Jump to content

Moto Zajednica

Kratak put u Jevropu

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Posle gotovo 8 meseci apscinencije od motora i nakon kratke test vožnjice prvi ozbiljan put i to još sami supruga i ja. Motorcikl tek registrovan, podignuta saobraćajna u Mup-u i oko 13 h na auto put, temperatura 35 +.

 

 

post-6989-0-01089600-1345527769_thumb.jpgpost-6989-0-35414300-1345527772_thumb.jpg

 

 

Vožnja 140, hrvatski prelaz skroz mokar, masan i klizav. Policajka tražila da malo pomerim motorcikl da bi videla broj tablice što sam odbio uz upozorenje da jedva stojim na klizavici pa je ona nekako provirila. Generalno je to problem na svim prelazima i nakon polaska đonove čizama sam čistio stružući po asfaltu.

 

Prvo odmorište negde ispred Zagreba, potrošnja nenormalno velika il me klepili na pumpi, srpski OMV 7,5 l. Nigde više nisam zabeležio toliku potrošnju. Najniža je bila sa slovenačkim Petrolom, 4,7, doduše mešane vožnje, auto put, lokal, kolona, jurcanje u brdo. Na nemačkom benzinu je bilo 52-5,4, 6, al to pun gas. I sa austrijskim i slovenačkim OMV-om je potrošnja bivala nešto veća nego sa ostalima.

 

post-6989-0-60854800-1345527775_thumb.jpgpost-6989-0-98617300-1345527778_thumb.jpg

 

 

Od Brežica na lokalne puteve, noćenje u Trbovlju. Izjutra isto lokalom do Ljubljane, svi voze pridržavajući se generalnog ograničenja, naročito u naselju, niko nikog ne obilazi i isvi uredno idu na posao. Svi automobilisti ustupaju prednost motorciklu odmah po viđenju, pri nailasku iz sporednih ulica staju par metara od linije presecanja, niko sirenu da pipne. Mnogo drago mi je bilo što smo od svih motorciklista bivali pozdravljani, čak i od onih koji su nas prestizali videvši SRB nalepnicu na koferu.

 

Austrijanci bar na auto putu voze naj školskije. Uvek na vreme žmigavac, obilaženje na auto putu i odmah vraćanje u desnu traku bez obzira što sustižu vozilo za vozilom. Izuzetno paze, poštuju i čuvaju motorcikliste. Ako pretiču i vide motor iza njih u brzoj traci, puštaju gas, migavac, desno i ako treba kočenje da bi motorcikl ne smetano prošao.

 

Ja se zaboravio da zapremina rezervoara nije isto tankovana na ćopavoj i centralnom i par stotina metara ispred pumpe stajemo bez goriva.

 

post-6989-0-21811000-1345527782_thumb.jpgpost-6989-0-78314600-1345527792_thumb.jpg

 

Staje Austrijanka, naravno, Đuntinica mora stopom do pumpe, nisam lud da ostavim Bembaru da ga nego smota u kombi. Pumpadžija daje kantu sa gorivom koje naplaćuje a kanticu ne. Povratak joj obezbeđuje bajker, desetak minuta čeanja, inače vrlo malo prometa. Zaustavljanje na auto putu zbog nestanka goriva previdom je debelo kažnjivo bez obzira na postavljen trougao. Da je naišla polivija morao bi da se vadim kvarom, puklo crevo, šelna...

 

post-6989-0-90864200-1345527795_thumb.jpgpost-6989-0-25517400-1345527799_thumb.jpg

 

Za prelazak preko auto puta još sa zapiljovom tečnošću, mislim da bi ko zna kako prošli.

 

post-6989-0-56148600-1345527802_thumb.jpg

 

Sve se dobro završi i odmor uz pun natočen tank. Po specifikaciji, rezervoar prima cca 24 litre, a sad jedva stalo sve ukupno nešto iznad 20, u Srbiji bi možda moglo i 30.

 

post-6989-0-64742500-1345527806_thumb.jpg

 

(-/-)

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Za razliku od Austrije gde se vozi limitiranih 130, stranci nešto brže, u Nemačkoj nema generalnog ograničenja i čim se vidi tabla svi po gasu. Iskoristio sam mogućnost i postepeno poterao motorcikl do krajnje brzine a čitavu relaciji do Minhena ipak nešto ispod limita jer lično nikad nisam išao motorciklom tako brzo.

 

U Germaniji se vozi nešto neurednije nego kod Austrijanaca. I dalje je to sve izuzetno dobro al već ima improvizacija. Dobrim delom postoje i 3 trake. Brzo se vozi i za razliku od Austrijanaca ne vraćaju se u sporiju traku uvek nakon obilaženja a tamo napred će ponovo obići. Naravno, ako naiđe brži auto iza i priđe na nešto bliže rastojanje, sklanjaju se desno ili ako im brži paljenjem levog žmigavca stavi do znanja da mu se žuri. Ostvarivanje prednosti bržeg ablendom il ne daj Bože sirenom je veoma, veoma retko. Zanimljivo je da su mi se sklanjali tek kad sam naglašeno bio skroz u levo, praktično u bočnom retrovizoru a vožnju centralno iza kao uobičajeno grupno obilaženje. Inače vlada velika solidarnost i uvek su strpljivi sa sporijima. Kad brži sustigne nekog sporijeg u brzoj traci, sačekaće da se obilaze sporaći bez insistiranja da mu se skloni. Takođe je i nepisano pravilo, možda čak i zakonom regulisano kao u gradskoj vožnji, kad u dvo tračnom kretanju jedan nailizi na prepreku, daje žmigavac i brži mora da mu ustupi prednost. ( Nešto slično je i sad kod nas uvedeno). Na auto putu ako u sporoj traci neko da levi žmigavac on će vrlo verovatno odmah i učiniti manevar, naravno predhodno dobro proceneći da li je momenat za to. U svemu tome vlada jedan džentlmenski fer plej, ko da svako preračunava koji je potez tog trenutka najracionalniji po sve i sve nekako ide spontano.

 

Ja sam na neki način nemački đak ali sam imao iznenadnu situaciju. Išao sam brzo u levoj traci iza auta, obilazimo zajedno, ja na bezbednom rastojanju uvek al sam mu se sad malo primako da i njega zuknem. Kako je on prošao jedan kombi, istog časa je vozačica dala levi i krenula ispred mene, BMW malo pokleko od oštrog kočenja, skroz u levo, sirena, no Nemci kad krenu ne povraćaju se a i ovo što je učinila je sasvim normalan i očekivan, predvidljiv manir. Predpostavljam da me nije videla jer smo išli dosta brzo i negodovala je što sam joj svirao jer oni jako retko to čuju.

 

Minhen, znak na BMW-u potiče od Bavarskog neba koje je uvek plavo i nikad bez beličastih oblaka i praktično simbol te regije. Bavarci ne govore Dojčland, samo Bajeriše i kažu da kod njih sat kuca u obrnutom smeru, oće reći da su oni sve i sva u Germaniji. Inače je ovaj stub visok i ima penjalice i koristi se ponekad za atraktivne ceremonije.

 

post-6989-0-87785500-1345529470_thumb.jpg

 

Prošao sam 3 ćoška Minhena, ono je ko od Beograda do Novog sada. Ceo grad je godinama u kopanju jer planiraju da sav saobraćaj spuste ispod zemlje. Poseta je lične prirode.

 

post-6989-0-02096800-1345529474_thumb.jpgpost-6989-0-50347400-1345529477_thumb.jpg

 

Sa skroz ne očekivanim gostoprimstvom koje inače nije karakteristično za Nemce. Ali Gospođa Eliza je stara gospodska škola, nikad ne bi pomislio da ima 83 godine.

 

post-6989-0-77756000-1345529480_thumb.jpg

 

Ovo je deo Minhena, Ramersdorf i pravo sa sa A 8 auto bana ulazi. Blok kuća u kojoj sam boravio je davnašnji projekat o postavljanju standarda življenja nemačke porodice, kakva kuća, koliko placa, ulice, bašta ...O tome sam gledao na televiziji i sad to video u živo. Zadivljujuće i za ovo vreme a kamoli za ondašnje.

 

post-6989-0-39784100-1345533484_thumb.jpgpost-6989-0-50090800-1345533495_thumb.jpgpost-6989-0-48785900-1345533498_thumb.jpgpost-6989-0-90890700-1345533501_thumb.jpg

 

I zanimljiv običaj, subotom skoro svi iznesu neke svoje nepotrebne stvari na prodaju ispred svojih kuća, tu se druže, šale,... a ovde se mogu naći i relikvije prošlosti.

 

post-6989-0-46576300-1345533505_thumb.jpg

 

(-/-)

 

PS.

 

Upload ne daje više mogućnost postavljaje slika, molim odobrenje nove tranše.

Promenio član đunta
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

( Da probam upload preko eksternog linka)

 

Bili smo gosti kod nekadašnjeg podpresednika BMW-a, Her Otta koji je bio zadužen za razvojne projekte. Ovakvu kuću sam samo u časopisima viđao, izgrađena gotovo svojeručno. Zanimljivo je da ultra um i izuzetno bogat nema predrasuda i prilokom upoznavanja se izvinjavao zbog aljkavog izgleda, lično je mešao malter za gradnju nove i još lepše kuće. Iako mu mogućnosti dozvoljavaju, ne živi u naj elitnijem delu Minhena nago na kraju četvrti, preko puta su bukvalno njive. Strastvenik automobila, poseduje unikatnu kolekciju pedesetak retkih trkaćih automobila. Međutim, nadmen ko svi Bavarci, kad sam rekao odakle sam, komentarisao je, " from istern jurop", na šta sam ja zauzeo gard, "not kvajt ist". Bila je planirana poseta sutradan BMW fabrici, gledanje njegove auto kolekcije i gostovanje na partiju, i možda vožjnja auta na pisti. Iako po obavezi i popustu bi trebao da vozi BMW, imao je najbržeg, kad ga je prošao Porš na auto banu, sutra ga je kupio, ide 310 na sat. U kući nije dozvoljeno pušenje a i ja sam zadržao svoj odbojni stav, odbio sam sve tako da nisam imao prilke da vidim i slikam mnogo zanimljivog, nekom drugom prilikom. Samo slika Porša i Morgana, reko drvena šasija, ne, čelična trkaća, 300 konja. Pored Morgana je neki agregat koji Otto sklapa svoje ručno. Iako u startu nadobudan, pokušao je da me razmekša al ja tvrdoglav.

 

33cokzr.jpg

 

2w256hi.jpg

 

Moj domaćin nas je odveo na večeru u tipičan bavrski restoran sa tradicijom od preko 100 godina, svojim pivom i nezaobilaznim svinjskim kolenicama te karkterističnoj odeći osoblja. Pošto smo nas dvoje bili pred određeni da popijemo, vozio nas je njegov prijatelj koji izgleda kao pijačni prodavac po našim merilima a u životu je bio predsednik nemačke banke. Čovek jako slabo vozi al je svestan toga i jako, jako pažljivo vozi za razliku od srpskih Fanđista.Treći član je rođak, profesor u internatu širokog opšteg smera gde se između ostalih predmeta uče i jezici, znači gde se podižu visoki umovi. Zanimljivo je da se sva nastava izučava na latinskom jeziku. On je nekad školovan u tom internatu i sada kao profesor zbog toga uživa izuzetan ugled i čast koja nije ni p za poređenje naspram profesorske profesije Đuntinice.

2133rpw.jpg

 

Ovaj restoran je na reci gde je najstariji vodovod u Minhenu i tu se svake godine tradicionalno održava fešta, spuštanje splavovima i plivajući i sa đevrecima koji su ko moto točak.Minhen pije česmovaču i smatrase jednom od najboljih voda uopšte.

mrvits.jpg

2rzcett.jpg

Kafana puna, na moje zapažanje da su svi vedri, veseli, nasmejani, moja supruga je komentarisala, pa žive normalno, ko ljudi. Njena fotka govori ko smo mi naspram njih, ko pokisla.

viinpw.jpg

 

Sutradan bratski rukohvat koji će uticati na moj život manje ili više.

 

4jln6.jpg

 

Srdačan pozdrav i motor pod noge. Skoro svi motorciklisti na auto banu voze sa reflektujućim prslucima tako da smo se bar po nečemu nas dvoje primakli njima.

 

2lihpxg.jpg

 

 

U Austriji postoji mnogo prelepih i uređenih parkinga za odmor bez restorana, čisti toaleti i svuda pijaća voda ladna ko led. Pored nužnog predaha na sat i po, uživanje je gledati prirodu.

 

30954yd.jpg

 

Noć, Slovenija i pumpa pred zatvaranje na lokalnom putu. Naša siromašna zbilja, neki grdan vurst sa sosom, kupljen na tankšteli. Noć nas je uhvatila već u Austriji. Vožnja po mraku je nezgodna nepoznatim putem. Tu primenjujem taktiku, zakačim se na bezbednom rastojanju iza nekog auta koji ide mojim tempom tako da mi probija put. Svi lokalni putevi u Sloveniji su savršeni i obezbeđuju dovoljno brzu vožnju bez iznenađenja. Svaki ulazak u mesto je naglašen, nema bojazni od bilo čega za razliko od naših.

 

dtfsp.jpg

 

(-/-)

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

....

 

...''nadmen ko svi Bavarci''??..a ti si ''from istern jurop''pa si verovatno ''niža rasa''?

 

Trebao si mu reći da je taj Porše pored koga ste se slikali konstruisao takođe jedan ''from

 

istern jurop'' ,tačnije iz Srbije a zove se Dušan :zdravo:

 

Moja pristojnost i respekt prema mom domaćinu mi nije dozvoljavala, ali je kroz naše poašanje vrlo brzo skapirao i nastojao da izgladi situaciju iskreno, no ja ostao dosledan. Ponuđeno je razgledanje fabrike, ne samo muzeja i čak krug u Nirburgringu Poršeom. I supruga je prenaglašeno otišla u prodavnicu i iznela hrpu stvari za reprezentativnu večeru al džabe. Posle se ispostavilo da Otova ćerka dolazi u Beograd da vodi projekat nekog ekskluzivnog hotela što smo supruga i ja izignorisali. Sve u svemu, prijem od ostalih Bavaraca je bio nad, nad svih očekivanja i meni totalno stran za Germaski mentalitet. Doduše, svi moji dodiri su severnije i očigledno se Bavarska razlikuje ipak u pozitivnijem smislu. Pošto mi je GPS puko, nekoliko prolaznika smo pitali za ulicu da bi na kraju sredovečni Gospodin biciklom otišao da nam nađe odredište i odveo nas potom na adresu. Moj domaćin je čuo zvuk boksera i samo što sam spustio ćopavu istrčo bosonog da nas pozdravi. Zaista više nego počasno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Slovenija, Trbovlje, uredno groblje kao i sve uostalom, moj prvi poklon srpskom oficiru oženjenog Čačankom koju su Nemci streljali u logoru na Banjici odmah po okupaciji Beograda jer je Stane kao školovani kapetan kraljevske garde proveo rat sa svojim Đeneralom, Pravoslavni a nije se znalo do samrti. Po predaji 45, svi ne srpski oficiri su izdvajani u zasebne vagone, istoriju ne znam, al je Stanči nastavio kao oficir NOV-a do penzije ali vilu i imanje na Dedinju u Beogradu mu nije vraćeno, izgorela kao arhiva. Jako dugo je živeo, uvek je govorio da čeka da Kralj dođe i da umre s mirom. Nije dočekao povratak Karađorđevića iz višedecenijskog izgnanstva.

 

eb770e38.jpg

 

Od Trbovlja lokalnim dobrim putevima do Trojane, čuvenog po krofnama po koje dolaze pored cele Slovenije i talijani i Austrijanci.

 

b45e157a.jpg

 

To je bukvalno nešto nastalo na ničemu, totalno slepo mesto sa nekoliko kuća, restoranom sa lepim pejsažom i poslastičarnicom. Omiljeno mesto motorista nešto ala beogradski Kosmaj, motori non stop dolaze, odlaze, pivo krofna i zu.

 

748f1a4c.jpg

f4566fce.jpg

 

Ručak po čak nižoj ceni nego kod nas i "Piće moje mladosti". Hm, original, pa srpski je proizvod izmišljen nekad kao pandam Coca Coli, izvorno pravljen od šipka, pola troškova dotira tada država. Jeste skroz drugojačiji od onoga što se pije sada u Beogradu

 

f56d4e97.jpg

 

Ista cena slatkiša u restoranu i samoj prodavnici. Pušenje dozvoljeno, a osoblje izuzeztno ljubazno, čak nas je hostesa ispratila na terasu preko ulice. Za razliku od nekadašnjih poseta, Slovenci su sada mnogo predusretljiviji prema srpskom jeziku i to svuda i u svakom kontaktu smo osećali srdačnost i bliskost.

 

4178a6bc.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 400 postova
  • Lokacija: Ptuj - Slovenija
  • Motocikl: Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V, V 65 Florida, Malaguti Madison 3 250 ie Carbon Black Edition

 

 

.... i "Piće moje mladosti". Hm, original, pa srpski je proizvod izmišljen nekad kao pandam Coca Coli, izvorno pravljen od šipka, pola troškova dotira tada država. Jeste skroz drugojačiji od onoga što se pije sada u Beogradu

f56d4e97.jpg

 

 

Moram malo da te ispravim Cocta jeste "piče moje mladosti" al nije srbski proizvod. Davne 1953 je u Ljubljani tačnije u Kolinskoj prezentirana naša originalna jedinstvena Cocta, - kao odgovor na coca colu. Napravljena je iz 12 zelišta među kojima prevlađuje okus šipka.

Da je danas pune u Beogradu to stoji ali po okusu nije baš jednaka kao kod nas. To sam "odmah"primetio prošle godine u Crnoj gori, kad sam u Boki u starom gradu u jednom kafiču poručio Coctu.

Da ne ofujem više, putopis ti je jako interesantan. Interesantna je i potrošnja motora gledajuči na mesta i države gde si tankirao. Kod nas je uopšte poznato,da Petrol nema neku kvalitetno gorivo naspram konkurenci OMV. Al vidiš, ti imaš najbolje iskustvo baš sa Petrolom. Baš mi je drago...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skilled Rider, 1613 postova
  • Motocikl: Pijađo Ćao

To je bukvalno nešto nastalo na ničemu, totalno slepo mesto sa nekoliko kuća, restoranom sa lepim pejsažom i poslastičarnicom. Omiljeno mesto motorista nešto ala beogradski Kosmaj, motori non stop dolaze, odlaze, pivo krofna i zu.

 

Ovde ću malo da te ispravim, u stvari, da ti proširim horizont...

 

Trojane su još od davnih vremena bile značajne, jer je tu u rimsko doba takođe išao put, a možda i pre toga i u to vreme zvale su se Atrans. Onda kasnije, pošto je tu prelaz, uvek je bila gostiona sa prenočištima i štalom, gde su se zbog uspona menjali izmoreni konji. Onda je ovde za vreme Napoleona bila carina, kasnije granica između Kranjske i Štajerske dežele.... http://sl.wikipedia.org/wiki/Trojane

 

A krofne,... da ne pričam... može krempite i prekmurska gibanica (over Mura moving cake)... pojeo sam krofnu i ostala mi neprovarena betonska kugla u želucu još neznam koliko, ukus veštački, boja veštačka... bljak... u svakom merkatoru možeš naći ukusnije. Kako može narod to da konzumira... a prodaju ih kao da su đabe.

I to što si naveo, da je pušenje dozvoljeno, cccc... neće moći... već šestu godinu se u lokalima ne puši. Ali pošto si ti iz Srbije, možda su te tolerisali... 1lol.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Steta sto si odbio ponudjene prilike...ipak je diplomatija vise od iskrenosti! :takoje:

 

Naravno da je šteta i meni krivo, međutim malo srpskog inata i dostojanstva, ja sam ipak iz jednog segmenta BMW problematike. No, ne bitno, biće prilike sledeći put.

 

Maxter, ne znam pravo poreklo Cocte, znam da ono što sam pio u mladosti je bilo ako se ne varam, BB Aranđelovac, zato sam i bio u nedoumici, hmm. Tačno je sigurno tvoje. Cocte nije jedno vreme bilo u Beogradu, onda se pojavila pa više proizvođača al uopšte nije ko pre i jednostavo nije više za piti. Ovu što sam konzumirao u Trojanama je neuporedivo bolji ukus, pravi i na žalost srpsku sve je isto tako ala benzin. Na kraju teme ću dati precizne podatke o potrošnji.

 

Tomo, komentar " nešto od ništa" je krajnje pozitivan kao i uostalom sve u Sloveniji. Kad se pogleda sa Trojana a i svuda kud sam prolazio, kuća dve pa ništa i tako svuda redom. Svagde uredno i pitam se od čega li ljudi žive tamo na nekoj vrškoj čuki. Prošao sam sad Srbiju, totalni kontrast u negativnom poimanju, reko, kako se bre ništa ne prima od onog što se vidi napolju. Za Trojane se skreće u brdo, ima desetak kuća koliko videh. Koliko znam, poslastičarnica je krenula neke 73 u drvenom pogonu a sad je to velelepno zdanje čuveno na daleko i to je primer uspešnosti u svakom pogledu, ne bi se tu moglo živeti od Napoleonovih carina ko što se u Sbiji pokušava prehraniti žanjući od oranja Marka Kraljevića. Deo za pušenje je preko puta ulice gde je i terasa pod ladovinom i sa širokim pejzažom, odvela nas hostesa. Dal smo bili povlašćeni ne znam, al tim pre kompliment na predusretljivosti.

 

(-/-)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Od Trojana opet lokalom do pred Kranj pa na Ljubelj. Fantastična ruta za vožnju. Ne sećam se kako beše dalje ka Klagenfurtu, no reče mi jedan slovenači motorciklista da je isto sjajno. Godinama sam tuda prolazio pošto je to bila nekako najbolja trasa za Minhen. Tada nije billo vinjeta, plaćao se samo onaj dugačak tunel u Austriji a mi smo znali zaobilaznicu oko njega. Granica tada SFRJ je bila sa ove strane tunela a sam tunel austrijski i prelaz s onu stranu. Uvek je tu bilo gužve, parking koji je sada prazan prepun. Jednom sa obišo red kroz tunel pa me austrijska policija vraćala, a ja ponovo al da nagazim graničnu liniju. Inače su Beograđani bili poznati i međusobno solidarni u preskakanju kolone pred granicama.

 

Ovde sam doživeo jako prijatno iznenađenje. Kaže mi supruga da neki hoće nešto da me pita, okrenem se i petnaestak metara uz put šljašti niklovan čoper. Priđem i pitam rukama šta treba, kad čovek, samo da Vas pozdravljuvam, gde idete...lepo se provedite i uživajte. kresnu 1.600 ccm i ode sa lepšom polovinom. Dal je vido BMW ili SRB pojma nemam.

 

53e5fa70.jpg

 

2c0b78d1.jpg

 

595195a1.jpg

 

784d6479.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Glavni razlog obilaska Ljubelja je što on ima tragičnu istoriju za mnoge nacije. Svaki put pri prelasku obećavao sam si da ću sledeći put svratiti i godine prođoše. Želeo sam da se poklonim palim žrtvama, kopačima tunela. Pročitao sam roman davno no ne mogu se setiti naslova. Tunel su počeli da kopaju francuski zatvorenici iz Mathauzena koji su do tada bili pošteđeni svih užasa koje taj logor karkteriše. Mnogi su preminuli i pred kraj rata su dovoođeni zatočenici iz raznih logora o čemu postoji obeležje na spomeniku, između ostalih i ondašnji Jugosloveni. Tunel je u samom kamenu i iskopan ručno. Služio je za dotur ratnog materijala i kao odstupna trasa. Godinama su se preživeli logoraši okupljali na neku godišnjicu. Ostaci logora su sa jedne strane gde je i lep uredan parking a sam spomenik na suprot.

 

 

 

da63e5f2.jpg

fdbf1efb.jpg

f55aaaff.jpg

18aee9db.jpg

096747ca.jpg

9673bc3a.jpg

89ee7ea0.jpg

20487687.jpg

05236a7b.jpg

85761316.jpg

945a3b9e.jpg

903f34a8.jpg

4d77a33a.jpg

a3dc352f.jpg

4f389e06.jpg

eb1065da.jpg

ff7178b2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nakon baš dugog zadržavanja na Ljubeljskom stratištu, nezaobilazni Bled koji zaista izgleda ko iz bajke. Prilazni deo u smeru kazaljki na satu je prepun jer je to sunčana strana. S onu stranu nema kupališta na dobrom delu a otprilike na pola kruga je svojevrsn moto kamp, livada prepuna motorcikala i naravno pravi kamping. Sam krug nije veliki al je panorama izuzetna. Pored asfalta postoji makadamska staza za bicikle i pešake i svuda su drveni stubići tako da nema auto gužvaje. Voda bistra i topla.

 

1d00907c.jpg

0a4a848b.jpg

eba9bcc8.jpg

36613373.jpg

95320d8f.jpg

5b8a1054.jpg

c4980e78.jpg

 

 

Kad sam video lepotu nisam odoleo iako nisam bio opremljen za kupanje pa ko sezonac, u belo.

 

3b0a3643.jpg

502a6e07.jpg

de18e6d5.jpg

daae7394.jpg

 

Pošto sam sačuvao scvoju trajansku krofnu, ravan panj i duplo uživanje

 

458e757e.jpg

 

No, sad nastao problem, kako navući moto pantalone na mokro, dok je Đuntinica držala stražu, slikala, ( ne objavljujem provokativne slike) ja se dobro namučih,

 

1d8999d1.jpg

 

dok nije tresnula od smeha.

 

04af665c.jpg

 

...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Na izlasku iz Bleda dugačka kolona i mi pravac Bohinj. Vožnja između 2 jezera baš dobra za peglanje, mada je bilo jako prometno ka Ljubljani al niko ne pretiče tako da nema opasnosti od makaza. Puno motora, R-ova koji pod punom opremom srdačno pozdravljaju SRB par. Dobaci mi momak na parkingu, lepi se motorji vozaju u Srbiji. Već se bliži kraj dana a nismo poneli toplu opremu pa nismo smeli put Savice i oko jezera, predpostavjam da postoji isto krug.

 

737a6bcd.jpg

2723619b.jpg

af2fd09b.jpg

c89edfa0.jpg

fb732473.jpg

9f9eab2b.jpg

ca2d44e1.jpg

40b588f3.jpg

b09ffef3.jpg

 

...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pošto je baš enormna gužva ka Bledu i magistralnom putu ka Ljubljani tražimo prečicu. U poslastičarnici sa pravim mlečnim sladoledom pitamo za alternativu. Čovek nas upućuje 6 km ka Bledu desno na Soricu, 1.500 m visine i pedesetak km do Škofja Loke. Krećemo, jedno 25 km u planinu na čijem vrhu je skijalište i dobro došlica za bajkere, ne znam šta to znači, verovatno enduro i kros staza. Put nov, opran, grip odličan, šuma okresana i nigde ni trunčica rizle što bi se očekivalo. Sve kratke i pregledne krivine sa ispravnim nagibom, 2/3, retko četvrti prenos, sa uživanjem odvozali školski pravi brzinac. Ko bude u prilici, preporučujem da izvoza. Sa vrha je laganiji spust, nešto lošiji put al odličan. Prelepi pejsaži na kojima se vide tragovi košenja iako su kuće na po puškomet. Divljina al i tu se vidi slovenački domaćinski mentalitet.

 

9757b958.jpg

1c5a7811.jpg

880c8ca4.jpg

659ffc86.jpg

cce72315.jpg

2dc26169.jpg

688264b0.jpg

a67e95fe.jpg

 

...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Došlo vreme za povratak. U kući Kapetana Stančija žive podstanari, za razliku od srpskih koje su napuštene. Gospođin muž pravi krofne i krempita u Trajanama i kaže da su najbolje na svetu. Nisu nas dočekali jako srdačno samo zbog podstanarskog moranja.

 

af875975.jpg

debc3ed4.jpg

 

Nisam smeo a da ne probam čuvenu krempitu, al po recima dugogodišnjeg Trbovljanskog poslastičara Albanca, njegova je još bolja.

 

43203a90.jpg

2d6365a9.jpg

 

I kao i svaka žena i moju uvati lutka i oće da ode u obližnji mega store na izlazu iz Trbovlja. Ode ona a ja na neki sims sedoh. Kad prilaze mi muško i "žensko", meni obe kacige na retrovizorima, reko, kud ću sad ako mi ćape po Nolanku i na dve strane, mogu jedno da jurim samo. No, sve prođe u redu, lokalni alkosi. Ispričah se ja sa lepojkom, i zamisli, bajkerka, ide na moto skupove, pozva nas u Rijeku. Nekako odoše, dođe Đuntinica i tutanj.

 

6040603b.jpg

 

Dnevna vožnja niz Savu, prelepo al nikog nema na reci uprkos visokoj temperaturi. Mnogo lepih mesta za kamp, dal je moguće ili ne, ko zna. Drago mi je da sam prošao kroz Zidani most, to nam je ko momcima uvek u vozu pri svanuću bio znak da smo blizu mora letovavši u godinama u Puli.

 

U Brežicama veliki trgovački kvart, više od sata po robnoj kući dok sam ja našao vetrometinu uz zastave. Fantastičan izbor garderobe u C˛&A, cene dobrano niže nego u Begradu. I naravno, preko 50€ prodavačica odmah spremi papire za povraćaj poreza.

 

46dc0b9b.jpg

f0fd15d9.jpg

 

Tankovanje na izlaznoj pumpi jer je gorivo u Sloveniji naj jeftinje na celoj ruti. Odličan i golem šoferski pravi sendvič.

 

faa0bb8e.jpg

 

...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Beogradski put dosadan, pretoplo i prazno, bez saobraćaja. Dolazimo iscrpljeni na HR granicu oko 18 h. Jedno petnaestak auta u koloni, mora na suncu da se stoji a upaljen i semafor za prolazak autobusa. Ja op pa tu, policajka. Kad ona, ne možete ovde, morate tamo na auto prelaz, traka pored. Reko, izvinjavam se, nigde ne stoji obavezujuća traka za prelazak motorcikala pa prema tome imam pravo da mogu da odaberem bilo koji prolaz a naravno da ću da izaberem bez gužve, odnosno kod Vas i time ne kršim nikakvo pravilo. Neće, ja, pa putujemo ceo dan i umorni smo, vrućina, kad ona, trebali ste da ostanete kod kuće, molim vratite se nazad. A prelaz malo pod nagibom, reko, ja ne mogu da vraćam motor u nazad jer smo preteški a i klizav vam je asfalt od ulja. Supruga skide kacigu i obrati joj se sa molbom te nas nekako pusti. A sedi sama bez busa na vidiku. Isti sam gaf na SRB crti, al mi pozornik reče da službenik nije u kućici iako gori semfor. Stade auto i pusti me preko reda, pričam Policajcu dogodovštinu, nasmeja se i kao, jesi joj podigo pritisak.

 

Bio sam baš spreman na raspravu na oba prelaza jer smatram da nemaju pravo da se ponašaju podrazumevajući. Zašto se tumači da motor mora na auto a ne i na bus prelaz. Zaista je naporno i opasno pridržavati optereće motor na suncu i klizavoj podlozi od ulja i kondenza klima. Zar niko ne pomisli da može da dođe do pada i povređivanja. U CG nas lane Policajac pozvao preko reda na susednu traku čim nas ugledao. Mislim da bi trebali da tražimo zvanično ustupak po ovom problemu.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1020 postova
  • Lokacija: Sopot
  • Motocikl: BMW R1200RT Honda VFR 800 v-tec MotoGuzzi falkone NSU SuperMAX Tomos T12

Međunarodna Konvencija o prevozu robe i putnika,dozvoljava motociklistima prekoredni pristup na graničnim prelazima i naplatnim rampama.

Pozovite se na to,ako im nije jasno neka pitaju svoje šefove!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skilled Rider, 1613 postova
  • Motocikl: Pijađo Ćao

Pa hvala bogu, šta bi bilo da stojimo na onoj vrućini, a ostali lepo pod klimom... ali ima njih, pogotovo kulturno odgojeni stranci.

Daj bre neki izvor ili citat ovoga što pričaš. 1neznam.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 238 postova
  • Lokacija: Bled, SLO
  • Motocikl: Stelvio. Još u proizvodnji.

 

 

 

 

659ffc86.jpg

 

 

688264b0.jpg

 

 

...

 

 

 

Selo Sorica. Kao što vidim, vozili ste kroz selo. Šteta. Da ste (kad ste se spustili iz Soriške planine) zaobišli selo in vozili se iznad njega prema Tolminu, došli biste na Petrovo brdo. Tu vam je još jedno skretalište za Škofju Loku in tu vam je jedno 10 km cesta ČISTA UŽIVANCIJA. Nemojte propustiti neki drugi put.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 238 postova
  • Lokacija: Bled, SLO
  • Motocikl: Stelvio. Još u proizvodnji.

Već se bliži kraj dana a nismo poneli toplu opremu pa nismo smeli put Savice i oko jezera, predpostavjam da postoji isto krug.

 

 

...

 

 

Sa motorom oko Bohinjskog. jezera NIJE moguče. Samo peške.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1020 postova
  • Lokacija: Sopot
  • Motocikl: BMW R1200RT Honda VFR 800 v-tec MotoGuzzi falkone NSU SuperMAX Tomos T12

Pa hvala bogu, šta bi bilo da stojimo na onoj vrućini, a ostali lepo pod klimom... ali ima njih, pogotovo kulturno odgojeni stranci.

Daj bre neki izvor ili citat ovoga što pričaš. 1neznam.gif

Dnevni list POLITIKA,13.jul 2012.

Rubrika "Među nama"

advokat Zoran Drljača

Njegov odgovor na komentar izvesnog gdina Jovanovića koji se žali na bahatost motociklista i čak navodi primer poljskih bajkera koji su na nekom graničnom prelazu obišli kolonu vozila a policija nije reagovala i on se čudi........dovoljno!?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

...

 

 

 

Selo Sorica. Kao što vidim, vozili ste kroz selo. Šteta. Da ste (kad ste se spustili iz Soriške planine) zaobišli selo in vozili se iznad njega prema Tolminu, došli biste na Petrovo brdo. Tu vam je još jedno skretalište za Škofju Loku in tu vam je jedno 10 km cesta ČISTA UŽIVANCIJA. Nemojte propustiti neki drugi put.

 

Tadybear, čovek nas je baš usmerio da ne idemo na raskrsnici put Škofje Loke već kroz Soricu jer smo mi imali prioritet da što brže prođemo.

 

Sledeći put ću Vas iz Slovenije da molim za preporuke, ovo je sad bilo ne plansko voženje.

 

I pitanje, šta je sa Krimom pored Ljubljane, nekad je to bio fantastičan reli brzinac?

 

 

 

 

Pa hvala bogu, šta bi bilo da stojimo na onoj vrućini, a ostali lepo pod klimom... ali ima njih, pogotovo kulturno odgojeni stranci.

Daj bre neki izvor ili citat ovoga što pričaš. 1neznam.gif

Dnevni list POLITIKA,13.jul 2012.

Rubrika "Među nama"

advokat Zoran Drljača

Njegov odgovor na komentar izvesnog gdina Jovanovića koji se žali na bahatost motociklista i čak navodi primer poljskih bajkera koji su na nekom graničnom prelazu obišli kolonu vozila a policija nije reagovala i on se čudi........dovoljno!?

 

Uh, sad sam se zaintrigiro. Valjalo bi da se nađe nešto konkretnije. Same konvencije su načelno preporuke za regulisanje nečega a države u svojoj regulativi se izjašnjavaju po kojoj su njeni propisi. Trebalo bi naći o koj konvenciji se radi i naći koje su države njeni podpisnici. Sasvim je normalno da motorciklu nije brzbedno da čeka u koloni desetine minuta na 60°.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skilled Rider, 1613 postova
  • Motocikl: Pijađo Ćao

I pitanje, šta je sa Krimom pored Ljubljane, nekad je to bio fantastičan reli brzinac?

Neznam gde bih izkopao arhivu o tome, nešto je ovde navedeno, to je očito bilo u sklopu Saturnus rallya. Tog brzinca odavno nema, mogu zamisliti, kako bi šumari, zelena braća i ekolozi popizdili.

 

http://www.rally-sat...a_Saturnus.aspx

http://www.saturnus-...tna-prireditev/

 

 

Inače gora Krim, visine nešto preko hiljadu m, južno je nadomak Ljubljane i popularna je za planinare i izletnike. Na vrhu je planinski dom, ali do '91 g. bio je vojni objekat i time nedostupan običnim smrtnicima.

 

http://www.hribi.net/gora/krim/26/178

http://sl.wikipedia....Krim,_Slovenija

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Lepa tura Djuntici 1oda.gif0takoje.gif

 

Više nego dobra, a i meni vala.

 

 

I pitanje, šta je sa Krimom pored Ljubljane, nekad je to bio fantastičan reli brzinac?

Neznam gde bih izkopao arhivu o tome, nešto je ovde navedeno, to je očito bilo u sklopu Saturnus rallya. Tog brzinca odavno nema, mogu zamisliti, kako bi šumari, zelena braća i ekolozi popizdili.

 

http://www.rally-sat...a_Saturnus.aspx

http://www.saturnus-...tna-prireditev/

 

 

Inače gora Krim, visine nešto preko hiljadu m, južno je nadomak Ljubljane i popularna je za planinare i izletnike. Na vrhu je planinski dom, ali do '91 g. bio je vojni objekat i time nedostupan običnim smrtnicima.

 

http://www.hribi.net/gora/krim/26/178

http://sl.wikipedia....Krim,_Slovenija

 

Veliki ili dugi Krim je bio jedan od najboljih, možda naj zahtevniji od svih brzinaca u celoj ondašnjoj Zemlji. Dugo penjanje u brdo pa potom niz, nekih dvadesetak i više km, sve klizav makadam, vozalo se i dnevni i noćni, srednje brz al baš tehnički izuzetan. Inače je Reli Saturnus bio jedan od najlepših i najprestižnijih. Jel postoji sad trasa koja bi bila lepa za vožnju a itinererom brzinca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja