Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Drug član, 930 postova
  • Lokacija: Vlasotince, Ladovica
  • Motocikl: Peugeot Vivacity 2, Automatik A35, Honda CM 125, Suzuki Bandit 600

Ja cu ove godine prvo sipati ovo vec otvoreno ulje, tako da cu za sledecu zamenu ostaviti ‘novo’. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4401 postova
3 hours ago, Biker-Boy said:

Poredis babe i zabe, ako u potpuno suv Gpz ide 3,4 l onda pri obicnoj zameni ide sigurno 4,5 dl manje, isto tako ako u Zx12 pri obicnoj zameni ide 2,8l onda u potpuno suvog ide jos 4,5dl vise

Pri zameni u GPZ ide oko 3L, opet vise od 12ke.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3118 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie

Ustalilo se to sipanje do maksimuma, a praktično je greška, nije džabe napisano min-max... I ja sam u toj grupi... To je u redu kad ne poznaješ motor ili ulje sipano pa ako malko potroši taman...Ima on malko lufta i kad je prazno prozorče, do paljenja lampice, nego šta je sigurno sigurno... Isto i za auta, u moju Vektru majstor kokne do max... ono tu i ostane za oko 10000 km, nekad kad ne stignem za zamenu pa ode do 11-12000 malko spadne ispod max... Rekao mu, ne mora knap pošto ne troši, a ne menjam brend ulja... 

Lakše bre, radi... kad upoznaš motor pa prepoznaješ... pogotovo kad je 'ladovina:)

Evo na sadašnjem motoru sipao po prospektu, čak i malko manje, a za nijansu je preko max... Šta ću, neka ga, čitam po nekim forumima da hoće da malko posrče Motul... Prešao malo preko 1500km sa njim, dodje Zima, parkirao ga i slučajno pogledam posle izvesnog vremena kad ono malo preko pola na prozorčetu... U bre, ovo troši... Pa dobro, će da ga zamenimo, brend... Palio ga jednom-dva puta za mesec i više dana... Malo otoplilo, isteram ga na vitaminD:), malo čučao na Suncu, nešto zevao oko njega, pogledam kad ono malko iznad max., kao i kad sam sipao...gde li je bilo? Tu napolju je ravno, a u podrumčetu gde mu je zimovnik malo pod nagibom, ma malo...izgleda da mu je taj mini nagib bio dovoljan da ne sleti dole, jbmliga...kako to može da zavara...Uvek je na centralnom stenderu... Pravi Banditos! 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7076 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650
Pre 3 sati, sasa ns 1 je napisao:

uopšte mi nije jasno kako i zašto mora da se sipa 3,1 litar a 3 nikako nemože

Meni nije jasno šta tebi tu nije jasno, ako fabrika kaže toliko onda sipaš toliko, ne treba se zajebavati s uljem, to je krv motora, ako nema dovoljno ulja, nema dovoljno podmazivanja, ako nema dovoljno podmazivanja ode sve u honduras.

 

Promenio član Biker-Boy
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2839 postova
Pre 2 sati, Biker-Boy je napisao:

Meni nije jasno šta tebi tu nije jasno, ako fabrika kaže toliko onda sipaš toliko, ne treba se zajebavati s uljem, to je krv motora, ako nema dovoljno ulja, nema dovoljno podmazivanja, ako nema dovoljno podmazivanja ode sve u honduras.

 

ali ulja ima dovoljno i sa jednim deci manje,ima ga dovoljno i kad omakne malo ispod minimuma

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6814 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Količina ulja utiče na hlađenje i brzinu kojom će da pokrije sve delove na hladnom startu. Ako govorimo o 0.1L, ne verujem da drastično utiče praktično. Proizvođač je već predvideo raspon količine ulja sa kojom agregat može da funkcioniše. 

 

Inače, ako pogledate koji su najpouzdaniji agregati, za većinu je karakteristično da nose veliku količinu ulja. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2839 postova

terao sam auto  sa 2 litre ulja -na minimumu pred zamenu od Novog Sada do Pešte-300 km ,130 non stop osim stajanja na granici.Temperatura ulja normalna -imam termostat na kazaljku.Kad sam se vratio promenim ulje ,zato znam da je ispušteno okruglo 2 litre -sipam 3 litre znači litru više i za par dana ista relacija ista brzina i ista temperatura ulja.Ulje na maximumu ,litra više,33,33 % količinski i sve isto.Spoljna temperatura ista 10 celzijusa.

Nisam inžinjer ali i meni je čudno da sa trećinom ulja više, ista temperastura i to 300km razdaljnna i 130 non stop.Izgleda da antifriz radi svoje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Ulje u autu i ulje u motoru nemaju baš identičnu funkciju, jer osim podmazivanja, u motoru ulje hladi i namotaje punjenja, podmazuje menjač i kvačilo... Motor je mnogo više osetljiviji na promenu količine ulja nego auto...

Promenio član ThePainkiller
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Velika većina agregata može da funkcioniše sa uljem nešto ispod minimuma, jako dugo. Ima  gomila klipova na YT, koga zanima. Sećam se nekoj KAWI ispustili ulje i ostavili 0,9lit. Vrteli u crveno, kuvali, pržili i ništa. Lampica non-stop svetli, al agregat samo reže i ne bi mu ništa do kraja testa. A takvih klipova kolko oćeš...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3118 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie

Moje mišljenje je da je idealan nivo ulja izmedju sredine i maksimuma...znači oko 3/4 ograničenog min-max... 

Neće biti prevelikog pritiska u sistemu, a dovoljno ulja za dobar rad motora...Pogotovo nije dobro da je na maksimumu kod motora koji idu u veće obrtaje ili koji se voze baš agresivno...

 

Postoji neko mišljenje za automobile da treba da bude leti bliže max., zimi bliže min.... Ja bi samo izbacio ovo bliže minimumu i stavio na polovini... 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
Velika većina agregata može da funkcioniše sa uljem nešto ispod minimuma, jako dugo. Ima  gomila klipova na YT, koga zanima. Sećam se nekoj KAWI ispustili ulje i ostavili 0,9lit. Vrteli u crveno, kuvali, pržili i ništa. Lampica non-stop svetli, al agregat samo reže i ne bi mu ništa do kraja testa. A takvih klipova kolko oćeš...
Само "не радити то код куче"

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
Ulje u autu i ulje u motoru nemaju baš identičnu funkciju, jer osim podmazivanja, u motoru ulje hladi i namotaje punjenja, podmazuje menjač i kvačilo... Motor je mnogo više osetljiviji na promenu količine ulja nego auto...

У контексту овог поста то је проблем код Сторма, не само што поцрне намотаји него прегори и лепак који држи полове на магнету па се распадну и........

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S
18 hours ago, shoyyka said:

Ustalilo se to sipanje do maksimuma, a praktično je greška, nije džabe napisano min-max... I ja sam u toj grupi... To je u redu kad ne poznaješ motor ili ulje sipano pa ako malko potroši taman...Ima on malko lufta i kad je prazno prozorče, do paljenja lampice, nego šta je sigurno sigurno... Isto i za auta, u moju Vektru majstor kokne do max... ono tu i ostane za oko 10000 km, nekad kad ne stignem za zamenu pa ode do 11-12000 malko spadne ispod max... Rekao mu, ne mora knap pošto ne troši, a ne menjam brend ulja... 

Lakše bre, radi... kad upoznaš motor pa prepoznaješ... pogotovo kad je 'ladovina:)

Evo na sadašnjem motoru sipao po prospektu, čak i malko manje, a za nijansu je preko max... Šta ću, neka ga, čitam po nekim forumima da hoće da malko posrče Motul... Prešao malo preko 1500km sa njim, dodje Zima, parkirao ga i slučajno pogledam posle izvesnog vremena kad ono malo preko pola na prozorčetu... U bre, ovo troši... Pa dobro, će da ga zamenimo, brend... Palio ga jednom-dva puta za mesec i više dana... Malo otoplilo, isteram ga na vitaminD:), malo čučao na Suncu, nešto zevao oko njega, pogledam kad ono malko iznad max., kao i kad sam sipao...gde li je bilo? Tu napolju je ravno, a u podrumčetu gde mu je zimovnik malo pod nagibom, ma malo...izgleda da mu je taj mini nagib bio dovoljan da ne sleti dole, jbmliga...kako to može da zavara...Uvek je na centralnom stenderu... Pravi Banditos! 

Nije brate greska, pogledaj sta ti stoji u upustvu od bandita, znaci puni se do F.

 

image.png.08e6af4796ff604095e5af645a36717e.png

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2839 postova

na versysu je na pola prozorčeta kad se sipa preporučena količina.Trenutno na mom novom motoru kawasaki z 900 rs cafe sa 0 kilometara je unutra ulje za uhodavanje i fabrika je sipala malo iznad pola.

Tu imam jednu nedouimucu a to je da po uputstvu ide 3,3 litre bez filtera a sa filterom 3,8 litra.Filter je hf 303 u koji staje 2,1 deci ulja i u praksi i ako se izračuna zapremina valjka  iako treba malo manje jer nije pravi valjak i unutra ima drugih delova filtera.

Na versysu isto ide hf 303 i piše da je razlika 2 deci a na z900  5 deci što mi je potpuno nejasno i mislim da nije tačno.

Promenio član sasa ns 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova

Апсолутно нема зијана да се агрегат пуни до ознаке "F", ја сам на неке моје моторе уграџивао хладњак од Сузукијеве уљаре да би добио "грам +" уља. Ово је врло важно ако се машина пржи, вози на једно и сл. Уље и подмазује и хлади многе унутрашње делове агрегата које не хлади течност или струјање ваздуха.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 295 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

Ako sam ja dobro razumio
Po ovom prirucniku ide isto ulje u motor i menjac?
U pitanju je Burgman 400

IBB.CO

Image Screenshot-2021-02-05-21-35-06-233-cn-wps-xiaomi-abroad-lite hosted in ImgBB




Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova

У мотор 10 - 40 ауто уље полусинтетика или синтетика а у редуктор хипоидно GL - 5, 90, 80 -90, 75 - 85, 75 - 90.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2839 postova
On 5.2.2021. at 17:49, Motorcyclist je napisao:

Ide menjac ko u sir sa petronasom. Videcemo do koliko km :D i kakva je potrosnja istog. 

sa svakim uljem prvih 100 km ide ko u puter.I posle ide dobro ali ne baš ko u puter.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8416 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Drugarica se upravo voza kroz Bosnu, svraca na "Nestro" pumpe, nema mototaktola nigde!

Rekoh da uzme jedno 8L, nece se baci, a tamo.. Cvrc!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

Gde bi strpala to bure ulja u kofer? :jee:

 

Inace video sam to ulje pre neki dan u "Top Auto" radnji ovde u Beogradu.

 

https://www.google.com/maps/place/"Top+Auto"+auto+delovi,+prodavnica+auto-delova/@44.7894852,20.5157025,15z/data=!4m2!3m1!1s0x0:0x80229ab1ac8d0dc1?sa=X&ved=2ahUKEwiI7erZx7zvAhUI2BoKHU-xDHoQ_BIwFHoECCsQBQ

Promenio član filipfg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 249 postova
  • Lokacija: krusevac
  • Motocikl: gsx-r 750 к1

Где могу да нађем liqui Molly уље, треба ми за гиксера, 10-40 градација?

Зна неко можда? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja