Pošto nas je prošli put neobična šuma veoma zainteresovala a nismo stigli detaljno da je istražimo rešili smo to da uradimo ovog vikenda.
Plan je bio da malo asfaltom, malo zemljanim putevima i između njiva stignemo najkraćim putem do Peščare negde između Čardaka i Šumarka a odatle poprečno kroz Peščaru do Grebenca sa idejom da se ne zadržavamo previše u njoj kako bi nam dovoljno vremena ostalo za istraživanje.
Pri izboru rute vodili smo računa da to bude šumovit deo Peščare jer su najavljene temperature bile visoke.
Međutim iako smo se pripremili detaljnije ne bude sve uvek po planu što i nije na kraju uopšte loše jer da nema iznenađenja , ne bi bilo ni toliko uzbudljivo, izostali bi izazovi i ogromna radost kada ih na kraju savladaš .
Na putu do Peščare
U Peščaru ulazimo kod Lugarnice čije ime se ne vidi dobro na tabli
Za početak smo zadovoljni. Dobro smo odabrali put, ima šume biće lakše za vožnju jer već postaje vruće.
Usput nailazimo na veoma korisnu tablu sa šemom vegetacije u Peščari. Pri odabiru rute nadali smo se da ćemo bar delimično proći kroz oblast sa četinarima što se kasnije na našu radost pokazalo kao ispravna pretpostavka.
Ali ne može sve baš lako kako smo želeli
Trudlili smo se na ruti da izbegnemo dine zbog dubokog suvog peska po kome smo se prošle nedelje dugo mučili ali smo zato sada naišli na drugu ništa lakšu komplikaciju - sveže uzorane protivpožarce
E, to je tek bila igranka bez prestanka dok nismo zašli u željenu četinarsku šumu i spasili se muke
Evo kako to izgleda.
Ko voli i ume da skija po dubokom snegu ovo može da bude idealna letnja alternativa
Meni to baš nije išlo od ruke ali zato za ukopavanje imam čistu peticu
A i prevrtanje sam apsolvirala
A onda uđosmo u šumicu sa lepom hladovinom i dobrim putem i odmah je sve bilo lakše
Dalje put do Grebenca vodi sve kroz šumu, mešovitu listopadno četinarsu sa finim utabanim peskom pa smo mogli da se opustimo i uživamo u vožnji.
I stigosmo do Grebenca ... ali tu tek počinje žurka
Vlada je spremio nove rute za istraživanje naše šumice na brdašcetu. Ovaj put početak je bio u podnožju odakle se trebalo probiti ka vrhu, obrnuto nego prethodni put.
Mali predah pre početka druge etape ,okrepljenje slatkim plodovima duda i džanje začinjeno finim peskom umesto šećera u prahu
Za start krećemo laganim usponom uz brdašce
Ali eto opet peska
I mene kako vežbam podizanje oborenog motora
Ali tu je Vlada da pripomogne da se i moj zelenko popne na brdo.
Odozgo je lep pogled
Ovo je ujedno i skoro poslednja slika sa otvorenim pogledom i čistinom oko nas.
Sve do kraja dana probijali smo se šumskim putevima koji su u početku imali vidljive tragove a kasnije se gubili u sve gušćem šipražju i šumi dok se u jednom trenutku nisu sasvim izgubili a mi morali da se vratimo istim putem na početak.
Od pet puteva kojima smo pokušali da zatvorimo krug samo jednim i to poslednjim smo uspeli da izađemo na brdo a ostali nažalost nisu imali kraj.
Naš zaključak je da su te šumske puteve nekada meštani pravili za prevoz posečenog drveta ali većina nije dugo korišćena pa su zato toliko zarasli skoro do neprohodnosti.
Evo malo ilustracije naše borbe sa šumom. Koliko je bilo teško toliko je bilo i lepo.
Ispod korena drveta je izdubljena poveća rupa. Pitam se koja li životinja tu živi
Još jedan put bez kraja i drvo koje je niklo iz Vladinog točka
Ponegde moramo i drvo da preskočimo
A ponegde i da okrećemo motor na ćopavoj.
Ako ne možeš sam jer ti već ponestaje snage dobro je da imaš druga da ti pomogne
A šuma je na momente toliko lepa da zaboraviš sav umor od vrućine i probijanja kroz šiblje.
Spas od vrućine potražili smo ponovo na već poznatom bunaru kod Grebenca
Vladin motor je po običaju okićen lišćem iz šume
A onda posle malog odmora ispred prodavnice u selu gde sam ja pokušavala da povratim poslednje trunke snage krenuli smo u poslednji pokušaj probijanja kroz šumu.
Već je bilo skoro šest sati. Dan jeste dugačak ali je putanja neizvesna a treba se vratiti i kući...nekada
Mislili smo da je ovaj put čist i prohodan, bar je na mapi tako izgledalo.
A ispostavilo se..
Šuma je postajala sve gušća, put je skrenuo sa iscrtane rute jer iscrtanim nije moglo da se prođe, šipražje je gotovo konstantno prekrivalo put i sve sporije i teže smo se kretali.
Ova trasa kojom smo krenuli počinjala je u podnožju dva brda i trebalo je da vodi do vrha Zagajičkih brda.
Međutim što smo se dublje njom pobijali bilo je neizvesnije da ćemo negde uopšte izaći a vreme je odmicalo. Uz to su i komarci postali nesnosni. A meni, kao dodatni problem osim što mi je ponestalo snage posle celog dana vožnje u punoj opremi po velikoj vrućini, počele su da se magle naočare non stop pa praktično ništa nisam videla.
Tih poslednjih sat vremena borbe sa šumom i samom sobom, hoću li pronaći snage da nastavim i hoćemo li pronaći izlaz a da ne moramo da se vraćamo , moram priznati nisu mi bili baš laki.
A ne možeš dugo da se odmaraš jer više nema vremena. Ako padne mrak, gotovo je, onda moramo ostati u šumi do ujutru.
Ni voda mi više nije pomagala. Bila sam preumorna a izlaz se nije nazirao. Vlada se još dobro držao. On je bio lakše obučen a i u boljoj kondiciji od mene.
Jedino što sam u tom trenutku mogla da smislim da sebi malo olakšam i prikupim snagu da nastavim dalje je da skinem gladijator sa sebe. To je bio okidač da se podignem, donelo je malo olakšanje a delovalo je i psihološki .
Od tog trenutka sve je bilo bolje. Odjednom smo izašli iz šume, čistina i vrh brda su se otvorili pred nama i sada je bilo već izvesno da smo uspeli da pronađemo izlaz.
Mada puta nije bilo, a trava i žbunje su bili visoki ja sam već odlučila da ćemo tuda proći. Povratka nema. Nema šanse da se vraćam ponovo kroz ono šipražje!
I izašli smo uz brdo pravo na put koji vodi do Zagajičkih brda.
Od ushićenja ja na samom kraju umalo nisam napravila salto unazad pogrešno procenivši uspon.
Srećom da moj motor nema toliko snage pa mi je oprostio grešku i nije me bacio unazad.
Uspela sam da zakočim i ne skotrljam se niz brdo.
Kakvo olašanje i kakva sreća preplavi čoveka kada se situacije koja je do samo pre par minuta izgledala potpuno beznadežna i neizvesna odjednom razreši baš onako kako treba
Izlazak iz šume
Trenutak kada sam zadržala motor da se ne skotrljamo nizbrdo
Uspeli smo ! Izašli smo na put
Iz one šume dole uz ovo brdo
A sa druge strane nas je sačekao prelep zalazak sunca na Zagajičkom brdu.
Ali ako mislite da je ovde kraj prevarili ste se
Ima još malo.
Posle euforije, slikanja i dogovora kojim putem nazad u civilizaciju taman da krenemo kad Vladin motor neće da upali. Ma ni da zavergla. Auh . Pogledam dole u šumu i pomislim dobro je da se to nije desilo pola sata ranije. Sad šta bude biće dobro ali da je bilo dole u šumi....
Malo mu je oslabio akumulator od čestog paljenja i gašenja. Upalili smo ga na gurku.
Odatle smo sišli do Šušare pa kroz Peščaru asfaltom do Čardaka već po mraku i dalje nazad kući...
Bio je ovo duuugačak i nadasve uzbudljiv dan. Prešli smo 206 km, od toga više od pola off-om, zemlja, pesak, trava, žbunje, šipražje, brda, šume ...
Nismo sve puteve uspeli da probijemo do kraja ali sve u svemu dosta smo istražili ova čudna peščana brda pod šumom. Samo jedan mali delić od planiranog nismo stigli.
Osim prelepe prirode i uzbuđenja koje nam je ona donela ovu vožnju ću pamtiti i kao svoj lični test izdržljivosti i potvrdu da čovek i kada misli da ne može više uvek negde unutra pronađe motiv koji ga podigne i pogura napred
- autor ovih lepih fotografija zalaska sunca i drugih je Vlada