Jump to content

Moto Zajednica

Kako da ocistim hladnjak od kamenca?

Recommended Posts

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

Valjda je kamenac u pitanju. Skinuti su hladnjaci zbog zamene lanaca bregaste osovine, i slucajno je primeceno da je protocnost mnogo mala. Naime sipam vodu u njih, a dole tek samo curka. I sta sad? Cuo sam sodabikarbonu, Calgon... Ali niko nije znao tacno.

 

Imam 4-5 dana da resim ovaj problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 373 postova
  • Lokacija: Buenos Aires, Argentina
  • Motocikl: BMW F650GS

Pogledaj da li moze tvoj hladnjak da stane u ultrazvucnu kadu (koristi se za ciscenje karburatora).

 

Mislim da je to najefikasniji metod. Ako se odlucis za ovu metodu javi rezultate...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

mozes i razblazenom sonom kiselinom,ono obicnom za kupatila pa ga posle dobro isperi vodom,i malo ga kuckaj nekim mekanim drvetom sa strrane,bar ga ja tako cistim,naravno nesmes ga ostaviti da stoji u sonoj kiselini,5min maximum pa ispiranje,znaci sioas kuckas pa isipas pa ispiranje  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6297 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ima toliko boljih sredsva za skidanje kamenca od sone kiseline, ja se sa njom ne bi igrao, pa makar i razblazenom. Ja bi probao sa cilit bang-om, ako je istina ono sa reklame resava problem sigurno :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Ima onih tableta sto koriste za masine za sudove, probaj da ubacis promuckas i ostavis da stoji, trabalo bi da pomogne. Napisali su vec kako se zove, Calgon. A probaj odi u apoteku i kupi cajeve za razbijanje kamena u bubregu, pa mu skuvaj i daj mu da pije...Ovo poslednje je sala, nadam se da se ne ljutite ;D ;D ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Ima toliko boljih sredsva za skidanje kamenca od sone kiseline, ja se sa njom ne bi igrao, pa makar i razblazenom. Ja bi probao sa cilit bang-om, ako je istina ono sa reklame resava problem sigurno :)

probao ja sa njim pa  nista,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Jako je bitno koje vrste vrste je kamenac ...odnosno koje naslage su u pitanju?!

Obican vodeni kamenac koji nastaje na grijacima bojlera , wc solji a bogami i na zubima je po sastavu CaCO3(kaclijumkarbonat) koji se talozi u instalacijama jer je voda iz vodovoda blago alkalna(bazna) zbog sprecavanja korozije instalacija! E sada ta bazna sredina pogoduje talozenju kamenca odnosno talozenju minerala iz vode za pice! Zato je neophodno da se sipa destilovana voda u sam hladnjak a u poslednje vrijeme se  koristi i "demineralizovana voda"! Razlika je samo u nacinu odstranjivanja minerala!

 

Ovo sa Solnom kiselinom(HCl) je razumno rjesenje ako se radi o naslagama CaCO3 tj. kisela sredina ce pomoci razgradnju kamenca ali ujedno ce potpomoci i koroziju tvog hladnjaka ma koliko razblazena bila i ma koliko kratko vrijeme provela u njemu!

Sodu bikarbonu(NaHCO3) nikako ne stavljaj tamo gdje zelis da uklonis kamenac jer ona u rastvoru stvara blago baznu sredinu (pa ce kao sto kaze u reklami za Calgonit,sodabikarbona samo pogorsati stvar) ! Zato je i pijemo kada nas muci kiselina u zeludcu! :)

 

Vibracije koje stvara ultrazvuk(preko 25 000 Hz u sekundi ) je u stanju da mehanicki razbije kamenac i to ti je pouzdan nacin da se rijesis naslaga ma kog sastava bile ali  vrijeme koje predmet(hladnjak) smije da provede u UZ kadici je limitirano (ali to znaju majstori koji je posjeduju)!

 

Udarci gumenim cekicem(koji ne vode totalnoj destrukciji hladnjaka ;D) mogu biti ucinkoviti!

 

Za Calgonit nemam informacije sta je po sastavu pa ne bih da dajem savjete u vezi sa tim proizvodom, odnosno ne znam da li sprecava nakupljanje  ili  rastvara vec nakupljeni kamenac!

 

U svakom slucaju pri klanjanju kamenca treba dati prednost mehanickim(cekic,UZ) metodama! Hemijska sredstva veci znacaj imaju u otcepljavanju prolaza manjih dijametara odnosno sitnijih rupica!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

Sona kiselina je jedino pravo resenj ma sta ko pricao o "cudesnim" sredstvima za skidanje kamenca. Em ti je najjeftinija, em radi radnju, samo je drzi kratko u hladnjaku, pa onda ispiraj ko` besan. Ako ti ona ne pomogne, nista nece, veruj mi!!! Prethodno probaj ovo sa cekicem, bez destrukcije ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: vrsac

probaj sa limunskom kiselinom to jest sa limontusom 50% rastvor i odma ces da vidis efekat kako peni i rastvara kamenac ja sam tako ocistijo grejac od bojlera nisam mogo da poverujem da je tako  efikasno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Sona kiselna je ok, a msilim da je hladnjak od aluminijuma ili neke bakarne legure, nisam siguran, i da mu kiselina ne može ništa. Sipaj ubuduće u sistem za hladnjenje destilovanu i  Motulov Inugel u razmeri 1:1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 44 postova
  • Lokacija: Svilajnac

Ljudi vrlo prosto, jes da te probleme nemam ali imam vrlo efikasno resenje. Onaj odgovor za Limunsku kiselinu ili limontus je OK ali je jos bolje obicno alkoholno sirce, samo sipas malo sacekas pa promuckas i tako malo ostavis da odstoji isperes dobro vodom posle toga i njega vise nema odnosno hemiskom reakcijom je dobio drugi oblik. To je to nadam se da sam pomogao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

Ljudi vrlo prosto, jes da te probleme nemam ali imam vrlo efikasno resenje. Onaj odgovor za Limunsku kiselinu ili limontus je OK ali je jos bolje obicno alkoholno sirce, samo sipas malo sacekas pa promuckas i tako malo ostavis da odstoji isperes dobro vodom posle toga i njega vise nema odnosno hemiskom reakcijom je dobio drugi oblik. To je to nadam se da sam pomogao.

 

Tacno tako sam ih cistio  :) , samo sto sam ja ostavio da odstoji celu noc, pa sipao ujutru sodabikarbone, pa ponovio postupak 2-3 puta. Videcemo da li sam dovoljno dobro uradio kad dobijem lance bregaste i bude sastavljena masina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja