Jump to content

Moto Zajednica

Urban Cruiser

Članovi
  • Broj tema i poruka

    1217
  • Pridružio se

  • Posetio poslednji put

Sve što je postavio član: Urban Cruiser

  1. Upravo se o tome i radi prijatelju, sto to ne treba da bude tako a i nije! Dozvoli da te podsetim na neke primere minimalne zastite ucesnika u saobracaju iz aktuelnog ZOBS: - pesak cim zakoraci ili vidno ima nameru da zakoraci na pesacki prelaz MORAS da zaustavis vozilo i da mu omogucis nesmetani prelazak preko pesackog prelaza - biciklistu MORAS da zaobilazis minimum 1,5m sa njegove leve strane, kao i svakog drugog ucesnika u saobracaju a koji se krece kolovozom na putu bez trotoara a nije u mogucnosti da se krece brzinom predvidjenom za saobracaj na toj deonici (nisam siguran da li sam precizno citirao ali je jasna poenta) Znaci, na ovaj ili onaj nacin, neki ucesnici su zasticeniji od drugih i to je potpuno normalno. Samo, ta zastita od strane zakona cesto nije dovoljna, sto zbog zastarelosti zakona sto zbog potpuno normalnog toka evolucije prevoznih sredstava na koju ocigledno nisu racunali: u nasem zakonu se jos uvek razlikuje moped od bicikla sa motorom do motorcikla a recimo ne postoji kategorija bicikl na elektricni pogon pa bi tako, recimo, Sigway bio svemirski brod ili nesto slicno
  2. Ok slazem se. Medjutim... Svest o voznji je jedno a drugo je biti zasticen zakonom. Polemisacemo uvek o tome kako ko vozi ali te svest, a ni savest, nece sacuvati od nepaznje drugih ucesnika! Kao sto nece popraviti sliku o bajkerima taman da svi voze savesno! Zakon, koliko god to u ovoj zemlji izgleda smesno, definise prioritete. Nece ni zakon promeniti puno toga, u pocetku, ali je to osnova da se promene i stereotipi i vozaci i bajkeri. Kad stave u Zakon - svetla - svi svetla, prsluk - svi prsluk, pojas - svi pojas... Itd! Ne pita te niko da li si lep i zgodan sa prslukom ali moras da ga imas, kraj! Kako god da vozis! O tome se ovde radi! Isterati birokratiju koja ce doneti zakon koji nas stiti! A voznju motorcikla treba uvek usavrsavati i to je nesporno.
  3. Btw, @Mali apsolutno nemam nista protiv da mi neko skrece paznju na nacin na koji ja vozim motor ali mi je malo smesno da si u prve dve recenice dao komentar "poraditi na sebi i sebe menjati" a odma zatim mene kritikovao?! Nije valjda da ti tako radis na sebi!? U svakom slucaju, iskreno hvala sto si mi skrenuo paznju, posle cim izlecim nogu i povadim fiksatore, od nesrece ciji je 100% krivac vozac automobila, poradicu na svojoj voznji. I ne govorim ni malo ironicno!
  4. @Mali sto me ne zaustavi da se pozdravimo i upoznamo covece? Ne lazem da sam cvecka a posebno ne da sam uzor. Nemam opravdanja za svoj nacin voznje osim sto je on prilagodjen situaciji. S druge strane, opet kazem jer se ocigledno ne razumemo, tema je nasa bezbednost i sistemska tj. zakonska zastita motorciklista u saobracaju kao i prilagodjavanje zakona realnim uslovima eksploatacije motorcikla. Nije poenta bilo kakvo uporedjenje poginulih ili nacin voznje, kao sto ste i sami naglasili, uvek treba poci od sebe. Ako vozim bahato treba i da snosim posledice. Ali, ako sedam na motor u opremi, krecem se po propisu i prilagodjavam se uslovima saobracaja i bez nervoze se svaki put prevezem od tacke a do tacke b, onda definitivno meni nije problem sto neko telefonira i sto ne daje zmigavac vec sto se kao takav sigurno osecam ne zasticeno ako nista drugo ono od zakona. Jer niko nece dokazati NIKAD na sudu da ga je vozac auta udario dok je telefonirao a samim tim, uzevsi pretpostavku da nisam napravio ni jedan prekrsaj, stavljan sam u poziciju glinenog goluba! A s druge strane javnost ce biti na strani takvog vozaca automobila jer cim nisam zakonom zasticen ja sam za njih prvo bahat a sigurno i neprimetan!! Zakon mora da pruzi osnovne elemente zastite motorciklista, biciklista i sl u saobracaju, da se svaki potez koji je ugrozio tu grupaciju sankcionise bez obzira na to da li je bilo kontakta ili nije i na kraju da se umesto zabrane skoro obaveznog "filtriranja" dozvoli kretanje zutim trakama ako vec ne postoji mogucnost za posebnu traku. Da se regulisu semaforima ili kruznim tokovima (ili u kombinaciji) sva kriticna mesta kao i da se strogo kaznjava polukruzna okretanja na nedozvoljenim mestima. Da se horizontalna signalizacija napravi bezbednom za sve. Pored toga potrebno je regulisati davanja za registracije kao i nepotrebne takse. I tek tada moze svaki policajac da me zaustavi i da me kazni zbog provlacenja izmedju automobila ili sl. E to su neki od krucijalnih (a verujem da ih ima jos) zakonski nedostataka iza kojih treba da stoji nas zajednicki zahtev za izmenama. Ponavljam, ako te ne stiti zakon niko te ne primecuje, a mi mozemo da naglabamo i da postavljamo statuse, bilborde, i da se okupljamo radi vesele voznjice koliko hocemo
  5. @Hitman Kad bi ih ti snimao jos bi i lepo "ispali"! Jos nam "veliki brat" fali! Sigurno bi pomoglo kod nekih situacija... Mada, meni bas i nije: delio sam "pravdu" jednom u Narodnog fronta idiotu iz crvenog krsta koji me zamalo ubio kolima snimila kamera pa me jurila interventna do mostara, epilog prijava za nanosenje lakse telesnih povreda sluzbenom licu @Severian malo je reci da smo narod koji "trn u tudjem oku vidi, a sumu u svom ne". To je cinjenica ali isto tako je i cinjenica da prilicno nemo posmatramo kako se zakoni s lakocom prilagodjavaju raznim grupacijama a da se za jednu od sigurno najnebezbedniju ali prilicno masovnu grupu ucesnika u saobracaju zakoni samo poostravaju. Proces jeste spor ali ce biti jos sporiji ako se ceka na organizovanost nas samih. Ako je ovaj forum predvidjen da i tu pomogne onda ne vidim razlog da se od organizovanja ne pocne ovde. Razne unije i savezi (i nije mi vise jasno cemu sluze) imaju za sad jako dobar humanitarni karakter i u tu svrhu se ljudi rado odazivaju. Nadam se i verujem da razlog nije, osim humanitarnog, jos samo da bi se provozali kroz centar grada u pratnji policije. To kazem jer ni tada brojcano nismo ni blizu masovnosti kao za otvaranje sezone. Ako imamo snagu da se cujemo samo za otvaranje sezone onda dzaba mi ovde tupimo
  6. Ne postavlja se pitanje ko je u pravu i koja je raskrsnica kriticna nego dokle cemo da slusamo, citamo i gledamo kako nas javnost generalno smatra krivim i krivicu prebacuju na nas. Ne samo da je vec uobicajan komentar "nikad nebi seo na motor" kad vide udes motocikliste nego je i uobicajeno da se on krivi "sto uopste vozi motor"! Pored toga jos nike ne reaguje adekvatno na cinjenicu da su nase registracije, po kilovatima, bezmalo iste ako ne i vece od vecine automobila u saobracaju, da placamo i kad fizicki ne mozemo da vozimo, da placamo putarine i takse kao automobili, da su sistemski uslovi u saobracaju u najmanju ruku pogubni za nas (klizave boje horizontalne signalizacihe, nepostojanje posebnog semafora za skretanje levo na vecini raskrsnica i sl), a o ne kaznjavanju bahatosti da ne pricam... To su neki od mnogih propusta sistema na koje zaboravljamo a samo su vrh ledenog brega od problema sa kojima se susrecemo u svakodnevnoj voznji
  7. U nesretnom duhu nedavnih desavanja, kada se u samo nekoliko dana "izlomilo" dosta nasih kolega, jedne novine su ocigledno prepoznale momenat da "posavetuju". Radio sam u mnogim redakcijama i znam kako se takve teme pausalno prate a jos gore sto se neprofesionalno obradjuju. Ne znam odakle njima ovakve informacije, ali smatram da je nasa krivica sto se nasi vapaji slabo cuju tamo gde se odlucuje o nasoj bezbednosti. Ideja da se zuta traka dozvoli za motorcikliste je dobra, ali nedovoljna za resavanje nagomilanih problema. Veci deo ZOBS je star i neprimenjiv i za cetvorotockase a kamoli za nas. Koliko god se mi trudili da skrenemo paznju ovde na forumu, ti zahtevi za promenama uglavnom ne stizu do odgovornih, a nas obaraju kao glinene golubove. Ne zelim da verujem u to, ali izgleda da nismo dovoljno organizovani da bi ozbiljno skrenuli paznju na nase postojanje, kako zakonodavstvu tako i relevantnim institucijama. Zato se ovakvi i slicni tekstovi i tv prilozi obicno zavrsavaju sa upozorenjem nama a ne pravim krivcima za ruznu statistiku.
  8. Aj ko zna nek javi gde ga operisu.... nisam strucnjak ali pretpostavljam da ce dobiti plocicu a to obicno rade na mikrohirurgiji urgentnog... ako je tako onda nema brige, jedni od najboljih mikrohirurga u zemlji rade tamo. Iz iskustva
  9. Popsy, zelim ti uspesan i temeljan oporavak! Ziv bio!
  10. A jel mogu da zamolim da to bude barem sredinom ako ne krajem juna? Pliz!
  11. Hvala
  12. A gde ima Agip-a?
  13. gde i koji? osim komentara podeli i iskustvo i informaciju..
  14. Srecan Uskrs i sve najbolje! I hvala vam sto se glasno prosli ispod mog prozora da vas barem cujem ako ne mogu da ucestvujem! Puno nam pozdravite drugare siguran sam da je kao i svake godine i ovaj Uskrs njima najlepsi!
  15. Urban Cruiser

    KLV 1000

    Jeste to je Suzuki V Storm, u nekom ludom deal-u Kavasak je prodavao Storma kao KLV1000 u Evropi
  16. @Pustolov Ni ja ne bih to bolje rekao Salu na stranu - Podforum "Akcije motociklista" i otvaraj temu... I samo da te podsetim, koliko sam razumeo, BJB je glasilo a ne organizacija tako da od foruma mozemo samo racunati na mogucnost obracanja ucesnicima foruma. I to je dovoljno za pocetak ali se od neceg mora krenuti!
  17. Sretan put bajkeri! @Pustolov slazem se u potpunosti. Evo predloga: sastavi mail koji cemo svi poslati kao spam na adrese koje mislis da su relevantne. Ne mora to da bude u organizaciji BJB vec jedan od individualnih nacina mirnog protest. Od necega se mora krenuti!
  18. Alo, trojka na vrhu, nemoj se uobrazite sada posle ovih hvalospeva! Evo, pravi sam primer da je trebalo na vreme da vam prodjem kroz "šake", a posto nisam o ovoj lepoj akciji sad samo čitam! Prognoze su da cu na motor krajem juna pa ako bi bili ljubazni da organizujete reprizu, ovo je "must have"!!
  19. Prvo da pohvalim: svaka cast za organizaciju i ideju, od prosle godine se prica o ovome i siguran sam da ce ovo biti idealna prilika da se nauci puno toga uz savete iskusnih i pravo bajkersko druzenje! Bravo! A sad: pa bre sto sad kad mi je noga u gipsuuuuuu!!! Srecan put i lep provod!
  20. Posto sam sezonu otvorio sa operacijom i gipsom zbog nepaznje vozaca cetvorotockasa voleo bih da stavim ovo na svoj FB profil pa bih te zamolio da postavis link za vecu rezoluciju. Hvala
  21. Svima velike pohvale i cestitke za organizaciju i brojnost. Zadovoljstvo je videti bajkere u tako velikom broju. Doduse za mene samo na slikama ove godine Htedoh da vam skrenem paznju, a mozda je bolje za to otvoriti novu temu, na predlog kolege Arsa. Slazem se sa njim da nas kao sada vec veliku grupaciju ucesnila u saobracaju neki zakoni posebno pogadjaju. Pored periodicne registracije tu je i visina taksi koje placamo skoro kao ili cak i vise nego cetvorotockasi, putarine (ne bih otvarao pitanje ko ne placa i kako to radi) ali i pitanje "filtriranja" i sl. Mislim da bi ovakvi skupovi pored informativnog ipak trebali da imaju i angazovani karakter. Na medijama se vec danas ne prica ni o maratonu a kamo li o nasoj manifestaciji. Jos jednom veliki pozdrav i cestitke za sve bajkere!
×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja