Jump to content

Moto Zajednica

Sta sa otpadom posle servisa?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800FI

Ja o ovom problemu do skoro nisam ni razmisljao. Verovatno zato sto sam sve svoje servise, bilo dvotockasa ili cetvorotockasa radio kod majstora. On lepo to iscedi iz mog motora u neku kantu, i odlozi sa strane. E, vis, nikad se nisam pitao, a sta on radi sa tim? Nadam se da ne prosipa u kanalizaciju.....  :-\

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BIG ENDURO FREAK, 640 postova
  • Lokacija: Novi Sad; Zrenjanin;
  • Motocikl: Honda TRANSALP XL600V 1987

Ne mogu da verujem da josh niko nije dao odgovor gde se moze ulje propisno odloziti.. zar je mogutje da svi bacate na deponije i u kanalizaciju????

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

moj komsija je naso extra resenje  ;D ;D ;D ;D on to sipa po korovu,korova nema vise,doduse nenice ni nesto drugo,ulja se otarasio.... :-X :-X :-X

a nasa planeta se puni svim i svacim,,,,opet da ponovim,kod nas ima covek koji kupuje bure je 60tak e,,ili 50e,,220litra starog ulja,ja ga skupljam pa kad se napuni eto i meni i njemu radosti,a kako mi rece to se nosi u neku rafineriju na obradu i od toga se pravi baza za ulje, :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 753 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

Juče sam dobio neku robu koju sam poručio u Luisu u Austriji.

Na dva filtera za ulje sam platio dodatnih 7 evra, kao neku eko taksu, jer nisam donio (predao) stare filtere.

Čovjek mi je uredno donio i račune od toga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Evo kako se "otpada posle servisa", do duse, servisa buldozera, oslobadjaju u mojoj firmi - JP Kolubara. Ovo sam snimio pre par dana u Tamnavi istocno polje.

 

Radi se o tonama izradjenog motornog ulja iz buldozera. Ulje se prosipa u lokalnu recicu, koja se uliva u reku Kladnicu a ova u Paljuvsko jezero. Pedeset metara okolo se po vrucini oseca smrad ulja.

 

98ksw_fotografija0168800x600.jpg

 

oam86_fotografija0167800x600.jpg

 

C4YyW_fotografija0169800x600.jpg

 

Inace, pre izvesnog vremena (par meseci) na nekakav dan ekologije, ekolosko drustvo je simbolicno skupljalo papirice i flase sa nekog parkinga ili slicne povrsine.

 

Poslao sam ove slike Ministarstvu zivotne sredine, rudarstva i prostornog planiranja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Teočin, Gornji Milanovac
  • Motocikl: Yamaha yz125 2003

Uh bre, kakvi majmuni. Ja stvarno ne znam kako postoje ljudi sa 2 grama mozga a možda i manje kad ne vide kakvu štetu prave prirodi. Sigurno se sećate i firme Zvezda iz Gornjeg Milanovca koju su kupili Slovenci, bilo je u vestima pre 2 godine, čak su i oni prosipali otpad u vodu kako bi uštedeli neki evro. Kako bih ja to odrao od života, svima bih uzeo 10-godišnji prihod, i firmi i pojedincu, a pri izricanju kazne bih se slatko smejao.0ljut2.gif

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Ko se zadnji smeje... gotovo da i nema firmi zagadjivaca a ni proizvodnje, ono malo sto jos uvek radi nece priciniti bog znakakvu stetu, napr oko one bare ulja rastinje buja ko u cernobilu, svega ce biti samo nas...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 340 postova
  • Lokacija: NoviBeograd
  • Motocikl: BMW R45 Yamaha FZS 1000

Katastrofa i sramota sta rade i kako se oslobadjaju ulja u Kolubari.

To treba prijaviti i debelo ih kazniti, da im ne padne na pamet vise, i jos za zadatak da se nastala steta sanira.

 

Inace u Labosu su postavili bure za staro ulje, mislim da ga je doneo neko ko ga koristi za grejanje,

pa pretpostavljam da se ne bi ljutio kada bi morao cesce da ga prazni...

 

Nadam se da ce se neki laborant oglasiti, da ne sirim dezinformacije!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Tačno, kod nas svo staro ulje ide u bure. Još nismo uspeli da nađemo ko danas odnosi takvu vrstu otpada. Nekad je to radila rafinerija Beograd ali danas ta firma ne pruža takve usluge. Zato naš otpad završava u gorioniku negde u Višnjičkoj banji, što takođe nije pravo rešenje i zagađuje vazduh umesto vode. Nije šija nego vrat.

 

Do duše, naše bure od 25 litara se puni mesec dana a ovo što radi Kolubara je više od katastrofe. Vrlo rado ćemo predavati naš otpad nekoj firmi koja se bavi time ali kažem, još nismo našli ko to radi u Beogradu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 83 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki ZR 7 S

Ovo su za takmičenje, Imagine Cup, uradili moje kolege sa faksa

 

 

 

Ali stvarno, koliko god krivili državu i sve ostalo, sami smo krivi....

Ja sam postao skroz savestan i krećem od sebe... Pa tako sada nikad čak ni papirić ne bacim na ulicu već ga sačuvam za 3 koraka dalje i bacim u korpu za otpatke...

 

Stvarno, ali stvarno nije teško biti fin...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

Vidim tema je vruća i kasno je, ali moram vas upoznati sa problematikom.

Da točno je da staro ulje nenormalno zagađuje vodu i tlo, ali u svakoj državi trebalo bi biti organizirano sakupljanje i sortiranje otpada.

 

Nije da vam stavljam Hrvatsku pod nos, ali prilaskom pregovorima o pristupanju E.U. europska regulativa postavlja pred države kandidate i uvjete o ekološkim normama.

Naravno za takve programe osigurava i sredstva iz predpristupnih fondova za perspektivne i uspješne projekte.

 

Samo što se tiče rabljenih ulja 100% sam upoznat s tim jer radim za uljarsku firmu i kači nas zakon o zaštiti okoliša i pravilnik o postupanju s posebnim otpadom.

 

Dakle svaki uvoznik i proizvođač ulja u HR mora u roku 30 dana dostaviti izvještaj o uvezenoj-proizvedenoj količini i platiti na to taksu od 1 kune po litri ulja(cca 15 eurocenti).

Taj se iznos uplaćuje na račun APO-a( agencije za posebni otpad) koja je pod ministarstvom zaštite okoliša i prostornog uređenja.

APO raspisuje natječaj i daje koncesije sakupljačima i obrađivačima posebnog otpada(ulja,kemikalije,azbest,gume,akumulatori,zauljena ambalaža itd.itd...)

 

Mi ćemo se ovdje zadržati samo na uljima.

Dakle svi registrirani potrošači(firme i servisi) obavezni su voditi zapisnik o kupljenoj količini svježeg i predanoj količini rabljenog ulja.

Kada sakupe određenu količinu obavezni su pozvati ovlaštenog sakupljača(od strane APO-a) koji besplatno preuzima rabljeno ulje i odvozi ga ovlaštenom "oporabitelju"(novi naziv) koji ulja prema kategorijama zbrinjava na propisan način(save to im plaća APO iz one eko takse).

 

Servisi i firme obavezni su vratiti na zbrinjavanje 40% mot.ulja, 70% mjenjačkih i 80% hidrauličnih ulja.

Privatne osobe imaju mogućnost vratiti ulje u dućan gdje su ga kupili, u prvi servis, ili na benz.pumpu u za to predviđene kontejnere odakle ih preuzimaju ovlašteni sakupljači.

 

pravilnik o zbrinjavanju otp.ulja

 

Većina ulja se spaljuje, ali samo u postrojenjima sa gorionicima snage preko 1,2 MW i temperaturom gorenja od preko 1200 celzijusa(termoelektrane,toplane,cementare) jer se na temperaturama ispod toga iz rabljenog ulja u zrak ispušta kancerogena tvar koja je nerazgradiva-DIOKSIN.

 

dioksin

 

Dakle zaboravite centralno na rabljeno ulje, vama je jeftino, ali razmislite dali će vam dijete imati rak pluća, jetre ili nešto slično.

Sve to kontrolira inspekcija zaštite okoliša i strogo kažnjava prekršitelje.

 

Evo primjer iz naše firme od prije dvije godine: dakle svaka vrsta otpada ima svoj kontejner(papir,staklo,plastika,komunalni otpad i kod nas zauljeni otpad), i došla jedan dan inspektorica i ajde da vidimo dokumentaciju, sve OK, ajde da vidimo skladišta,separatore i ostalo,OK, ajde da vidimo kontejnere za otpad, kad skladištar umjesto u kontejner za zauljeni otpad masnu krpu ubacio u kontejner za papir.

Zapisnik, rješenje, kazna 30000 kuna ili u prevodu 4500euraza firmu i 2000 kuna(280eura) za odgovornu osobu u firmi, pa ti kume bacaj masne krpe gdje im nije mjesto.

 

Kazna za neovlaštenu preradu otpadnog ulja što se podrazumjeva i sneovlašteno spaljivanje otpada(jedan servis u ZG se je grijao na otpadno ulje >:( )i platio je kaznu 100000 kuna(15000 eura), a imao je besplatno zbrinjavanje.

Dakle kad zakon dođe i kazne krenu, da vidiš kako se navike mjenjaju.

A ja da vidim nekog da baca u kanalizaciju, bratee, lego bi mu inspektor k'o mlada.

Ne nisam pička, nego sam savjestan, a pička bi bio da ga gledam kako me truje, a ništa ne poduzmem.

Ako nekoga šta zanima neka pita, ali ista stvar je i sa ostalim, dakle mogu se predati i akumulatori i gume i sve ostalo na zbrinjavanje ili reciklažu.

BTW, kod nas se zbrinjava i rabljeno jestivo ulje iz restorana i friteza, centrifugira se i filtrira, a nakon toga mješa sa dizel gorivom ili vozi u čistom stanju kao biodizel.

Isprobano, stariji dizli voze na čisto rabljeno jestivo ulje, a iza njih na semaforu miris kao u kuhinji :lol:

 

kućni biodizel

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Xtreme, 390 postova
  • Lokacija: Zrenjanin/Novi Sad

Dok sam odradjivao praksu u Mercedesovom servisu,a posle i pripravnicki u Fordovom servisu sam skontao da postoje ljudi koji se bave sakupljanjem otpadnog ulja i kasnijom prodajom istog. Naime svo otpadno ulje smo skupljali u burad da bi nam jednom nedeljno dolazio covek sa polikom i u zamenu za svako bure otpadnog ulja davao prazno bure za ponovnu kolekciju. U toj prici smo svi profitirali - servis se besplatno resavao otpadnog ulja,a covek koji ga je od nas uzimao je zaradjivao odredjenu svotu novca.

 

Sada kada se vise ne bavim automehanicarskim poslom (studije i posao sa racunarima su keva) i samo povremeno odradjujem servise sebi i za par drugara nemam problema sa otpadnim uljem. Otpadno ulje sipam u flasu od 5l i odnesem do komsijskog servisa (na 5 minuta peske od mene),tamo ga istresem i resio sam problem. Povremeno ponesem dvolitarku da se zalije i grlo pa je i gazda srecan :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Koliko ja znam, ima gde otkupljuju te stvari, a sta rde posle oni sa tim ne znam. Znam da ima neki lokal na ledinama sto uzimaju stare akomulatore. A ulje dajem prijatelju koji ima servis i njmu sami dolaze neki likovi i otkupe od njega kada skupi celo bure od 200l.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

A ulje dajem prijatelju koji ima servis i njmu sami dolaze neki likovi i otkupe od njega kada skupi celo bure od 200l.

 

Ti likovi su većinom proizvođači dioksina :bljak:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

A ulje dajem prijatelju koji ima servis i njmu sami dolaze neki likovi i otkupe od njega kada skupi celo bure od 200l.

 

Ti likovi su većinom proizvođači dioksina :bljak:

 

E jebi ga... Jedino da ga ja sam pojedem i recikliram :(::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.
2 hours ago, bocca_bastard said:

malo dizemo temu iz mrtvih, ali ovo je jedina koju je search izbacio na ovu temu.

 

Imamo li sada alternativu neku? Gde da odnesem ulje a da budem siguran da ga nece preprodati ciganima da se greju na njega?

 

Hocu bas da ode na preradu i da se reciklira.

Odnesi ga mom tastu,on maze tarabu sa njim  :jee: ned'o ti Bog na ogradu da mu se naslonis. Tarabice ima da nadzive one stubove ispod Venecije,natopljene najkvalitetnijom polusintetikom.

 

A za reciklazu ces malo sacekati. Pitaj u Bozic i sinovi ,Pancevo. Ne znam rade li tecan otpad. Mi kod njih odlazemo svoj opasan otpad.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova

Staro ulje bi trebalo da može da se odnese u reciklažno dvorište na Bežanijskoj kosi. Adresa je Studentska 6, pogon Gradske čistoće, u blizini sportskog centra "11. april". Ja sam kod njih predao štedljive sijalice (elektronski otpad), a treba da primaju i motorna, otpadna i jestiva ulja.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 116 postova
  • Lokacija: Derventa, Novi Sad
  • Motocikl: DR-Z400, Benelli Trek 1130

Da li znate neku reciklazu u Novom Sadu ili blizoj okolini? Za sada presipam iz kadice u stare kanistere ali rado bih ih odnjeo negdje, pa makar i platio neku simbolicnu sumu da se to reciklira/odlozi kako treba

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Svratila moja žena.... Ukratko: ne skladište ulje i ne znaju kada će da počnu. Jeste, piše na tabli ispred da skladište, ali eto ne skladište. Ne znaju gde skladište, nije to što se pročita u medijima tako stvarno. Ni oni nemaju gde da drže, nemaju predlog šta sa uljem, nema veze što se zovu i primaju platu u "reciklažnom ostrvu", da se svi motoristi sa Novog Beograda snađu i ne, ne sme da se baca...

 

A ja do sada verovao da u Srbiji marketing mora da ima neku osnovu :D

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Koji ste vi amateri jebote ... :grr:

 

Ja imam par kantica ulja koje "vrtim" već godinama ... Kako mi koji motor dođe na servis, ja ispustim ulje u te prazne kantice i stavim u policu ... to isto ulje kasnijeprodam onom slijedećem koji mi dođe na servis i tavrtim u krug ... Kru' ti *ebem masni, svi zadovoljni ... i ja i mušterija, a bogami i priroda .. :jee1:

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1576 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

Srbija je šampion reciklaže jedino kada su političari i zablude u pitanju. Neverovatno je kakav se sve škart i otpad ponovo javlja kao materijal za upotrebu.  :grr:

Pri čemu su to uglavnom opasni, po zdravlje pogubni materijali.  

A to oko reciklaže ulja, guma, žive i drugog kancerogenog otpada - to mu dođe kao kolateralna šteta nižeg stepena.  >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja