Jump to content

Moto Zajednica

Bezbjednost u saobraćaju - šta mi možemo da uradimo, za sebe i druge

Recommended Posts

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Čitajući onu temu o udesu u Americi i prateći linkove, dolazi se do veoma zanimljivog sadržaja...

 

LM, onaj sajt ride2die jeste da ima dosta potresnih slika na sebi, ali ako je čovjek zainteresovan da pogleda i nešto drugo osim slika, onda može da se nađe dosta dobrog materijala. Nego, na tom sajtu pored slika sam našao i link ka nečemu što je napravila MSF (Motorcycle Safety Foundation), a to je jedna knjižica u kojoj je u osnovnim crtama (dobro de, možda i malo opširnije) objašnjeno koliko je sigurno voziti motor, kako se vožnja motora upoređuje sa vožnjom automobila, na šta se treba obratiti pažnja i šta su uzroci motociklističkih nesreća, kao i šta se treba (u)raditi kako bi se njihov broj smanjio...

 

Odmah upozorenje, tekstovi su na engleskom i za sada nemam neku posebnu namjeru da ih prevodim iz razloga nedostatka slobodnog vremena. Ono slobodnog vremena što imam, nekako iscuri uglavnom na putovanje na posao i povratak sa istog, a nemam sa čime da ga iskoristim pametno za tu akciju prevođenja (laptop/pda) - dakle ne mrzi me da prevedem, ali...

 

Postavljam linkove zato što su (uglavnom) PDF fajlovi u pitanju i imaju od 100-tinjak kB do nekoliko MB, pa da ne opterećujem hosting gazdama... ;D

 

SAD kao velika i razvijena zemlja imaju dosta organizacija i opšte je poznato da je tamo mušterija zaštićena kao bijeli medvjed (ili možda zaštićenija od istog). Takođe, imaju nešto što se zove Motorcycle Safety Program ili u prevodu Program zaštite motocikala (siguran sam da se misli na vozače istih). Ovaj program/inicijativa se kroz edukaciju, sprovođenje, predstavljanje i zakone, fokusira na razumljive programe koji sprečavaju sudare, povrede kod sudara i smanjuju ozbiljnost povreda nakon sudara. Inicijativa NHTSA (Nationa Highway Traffic Safety Administration - Nacionalna administracija zaštite saobraćaja na autoputevima) njeguje promociju edukacije i licenciranje motociklista, smanjujući broj povrijeđenih motociklista, podižući svijest vozača o motosiklima i povećavajući korištenje kacige.

 

 

Moto sigurnost

Savjeti za vožnju

Uputstvo za upotrebu motocikla

Podijelite kolovoz

Test polu-kaciga

 

Ovo zadnje bi trebalo pročitati čisto da se vidi koji se to zahtjevi postavljaju pred kacige toga tipa, kao i koji od tih zahtjeva neka od kaciga sa testa ispunjava...

---

 

Ovo gore bi moglo da posluži kao šlagvort za akciju koju bi BJB mogao da pokrene, ako već ne MAS kao generalna organizacija motociklista u Srbiji. Materijala ima dovoljno da se od svega toga može kompajlirati (nisam programer, ali mi se sviđa izraz ;D) nekoliko dobrih flajera koji bi mogli da se npr. dijele prilikom registracije vozila u saradnji sa MUP-om.

 

Takođe, svaki od članova nekog moto kluba bi trebao prilikom učlanjenja da dobije jednu ili dvije od ovih gore knjižica - Uputstvo za upotrebu motocikla i Savjeti za vožnju. Možda ne bi bilo loše uvesti i neka "pravila igre", pa vršiti random provjere znanja motociklista, kako teoretskog, tako i praktičnog. Siguran sam da bi se u saradnji sa Parking servisom i MUP-om mogli organizovati kako kursevi (besplatni, naravno) na nekom poligonu ili parkiralištu. Ako bi se ova ideja mogla sprovesti u djelo, a smatram da se dobrom akcijom i koordiniranim djelovanjem, može realizovati, ja lično onda ne bi imao ništa protiv da registracija i ostale dadžbine ostanu na ovom nivou ili da se smanje u nekom manjem iznosu. Na taj način bi svi učesnici u saobraćaju (nažalost, bez učestvovanja ogromne većine četvorotokaške populacije, ali dobar dio nas vozi i automobile) - motociklisti, pješaci (jer smo i to) i organi reda (i discipline ;D) učestvovali aktivno na povećanju bezbjednosti i krug bi se zatvorio... Možda bi tako imali šansu da pokažemo i dokažemo kako nisu svi među nama ludi, drogeraši i sve ono kako nas nazivaju oni koji nas lično ne poznaju.

 

Ima tu još dosta mjesta za ideje, dopune, prepravke i sve ostale radove, ali... Ja ću samo da "potpalim vatricu"... I da se grijem... ;D ;D ;D

 

PS: Sve ovo gore što sam "prosuo" zahtijeva puno puno rada i vremena, zato bi molio one koji ne mogu dati konstruktivan prijedlog ili komentar da se suzdrže od "prljanja" teme kako bi ista ostala što približnija ideji i mogućnosti praćenja kako osnovnog, tako i ostalih eventualnih pravaca koji proizađu iz ovoga...

 

Pozdrav i dobar i siguran put svima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Castor, pogodio si puno ideja koje BJB planira da ostvari u 2008. godini. Za mesec dana objavljujemo kalendar nasih aktivnosti, al ovako preliminarno vam mogu reci da ozbiljno planiramo akciju sa parkingom, kao nesto sto je veoma bitno sto sada ne postoji nigde. Takodje, tu je jos dosta ideja o voznjama i druzenjima, koje ce imati pored turistickog i edukativni karakter...

 

Samo lagano, radi se na tome svemu.

 

A inace, mislim da bismo morali da se angazujemo da se te knjizice prevedu. To je sigurno.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Eh, pogodio. Pa bilo ko razuman može sam da sjedne i razmisli šta je to što on može da uradi za sebe, ali i za druge, pa da mu se to "vrati". Kad kažem vrati mislim na to da se vrati tako što ćemo dobiti barem malo više pažnje od ostalih učesnika u saobraćaju.

 

Što se prevoda tiče, ja mogu da prevedem sve, nije mi problem prevod kao prevod, ali mi je problem vrijeme sa kojim, u posljednje vrijeme, izgleda nisam baš u najboljim odnosima. Nikako da se dogovorimo kad ćemo da se sastavimo pa da to korisno iskoristim... ;D

 

Inače, palo mi je na pamet da se možda kontaktira MSF (zvanično), naprave neke veze i kontakti, pa bi možda na taj način mogli da skratimo vrijeme potrebno za organizaciju nekih akcija i povećamo bazu iskust(a)va što se tiče svega vezanog za našu, ali i opštu bezbjednost u saobraćaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Inače, palo mi je na pamet da se možda kontaktira MSF (zvanično), naprave neke veze i kontakti, pa bi možda na taj način mogli da skratimo vrijeme potrebno za organizaciju nekih akcija i povećamo bazu iskust(a)va što se tiče svega vezanog za našu, ali i opštu bezbjednost u saobraćaju.

 

Upravo tako, treba da ih kontaktiramo ako ni zbog cega drugog, ono zbog barem dozvole da prevedemo i distribuiramo nasim motoristima. A sto se neke dalje saradnje tice, treba videti sta i kako, al definitivno cemo probati da uspostavimo zvanican kontakt.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Ko će? ;)

 

Mi smo za njih sitna riba, tako da je svejedno :) Aj ti posalji za odobrenje u vezi sa prevodjenjem i distribucijom, a ja cu za uspostavljanje nekog generalnog kontakta.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Važi...

 

EDIT:

Ne bi možda bilo loše da se neka osnova sajta, ideje i pogleda koje BJB ima, njeguje i zastupa prevede na engleski jezik... Smatram da bi na taj način mnogo olakšali bilo kakvu komunikaciju sa bilo kime iz neke veće organizacije. Možda bi se na taj način mogle organizovati neke nagradne igre sa predstavništvima kompanija koje rade potrošni materijal i rezerne dijelove za motore, jer bi ta predstavništva možda lakše pravdala troškove sponzorstva, nagradne igre... Svi su veoma osjetljivi na temu sigurnosti i bezbjednosti u saobraćaju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Da, ceka nas i to. A odavno ceka i 'english speaking' podforum na implementaciju... Bice napravljeno uskoro.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Počeo sam da radim na prevodima gore spomenutih 5 dokumenata.

 

Prvo ću da završim sa posljednjim - Test polu-kaciga, kako bi barem ljudi od starta mogli da imaju barem crno na bijelo zašto da ne uzimaju polu-kacige, šljemiće i ostala polu-proizvode, već da skupe lovu i kupe pravu kacigu...

 

Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja