Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje za mesavinu koristite?

Recommended Posts

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

nista me ne kosta da probam 

Hehehehehehe, jel to daju negde za dzabaka?? da uzmem da probam i ja??? ;D ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

To uopšte nije loša ideja.

 

Ja sam se silno napatio jer sam se trudio da probam BAŠ SVA ulja koja kod nas mogu da se kupe. Em je skupo em prodaju neverovatno đubre, na svašta može da se naiđe: prljavština u ulju, prelepljene etikete, ambalaža bez deklaracije (zabranjeno zakonom), falš flaše sa ko zna kojim uljem unutra, ulje u originalnoj ambalaži ali sa otvorenim čepom pa opet neznaš šta si kupio ali samo ulje sa brendom na flaši nema blage veze...

 

Koliko god izgledalo neverovatno, tehnolozi Galax-a su kupovali ulja po pijacama i bili iznenađeni u kakvoj se sve ambalaži ulje prodaje pod njihovim imenom. Kada su to ulje podvrgli analizi ustanovili su da su pojedina izuzetno štetna i da izazivaju koroziju na unutrašnjem sklopu motora.

 

Kruševac sve više ulaže u bolju pokrivenost mreže i podizanje kvaliteta proizvoda. U poslednje vreme (zadnjih par godina) izbacili su Skuter ulje, polusintetičko i sasvim sigurno dobrog kvaliteta.

 

Modriča je otišla najdalje, ima dva tipa 100% sintetike i minaralna u belim flašama. Opet, i mineralni dvotaktol/ditaktol nije istog kvaliteta bez obzira što sva domaća ulja treba da zadovoljavaju JUS standarde, razlika je od proizvođača do proizvođača.

 

Aditivi su skupi iako se dodaju u malim količinama, domaća ulja ih imaju manje od stranih pa još ako je osnova mineralna onda se ne treba čuditi što nam je svetki kvalitet izmakao. Tako npr. Galax-ov Ditaktol Ultra predstavlja polusintetičko ulje izuzetnog kvaliteta ali je gusto, pravi problem skuterima sa mešačima. Kod motora koji nemaju mešač ovaj problem se manje uočava ali ukoliko se ne pali makar 5 dana, ulje se nataloži pa je mešavina neujednačena, jednog trenutka se mašina guši jer ide na neverovatno veliku mešavinu dok je sledećeg mešavina manja pa je moguće lepo izbrojati karike.  ;D

 

I sad je tu problem, ako preneseš dobra iskustva sa nekim uljem rizikuješ da tog istog proizvođača ovde reklamiraš. Na BJB-u svi proizvođači mogu da se reklamiraju ali to košta iako nema ništa humanije nego dati BJB-u pare, sve idu u humanitarne svrhe. Sa druge strane ako se pronađe neko rešenje za problem odnosa cena/kvalitet a ono se ne obznani svima, može da se desi da nekome motor crkne zbog neupućenosti ili pogrešne informacije.

 

Zato je ideja dobra, ulja treba razmenivati pa onaj koji je cenom i kvalitetom zaslužio preporuku nema razloga da je ne dobije. A za 100-200 grama ulja niko od nas neće propasti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Ja kupujem kod Jasminka ipone. Posle par iskustava sa motulom tipa "zona sumraka" nekako vise verujem da je ovo original. A i kad vozim sve mirise na jagode.  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Sindikat Samostalni Jahač, 326 postova
  • Lokacija: nacionalni park"Sebeš"
  • Motocikl: XTZ750+Tomos Automatic A3+VFR750 RC36

Pa,dobro dajte savet koje bi ulje za mesavinu sipao,obzirom da sam skoro uradio generalnu,promenio klip,karike,obrada cilindra na 1.specijalu...Koristio sam neko omv bixol,igrom slucaja osto sam bez i corbe i ulja na putu,pa sam pazario to ulje na omv pumpi,nije mnogo dimio,a i ne curi,no ne znam za kvalitet...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Mnogo tesko pitanje, odgovor valjda ima najvise veze sa tim koliko si vozio taj motor i koliko planiras da ga vozis.

 

S obzirom koliko kostaju delovi i rad dobrog majstora za ovu legendu od motora, sa ekonomskog aspekta ispada najisplatljivije sipati najgore ulje pa se posle x km promeni sta treba, potrosi 150-200Eu i gotovo.

 

Ali opet ako si triperas kao ja pa se plasis da ce da ti zakuje na 7k rpm pri preticanju od loseg ulja onda je samo najbolje dovoljno dobro!

 

Jednom sam pomagao nekom liku kome je emzo stao kod strava centra i bilo mi je neverovatno da takva, da izvinete na izrazu, krsina jos uopste ide. Kako bilo da bilo, lik mi isprica da je jednom ostao bez goriva i na pumpi nisu imali dvotaktol pa je on opusteno od pumpe do kuce dovezao na *pure gasoline*. Naravno - nije zakovao.

 

Sta reci... Istina je verovatno negde izmedju ovih ekstrema.

 

Aj pa uzdravlje!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 181 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: Yamaha FZX 750

ja sam koristio polusinteticko prista ojl... neko bugarsko, i nije locikavo... cena mu je oko 400 kinti litar... sto znaci veoma jeftino...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 760 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

@ MZ

nista me ne kosta da probam 

Hehehehehehe, jel to daju negde za dzabaka?? da uzmem da probam i ja??? ;D ;)

:D kosta,kosta,nece da daju ni na lepe oci a ni na lep motor ali je u svakom slucaju jeftinije od Motula a jos ako je i kvalitetno i dobro se pokaze ihhh

 

@ stari vujadin

Ja kupujem kod Jasminka ipone. Posle par iskustava sa motulom tipa "zona sumraka" nekako vise verujem da je ovo original. A i kad vozim sve mirise na jagode.  ;D

Koliko kosta litar tog mirisljavog?  Razmisljala sam i o njemu jer je ovaj smrad obicnog ulja neizdrzljiv vise

 

@ Vuja

U svakom slucaju sve vise razmisljam o tom Bergoline-u,pa ako ga uzmem prenecu iskustva

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

 

...o njemu jer je ovaj smrad obicnog ulja neizdrzljiv vise

 

U tome je sva draz cvaja...u mirisu mesavine sto podize adrenalin u venama :)

Izvini na izrazu ali: 'bes MZ koji izbacuje kroz auspuh "jagode"!!

 

U svakom slucaju kao sto kazu Jamajcani (ili bese Englezi) "Nisam dovoljno bogat da kupujem jevtine stvaru"!

Da me neko ne shvati pogresno ja ne mogu da priustim najskuplji dvotaktol, ali neku zlatnu sredinu mogu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Koliko kosta litar tog mirisljavog?  Razmisljala sam i o njemu jer je ovaj smrad obicnog ulja neizdrzljiv vise

 

Nije bas ni malo, koliko se secam bilo je oko 800 za 1L, tako nesto. Najbolje pitaj telefonom, gore pri vrhu imas baner.

 

U tome je sva draz cvaja...u mirisu mesavine sto podize adrenalin u venama :)

Izvini na izrazu ali: 'bes MZ koji izbacuje kroz auspuh "jagode"!!

 

Meni je stvarno taj "miris cvaje" prilicno sporedna stvar. Miris (da ne kazem smrad) izduva osetim samo ako zaglavim u nekoj teskoj guzvi pa ili stojim ili se krecem jako sporo. Stvarno ne ulazim u to ko sta voli - pretpostavljam da je moguce da nekom treba malo da zasmrdi pod nosom pa da mu se 'digne' - adrenalin  ::)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

Jednom sam pomagao nekom liku kome je emzo stao kod strava centra i bilo mi je neverovatno da takva, da izvinete na izrazu, krsina jos uopste ide. Kako bilo da bilo, lik mi isprica da je jednom ostao bez goriva i na pumpi nisu imali dvotaktol pa je on opusteno od pumpe do kuce dovezao na *pure gasoline*. Naravno - nije zakovao.

 

Sta reci... Istina je verovatno negde izmedju ovih ekstrema.

 

 

Moj komsija koji je kupio novog Alpina(Tomos APN 6 sa zmigavcima,metalnim rezervoarom i brzinomerom) vozio je pre dve nedelje od Sombora do Novog Sada i nazad bez dvotaktola(oko 200 km sa voznjom po NS-u),na cist benzin,kazem mu sto nisi dosao do mene dao bi, ali njega bas briga.

Prosle godine je vozio par stotina km bez ulja u masini!!!

 

To je za ne poverovati !!! :o

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 683 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

Ja koristim neko Krusevacko polusinteticko (ne znam kako se zove, nije mi pri ruci bocica), ima ga na svim Jugopetrolovim pumpama i u princicpu sam zadovoljan sa njim. A sada mali OFF: kako vi pravite mesavinu, tj. da li postoji laksi nacin od klasicnog mucenja u kanti svaki put kad treba da se dolije gorivo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova
  • Lokacija: Staro Petrovo Selo, Hrvatska

A sada mali OFF: kako vi pravite mesavinu, tj. da li postoji laksi nacin od klasicnog mucenja u kanti svaki put kad treba da se dolije gorivo?

 

Otprilike uvijek znam koliko mi goriva može stati u rezervar. Obično mu stresem 2.5 dcl ulja u rezervar i onda natočim goriva koliko ide. Ako pređe preko 12.5L onda dodam još ulja koliko treba i to je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

 

 

 

Moj komsija koji je kupio novog Alpina(Tomos APN 6 sa zmigavcima,metalnim rezervoarom i brzinomerom) vozio je pre dve nedelje od Sombora do Novog Sada i nazad bez dvotaktola(oko 200 km sa voznjom po NS-u),na cist benzin,kazem mu sto nisi dosao do mene dao bi, ali njega bas briga.

Prosle godine je vozio par stotina km bez ulja u masini!!!

 

To je za ne poverovati !!! :o

za neke ljude jednostavno nisu masine :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

 

 

 

Moj komsija koji je kupio novog Alpina(Tomos APN 6 sa zmigavcima,metalnim rezervoarom i brzinomerom) vozio je pre dve nedelje od Sombora do Novog Sada i nazad bez dvotaktola(oko 200 km sa voznjom po NS-u),na cist benzin,kazem mu sto nisi dosao do mene dao bi, ali njega bas briga.

Prosle godine je vozio par stotina km bez ulja u masini!!!

 

To je za ne poverovati !!! :o

za neke ljude jednostavno nisu masine :(

 

mislim da apn ne bi bas izdrzao 200km bez ulja...ja sam jednom ostao bez goriva,a i para za ulje pa sam vozio 2-3km bez ulja i jedva je izdrzao

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 760 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

'bes MZ koji izbacuje kroz auspuh "jagode"!!

:D :D :D jos uvek se smejem

 

@ stari vujadin

I ako nase masine zasluzuju sve najbolje,ipak mi je preskupo da dam 800 din/l tako da cu kao sto neko rece naci zlatnu sredinu (u Bergoline-u).

A zbog dima i "mirisa" iz auspuha se najvise  bune oni koji voze iza mene a krivo im sto ne mogu da me preteknu  ;D

P.S. Na defileu nikad nemam problema sa guzvom...svi sa "opasnim" masinama beze od mene  :D

 

@ Gile

Ne postoji laksi nacin-ja tacno znam za koliko para sipam i od kuce ponesem vec unapred spremljenu mericu sa odgovarajucom kolicinom ulja i sipam na pumpi pre tocenja benzina.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

 

 

 

Moj komsija koji je kupio novog Alpina(Tomos APN 6 sa zmigavcima,metalnim rezervoarom i brzinomerom) vozio je pre dve nedelje od Sombora do Novog Sada i nazad bez dvotaktola(oko 200 km sa voznjom po NS-u),na cist benzin,kazem mu sto nisi dosao do mene dao bi, ali njega bas briga.

Prosle godine je vozio par stotina km bez ulja u masini!!!

 

To je za ne poverovati !!! :o

za neke ljude jednostavno nisu masine :(

 

mislim da apn ne bi bas izdrzao 200km bez ulja...ja sam jednom ostao bez goriva,a i para za ulje pa sam vozio 2-3km bez ulja i jedva je izdrzao

 

Dam ti broj telefona od decka pa se lepo ispricaj sa njim.I nije se vracao isti dan, vracao se sutra.

Kako je izdrzao ja ne znam,ali je izdrzao!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 683 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

Upravo ste mi otktrili laksi nacin!  ;) Ja sam sve vreme benzin mesao u posebnoj kanti pa tek onda sipao u rezervoar, iz straha da se u rezervoaru nece dobro rastvoriti (bar ne odmah). Hvala vam ljudi, spasili ste me muka!  ;D 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 760 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

Upravo ste mi otktrili laksi nacin!  ;) Ja sam sve vreme benzin mesao u posebnoj kanti pa tek onda sipao u rezervoar, iz straha da se u rezervoaru nece dobro rastvoriti (bar ne odmah). Hvala vam ljudi, spasili ste me muka!  ;D 8)

 

Nema sanse da se ne rastvori dobro-na pumpi pre tocenja sipas u tu mericu u kojoj si poneo vec spremljeno ulje malo benzina is pistolja(300-400 grama) i promuckas,cisto da ulje ne ostane natalozeno na zidovima flasice pa da moras da cekas da okaplje. To odmah sipas u rezervoar a zatim pistoljem sipas koliko si i hteo,a sam mlaz benzina iz pistolja lepo razbije svo to ulje po rezervoaru tako da nema brige!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

kao sto koleginica rece...mada ja dok sam vozio mz uvek sam mesao u posebnoj kanti to 10-20l kandta  sa mesavinom i po potrebi sam samp sipao iz nje,najsigurnije mi je tako....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Na ovoj Still-ovoj flasici koju kupujem pise za 5 lit. benzina...Prvo u rezervoar iscedim svo ulje iz flasice, pa posle momak na pumpi tresne benzin za 500 d (dok nije benzin poskupeo) i to mu je to...!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Alo, da li se cujemo?? Sipas s'a ti odgovara! Jel ide? Ide!, Jel ima problem? Nema! Pa sta sada tu filosofirate, " Koje ulje da sipam?"

Dok sam tero petnaesticu sip'o sam i SAE30 pa se vozio. Eto toliko. Mante se toga, sipaj sta imas i teraj,ako se ukvari promeni, pa probaj nesto drugo, ipak dodaj za nijansu vise ulja ili litar manje goriva i to je to. Ziveli!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Alo, da li se cujemo?? Sipas s'a ti odgovara! Jel ide? Ide!, Jel ima problem? Nema! Pa sta sada tu filosofirate, " Koje ulje da sipam?"

Dok sam tero petnaesticu sip'o sam i SAE30 pa se vozio. Eto toliko. Mante se toga, sipaj sta imas i teraj,ako se ukvari promeni, pa probaj nesto drugo, ipak dodaj za nijansu vise ulja ili litar manje goriva i to je to. Ziveli!

 

...Laki je malo nervozan??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Ma nisam nervozan , nego je besmisleno pitanje oko tog ulja! Ako se vozis na neko ulje i nemas problem, zasto menjati,? Dok isprobas sva ulja  na kraju neznas koje je najbolje. Kao kad citas neku obimnu ( da ne kazem debelu) knjigu neredovno ,pa zaboravis sta je bilo na pocetku.  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: požega (HR)

ja dok sam vozio apna sipo sam sthil a i sad u emzu sipam sthil i zadovoljan sam nedimi nist ide bolje neg na dvotaktol

stavljam 2 do 2.5 % tj 2 do 2.5 deci na 10lit benzina

na pocetku sezone sam kupio kenister od 10 lit sthil ulja i jeb mislim ono ma imat cu ja to i za nagodinu mos mislit vec sam stuko 4lit hehe

za 10 lit dao sam 320 kn = 1lit 32 kn

ako kupujes na litre il cak na manju kolicinu po litri kosta od 60 -70 kn 1lit

ev to je moje misljenje a i svakak je kupio negdjje ima vec dosta vremena kanister sthila pa pitajte i njega kakvog ima iskustva s tim uljem

e sad jos ak motorke i trimeri rade dobro na to ulje a na kolko se oni vrte obrtaja pa onda mora bit dobro i za mza  ;) a cjenu mu je dosta niska za takvo ulje neznam sad kakvog je podrijekla  al mislim da je polusintetika ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator
8)  Sintetika je zakon ! Nisam za pravljenje mesavine sa obicnim motornim uljima, jer dvotaktol se i ne bi pravio kad bi obicno ulje zadovoljavalo potrebe dvotaktne masine.  Dvotaktol ima dve uloge u radu dvotaktnog motora :  Prva je da se dobro mesa sa benzinom i podmazuje motor.  druga je da ima izvesna deterdzentna svojstva - odnosno da ispira motor i izduvni sistem od produkta sagorevanja.  Sto se prvog svojstva tice svako moze da napravi mali test: U plasticnu flasu napravite mesavinu sa obicnim uljem i ostavite da odstoji preko noci - videcete da se ulje izdvojilo od benzina. Isto to se desava i sa obicnim ( mineralnim ) dvotaktolom samo u manjoj meri. Zbog toga su u uputstvima za starije motore davane preporuke da se pre voznje zakoci prednji tocak i pobode viljuska par puta da bi se izmuckao rezervoar. Sto se sintetike tice - kad napravis mesavinu - napravio si je - probajte u flasi - videcete.  Sto se ovog drugog svojstva tice - ako je neko nekad naisao na neki stari MZ ili jawu koju je vlasnik vozio na sve i svasta ( to se obicno nalazi po selima ) obicno je auspuh umascen maksimalno, zacepljen, i na izduvu postoje naslage garezi i masnoce, jos ako otvorite takav auspuh svega cete se nagledati. Na jednom starom ES-u 150 koji je jedva radio sam nasao da mu se auspuh skoro totalno zacepio. [ stavio sam cistu krpu na ivicu auspuha, prislonio na usta i duvao - jedva da je nesto propustao ] .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja