvoj situaciji, realna prosečna brzina bila mi je 20ak km/h. Sada vozim putem, biciklističkih traka ima zamemarljivo malo, pa se smatram ravnopravnim učesnikom u saobraćaju i vozim realno mnogo brže (jurim i do 55 km/h ). Jeste, neki sviraju, smetam im dok divljaju po putu, ali bolida ima uvek i svuda. Ali zato ne brinem da li ću ubiti neko dete, odraslog pešaka ili ću se zalepiti za drvo kad zviznem u korenčinu nasred staze. Dakle, što se mene tiče, ne menjaj ništa!
  15. Uhvaćen na delu . Moram malo da ga zezam...
  16. Deki, a ne hvališ se potrošnjom?
  17. Meni se dešava ista stvar od prvog dana. Zagrejem motor, ispustim ulje (izađe 0.5 l jedva, mlatio-ne mlatio), dospem tih 0.5 l da ne preliva i to je to. A u knjižici i u servisnom uputstvu stvarno piše 0.7l pri zameni (bez rastavljanja motora, tada je 0.85l). I nivo je isti i posle paljenja motora. Znači, ne brini. Pozdrav!
  18. Očistiš ga krpom i uljem. Ako ćeš benzin, onda ga obavezno osuši. Samo da mrežica bude čista i to je to.
  19. Može to koje si naveo ili bilo koje drugo, polusintetika ili čista sintetika, 10W-40 ili 5W-40. Bitno je samo da zadovoljava specifikaciju API SG, što lako proveriš na Čika Google-u. Sipaj i uživaj!
  20. Meni tako škripuće već dugo, stisnem prednju kočnicu par puta i prestane, posle opet škripuće i tako stalno. Verovatno jedna pločica malo "hvata", ali ništa strašno. U vožnji se ne čuje, samo pri jako maloj brzini ili kada ga guram. Uglavnom, ne smeta.
  21. U principu, bilo koja polusintetika 10W-40, ja koristim Ipon. Može i sintetika 5W-40, ali nema potrebe. Za menjač je tačno to što si napisao. Filter vazduha, zavisi gde voziš. Ako ima dosta prašine, menjaj. Može i da se izduva kompresorom ako nije jako prljav. Tu imaš jeftinije varijante, RMS i kineske oko 500-600 din i kvalitetnije, recimo Athena, oko 1500-1600 din. Ni to nije presudno ako redovno menjaš.
  22. To ti je sve, ostalo spada pod friziranje . Skini i uživaj!
  23. Meni su promenili čauru na varijatoru koja mu sada dozvoljava da se raširi malo više, odnosno da dobije još nekih 10-ak km/h. Broj obrtaja motora je isti svakako, tako da ne brineš da li se motor muči, a zgodno je kad imaš koji km/h u rezervi. Ali obavezno traži staru čauru, verujem da će vrlo brzo uvesti merenje brzine na tehničkom pregledu, pa da imaš za svaki slučaj :). Čuo sam da su neki čačkali nešto na cdi i menjali dizne, ja to nisam radio. Za preko 65 km/h imam vespu, a nikada ne vozim više po gradu. Inače, od 3000 km ja radim sve servise, skinuo sam kompletnu servisnu dokumentaciju (na engleskom, doduše), a ne treba neki poseban specijalni alat. Ako ti treba, poslaću ti tu knjigu u pdf formatu, samo mi javi.
  24. Imam Agility 50, 2006. godište, 12 cola točkovi. Kupljen nov, isti problem kao i kod tebe. Dobio servisnu knjižicu, došao na prvi servis posle 500 km, a u servisu me napušili zašto nisam došao na 300. Pokažem im knjižicu, oni kažu pogrešna i daju mi novu. Elem, prvi servis na 300, drugi na 1000, tada su mi skinuli blokadu, svaki sledeći na 2000 km. Menjaš ulje u motoru i menjaču i filter vazduha koji je papirni. Na 10000 štelovanje ventila, kontrola kaiša. Inače, veoma pouzdan i prijatan za vožnju, mali potrošač, idealan za grad. Ako ti treba još neka informacija i ako mogu da pomognem, javi. Pozdrav!
  25. Vidi, imam baš takav Kymco Agility 50, sa točkovima 12'', kupljen nov u radnji 2006. Na drugom servisu, na 1000 km, su mi skinuli blokadu, odnosno promenili čauru na varijatoru. Sada ide do 65 km/h po satu, realno nekih 56-7. To ti je realno stanje, više od toga jednostavno ne može, a da bude bezbedno za mašinu. Meni radi kao sat od prvog dana, troši 2,5 litara, uglavnom se vozi pod punim gasom po gradu i meni je to dovoljno za NS. Savetujem ti da ga pregledaš, dovedeš u ovo stanje i uživaš. Skidanje blokade tipa sečenja CDI-ja testerom i slično ne savetujem, takođe ni pomenute kitove, ubićeš ga načisto. Pozdrav!
×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja