Jump to content

Moto Zajednica

Kineski - motocikli, ATV-i, skuteri itd.

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 212 postova

Moze li neko ko je kompetentan da mi napise sta je to sto je lose

kod kineskih proizvoda sa tockovima. Citam cesto oclase i ima

jako velika ponuda toh "kineza" a prodaju se vec sa 300-500

pradjenih kilometara, pa me buni, dali su im motori toliko losi,

dali je to konstrukcija, vesanje, ili na njima bas nista nevalja.

 

Nemojte saomo ono, uopsteno, bezi od kineza itd.,

to sam vec cuo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1186 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014

Dobro kaze stara njihova poslovica: "Zuta rasa ce vladati svetom". Sve mi mirise na to. Malo po  malo ulaze u sve pore. Nisu losi ti kinezi. Koliko para toliko i muzike. Lepa sminka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stomatolog na motoru, 1522 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: Transalp XL600V-X

Pa evo ja vozim kineza! Presao sam 4500km sa njim pretezno gradske voznje za sezonu i nesto malo. Nikakvih problema nisam imao. Trenutno ga prodajem ne zato sto nije zadovoljio zahteve ili je los vec samo iz razloga sto ima 125ccm i treba mi jaci motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • DR.Mr, 214 postova
  • Lokacija: Pancevo

Mislim da ih ljudi brzo prodaju zato sto ih uglavnom uzimaju kao prvi motor sto znaci motor na kome ce da se uce koji je male kubikaze i na kome im nece biti zao da padnu .......zato sto i cena nije ista kao i kod konkurencije pa samim tim nije isto kada ucis na necemu od 1500 i 5000 e mislim da bi na ovom skupljem bio non stop stegnut dok ucim samim tim sto znam koliko kosta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 212 postova

Citao sam wulfyjev post, lepo je covek opisao svoja iskustva,

ali mene zanima tehnolohija, materijali itd. Zanima me i razlika izmedju

firmiranih i ne firmiranih kineza.

Konkretno: motor ima mala rebra za hladjenje, klip je od blata ili tako necega,

lanac se tegli ko pracka i tako to.

Znaci, zanima me da cujem misljenje onih ljudi koji se svakodnevno srecu,

popravljaju, voze, nabavljaju, prodaju.... kineze.

;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 106 postova

imao sam malagutja f12 phantom 95,96 godiste bez papira, otisao sam kod majstora da kupim auspuh , posto normalno  covek koji ga je doterao odlomioga je prilikom prevoza, ne znam koliko je imao na satu , ali poenta je dam ije rtaj majstor nudio novog odnosno 2006 god skuter kineski , lepog izgleda koji je dosao na servis za ovog matorog malagutija bez auspuha , pa ti zakljuci

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest babyboy

Nisu tolko losi, ali je to sve "zastarela" tehnologija. Npr. kod kineskog skutera neces imati elektronsko ubrizganje, nece biti kod kljuca i naprednih patenata - materijali variraju, sto kazes neki su od blata  ;D. Ja bih sto se tice kineza uzimao samo Kymko, Keeway i Kinroad. Ovi ostali su "mutni", npr. Sprint ti je Boatian a oba su ustvari Bhenzou  :-\. Treba napraviti razliku izmedju sad vec "Brendiranih" i "ostalih" kineza. To sto imaju starije patente i nemaju ubrizgavanje i nije toliko strasno, jer sta ce ti to na 125 ili 250 masini. Npr. razlike se vide i u oklopima tj. detaljima na njima npr. Pezo Spidfajt ima pregrst detalja na plastici, dok ih Keeway nema - vec je vesto "nasminkan" i oblepljen nalepnicama - ali ko je sad "pametan" - onaj sto daje 1500EUR na "kvalitetnu" plastiku ili onaj sto ce uzeti za te pare ceo nov motor od 125 kubika?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

da probam ja:

 

u Kini ima danas preko 1400 fabrika za sklapanje motocikala i raznih varijacija na temu. Takvo obilje uglavnom najpre garantuje da se ne zna ni ko pije ni ko placa a kamoli da se postignu nekakvi standardi proizvodnje. Ipak, Kina kao druga ekonomska sila sveta ozbiljno je odlucila da se posveti ovom problemu te je 2003. formirala tzv. Veliku komisiju za ispitivanje kvaliteta. Naredne, 2004. godine, ta Komisija je izvrsila proveru svih proizvodjaca koji su se prijavili i dala je licencu za ukupno 13 fabrika (danas je mozda broj i veci jer se vrse naknadna usaglasavanja za davanje licenci i akreditiva). Tih tadasnjih 13 fabrika imale su garanciju kineske Vlade za izvozne poslove, u prevodu, iza svakog novcanog transfera stoje trgovacka odeljenja u konzularnim predstavnistvima, odnosno, njihove finansijske transakcije garantuju njihovim komintentima. Drugim recima, Vlada ne sumnja u kvalitet proizvoda pa se usudjuje da garantuje finansijske aranzmane. Ovo u zapadnom poslovanju nije uobicajena procedura, kao i kod nas, ove aranzmane garanuju banke svojim akreditivima ali to nam trenutno nije tema.

 

Od uslova koje je zahtevala Komisija, najinteresantniji je da postoji razvojni centar i razvojni plan kojih realno, koliko je meni poznato, nema. Ova stavka je kompenzovana cinjenicom da je za sve akreditovane fabrike vecinski vlasnik neka od cetiri japanske firme (ja, doduse, ne znam da je negde to Kawasaki ali mozda i jeste, Yamaha takodje malo ucestvuje a ponajvise je prisutna Honda, nesto manje Suzuki), koji svojim Ugovorima garantuju transfer tehnologije vec razvijenih agregata ali i ostatka motocikla.  Kod nas na trzistu prisutni su Zongshen, Jincheng (Keeway) i Quingi, opet koliko ja znam. Moguce je i jos neko prisustvo pod marketinskim imenom iza koga se ne da jasno razabrati ko tacno stoji.

 

U medjuvremenu je jos nekoliko proizvodjaca neobuhvaceno Komisijom i njenom akreditacijom, individualno steklo licence za prodaju u nekim evropskim drzavama, ali i licenciralo izvesne modele prema nekim interno prihvacenim standardima uglavnom u nekim zemljama EU, te time dobijamo i marketinsku sarolikost iz koje je tesko razluciti ko je ko i sta je sta.

 

Ipak, pored naizgled velikih razlika u samim modelima, uglavnom je vecina modela unificirana i dosta se delova "gadja" pa problemi sa nabavkom uglavnom poticu od neinformisanosti sto je i jedna od decijih bolesti svakog slicnog projekta. S tim u vezi, tesko je sa nekom znacajnijom sigurnoscu proceniti o kakvim se materijalima radi ali i koje su precizno tehnologije primenjene.

 

Iz nekih iskustava, a trebalo bi da ih imam dovoljno za osrednju analizu, plastika kao materijal je solidnog kvaliteta po pitanju farbanja ali nije preterano snazna. Uz to je i krta i kruta, nema dovoljnu dozu elasticnosti i u saradnji sa cestim neresenim vibracijama motora, a najvise sa domacim nestavljanjem srafova svuda gde su predvidjeni, ona lako puca. Ovo nesrafljenje prilikom montaze kod nas je najveci uzrocnik pucanju plastike koja bi se, doduse, verovatno bolje drzala i tada, samo da je kvalitetnija.

 

Metalni delovi su kudikamo jaca strana ali im je zastita (posebno ukrasni "emajl") slaba tacka. Najverovatnije da se ne zadrzavaju previse u kadama za prevlacenje slojeva pa se hrdja lako hvata na njih. Ipak, najprostijim prelaskom adekvatnim sredstvom, jos lakse hrdja i silazi.

 

Agregati su mahom neuspeli modeli iz nekadasnjih asortimana japanskih vlasnika, ponegde su problem neresene vibracije, ponegde nesto drugo ali sve u svemu relativno su stedljivi i solidno odradjeni sto se delova i njihovih materijala tice. Ipak, problem ume nastupiti usled nedostatka podmazivanja jer neretko ulje curi a vlasnik ne vidi gde "vlazi" pa ostane bez ulja i posledice znamo. Ipak, i ovde imamo utehu u vidu bezobrazno niskih cena svih delova sem "sminke".

 

Ne mogu sad vise da kuckam ali za zakljucak cu napomenuti da su gume sve samo ne gume ali obzirom na performanse, nisu bas neko lose resenje. Ipak, ozbiljni pristup bi zahtevao promenu guma i gotovo svih dostupnih srafova. Upotrebljeni skaj je sasvim solidnog kvaliteta dok su sijalice nasuprot njemu vrlo lose i kratkotrajne.

 

Zasad toliko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 489 postova
  • Lokacija: Kraljevo<->Beograd

Nisu tolko losi, ali je to sve "zastarela" tehnologija. Npr. kod kineskog skutera neces imati elektronsko ubrizganje, nece biti kod kljuca i naprednih patenata - materijali variraju, sto kazes neki su od blata  ;D. Ja bih sto se tice kineza uzimao samo Kymko, Keeway i Kinroad. Ovi ostali su "mutni", npr. Sprint ti je Boatian a oba su ustvari Bhenzou  :-\. Treba napraviti razliku izmedju sad vec "Brendiranih" i "ostalih" kineza. To sto imaju starije patente i nemaju ubrizgavanje i nije toliko strasno, jer sta ce ti to na 125 ili 250 masini. Npr. razlike se vide i u oklopima tj. detaljima na njima npr. Pezo Spidfajt ima pregrst detalja na plastici, dok ih Keeway nema - vec je vesto "nasminkan" i oblepljen nalepnicama - ali ko je sad "pametan" - onaj sto daje 1500EUR na "kvalitetnu" plastiku ili onaj sto ce uzeti za te pare ceo nov motor od 125 kubika?

Kod 50-ca je ubrizgavanje jako slabo prisutno.

Kod npr spomenutog Peugeot Speedfight-a nema ubrizgavanja.

Jako su retke 50-ce sa direktnim ubrizgavanjem.

To je Aprilia Ditech 50

Piaggio NRG purejet 50

Peugeot JetForce 50

 

Shta je problem kod ovih skutera.

Nishta. Oni super rade u razvijenijim zemljama, jako su mali potroshachi i neretko brzzi i zzustriji od "bracce sa karbom".

Ali kod nas su se ovi modeli pokazali kao najkvarljiviji.

Zbog chega?

Pa zbog goriva. Opshte je poznata chinjenica da je kod nas gorivo veoma,veoma niskog kvaliteta.

I kada to udje u indzektor sa sve prljavshtinom napravi dar mar.

 

Postoji i druga nekom manje bitna strana.

To su tuning delovi:

Kitovi, auspusi itd itd.

DIDI ili Ditech ne dobija nishta sa jednim rezonantnim auspuhom zbog nemoguccnosti rezonance.

Medjutim postoje kitovi koi se montiraju na skutere sa direktnim ubrizgavanjem i uz njih se dobija novi CDI, shto znatno utiche na cenu.

To je otprilike duplo skuplji kit od kita za skuter sa karbom.

Shto znachi da ccesh za skoro duplo manje para nabudziti skuter sa karbom u istoj tuning klasi nego skuter sa indzektorom.

 

Uglavnom poenta priche je da skuteri sa ubrizgavanjem nisu toliko dobri za nashe trzzishte.

I kada biste mene pitali karb ili indzektor uvek bih se odluchio za karb.

 

Zashto sam ovo napisao. Nemam blage veze

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

jos jedna zanimljivost:

 

za bezbednost motora od kradje sustinska je vaznost u neskidanju kineskih nalepnica - niko ga tada ne dira :)

 

Svaka druga nalepnica vodi u opasnost, jelte.....

 

@Kawa, hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 212 postova

Sve je ovo OK sto je gore napisano ALI jos se niko, ko popravlja kineze,

nije javio da podeli iskustva sa nama. Za sada znamo samo da su plastike

krte, da se sajle kidaju, da su gume losa, da su sijalice katastrofa a

sta je sa ostalim delovim, a ima ih dosta.

;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova

Pozdrav,

 

a sta se tu popravlja konkretno?

 

Zamenis ono sto je stradalo i teras dalje, pa nema tu mesta budzenju, em ne mozes najcesce ni nabudziti (ako pod "budzevinama" ne smatramo izolir traka - kucne carolije), em se ne isplati.

 

Lanac je jeftiniji od spreja za lanac, u najgorem slucaju jedva malo skuplji, ima odvojivu kariku pa se moze ocas posla namestiti, skidanje tockova se radi tako sto pratis srafove koje skidas da ih tako i vracas, opet nema neke posebne tehnike i matematike, ne trebaju nikakvi posebni alati. Za vecinu dobijes pribor ispod sedista sto uopste nije lose.

 

Kod bilo kakvog zahvata bitno je ne poverovati specifikacijama snage dotezanja deklarisanim na fabrickim srafovima jer ili oni ili mi, ali neko gadno omasuje te mere. Ume da se desi da dihtung auspuha ima bas solidno odstupanje posle par stotina kilometara, odnosno, da se stanji pa proizvodi visak buke. Ume takodje da se desi problem sa sistemom za paljenje (komutator na skuterima je bas bolna tacka). Akomulatori stizu poluispravni ili dotrajali sa neadekvatnim kapacitetom ali tu vec moze biti i do samih uvoznika i servisa koji sastavljaju motore ovde, poznat mi je i poneki takav slucaj.

 

Uzgred, nisu sve plastike lose niti su sve sijalice katastrofa (nije nijedna ali kad tako kazes, neka bude), ne kidaju se sajle tek tako (iskreno, najcesci je slucaj da se kod montiranja ostavi sajla tako da se pri najmanjem cimanju pocne vec akati, ukljuciv i bisere koji je prikaze podno volana pa stradaju kod zakretanja i slicno), sve to uglavnom ima svoju pozadinu i ne moze se podvesti pod pravilo. Ipak, cini mi se da se gume itekako mogu podvesti pod pravilo. Doduse, kako rekoh, ne znam za "kineze" koji razvijaju, recimo, 150 km/h pa da im toliko smeta minimalna zastupljenost gume u gumi :)

 

Kod tipicnih brzina koje razvijaju sve to funkcionise, svakako ne dozvoljavaju neka suluda obaranja i startovanja pa jedino kocenje sa dvoje na sebi moze da bude bas ozbiljan problem ako se ne vodi racuna u saobracaju. U tom slucaju uvek treba imati na umu da vecina kineskih motora sporo reaguje na zadnju kocnicu pa treba u svakodnevnoj voznji traziti za optimalnom kombinacijom prednje i zadnje kocnice, te kod provereno dobrog dejstva na tockove, sebe navikavati na koristenje takvih kombinacija.

 

Sve su to ogranicenja ali uz postovanje tih ogranicenja, startna niska cena i pojam novog vozila dobijau tek realni smisao. Ko ne moze u startu da se pomiri sa ovim ogranicenjima i podsmesima "strucnjaka" uglavnom sa strane (strucnjaci bez znaka navode sebi ne dozvoljavaju podsmehe bilo kome ili cemu, samo oni sa navodnicima), ne treba ni da razmislja o kineskom motoru.

 

To su mahom proizvodi predvidjeni za gradske ili krace prigradske voznje (ma koliko neko sa njima mozda isao i do krajnjih granica, nebitno je za prosek), jeftini su u svakom smislu, malko zivaca uzmu vise nego kvalitetniji ekvivalenti ali pruzaju zadovoljstvo toga da "sipas i ne mislis" u smislu kradja, skupih odrzavanja, cuvanja i timarenja, cekanja na skupe delove i slicno. Nisu preterano brzi (kod 250 ccm treba racunati na nekih 100 km/h a da se ne oseti preveliko naprezanje, u svakom drugom slucaju ide brze ali voznja nije ugodna) ali ni preterani potrosaci (cetvorotaktni trose do 4 litra, dvotaktni mogu i malko vise), vecinom su prijatni za oko i relativno ugodni u voznji. Za sve ostalo, mora se malko istocnije od Kine i malko dublje u dzep, pa ko voli....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 212 postova

Nisam ja ovu temu postavio, samo za sebe, mislim da ima puno ljudi

koji su u dilemi, dali kupiti "kineza" ili ne. Ajde neka se jave i oni kojima

su prljave ruke od tih kineza, a zovemo ih MAJSTORI.

64.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kinroad 250-16

I ja sam (ponosni) vlasnik jednog kineza - Kinroad. Dugo sam razmisljao, a upravo je lancia88 najzasluzniji sto ga kupih. 250 ccm, coper, ima sve sto je potrebno :), platih ga 1900 evra. Jos 50 sam dao majstoru u kraju da ga rastavi i ponovo sastavi i od tada radi perfektno. Nijednom me nije izneverio (ne racunajuci pocetne probleme zbog ocajnog inicijalnog sastavljanja). Sajle su na mestu, sijalice rade, tockovi se okrecu, kocnice ga zaustavljaju. Mislim da sam za te pare dobio i vise nego sto sam mogao da ocekujem. Uzitak u voznji potpun, samo jos da je malo veci.

 

Ali, ja nisam ni ocekivao ne znam kakvo cudo.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest babyboy

E, i nisam pomenuo Quinqi, koliko sam mogao da primetim u setnji po raznim dilerima ovi motorcici, pogotovu noviji modeli, zanosno izgledaju - cak bolje od Japanskih konkurenata u toj klasi (50 -125 - 250). No, moje iskustvo sa tim brendom je ravno nuli, samo sto sam ih malo detaljnije razgledao u mestu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 67 postova
  • Lokacija: Beograd

Kupio sam nov kineski skuter ja mislim da je marka neki ,,LONGBO'' tako pise u saobracajnoj,

Preso sam 3000km i puko klip,STRASNO >:( >:( a do tada sam isao na sve redovne servise.

To ti je moj slucaj u pitanju sa kinezima, pa ti vidi dali se isplati kupiti kineza, iskreno od

tada ne bih vise uzimao kineske motore.

Mozda i gresim moguce da ima dobrih kineza, :)

 

ja sam samo istako moj slucaj sa kineskim motorom ;) ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 67 postova
  • Lokacija: Beograd

To je stvarno bedak! E sad, znaci znamo da je longbo njesra, nego jel imas garanciju ti na to? Sta kaze diler?

 

Ma imam garanciju sredio sam ja to, nago samo kazem kakvi su kineski motori tj. taj kinez sto ja imam :) :) ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 471 postova
  • Lokacija: Beograd

E, i nisam pomenuo Quinqi, koliko sam mogao da primetim u setnji po raznim dilerima ovi motorcici, pogotovu noviji modeli, zanosno izgledaju - cak bolje od Japanskih konkurenata u toj klasi (50 -125 - 250). No, moje iskustvo sa tim brendom je ravno nuli, samo sto sam ih malo detaljnije razgledao u mestu.

 

Ovo je istina, izgledaju odlicno a da li neko ima iskustva sa njima? kakvog su kvaliteta?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja