Jump to content

Moto Zajednica

http://www.fc-moto.de

Recommended Posts

  • Drug član, 1241 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2
25 minutes ago, ZEMZEM said:

Koliko se i ja sećam, pisalo se ranije da su ljudima na pakete iz Kine carinu obračunavali na cenu paketa + transport ako je negde navedeno njegova cena .

Jeste, tako je. Vrednost neke robe iz inostranstva je zaista jednaka vrednosti po kojoj se ta roba prodaje u inostranstvu, plus troškovi da ona dođe do nas. Država na takvu, punu vrednost robe ubira carinu i porez. Čini mi se da je takav sistem svugde u svetu, ili makar manje više svugde.

 

Naravno, sigurno da ima izuzetaka kada izvorna i odredišna zemlja imaju uspostavljen neki vid saradnje u vezi protoka robe (tipa članice EU), ali to su izuzeci, ne pravila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 50 postova
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
Pre sat vremena, Andrej_Hotstepper je napisao:

Znači, kamion kad ulazi u Srbiju, i na njemu je roba koja se carini, on prilaže fakturu za robu + fakturu za prevoz?? Pa onda mu ide carina i pdv?

Upravo tako. U carinsku osnovicu, na koju se plaća carina i pdv po nomenklaturi carinske tarife, ulazi cena robe po fakturi dobavljača, ukoliko je carina prihvati kao validnu za tu vrstu robe, i kompletan iznos troškova transporta robe do mesta carinjenja u zavisnosti od pariteta isporuke robe. Faktura dobavljača obavezno sadrži podatak o paritetu isporuke, tako da se carinici tu lako snađu. (Na pr. ako se uvozi kontejner robe direktno iz Kine isporučen po fakturi na FOB paritetu, osim fakture za kamionski transport od evropske luke do mesta carinjenja mora se priložiti i faktura za prekomorski transport od kineske do evropske luke.)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 50 postova
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
Pre sat vremena, Andrej_Hotstepper je napisao:

Znači, kamion kad ulazi u Srbiju, i na njemu je roba koja se carini, on prilaže fakturu za robu + fakturu za prevoz?? Pa onda mu ide carina i pdv?

Upravo tako. U carinsku osnovicu, na koju se plaća carina i pdv po nomenklaturi carinske tarife, ulazi cena robe po fakturi dobavljača, ukoliko je carina prihvati kao validnu za tu vrstu robe, i kompletan iznos troškova transporta robe do mesta carinjenja u zavisnosti od pariteta isporuke robe. Faktura dobavljača obavezno sadrži podatak o paritetu isporuke, tako da se carinici tu lako snađu. (Na pr. ako se uvozi kontejner robe direktno iz Kine isporučen po fakturi na FOB paritetu, osim fakture za kamionski transport od evropske luke do mesta carinjenja mora se priložiti i faktura za prekomorski transport od kineske do evropske luke.)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2455 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

Hvala. E sad pitanje, jel to svugde tako?

Znači država ne samo da porezuje robu već porezuje i uslugu prevoza a posle prevozniku naplati i porez kad naplati prevoz? Jel sam samo ja lud ili mi se ovo čini nelogično?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1241 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Znam da je u UK isto tako, a verujem i u većem delu sveta. U UK čak i osiguranje paketa/pošiljke ulazi u svotu na koju se naplaćuje carina i porez.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1241 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2
16 minutes ago, Andrej_Hotstepper said:

Znači država ne samo da porezuje robu već porezuje i uslugu prevoza a posle prevozniku naplati i porez kad naplati prevoz? Jel sam samo ja lud ili mi se ovo čini nelogično?

A pazi sad - na svaku platu plaćamo državi porez na zaradu, a onda opet od neto dela plate za sve što kupimo platimo PDV.

 

I opet - to je tako mahom svugde širom sveta, bilo logično ili ne. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3975 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue
Hvala. E sad pitanje, jel to svugde tako?
Znači država ne samo da porezuje robu već porezuje i uslugu prevoza a posle prevozniku naplati i porez kad naplati prevoz? Jel sam samo ja lud ili mi se ovo čini nelogično?

Tako je to svugdje.


„Poslato“ iz dijaspore sa novog „ajpeda“

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3050 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Svuda je tako. I male pošiljke privatnim licima se oporezuju na sve ukupne troškove (pakovanje, poštarina).

Ali mislim da nigde nema to što radi naš DHL. Proletos su mi tražili kopiju saobraćajne dozvole jer sam naručio 1 kom alata za skuter iz inostranstva, vredan 70-ak €. Kao dokaz da je za ličnu upotrebu, budibogsnama...

Promenio član boza_kg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 765 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer
On 24.9.2022. at 7:44, steefanv je napisao:

Ako ne gresim u pitanju je cena bez poreza. Posto nisu vise u EU i njihova roba se sad carini. Sajt zna da gledas van Engleske i odmah skine pdv sa cena..

Hvala Stefane, to mi je odavno poznato...:takoje:

 

 

On 24.9.2022. at 8:23, cikamike je napisao:

@ZoraNS

Porucivao jednom, ali kao valutu sam birao eur. Ne vidim da je cena u funtama povoljnija, cak je za nijansu u eurima povoljnija (samim tim u dinarima), ako se posmatra u odnosu na zvanicni kurs.

Shvabe su u pitanju, pa bi glavna valuta trebalo da bude EUR.

 

Kada biras valutu gore na stranici, obrati paznju da odaberes zemlju za isporuku Srbija, pa ce cene bez obzira na valutu biti bez VAT-a (proveri, verovatno je tu problem). Inace i za Srbiju i za UK je bez poreza. 

 

Sto se tice placanja u funtama, zavisi od tvoje banke. Pretpostavljam da imas devizni EUR racun, kada platis u bilo kojoj stranoj valuti, tvoja banka konvertuje u eur uglavnom po zvanicnom kursu i tako skida sa racuna. Vidi, ali mislim da nema razloga da placas u funtama, sem ako nemas racun u toj valuti. 

Hvala @cikamikepoznato mi je sve u vezi poreza i drugih nameta, kao i u vezi plaćanja i banke. Što se tiče cena, ne bih se raspitivao da nisam video značajnu razliku (možda ranije nije bilo tako).

Kaciga koju merkam košta bez poreza 249,57 funti (33.467 dinara po SK NBS), a u evrima 347,86 € (40.800 dinara po SK NBS) što je značajna razlika. Zato se i raspitujem da li je neko plaćao funtama jer mi iz FC Moto nisu dali baš precizan odgovor. Isporuku ne bih radio kod nas zbog velikih nameta nego tražim drugo rešenje.... i znam da kod isporuke u druge zemlje idu cene sa lokalnim PDV-om... ;)

 

Promenio član ZoraNS

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 347 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger Sport 660

Da u pravu si, sad gledam. Ali izgleda da ne vazi za vecinu proizvoda, vec tek po neki. Evo nasao sam jedan primer:

 

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_IE/?ViewAction=View&ObjectID=147695890

 

Cena u funtama: 226,88

Cena u evrima: 279,82

 

U oba slucaja, isporuka je za Srbiju (znaci bez poreza). Ovo ne odgovara konverziji po zvanicnom kursu, u funtama je znacajnije manje.

 

Ovo ponasanje bih pre pripisao nekom bug-u, nego zeljenom ponasanju :) Prosto nema logike da se cena razlikuje u zavisnosti na valutu, mozda neko moze da objasni?

 

Evo primer gde se konverzija radi ocekivano:

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_IE/?ViewAction=View&ObjectID=251855810

 

@ZoraNSdobro si ovo primetio ;). Treba probati. Ako nadjem nesto sto mi treba, a bude jeftinije u funtama cu da probam ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 347 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger Sport 660

Da dodam da trenutno imaju promo 15% popusta na sve proizvode sa sajta.

 

Kada ne vazi ova promocija, treba iskoristiti jednokratno 10% prijavom na news listu. Sa cenama bez poreza, sa promo popustima, uz isporuku koja iznosi korektnih 13e za vecinu proizvoda, ova trgovina moze da bude dobar izbor. Ja sam porucio nosac gornjeg kofera, i sve zajedno sa carinom i pdv-om mi je izasao tu negde, kao da sam ga kupio ovde (nije ga bilo ovde, a nisam mogao da slusam prenemaganja uvoznika oko toga da ne znaju kad bi stiglo).

 

Isporuka (bar u mom slucaju) je bila preko obicne poste (DHL, ali ne kurirski, vec DE Posta), sto je bitno zbog procedure carinjenja koju obavlja nasa Posta.

 

Ali ih izreklamirah - izvinjavam se, nemam nista od toga, al' kad vec postoji tema ;) 

 

*EIDIT - popust od 15% se priemnjuje i na vec snizene artikle.

Promenio član cikamike
obrisana pogresna informacija

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 765 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer
Pre 1 sat, cikamike je napisao:

Da u pravu si, sad gledam. Ali izgleda da ne vazi za vecinu proizvoda, vec tek po neki. Evo nasao sam jedan primer:

 

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_IE/?ViewAction=View&ObjectID=147695890

 

Cena u funtama: 226,88

Cena u evrima: 279,82

 

U oba slucaja, isporuka je za Srbiju (znaci bez poreza). Ovo ne odgovara konverziji po zvanicnom kursu, u funtama je znacajnije manje.

 

Ovo ponasanje bih pre pripisao nekom bug-u, nego zeljenom ponasanju :) Prosto nema logike da se cena razlikuje u zavisnosti na valutu, mozda neko moze da objasni?

 

Evo primer gde se konverzija radi ocekivano:

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_IE/?ViewAction=View&ObjectID=251855810

 

@ZoraNSdobro si ovo primetio ;). Treba probati. Ako nadjem nesto sto mi treba, a bude jeftinije u funtama cu da probam ;)

Zanimljivo da je kod ovog modela manja procenualna razlika između cena u evrima i GBP što baš zbunjuje (kod one "moje" razlika je oko 20% a kod ove Shark-ove razlika je manja od 10%)...:neznam:

 

Sinoć sam pogledao i kako stoji stvar sa cenama u različitim valutama na ALI-ju i baš sam se iznenadio. Pokušao sam za isti proizvod da dobijem cene u evrma, funtama i dinarima (nisam dalje istraživao) i najpovoljnija cena se dobija u DINARIMA...:)

 

Promenio član ZoraNS

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 765 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

I da zaključim ovu priču u vezi kupovine u FC-Moto jer će možda nekima da koristi....:neznam:

Uspeo sam da iskoristim dve od tri pogodnosti kupovine kod njih, a to je bilo plaćanje u funtama (odnosno dinarima se plaćaju funte), mada je bilo "na mišiće" i uspelo je samo preko PayPal-a. Druga pogodnost je bila onaj jesenji popust od 15% koji se stvarno odnosio na sve artikle bez obzira na to na kolikom popustu su već bili....

Treća pogodnost nije uspela, a to je povraćaj PDV-a. Oni nemaju i ne šalju nikakvu "Tax Free" dokumentaciju i kažu da im je dovoljna overena faktura od carine. Međutim HR carina overava samo Tax Free obrasce i kažu da takve dokumente treba da pošalju prodavci. Oni ne overavaju fakture niti su to ikad radili, a bili su vrlo ljubazni prilikom prelaska granice i priče oko overe fakture, kao i u ranijoj korespodenciji mejlom koje sam imao sa njima.

Znači od povraćaja PDV-a kod njih nema ništa, ali i uz ove dve pogodnosti sam prošao znatno jeftinije nego da sam istu opremu kupio kod nas....;)  

 

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4401 postova
4 hours ago, ZoraNS said:

I da zaključim ovu priču u vezi kupovine u FC-Moto jer će možda nekima da koristi....:neznam:

Uspeo sam da iskoristim dve od tri pogodnosti kupovine kod njih, a to je bilo plaćanje u funtama (odnosno dinarima se plaćaju funte), mada je bilo "na mišiće" i uspelo je samo preko PayPal-a. Druga pogodnost je bila onaj jesenji popust od 15% koji se stvarno odnosio na sve artikle bez obzira na to na kolikom popustu su već bili....

Treća pogodnost nije uspela, a to je povraćaj PDV-a. Oni nemaju i ne šalju nikakvu "Tax Free" dokumentaciju i kažu da im je dovoljna overena faktura od carine. Međutim HR carina overava samo Tax Free obrasce i kažu da takve dokumente treba da pošalju prodavci. Oni ne overavaju fakture niti su to ikad radili, a bili su vrlo ljubazni prilikom prelaska granice i priče oko overe fakture, kao i u ranijoj korespodenciji mejlom koje sam imao sa njima.

Znači od povraćaja PDV-a kod njih nema ništa, ali i uz ove dve pogodnosti sam prošao znatno jeftinije nego da sam istu opremu kupio kod nas....;)  

 

Hvala Zorane. Sada je neki veliki popust i u Louisu i preporucujem svakome da narucuje od preko, ja imam samo pozitivna iskustva. Jeftinije je kupiti preko na popustu nego kod nas. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4401 postova
47 minutes ago, gebee&co said:

ZoraNS   je li to što si kupio,šalju u Srbiju,ili negde u Evropi pa ti neko donosi.Sviđaju mi se neke moto farmerke,pa razmišljam oko porudžbine.

Salje se sve u Srbiju kao i u svaku drzavu u Evropi. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 765 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer
Pre 3 sati, gebee&co je napisao:

ZoraNS   je li to što si kupio,šalju u Srbiju,ili negde u Evropi pa ti neko donosi.Sviđaju mi se neke moto farmerke,pa razmišljam oko porudžbine.

Šalju i kod nas, a pretpostavljam da znaš da u tom slučaju plaćaš cenu bez PDV-a, ali ti se prilikom isporuke kod nas obračunava PDV i carina u iznosu od cca +33% na dobijeni račun.

Ja sam imao drugu šemu sa isporukom u Nemačkoj, pri čemu je plaćen i njihov PDV (19%) ali povraćaja nema jer ne šalju odgovarajuće formulare nego samo račun i neke papire za eventulnu reklamaciju...

 

Pre 3 sati, Motorcyclist je napisao:

Hvala Zorane. Sada je neki veliki popust i u Louisu i preporucujem svakome da narucuje od preko, ja imam samo pozitivna iskustva. Jeftinije je kupiti preko na popustu nego kod nas. 

Ova kupovina je inače i planirana da bude u Louis-u (Filah) prošlog meseca jer smo išli u te krajeve, ali je putovanje ranije prekinuto zbog nadolazećeg ciklona (i dobro je bilo da smo pobegli). Oni daju formulare za povraćaj PDV-a tako da je to bio prvobitni plan kupovine, a posle sam nabasao na FC Moto i ovu priču jer mi se nije čekalo godinu dana do sledećeg obilaska Slovenije i Austrije. Isporuku neću ovde kod nas jer ne dam ovoj alavoj gamadi 33% reketa. Da imaju normalnu meru onda bih razmislio, a ovako "šipak" :zdravo:

Promenio član ZoraNS
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

fc-moto.de su carevi, porucivao sam dosta stvari preko njih (kod sebe preko na adresu) i npr desilo mi se da omasim velicinu i samo stikliras u onom formularu koji deo opreme ne odgovara i vratis u kutiju i prelepis onaj barkod novim koji dobijes u kutiji, odneses u postu i oni vrate. Ne placas nista dodatno, ne pitaju nista, lova posle dan dva legne nazad na paypal.


 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1849 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Gospodo,hvala.Naručujem delove od preko,ali nisam garderobu.Za namete znam,zato kalkulišem.A drago mi ja da se ,,Gavrela"javio,ja mislio on ermigiro.

Promenio član gebee&co

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1551 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Pokušavam da nađem, možda i duže od godinu dana, flip back kacigu LS2 ff901 Valliant 2 i - ćorak. U međuvremenu izašao inovirani model istog tipa ff906 ADVANT ali i dalje problem naći željeni dekor i veličinu... I, konačno, pojavila se nedavno na FC-MOTO, pa sam danas naručio: 

https://www.fc-moto.de/en/LS2-FF906-Advant-Codex-Helmet

 

Trenutno važi Halloween popust od 15% do 6.11. pa koga nešto zanima, uz već sniženu cenu za mnoge artikle, može se lepo pazariti... Iznenađenje mi je cena DHL Srbija dostave od (samo) 15 evra - mislio sam da je značajno skuplje. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 309 postova
  • Lokacija: Beograd, Grocka
  • Motocikl: Yamaha Xmax 300

Pozdrav svima. Naleteo sam na dobru ponudu za kacigu na njihovom sajtu, ako sam vas dobro razumeo na cenu sa sajta se placa 33% vise zbog carine i poreza?
Evo i linka:

https://www.fc-moto.de/en/Schuberth-C5-Helmet


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1307 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Pozdrav svima. Naleteo sam na dobru ponudu za kacigu na njihovom sajtu, ako sam vas dobro razumeo na cenu sa sajta se placa 33% vise zbog carine i poreza?
Evo i linka:

https://www.fc-moto.de/en/Schuberth-C5-Helmet


Sent from my iPhone using Tapatalk
Da ali na cenu sa poštarinom.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja