Jump to content

Moto Zajednica

bokilic

Nosilac medalje zahvalnosti
  • Broj tema i poruka

    5947
  • Pridružio se

  • Posetio poslednji put

Sve što je postavio član: bokilic

  1. Jos samo nesto da dodam....juce mi je kolega sa posla pokazao svoj tel Nokia N95 sa sve ucitanom Garmin navigacijom & mapama Balkana i Jevrope. I sto je najludje - sve radi. Molim? I mape i program platio je - nista. To sam već čuo al dok ne vidim ne verujem! Tako isto su pričali i da je neki Amer hodao po mesecu... dok ne vidim ne verujem! ,moj najbolji drugar ima n95 i radi kao lud,ima i navodjenje,ruter,prica , i imena ulica ima ,a za mali grad to dosta znaci,n95 ima gps,a karte su na netu dzaba,radi ko ludo,tako da je to proverena informacija i tacna 100%,mozda je i bbolje kupiti n95 nego neki uredjaj,jer imas dva u jednom
  2. bice vremena i za njih
  3. pa dobro ste vi sve to napisali al ste zaboravili da talijani leze bolje od japanaca,bolje koce,lepsi su,,a nije sve u brzini i konjazi,dzaba i 350 da ide kad je motorcikl sastavljen i iz kocnica ogibljenja,zamisli ima i ram,,a zna se ko tu prednjaci,,SNAGA BEZ KONTROLE JE NISTA,dzaba i 300 ks pod dupetom kad nemozes ukociti il kad ti igra dupe u krivini i moras da stezez jajca da bi se obarao sa motorom,a bmw i nema neke velike afinitete ka sportskim motorima za trke,,a kad bude hteo da ga napravi,,zasenice sve vidjeno do sada,nikad bendza nije pucao u prazno,,,,,
  4. pozdrav i tebi,dobro nam dosao,
  5. bokilic

    boldorka

    znam vec sam ga zvao to je ovaj odozgore sa oglasa
  6. u nemackoj i francuskoj imaju dino za merenje snage u kombiju pa kad te zaustave na sred puta znaju da prekontrolisu deklarisanu snagu po onome sto je upisano u saobracajnoj dozvoli,ako imas vise od 5%razlike nadrljao si,,cak je i za recimo svajcarsko trziste moj motor bio ogranicen na 27kw a inace kad se razblokira kao sto sam ja posle uvoza uradio ima 37kw,tako da nebi bilo lose i ovde da se to uvede,pogotovu mi koji imamo malu decu kukamo na buku,i taj zakon bi zaveo,pa cik ti vadi prigusivace ,pa u 1ujutro covek nemoze od kretena da spava,,
  7. samo da vam napomenem da ni ktm nije za bacanje,jes da volim i japanca al bi nesto od ova dva rado posedovao,a jel vi to pomnjete nisliju i delove za dukatija sasu pozara sto ima sp 2 ???
  8. bokilic

    boldorka

    vec sam ga zvao havarisana,ali i masina je u defektu pa razmatram jos ponuda
  9. pozdrav i tebi
  10. pozdrav iz svilajnca
  11. evo da vam iznesem moje misljenje,trgujem motorima vec 10tak godina,probap sam i imao sve moguce jednoklipce enduro itd,,vozio sam xt 500 xt 600 xt660e, dominatora 650,xl 600,suzukja dr a 650 dual sport,djebela 600,kle a 500 tengaija 650,za sve do jednog od njih aprilija pegaso je zakon,stabilnija je po 50%,bolje koci bar jos50%,lakse se manervise po gradu,i najbolje ide od svih napomenutih sto se te klase tice,super teneru i afriku tvin nisam imao,vozio po jedan krug jesam pa o njima nemogu neko misljenje da dam,jedino mogu da izdvojim hondu dominator koja mi je stvarno trosila na kasiku,,i aprilija nesrce mnogo oko 4 do 5 litra,ali sva iskustva do sad mi govore da je najbolja,planiram jednu afriku da uznem ali to neznaci da nebih uzeo i nekog italijana sa 2 klipa,sto se dukatija tice moje misljenje o njemu je da mu stvarno fali japanski agregat,ali sto se stabilnosti i kocnica tice japancima fali italijanski ram i kocnice,pa vi kako ocete i aj uzdravlje da pogulim te vase jednoklipce sa mojom kosaciom aprilijom. ;D ;D ;D
  12. evo i spoljnog izgleda vodene pumoe i njenog kolektora ili radnog kola
  13. bokilic

    boldorka

    Menjam ispravnog pegasa za boldora.... makar i neispravnog....uz moju doplatu Naravoučenije: Honda je to ;D moze moze al to al uz doplatu das boldora izujes se jos 1000 i resimo problem
  14. pozdrav i tebi
  15. bokilic

    boldorka

    kupujem neispravnu hondu boldor,750 ili 900 f2 model,da bude regularna sa nasim papirima
  16. kao sto rece,kupujem neispravan ili skrsen enduro,yamaha super tenere ,afriku twin ili trans alpa,naravno da je na nase papire da bude regularan, moze i neki drugi ali me zanima samo veca kubikaza
  17. .evo i sastavnih delova vodenog hladjenja
  18. ventilator i hladnjak kod vodenog hladjenja
  19. evo kako to izgleda kod vodenog hladjenja kuda se sve voda krece
  20. evo kakav je cilindar kod vazdusnog hladjenja,
  21. hladjenje necemo ovoga puta da ulazimo u temu o kvarovima kako se poravljaju itd ajmo malo uopsteno o hladjenju nasih dvotockasa,cisto da znamo kako to otprilike funkcionise da bi radio mora da trosi gorivo samim trosenjem to jest sagorevanjem goriva dolazi i do osl obadjanja velike kolicine toplote,naravno dolazi i od medjusobnog trenja delova ali to je vec zanemarljivo,sami tim zagrevanjem javlja se potreba za hladjenje jer to jest odrzavanje neke srednje temperature pojedinih delova motora kako se isti nebi ostetili. recimo da se sagorevanjem goriva u cilindru dobija temperatura od 2000 c ,izduvni ventil i izduvna grana se greju i do 700 c ,usisni ventil oko 150 c ,celo klipa oko 300 350 c , karike oko 200 c ,a klip kod dvotaktnog motora se greje i do 50 c vise zbog ulaska vruceg vazduha jer samim prolaskom kroz karter se dogreva, najcesce hladjenje kod motorcikla je klasicno vazdusno hladjenje,koje je i naj prostije i naj jednostavnije napraviti,motor se hladi tako sto vazduh klizi niz rebra koja su postavljena po glavi i cilindru ,i sitnim rebrima po karteru,koje doduse nema svaki model motorcikla.u zavisnosti od gustine i duzine rebra bice i bolji ili losiji raspored toplote prilikom hladjenja,ali ce naravno i zavisiti i od vrste materijala od koga su napravljeni,aluminijum se lako greje ali i lako hladi,gus se teze greje ali i teze hladi, magnezijum je najbolji ali i najskuplji pa se nestavlja bas na sve modele,,,, radi boljeg rasporeda temperature i boljeg hladjenja celog motora odredjeni sklopovi i delovi imace i odredjenu debljinu,jer sto su deblji teze se i greju,, takvim motorima nije bas preporucen dugacak rad u mestu,jer nema strujanja vazduha, kod turistickih motorcikla je manji broj rebara i manje su gustine nego kod endura i kros a jer oni rade u vecem rezimo obrtaja ,cesce su u blatu i prljavstini pa se samim tim i vise greju pa im je potrebno i vece hladjenje. naravno da i samo podmazivanje ima veliku ulogu u hladjenju,jer i ulje apsorbuje toplotu jos kada je motor opremljen hladnjakom za ulje ucinak je daleko veci. motor se obicno vise greje kada se turira ,vozi u niskoj brzini sa vecim gasom,pogotovu na velikim temperaturama a da ne pominjem defile po skupovima kad se vozi polako turira puca masa izduvnih gasova itd,naravno i kada je nesto neispravno kao recimo prerano paljenje moze doci do pregrevanja,ali to vec vazi za motore sa platinama jer se kod njih cesce rastelava paljenje. postoji i vazdusno prinudno hladjenje gde se masina hladi propelerom ,naravno oklopljena je, i uglavnom je ima na starijim tomosima skuterima itd,obicno je propeler zasrafljen na magnet i non stop se okrece prilikom rada motora,kroz vazdusne tunele stize do glave cilindra i samog cilindra kruzi oko njih,apsorbuje toplotu i naravno izadje na drugu stranu,to se jos zovi i forsirano hladjenje.ono je proracunato da da optimalnu radnu temperaturu pri radu,sto se brze vozi brze se i magnet okrece samim tim se vise i greje ali i hladi a dok se sporije vozi manje se i greje sporije se okrece i ventilator,manje i hladi, moze se u extremnim slucajevima staviti i gusci propeler pa ce biti i bolje hladjenje. naravno postoji i moje omiljeno vodeno hladjenje,otvorenog ili zatvorenog tipa, koje moze biti i u kombinaciji sa uljanim hladjenjem,nose ih i dvotaktni i cetvorotaktni motorcikli ,sistem vodenog hladjenja je dosta efikasan ali je i skuplji,naravno i najranjiviji je po pitanju kvarova i odrzavanja. motor tada nema rebra za hladjenje vec ima komore oko glave stubline iliti kanale kroz koje prolazi voda koja se uz pomoc vodene pumpe tera u hladnjak gde se hladi na odredjenu temperaturu sto regulise termostat,naravno imaju i ventilator koji po potrebi rashladjuje tecnost u hladnjaku,termostat je tu da odrzi stalnu radnu temperaturu jer netreba da bude premala da se nebi dobio efekat stalnog rada na maloj temperaturi to jest na hladno,ili sto je jos gore da se nebi pregrejala tecnost samim tim i motor,naravno za tecnost za hladjenje sluzi antifriz koji je tu da podmaze i zastiti od rdjanja sistem,moze se u nuzdi sipati i voda ali ona zna da ispari na vecim temperaturama i naravno da se zaledi u zimskim uslovima. ovo hladjenje trazi stalno odrzavanje,proveru tecnosti u sistemu,zaptivnosti sistema,jer ako nam se desi da ostanemo bez tecnosti,ili nam zakaze termostat,moze doci do pregrevanja a tada nam moze stradati dihtung glave glava,moze cak i klip stublina karike da se ostete,itd itd. dolazi i do pregrevanja ulja koje ako je loseg kvaliteta moze i da ispari a naravno kad se pregreje ulje gubi i mazivna svojstva pa ostecuje i celu masinu po malo, tecnost se sipa ili u hladnjak ili u posudu koja ima prelivno crevo do hladnjaka. nebi bilo lose promeniti tecnost na dve do tri sezone jer i ona gubi svojstva to jest isposnjava se vremenom,postoje i uredjaji kojima se meri jacina rashladne tecnosti to jest antifriza,pa kad ga izmerimo znacemo i koja mu je jacina to jest tacke gde ce pocinje da se ledi,vodu ne preporucuje ni jedan proizvodjac motorcikla ali kao sto rekoh samo u krajnjoj nuzdi sipati,jer ce doci do pojave kamenca,rdje,hoce i da ispari. moram da napomenem i da se svaki motor dodatno hladi kada otpustite gas recimo nizbrdo jer nedolazi do velikog sagorevanja a kroz usis ulazi hladan vazduh pa se tada najbolje i hladi, mnogi motori su opremljeni i pokazivacem temperature,na kojem je obicno obolezena skala, hladno plavom bojom,zelena radna temperatura,i naravno crvena znak da ste pregrejali masinu,moj savet je stati i videti zasto je motor pregrejan,ali o pregrevanju cemo u drugoj temi,ako vam kojim slucajem masina ostane bez vode moze se desiti i da vam sat za temperaturu i ne pokaze nista,jer je tecnost ta koja dovodi toplotu do davaca temperature. u nekoj od sledecih tema cemo o kvarovima i poravkama sistema za hladjenje
  22. pu,znao sam da je rus sam sam mal promasio model :D
×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja