Jump to content

Moto Zajednica

Gruzija 2015

Recommended Posts

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Predgovor

 

Nisam ljubitelj pisanja putopisa ali kada su ovako malo poznate destinacije znam koliko mi je svaka informacija znacila pa bi voleo da budem od pomoci nekom buducem putniku koji se nameri na tu stranu.

 

Putovanje je proslo u duhu pesme "Najbolje se putuje kada putujes sam" iako je bilo ponuda da za pravljnje ekipe ipak sam odlucio da idem sam. 

 

 

Pripreme

 

Motor

 

Pripreme su bile "trivialne" nova zadnja guma (Metzeler turence) i napred stara Hidenau k60 scout, napravljen nosac za zadnju roll torbu, kanta 10l, zamenjenje gumice ventila, karike, stavljena nova hilzna cilindra ustelovan karburator  (sve pohvale Bokilc-u za ovo)

 

Stvari

 

Prakovanje prodje u fazonu "kako cemo lakocemo" vece pred polzak prebacujem delimicnu marsutu puta, nabrzinu obelezavam po par hostela po gradvima usput, pakujem stvari i pravac krevet. Po grubim proracunima u narednih mesec dana bi trebalo da prevalim 10 000km obidjem Tursku Gruziju Jermeniju ali praksa je malo drugacija ;)

 

8 Septembar polecemo

 

Kako sam krenuo zamalo da ne krenem, guzva gungula te ima te nema nekih dokumenata na kraju sve nalazim i krecem sa velikim dvoumljenjem u glavi i vecitim pitanjem "a sta mi je ovo trebalo".

 

post-8713-0-65987000-1448049001.jpg

 

Autoput put prvo stajanje ravno 100km potrosnja 5.5l.

 

post-8713-0-76443200-1448049564.jpg

 

Sledeca pauza granica sa Bugarskom tu me saceka lepa vest no Vignette za motore. Prolazim Sofiju predvece stizem u Plovdiv, posle malo voznje po gradu nadjoh neki hotel 3 zvezdice suprotno ocekivanom dranju soba 14 lev-a tj 7e ili po recepcionerki 25e sva sreca platih karticom :)

 

9 Septembar

 

Ustajem ranije ujutru malo da obidjem grad inace Plovdiv je po velicini drugi bugarski grad odmah iza Sofije, jedno je od najstarijijih evropskih naselja, vršnjak je Troje i Mikene, a stariji od Rime,Kartagine i Konstantinopolja, sto rezultovalo sa dosta zanimljivih mesta.

 

post-8713-0-10724800-1448050685.jpg

 

post-8713-0-09664100-1448050705.jpg

 

post-8713-0-49137100-1448050974.jpg

 

Slatko se nasmejah kad videh ovo

 

Posle setenje pakujem se i krecem putem Turske

 

post-8713-0-32718000-1448051673.jpg

 

post-8713-0-28527300-1448051762.jpg

 

Pred granicu kolona kamiona od nekoliko kilometara nazalost ova slika ne docarava tu velicinu :(

 

post-8713-0-35738300-1448051870.jpg

 

Granica sa Turskom kraj zapada pocetak istoka (nastavak uskoro)

 

  • Podržavam 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Potrudicu se za smestaj da napomenem gde mogu da se setim

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Interesantno pakovanje, 150 litara za jednu osobu :)

A kantu si poneo da bi što ređe točio u Turskoj (znam da je skupo, a cena je ? ) ili ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Prelazak kod Bugara tece bez problema, inace granica je ogromna i mogu da zamislim kako izgleda u jeku sezone

 

post-8713-0-99730000-1448061916.jpg

 

dolazi na red Turska i prvi susret sa jezickom barijerom sa Bugarima i nekako sa Turcima tesko. Guranje u koloni jedan mase prodji drugi vice stani nekako se razumemo traze "green card", dajem zeleni karton opet nesto ne valja, zaokruzuje nesto na papiru gledam ono proslogodisnji x) dobija vazeci i stvar se resava idemo dalje bagaz majstor (carinik) mase prodjem dalje prelazim na drugi kraj do sledece rampe pitaju stiker? kakav sad stiker. Nekako se sporazumemo da se vratim na rampu sa nekim brojem i pokazuju u pravcu bakaz majstora... nista vracaj se nazad. Par reci sa carinikom kuda ces sta nosis dobijam stiker i zavrsavam sa granicom.

 

post-8713-0-93473600-1448062966.jpg

 

Odavde krecem autoputem za Istanbul, velika greska jer kome treba pista od 8 traka kad ima magistralu od 6 na kojoj svi voze 120 km/h i pritom je besplatna, jedino gde je dobro koristiti autoput jeste kroz centar grada. (slika je sa neta)

 

post-8713-0-23394900-1448063072.jpg

 

Na ulazu na autoput cudne naplatne rampe nigde nikog osim policije ispred njih. Prilazim rampi ocekujem neku karticu ili nesto drugo, nista se ne desava samo iznad rampe pise HG ili HGS. Prodjem kroz nju opet nista. Vidim niko se ne buni ni rampa ni policija idemo dalje za Istanbul. 

 

Inace na njihovim autoputevima postoje Alani u prevodu mesta za odmor, na nekima od njih posoji dzamija kupatilo pumpa prodavnica motel sve je uredno naznaceno na znakovima pored puta, ovde je moguce i zanociti u satoru ako je potrebno (@Sveta 5. hvala na ovoj informaciji iz prve ruke)

 

Stizem do Istanbula ili sam bar ja tako mislio... Polako pocinjem da shvatam da nesto nije uredu jer vec duze vreme vozim a nikako da prestanu Istanbul table. Kasnije sam saznao da je najveci grad u Turskoj sa 18.635.000 stanovnika sa prigradskim mestima, da skraja na kraj grada ima 100km... i da je saobracaj posebna prica pogotovu guzve...

 

post-8713-0-14027300-1448067071.png

 

Gledam telefon pokusavam da pogodim iskljucenje masim ga pokusavam da izadjem na put koji je na krati tu iza coska na nadvoznjaku 5m iznad mene... Vracam se nazad malo zdrave logike, improvizacije i nadjoh se na dobrom putu. Zabuna je nastala jer je GPS bio podesena da osvezava na svakih 15s ili 20m pa sam dobijao polozaj sa zakaznjenjem...

 

Sad kad sam na pravom putu nema vise problema idem do Bosfora, pa uz Bosfor i uzbrdo do hostela. Ali taj put je blokiran sto tek postaje ocigledno kad stignes na pola puta probijajuci se kroz guzvu na 35 stepeni u full opremi pretovaren + dominator pali i zari odozdo x) Nekako se izvucem iz guzve krenem dalje pocne da me zeza kontakt za nogaru (lose sam prevezao) ugasi se sta cu poguram u stranu malo prodrmam kablove upali idemo dalje. 

 

Ulazim u lavirint jednosmernih ulica i tu mi prekipi, idem najkracim putem pa sta bude. Na kraju nalazim taj "sokak" sa hostelom koji je ustvari na 100m od Topkapi palate tj centar starog Istanbula... Ko izinata kad sam dolazio prodjem pored hostela koji je imao free parking i odem u jedan malo dalje "Best(Worst) Island Hostel" gde se placa preko dana. Kad sam stao sta je tu je sutra cu da se pomeram sad sam riknuo.

 

Soba treci sprat 3 kreveta na sprat + 1 na podu u sobi 2 sa 2. Kupatilo tuga ali radi posao. Cena 12e na licu mesta, preko hostelworlda malo jeftinije. Ovde ubuduce nikako osim ako bas nema gde drugde.

 

Malo se oporavih tusem pa prosetah da veceram

 

post-8713-0-99663900-1448067500.jpg

 

(nastavak uskoro)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

@lord_oblivion

 

175l :D inace lose sam se spakovao to sam shvatio tokom puta jer pola odece nisam koristio.

Kasnije sam izvadio sator iz torbe i prepakovao se onda bocne nisam imao cime da napunim.

Realno ova velika od 75l je bila dovoljna.

 

Kanta je zbog malog rezervoara od 13l :)

 

Razlika u ceni goriva nije velika

 

  TR  |  SRB

------------------

1.4e  |  1,125e

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 92 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: za sad samo 4 tocka

Hehe ma svi mi, gde god da putujemo, ponesemo viska odece i to uglavnom bude polovina :)

 

 

Samo nastavi :)

 

Послато са GT-I9505 уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • МК Братство, 1943 postova
  • Lokacija: НОВИ САД СРБИЈА
  • Motocikl: BMW R 1200 RT

Брзо прелећеш,али дочараваш добро,може да се доживи атмосфера...дај мало више детаља,шта гледаш успут док возиш,где паузираш... слика још мало.Нестрпљиво чекам наставак,веома занимљива дестинација!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

@BigRider

 

Do Istanbula 1000km autoputa nista pametno, posle toga pocinje pocinje zanimljivo, sa autoputa i magistrala slabo ima slika ali "ostalog" ne manjka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 631 postova
  • Lokacija: SVILAJNAC
  • Motocikl: Honda Africa crf 1000

Odlicno.Pocetkom maja planiram neki takav put,jos se lomim dal ici u pravcu Azije-Gruzije,ili Afrike-Morocco pa ce nadam se biti i nekog skromnog putopisa i sa moje strane.Ono sto mene,a nadam se i druge interesuje su cene,cene goriva,smestaja,hrane itd.Kolko na kraju sve to ispadne,jer uz malo stednje,kampovanja itd,moze prilicno da se ustedi.Cilj je da svako od nas zna kojom nekom okvirnom cifrim treba da raspolaze za ovakav poduhvat.Cepaj dalje,cekamo nastavak

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 191 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Suzuki Intruder M800 K5

Super početak, čekam dalje. Svaka čast za hrabrost, sam na putu, na motoru u tom kraju sveta.

 

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 8020X using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja