Jump to content

Moto Zajednica

CUVENO PITANJE ZAMENA ULJA?

Recommended Posts

  • U prolazu, 13 postova
  • Lokacija: Zajecar

Jedno vise filozofsko pitanje, pa mi iznesite Vasa misljenja dragi kolege vozaci. Prosle godine 2013. sam na pocetku sezone zamenio ulje koje inace sipam yamalube i naravno filter ulja, motor je u pitanju yamaha drag star 650 classic i presao citavih 600km za celu sezonu... <_< Obaveze, posao itd, ali ove godine se nadam da to ispravim. Interesuje me da li da menjam ove godine ulje i filter ili samo ulje ili nista? Veliki pozz.. svima! :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 206 postova
  • Lokacija: Kikinda

Ulje gubi svoja svojstva i kada se motor ne vozi, zato se preporucuje zamena jednom godisnje, iako je kilometraza mala.A ja bih u svakom slucaju menjao i filter.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 753 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

Bilo bi dobro da zamijeniš ulje. I u slučaju da ga ne zamijeniš neće se desiti ništa naročito. :takoje:

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 136 postova

Da sam na tvom mestu ja ga ne bi menjao. Nista nece da mu fali godinu dana nije puno ja na mom menjam svake godine ali ja prelazim oko 5000km.Ako si prosle sezone presao 600km pitanje koiko ces i ove pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 291 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: Honda PCX 125

Ulje upija vodu iz vazduha i gubi svoja svojstva i kada se ne vozi..zato je interval na godinu dana ;)

 

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Kočiona tečnost upija vodu iz vazduha, ne motorno ulje. Ta pojava se zove higroskopija.

 

(citat sa wikipedije)

 

Motor oil changes are usually scheduled based on the time in service or the distance that the vehicle has traveled. These are rough indications of the real factors that control when an oil change is appropriate, which include how long the oil has been run at elevated temperatures, how many heating cycles the engine has been through, and how hard the engine has worked. The vehicle distance is intended to estimate the time at high temperature, while the time in service is supposed to correlate with the number of vehicle trips and capture the number of heating cycles. Oil does not degrade significantly just sitting in a cold engine.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 149 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: BMW F 650

Sta je sa uljem koje godinu dana stoji u magacinu ili na polici u prodavnici...?

 

 

Ne korisceno,konzervirano! :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: United States
  • Motocikl: ZX1000JDF + 2004 Polaris Sportsman 700 Twin EFI 4x4/Snow plow

Izgleda da sam ja jedini koji menja 'pred zimu? To sam "naucio" ovih ovih Amera i preslo u naviku. Ulje i filter i ostavim da prezimi (na battery tender) bez obzira kolika je predjena kilometraza u odnosu na prethodnu zamenu. Neki pa tvrde da je to mozda pametnije raditi pred pocetak sezone. Ni sam nemam pojma sta je dobro.

U toku sezone zamenim ulje par puta, naravno sve zavisi kolika je kilometraza.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Baznost, TBN broj, se razlikuje od ulja do ulja, kod nekog opstaje duže, drugog kraće... i direktno utiče na interval zamene. Paljenjem ulja počinje njegov proces degradacije i ono postepeno dobija kiselu osobinu što nikako ne pogoduje materijalima u motoru u pasivnom stanju. Samim tim je logično da je zamena bolja na kraju sezone pogotovu ako je dostignut kilometarski interval i prezimiti sa čistim, baznim, uljem koje neće propasti samo zato što je otvoreno.

 

U identičnoj sam situaciji, motor je boravio u grejanoj garaži, interval zamene je na 10k i neću menjati bar do pola intervala, možda i do punog, osim ako ne primetim anomalije. Ulje na prozoru tek da je počelo da menja boju.

 

U svakom slučaju je bolje zameniti ali nije smrt za vrat pogotovu ako je predviđeno na 10k, ako to rešiš, odvozaj 100-200 km da se svuku nužni oksidi pa onda i filter za svaki slučaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja