Jump to content

Moto Zajednica

supermoto ili enduro?????

Recommended Posts

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

sad cu c/p mog texta da postujem i ovde, da ne bih piskarao ponovo sve

 

 

ove godine ne sigurno, ali mozda naredne se sloze kockice te kupim motor, ali bih voleo do tada da se detaljno raspitam, jer sudeci po stanju na nasoj motoberzi motor kupujes jednom i vozis i da nekog menjanja izgleda nema, te moram sto preciznije pogoditi motor koji ce meni kao vozacu leci

 

ja sam neko ko je pre 15 godina seo na motor, ali su to bili iskljucivo motori do 125ccm

tacnije, prvo APN6, pa zatim CTX, prva ljubav i nakon toga malo fenserskiji potez, kupovina skutera od 125ccm (kineza registrovanog na 50ccm)

 

znaci, gotovo nikakvog iskustva u voznji vecih motora,osim jedne krace voznje Yamahe xj600s

ne da nisam imao prilike, al nisam hteo bez dozvole da uzimam tudje

 

no nebitno je sad

bitno je da sam i to malo motora vozio kolko moze, posebno CTX-a sa kojim sam se stvarno odlicno uklopio i na kome sam imao svoje prve enduro korake

 

ne spadam u kategoriju brzih, vec agresivnih vozaca

jos dok sam vozio ctx-a, bilo je non stop pun gas, voznja po trotoarima, muvanje kroz saobracaj, parkove, skakutanje po stepenicama, kocenje, dizanje na zadnji i kad god sam imao prilike i malo offroada

 

volim i brzinu, ali pri velikim brzinama se ne osecam prijatno i stoga bih se svakako bazirao na agilno vozilo, kojim mogu dominirati nad regularnim saobracajem kako u gradu, tako i van grada i kojim nekad mogu sici malo i sa puta

 

dakle, ne vreme A-B na stopericu, ne trkanje sa drugim motorima, samo licno uzivanje

 

poznavajuci sebe, supermoto je voznim karakteristikama, karakterom i izgledom ono sto bi meni savrseno odgovaralo

 

ali problem kod supermoto-a je to sto su relativno skupi i sto zbog samih gabarita i nemanja vizira imaju ozbiljan problem na otvorenom putu, a motor koji kupim ce verovatno s'vremena na vreme ici na ture od po par stotina km

 

teoretski sam relativno potkovan, ali sam totalni laik sto se tice prakticnih iskustava u voznji vecih motora, kako enduro, sm...... tako i ostalih klasa

 

stoga vas molim da mi pomognete u izboru

 

koje su konkretne razlike nekog enduro-a klase Pegaso, KLE, Freewind, Dominator.... i nekog KTM-a SM, XTX-a, Husquarne SM i ostalih supermoto

 

moze li se SM voziti iole udobno na otvorenom putu (nije mi dupe bas toliko razmazeno, ali mi se ni ne vozi na panju) i sa druge strane moze li se neki enduro iz pasusa iznad voziti donekle kao supermoto

 

moze li se neki enduro koji je kud i kamo jeftinij od SM-ova privesti SM nameni, a da opet ne izgubi mnogo openroad performansi

 

ima tu sigurno jos pitanja, ali ne mogu da ih se setim trenutno

 

ono sto je jako bitno je to da je budzet, ako se matori nesto ne isprsi :), do 2-2500e

 

svaki savet, iskustvo, predlog i kritika su dobrodosli

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

e, da, nisam rekao da bih se bazirao na preko 400ccm (najpre oko 600)

 

u kojim oglasima?

ako te ne mrzi da mi nadjes link

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

definitivno enduro ... za slobodu pokreta kako u gradu a još više van njega... u cenovnoj kategoriji koju si dao imaš masu motora..

 

pošto si rekao:

 

volim i brzinu, ali pri velikim brzinama se ne osecam prijatno i stoga bih se svakako bazirao na agilno vozilo, kojim mogu dominirati nad regularnim saobracajem kako u gradu, tako i van grada i kojim nekad mogu sici malo i sa puta

 

 

onda u obzir dolaze i Afrike  ;D ;D ;D (lokalna pošalica) elem moj glas uvek ide za motor sa 2 cilindra jel su manje vibracije, ne moraš da ga zavrtiš (preko 3000 obrtaja da bi se pokrenuo) i gomila drugih... mada opet kažem to je moje subjektivno mišljenje. Od motora sa 2 cilindra imaš KLE 500 koji je veseo lagan ali po meni mali (ne znam kojih si gabarita jel i to može da igra veliku ulogu). Zatim tu je Transalp... po meni definitivno odličan motor, da ne kažem Golf II među motorima... tu su u famozna Afrika Twin ili Super Tenere...

 

Generalno mnogo je bitnije u kakvom je stanju motor nego koji je ... e sad zaista ima dosta Afrika na prodaju, neke imaju čak i realne cene. Takođe ima par Super Tenera u isto vrlo dobrom stanju. Ne znam koliko sam pomogao al eto bar da pokušam  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

eto, znao sam da sam nesto zaboravio :)

 

visok sam oko 178 ( ne znam ni ja sam tacno koliko) i tezak letnjih 83kg :)

 

prednost dajem malo novijim motorima zbog izgleda, a africa, transalp, tenere mi deluju preglomazno

 

sto se samog agregata tice, SM-ovi su sa jednim cilindrom i nekako mi se dopada taj motokultivatorski sirovi zvuk jednocilindrasa, ali ne bezim i od dvojke

 

dakle, motor na putu bi valjalo da je udoban i siguran koliko god je to moguce, ali na zalost to znaci da mora biti tezak, sto ce mi biti problem u gradu, jer mi ne treba inertno vozilo zbog mojih agresivnih vozackih afiniteta

 

KLE je bolje cini mi se dimenzionisan za mene, ali je i skuplji malo i prilicno cest sto meni vecitom kontrasu ne prija :)

ali naravno, na prvm mestu vozne karakteristike, pouzdanost, izgled....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

>>u cenovnoj kategoriji koju si dao imaš masu motora..<<

 

to sam naveo kao trenutni plafon :)

al nisam gadljiv na po koju stojku da mi ostane u dzepu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 39 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: BMW F800GS

ja sam vozio F650GS Dakar, jedan cilindar, vrlo pokretljiv, mozes s njim gde hoces, doduse on je malko skuplji, ali imas F650GS koji su jeftiniji. vibracije od jednog cilindra su jako male (sediste je vrhunsko), na duzem putovanju moze da ti zasmeta recimo preko 2h voznje u komadu, i po losem putu (gde imas dosta truckanja), inace odlicna voznja po gradu i na otvorenom. mala potrosnja.

 

vozio sam ktm sm 690, jedan cilindar, ali to mi nije smetalo, tvrd motor, za po gradu extra, za putovanja je previshe otvoren za moj ukus. vetar bije svuda. na duzim relacijama guzi nije prijatno.

 

takodje sam vozio kle 500, 94god. dva cilindra, cenovno odgovara tome sto si ti gore naveo. odlicna masinica. lepo ide, malih gabarita. po gradu mozes lepo da se provlacih. putna brzina je oko 100km (5000 o/min), pri vecim brzinam vozis ga na vishljem broju obrtaja. mada to mozes da regulises zamenom lanca i lancanika za vecim brojem zuba (standardna oprema, nikakvo budzenje) cime ces dobiti da na putu ides 120-130km/h na manjem broju obrtaja oko 4000 - 5000 o/min i naravno smanjujes potrosnju time.

 

sm je motor pravljan za po gradu da ga teras, lagan, brzo poteze, agilan, lako se vozi, ...

ti vidi zasta hoces i gde ces ga koristiti vishe, pa onda se daj u kupovinu ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

Po tvojim prohtevima u tom cenovnom rangu nekako se po karakteristikama namece ili vec spomenuti ttr(koji nije bas za putovanja) ili ono sto me cudi da niko nije predlozio Aprilia Pegaso. Ostar, relativno lagan, jednocilindras,sposoban za put, sa dosta dodatne opreme koju fabricki pakuju na njega. E sad moras biti spreman na to da ce popiti dosta vise ako ga zavrces i da ti je kocka da li ce te zezati nesto na njemu(mislim da su se vlasnici zalili na struju, medjutim svaki "stari" polovni motor ti je macka u dzaku). Vise reci nek ti kaze neko od vlasnika.

Sve ostalo, KTM i novija druzina su ti daleko od trenutnog budzeta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

za vozne karakteristike Aprilie sam i ja cuo samo reci hvale, ali sam takodje cuo da ih treba zaobici zbog kvarova

njoj  prilog idu i veoma povoljne cene

 

e, sad, koliko su ozbiljni kvarovi i problemi koji prate ovaj motor i sta podrazumevas pod "popiti dosta vise"

 

vizuelno mi se dopada Freewind, a japanac je, pa jos i relativno povoljan, ali to je cisto razmisljanje nakon kratkog istrazivanja oglasa

 

a sto se tice TTR-a, moze neki info o njemu kao motoru

i koliki suicid bi bio zaputiti se njime nekih 200-300km??

misleci na "udobnost" i vetar

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Neka Ekstra Titula, 402 postova
  • Lokacija: BG

ja baš imam apriliu pegaso 650icu, prerađenu u supermoto, mada mogu i manji točkovi da se stave da bi to bilo to. iskreno, nikad to ne bi radio jer ne idem ipak na stazu sa njom a i smanjuješ maksimalnu brzinu, tj. povećavaš potrošnju. iako se neki žale da im aprilie troše mnogo, moja troši ispod 6 litara na 100km po gradu, na 120km/h radi preko 4500 ali ispod 5000 obrtaja. veoma dobro za tih 650cc. sedište je dobro, meni posle kroserice što sam vozio ranije nikad bolje. kao i kod svakog motora, imaš neke boljke. kod aprilie je struja. imaš lepo objašnjeno na forumu kako se problem rešava, koštaće te jedna bakarna žica  ;D ja to na mojoj još nisam uradio jer nisam imao nikakav problem ali eto, kažu da je moguće. pominje se i dihtung glave mada uvek neko nešto pominje. ja sam prezadovoljan, motor ide odlično, uživanje je voziti ga, imam dva otvorena izduva i uvek sam oraspoložim čim ga upalim  :D toliko o tome za sada, završavam posao i boga mi, sedam za motor  ;D poz!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 707 postova
  • Lokacija: podgorica,mne
  • Motocikl: uvijek prljava Honda xr650r

za vozne karakteristike Aprilie sam i ja cuo samo reci hvale, ali sam takodje cuo da ih treba zaobici zbog kvarova

njoj  prilog idu i veoma povoljne cene

 

e, sad, koliko su ozbiljni kvarovi i problemi koji prate ovaj motor i sta podrazumevas pod "popiti dosta vise"

 

vizuelno mi se dopada Freewind, a japanac je, pa jos i relativno povoljan, ali to je cisto razmisljanje nakon kratkog istrazivanja oglasa

 

a sto se tice TTR-a, moze neki info o njemu kao motoru

i koliki suicid bi bio zaputiti se njime nekih 200-300km??

misleci na "udobnost" i vetar

 

Vožnja motora kod nas je suicid , a sad o udobnosti -ako hoćeš da ti je udobno onda auto , klima , muzika  ;). Ttr je pouzdan, izdržljiv dobar motor , pa ljudi su sa njim oko svijeta krug pravili , i po meni je booolji motor od  kle i pegasa. poz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Supermoto ili enduro, to je dilema kao, na pr. Toyota RAV4 sa letnjim ili zimskim gumama.

 

Malo sam karikirao ali to je to.

 

Jedina prava razlika je u tome da li bi ga koristio za neka putovanja (kakva, koliko duga) ili ne.

Kazem to zato sto postoji i "putni enduro", a "putni supermoto" ne postoji (barem ja ne znam).

 

E, sad polako razmisli sta bi ti, pa onda pitaj dalje!  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest Stevan Husqvarna

Enduro=smarac

Supermoto=divljak ;D

Ne, ozbiljno, zavisi sta zelis. Npr. XT660x je supermoto, ali je miran i sa njim se opusteno putuje, on je neki fin kompromis...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 707 postova
  • Lokacija: podgorica,mne
  • Motocikl: uvijek prljava Honda xr650r

Enduro=smarac

Supermoto=divljak ;D

Ne, ozbiljno, zavisi sta zelis. Npr. XT660x je supermoto, ali je miran i sa njim se opusteno putuje, on je neki fin kompromis...

 

Da ja ne budalim ima tu ljudi koji su bas dobri i u enduro voznji i supermoto pa nek oni kazu koliku si glupost odvalio . ne zamjeri , poz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1392 postova
  • Lokacija: Beograd

Kazem to zato sto postoji i "putni enduro", a "putni supermoto" ne postoji (barem ja ne znam).

 

Putni enduro

bmw_f800000_opt.jpg

 

Putni supermoto

990smt2.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

imao sam pre 10 godina za danasnje pojmove slabasnog CTX-a, ali koji je bio korektno brz obzirom da sam ja tad ima 15kg manje, a on 75kg, tako da je sasvim fino isao

 

i njegova agilnost me je odusevljavala po gradu

lako sam se probijao izmedju pesaka, automobila, peo se uz stepenice, skakutao.....

voleo bih ponovo motor koji ce mi pruziti makar deo toga, sa druge srtanemozda i vise zbog znatno snaznijeg agregata

 

sa druge strane sam kineskim cetvorotaktnim skuterom od 125ccm bez vizira 3 puta prevalio distancu beograd cacak bez pauze sa konstantnom brzinom 90-100, tako da nisam neki razmazenko koji nece da sedne na motor ako nemam udobnost Citroena XM, ali ne bih bas ni da me skida vetar sa motora i da moram da stajem na svakih 15 minuta da turam bulju u kofu sa ledom :)

 

to sto je SM divljak, to mi se bas i dopada kod njega jer sam i ja sam takav vozac

vozim Nissan 200sx S14 koji je 2.0 turbo sa 200ks i zadnjom vucom i dobar deo voznje po gradu je teranje popreko ,a  na otvorenom putu je to konstantno preticanje, ispucavanja na kratkim pravcima na 150, 170... km/h

dakle, dosta sam temperamentan vozac i SM je ono sto bi mi na kratkim deonicama savrseno odgovaralo

 

SM ima 3 nedostatka sa moje tacke gledista, a na vama je da me demantujete ako nisam u pravu

prvi je nemanje vizira koji cenim moze da se prezivi, ali nije ga zgoreg imati cim se kroci iz grada

drugi je mali gabariti motora i samim tim prilicna poteskoca kada treba da se vozi jos neko na iole dugim distancama

treci je uzano cross sediste koje je perfektno za voznju na uzanim karting stazama, ali verujem da ne pruza dovoljnu potporu kada se vozi na duze

 

ima li neko direktnih iskustava da mi napravi paralelu nekog enduroa i SM-a prilikom, aj da ne kazem agresivne, vec dinamicne voznje u gradu i van grada

 

sto se XTX-a tice, prilicno je vanmog domasaja, na zalost

inace bi mi bio na prvom mestu jer objedinjuje sve to sto mi treba

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Enduro=smarac

Supermoto=divljak ;D

Ne, ozbiljno, zavisi sta zelis. Npr. XT660x je supermoto, ali je miran i sa njim se opusteno putuje, on je neki fin kompromis...

 

Da ja ne budalim ima tu ljudi koji su bas dobri i u enduro voznji i supermoto pa nek oni kazu koliku si glupost odvalio . ne zamjeri , poz

 

Pa sa obzirom koje je dechko "enduro motore" i koje SM motore naveo ova konstatacija i nije toliko van pameti. Ovi SMovi u odnosu na ove endurce su stvarno divljachki motori. Generalno ako ocesh putujesh, a vec imash dovoljno novca, nemoj ni putnog endura ni putnog SMa nego uzmi putni motor :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1895 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

@Kosooki

moram samo da dam jedan komentar. Nekoliko puta si vec napisao da si agresivan vozac a pri tom motore koje si vozio su tomosi i kinez 125cc 4t. Lako je biti agresivan sa njima. Svi motori koji su spomenuti u temi su svetlosnu godinu ispred po agresivnosti od ovih koje si vozio. Ja ne znam da li si ti video kako iz mesta ide neki SM. Mozda ne mogu neku veliku brzinu da izvuku ali ubrzavaju strasno. Ne mislim da si los vozac ali mi se cini da nisi bas divljao sa nekim jacim motorom da bi stvorio predstavu kako to izgleda.

 

 

Po svemu sto si rekao ja bi ti savetovao pegasa. Jeftin (mozes da uzmes novije godiste), zvuk koji se tebi svidja (jedan cilindar, dva auspuha), lep(ne izgleda zastarelo a i italijani su ga dizajnirali), nije previse veliki a nije ni mali, reltivno lak motor za grad,ima udobno sediste, prednja guma je 19 a ne 21(vidim da ti se ne svidjaju motori sa 21 prednjom gumom, bar nisi nabrojao ni jedan takav), prilicno je jak tako da mozes i agresivnije da ga vozis.

 

Ako hoces SM pogledaj ovo. Cena manja nego tvoj budzet.

 

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=99999999&topic=55690.0

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

ako novac nije problem tj. nema ga onda yamahicu 660 sm izgleda, neznam tocnu oznaku, a ako ne onda apriliu 750 mislim da ja shiver? ktm je ok. ali puno novaca pa ako ga imaš u napad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4689 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Tesko ces kupiti motor koji ce te zadovoljiti na duze vreme. Vecina nas vozi pa menja,pa vozi pa menja.....ili ima dva komada..,tri...

Eto, TTR 600, XR600R ,KLX 650, mogu se naci za te pare u jako dobrom stanju,(tockovi sa diskovima i gumama za SM su oko 300-400e) a kad ti dosade mogu se i prodati,Pozdrav za komsiju !!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 侍, 671 postova
  • Lokacija: Булбулдер
  • Motocikl: Honda XRV 650

Super Enduro :)

Zavisi koliko planiraš da ideš u off, ne znam kako se SM ponaša van asfalta, mada Farbach kida off sa TTR-om koji je SM :)

 

Bio je jedno vreme KTM LC4 za 1900 evAra + registracija čini mi se.. Sada se na moto berzi povlači neki GS 620 RD '95... za 2300

 

A stvarno što reče neko evo ima Aprilia Pegaso za 1500 pa na gore... uz malo ulaganja, ako imaš volju može da postane SM slična bajonetovoj :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja