Jump to content

Moto Zajednica

" Zeleni " motorciklisti

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 169 postova

Neko pre mene je vec rekao...sve je u glavi,nije problem ako recimo neko sa 250ccm predje na 600, problem je ako ne mozhe da se kontrolishe. Sve je u glavi,izgovori tipa PONESE TE i tako dalje nemaju nikakvu osnovu i uopshte nisu izgovori. Tako i "mangupi u mechkama od 3500ccm" sve je u glavi, pa zashto ne pogledate primer redovnih vozacha koji voze mnogo vece motore i voze ih sasvim normalno bez nekog rizika...? Jedini problem je u navikavanju,takodje je vec neko rekao pre mene...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

Slazem se da ljudi voze besne mahine bez puno iskustva. Bez obzira na iskustvo, treba biti svestan snage i mogucnosti motora koji vozis. Treba postovati ONO sto ti se nalazi ispod dupeta odnosno izmedju nogu. Iskustvo pomaze da se lakse snalazis u kriticnim situacijama, a da se izvuces iz takve situacije treba poznavati i mogucnosti svog motora - mogucnost ubrzanja i kocenja. Mozda vam se cini glupo, ali ja sam kao pocetnik ( nemam puno iskustva ni sada) u manje prometnim ulicama simulirao situacije kao da mi kola izlecu sa strane i merio  koliko mi metara treba da stanem kada se krecem odredjenom brzinom. To mi je pomoglo par puta da procenim pri kocenju da li cu stati na vreme ili treba da bezim na stranu. A sto se tice straha koji osecas kada sednes na bilo koji drugi motor, veci ili manji, smatram da je prirodno i pozeljno. Nije to strah od voznje, nego neka vrsta pozitivnog straha. Taj strah te sprecava da napravis neku glupost. Sve u svemu, pamet u glavu, kacigu na glavu i pici po gasu.... ali svaki put imaj u vidu da ONO ispod tebe treba postovati.  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 558 postova
  • Lokacija: Chicago, IL / Bor, SRB
  • Motocikl: 04 Yamaha R1, 15 Kawasaki ZX-14R 30th Anniversary LE, 01 Ducati Monster S4, 21 Vespa Primavera 150 Sean Wotherspoon, 16 Aprilia Dorsoduro 750, 01 Suzuki Hayabusa, 14 Harley-Davidson Road King FLHR, 94 Suzuki RM250

Imam druga koji je vozio Hondu CRX 1.8,185KS,~900kg,jedan od najozloglasenijih automobila koji jednostavno trazi gas.Slatko se vozio,i na kraju je prodao u jednom komadu.Svi smo se cudili kako mu je to poslo za rukom,a on je lepo rekao da auto ne vozi sam sebe,nego ga vozi vozac.Ako vozac ne da svesno gas,ni auto nece ici brze.A isto to vazi i za motor...Ja sam javno priznao da imam strah od R mashina,a iskreno i ne razumem one koji voze kubikaze preko 600,jer mi i nemamo neke uslove za takve motore.Ipak,to je privatna stvar svake osobe,i niko drugi ne moze,a i ne treba da utice na to.Posledica tog mog straha je najverovatnije to sto sam jako mlad i bez gotovo ikakvog vozackog iskustva (naravno,i bez dozvole i kacige),seo na CBR900RR i shvatio ono sto neki klinci ne shvataju - kolika je stvarna snaga jedne takve masine,koliko ona moze da "potegne"?A tada sam shvatio i to da mi tako nesto u zivotu ne treba,iz vise razloga...Neki to ne mogu da shvate,dok im se nesto ne desi.Takav je bio i moj komsija cija je CBR bila.Seo je sa Automatika na 900ccm,i mislio da je ceo svet njegov.Nije se dugo vozio,kada je pri brzini od 170-180 km/h u sred Nisha uleteo u neki kanal i ziv se polomio.Dve nedelje je bio u bolnici,nepokretan,i pio je supu na cevcicu.Cim se oporavio,prodao je Hondu i vratio se na Tomos.Shvatio je,nazalost na tezi nacin,da motor nije igracka,vec opasno oruzje u rukama neiskusnog "vozaca".Hod gasa od 3-4 centimetara moze nekome ko je neiskusan promeniti zivot,ili ne daj Boze,oduzeti ga...Preporucio bi svim potencijalnim vozacima da prvo pogledaju dokumentarni film "Zivot za motor",pa tek onda razmisle da li ce sa trotoara ili sa 4 tocka,preci na 2 tocka sa 600 ili 1000 ccm...A onima sa dobro poznatim sloganom: "Ma,nece se to bas meni desiti",mogu reci samo da sam i ja tako mislio,dok prekjuce ujutru nisam doziveo saobracajnu nezgodu,automobilom.Zaneo me je led,koji nisam video od magle,i sleteo sam u jarak pored puta.Nije mi pomogao ni dobar auto,ni dobre zimske gume,ni pribranost.A cele zime sam se vozio i mislio da se to meni ne moze desiti...Ipak moze,i to je jos jedan dokaz da djavo ne spava...

Samo oprezno,korak po korak,pamet u glavu,i kacigu na istu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 186 postova
  • Lokacija: NBG

Gluposti...  Mnogo ljudi ovde prosipa pamet. Da su vama cale i keva bili kao cale i keva tih likova sto su sad na hiljadarkama i vi bi imali jaku masinu u tim godinama, da se ne lazemo. Situacija je bila drugacija, nije bilo love i to je to. Po mom misljenju ova tema treba da se zakljuca jer je bilo 29384983495 slicnih. Prava tema ovoga je kako to da neko ko je mladji i neiskusan moze da vozi jacu masinu od mene? E pa moj brale, znas kako to oni kazu, IMA SE, MOZE SE. I sad je ovde kao neka rasprava o tome da li decko od 18god sme da vozi R6 ili R1. Sta te briga, njegova glava. Jesi mu roditelj? Nisi. Sta se onda mesas?  Ako mu se vozi nek' vozi. Sta je sa mangupima od 18god u meckama od po 3500 kubika? A to? Danas na raskrsnici zamalo da me odnese neki "mangup" u crvenom mercedesu 180, nije hteo faca da ceka zeleno mrzelo ga nego je projurio 2m ispred mene uz skripu guma. Realno, mozemo samo da pricamo. Dalje, ISS koliko ja vidim ti i ne vozis motor. Da te nije neki "klinac" obisao na trkalici?

Dakle, mozemo samo da sedimo ovde za kompom i da nagvazdamo kao babe. Predsednik Bus je unistio ceo Irak. I?

 

Prijatelju,to što ti pričaš ispada u jednu ruku nepovezano sa ovom temom,poenta je kakvo mišljenje drugi ljudi imaju sa neiskusnim vozačima(juče seo na R-a danas ga vozi 600 kroz grad) koji jurcaju po gradu,kao sumanuti. A usput nevidim svrhu tenzije u tvom pismu i uzrujanost,ako ti tema neodgovara,...ti je nemoj čitati.A da se tema zaključa,izbriše,to druže ostavi urednicima ovog foruma,jer je to njihova odluka  ;) . Ivan i da nije moj prijatelj stajao bih iza toga,da je glupo reći-Dakle ISS izgleda da ti nevoziš motor,..kako već,nije bitno.Ima ljudi,kojima su motori samo u mislima,nemaju dovoljno finansiskih sredstava da sebi priušte motor,i šta sad,oni nemaju pravo glasa?  :-\

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: NBG

Druze, mi tu ne mozemo nista. Toga je uvek bilo i bice. Sta ti vredi nasa misljenja, kad se tu ne moze nista promeniti. Znamo mi da si ti u prvu, ali od piskaranja mi nemamo vajde. Greske ce se i dalje praviti...

 

To jeste prijatelju. Doduse, mi ( mislim prvenstveno na one koji imaju dugog iskustva, bilo sa ili bez padova, pa i oni bez motora sa zdravim razumom )  mozemo da " pokusamo " da im misljenje promenimo raznim primerima, pricama i ne dao Bog ( niko vise da ne padne za zivota svog ) oziljcima ( bilo lake ili teske ) onih koji su dobili drugi rodjendan.

 

Verujem da % takvih koji ce savet poslusati postoji ( i koliko god da je, voloeo bih da je mnogo veci ), ali ima naravno onih koji u najgorem slucaju ( opet da se pozovem na onog gore ) posledice osete na sebi, a u najboljem slucaju samo motor da bude ostecen ili pak strada ( materijalne stvari se mogu kupiti, al trenutni zivot ne ).

 

Ima jos jedna stvar koju sam primetio i ovde, na forumu. Mnogi kazu, probao sam ja i jake motore, znam ja to da vozim. Nikako ne znaci da neko zna da vozi jaci motor samo ako je probao od nekog svog drugara nekoliko krugova. To je zavaravanje.

 

By misa-pei

 

Pocecu od sebe ::) ::) . Ja sam samo jednom probao da pokrenem bivsi motor mog prijatelja ( zzr 1100 ) i jednostavno sam odustao. Prvo sto sam polu-profi biciklista, te jos uvek nisam mogao da utuvim sebi u glavu da je leva rucica kvacilo, a ne kocnica, drugo je bila moja tezina ( 68 sa krevetom, na visinu od 184-5 ) i trece strah. Niti sam bio spreman da imalo poteram masinu od 150 ks i ~300 kg iako mi je drug pricao sta i kako da radim, jednostavno nisam bio i psihicki i fizicki spreman za tako nesto. :-X

 

Zasto se uvek nadje neko da kaze "E, nije to tako, JA sam odma' seo na veliki motor, JA mogu da se kontrolisem, kad JA mogu, mogu i drugi..."? Ovo je forum, takvim stavom mozete indirektno, ili po meni pre direktno biti krivi za neciji pad, povredu, invalidnost ili cak smrt (manite me komentara tipa "ko ga jebe, sto je tako vozio, nek' slomi vrat kad je lud").

 

By Shesti

 

sto je najgore, takvih ljudi ( mislim na ovaj zadnji deo ) stvarno ima. Ne mislim ovde na forumu, vec  u realnom zivotu. Nisu svi takvi ( niti to kazem ) vec po principu " u svakoj corbi mirodjija ". ::)

 

 

Gluposti...  Mnogo ljudi ovde prosipa pamet. Da su vama cale i keva bili kao cale i keva tih likova sto su sad na hiljadarkama i vi bi imali jaku masinu u tim godinama, da se ne lazemo.Situacija je bila drugacija, nije bilo love i to je to.

 

Delimicno se slazem sa tobom. Ali isto tako verujem da bi taj % pre zeleo da svoju decu vidi na nekoj 50-125 cc-a i da se na njoj uci, nego da odjednom sedne na masinu od 90 pa i vise ks-a, zar ne ?

Tacno, je da nije bilo love. ( iskreno, love uvek ima, ali nikad koliko treba, zar ne ? ). Sa moje strane gledista, treba pocinjati lagano...postepeno, svaki motor je prica za sebe, kao i svaka kategorija motora. Nije nimalo jednostavno ( ocigledan primer ) sa ponike sa kontrom, preci na brzinca ili mauntin bajk; te se ovakav primer odnosi kao sto bi ti sa 125cc presao na 600, 900 ili neki jaci ( slabiji ) motor ili kada bi presao na krosercu od 125cc. Nije isto, znas i sam.

 

Za sve je potrebno vreme da se navikne, ali je ono mnogo manje ako imas predznanje i iskustvo sa slabijim varijantama. Prvo nauci puzati da bi znao hodati.

 

 

Iskreno mislim da ne postoje 2 ISTA ( mislim na 100% slicnosti ) motora jednog isotg proizvodjaca bilo rucno ili serijski sklapani 8). Svi imaju bar 1 % razlike, koji je sasvim dovoljan da se vozac ponasa drugacije ili koji ce vozaca naterati da se prilagodi njemu. O polovnim motorima necu ni da pricam, razlike su znatno vece.

 

Dok sa druge strane mislim da je moguce da se covek nauci odjednom na nekom jakom motoru ( ako je u pitanju mladic godina (po mom misljenju sa minimum ) 16 pa navise godina ) STROGO, ali STROGO pod nadzorom razumnog roditelja, koji mu sigurno nece reci " Ma samo daj gas i pici sa ortacima ", koji nece dozvoliti da ga pojedini ( sa izuzecima ) " nalozeni " vrsnjaci uce kako da vozi; vec ce sa njim lepo na poligon za polaganje i lagano ;). Prvo upoznavanje motora, savladjivanje ( koliko toliko uvezbavanje i usavrsavanje...opet kazem da savrsenstvo je samo imaginarno ) menjanje brzine, sta kako i zasto se nesto sme ili ne sme raditi...itd.  ;)

 

Takodje, sa moje strane gledista, da se nauci mehanikom pre nego sto i uopste sedne na motor....mislim sta mu vredi voziti, ako ni sam ne ume da odradi neke osnovne finese stelovanja i odrzavanja ? ( barem su mene tako ucili pre nego sto sam uopste seo za volan.... kad su me naucili mehaniku i " polozio " prakticnu primenu, onda mi dadose kljuceve auta ).

 

 

Po mom misljenju ova tema treba da se zakljuca jer je bilo 29384983495 slicnih.

 

By MiloshBG

 

Ja se izvinjavam Moderatorskom i Administratorskom timu, kao i svim clanovima foruma, ako je bila neka tema slicnog karaktera ( koja nije starija od mesec dana, shodno molbi za nove clanove koja kaze

Molim Vas najiskrenije i od srca da neodgovarate na teme koje su starije od mesec dana, tj, gde je poslednji odgovor stariji od mesec dana. 
)

te ukoliko postoji tema na ovom ili drugom odseku koja je na ovu foru ispisana ( a na odseku " Motorist na drumu ", shodno molbi za nove clanove i postavljanu duple teme, ja barem nisam nasao nijednu koja nije u skladu sa Pravilnikom i datom molbom ) da se ova moja tema ukloni sa javnog foruma ili zakljuca. :'(

 

Moje izvinjenje unapred.

 

 

Prava tema ovoga je kako to da neko ko je mladji i neiskusan moze da vozi jacu masinu od mene? E pa moj brale, znas kako to oni kazu, IMA SE, MOZE SE. I sad je ovde kao neka rasprava o tome da li decko od 18god sme da vozi R6 ili R1. Sta te briga, njegova glava. Jesi mu roditelj? Nisi. Sta se onda mesas?  Ako mu se vozi nek' vozi. Sta je sa mangupima od 18god u meckama od po 3500 kubika? A to? Danas na raskrsnici zamalo da me odnese neki "mangup" u crvenom mercedesu 180, nije hteo faca da ceka zeleno mrzelo ga nego je projurio 2m ispred mene uz skripu guma. Realno, mozemo samo da pricamo. Dalje, ISS koliko ja vidim ti i ne vozis motor. Da te nije neki "klinac" obisao na trkalici?

Dakle, mozemo samo da sedimo ovde za kompom i da nagvazdamo kao babe. Predsednik Bus je unistio ceo Irak. I?

 

By MiloshBG

 

 

Prijatelju, da sam hteo da dam takav naziv teme ( koji je po meni iskreno provokativan na prvi pogled ) ja ga ne bih postavio iz obrazlozenja u zagradi. I da sam hteo da temu sa tim ili slicnim nazivom, ja bih je postavio, ali kao sto vidis, nisam.

 

Verujem, neki imaju i mogu da sebi ili svojim bliznjima ispune zahteve koji su po njima korektni ( realno....kome je zahtev korektan da mu pridje sin/cerka od 18 godina ( npr ) koja je npr vozila skuter ili 125cc vremenski oko mesec ( ili vise/manje ) dana i kaze " Kupi mi motor od 900 cc i 120 ks "  :o ) i kupe zver od masine.

 

Pazi....maldic od 18 god moze da vozi i R6 i R1....ali nije to samo njegov problem. Ni ja niti bilo ko ovde ne bih voleo da se taj decko zbog " nalozenosti ili adrenalina " zakuca negde, pogine i pokupi jos neciji zivot uz put.  :'(

 

Druga je varijanta da je taj isti decak imao vozacko iskustvo sa nekom 125-250-icom ili necim drugim na kome moze nauciti ( bolje receno dobiti predznanje ) o menjanju brzina, odrzavanju....i najvaznije sta je ( i mu ) motor sposoban da uradi ( kao i drugima ).

Zbog toga me i briga. Njegova glava jeste, ali cu mozda ja ili neko od mojih voljenih biti sledeci kojeg ce ta usijana glava da pokupi. Mozda od nekog sa foruma, prijatelja ili tebe/tvog nekog voljenog ( ne dao nikad Bog ) ? Da li bi ti isto onda rekao " Sta me briga, njegova glava " ili bi se zapitao dobro ?

 

Nisam mu roditelj, ali cu da se umesam zbog svega gore sto sam naveo. Prvo sto ne bih voleo da se iko povredi, a komoli da jos neciji zivot pokupi sa sobom u sigurnu smrt. Nije na meni da idem da ih lecim, ali sto ne mozes leciti, mozes spreciti. Ako se ne da spreciti.....jbg...neka bar zagine kada nigde nikog nema i kada nema suvozaca ( ako bas moram birati ).

 

 

Isto vazi i za te u automobilima....samo sto postoji razlika. Tamo si, za razliku od motora, mnogo sigurniji ( e sad, ko voli da isprobava crash test pri >200 km/h bez vezanih pojaseva neka to sam isprobava, gde opet nema nigde nikog i nema suvozaca i putnike ). Ako se cuknu 2 auta, sgurnost je mnogo veca nego u slucaju motora i varijante motor-auto ( sto se tice sigurnosti pojedinih automobila idi na Euro NCAP testove na internetu pa ako te interesuje vidi ).

Kada padas ili udaras u nesto motorom, jedino sto imas je tvoja oprema, fizicka izdrzljivost, spretnost u datom momentu i u takodje ogromnoj meri sreca da prezivis. Nista drugo.

 

Da sam ja bio u situaciji u kojoj si ti bio, da mi izleti auto na raskrsnici, ja iskreno ne bih zalio kacigu. Ako je tvrda, lepo coveku ode soferka. Ili, ako imas foto aparat na telefonu, slikas, obrnes muriju, zabelezis broj tablica, pa kad ga 1,2,3 puta puknu po usima kaznama, pitaj ga da li ce ponovo to raditi.Take treba samo po dzepu.

Ili pak, prilozis mu srednjak. Tvoj izbor sta ces (mu) uraditi.

 

Ja lepo zovnem raciju, a od kada imam kameru na telefonu, slikam i prilozim. ( inace uvek u autu ( kako u jednom, tako i u drugom ) imam neki kineski idiotikus od foto-aparata, cisto da se nadje zbog takvih slucajeva ), ili pak prilozim srednjak. Ti ne idu daleko.

 

 

Naravno, obilazili su me i na trkalicama i na skuterima, da ne pricam sa jacim masinama. Ali isto tako sam i ja njih ( shodno prilici ). Niti imam volju, niti se mogu sa autom od 22 godine starosti, 65ks-a i sveze uradjenom generalnom trkati protiv njih, niti zelim. Sta se ja tu guzim i ku**m kad ne znam da letim, pogotovu kada nemam masinu koja ce da poleti ? Ako imam priliku i ako moram, obicicu ih, nateracu ga do crvenog ako prigusti, al trkati se > to ne. Volim, kao i svi drugi, malo po pravcu da ga razgazim, pa koga obidjm, obidjem, koga ne, doci ce i mojih 5 minuta ( uglavnom slucajno ili u varijanti kada prigusti ).

 

Ali isto tako sam ja te klince na skuterima ( do 50cc sa limiterom ) kidao sa biciklom, sa njihovim prebledlim pogledom i nevericom. Pa sta ? Nisam ja motor od 1-2 ks, vec covek sa proizvodnom snagom od 0.2-0.35 ks i kao covek osetim kad preteram, kad ne mogu vise i kad ostanem bez daha.

 

Sto se tice Iraka...sve je stvar kesa i vlasti u odredjenim segmentima ;D. Politika mene ne interesuje, a ovo nije politicki forum, a verujem da nema ni tendenciju da postane.

 

 

No, vidim da hoces da skines limiter sa motora. Ne mozes preko 80 ? Doduse, koliko sam procitao, ti imas " radni staz " na tom motoru i to solidan ( ako me ne vara vise od godinu dana ). A sad zamisli nekog klinca od 16-17 ( mislim da oni mogu da voze 125 cc ) koji nema ne dasku u glavi, vec celu drvnu industriju, luduje okolo, bez nekog " radnog staza " na datom motoru skine limiter ( a ima razloga zasto je limiter postavljen ) i luduje 120-140 na sat. Motor se drugacije ponasa, nesto se dogodi i lik zagine.

" Pa znate, on je vozio 125 cc, to nije jako ni brzo, al eto skinuo je limiter ". " Aha...skinuo je limiter...hvala & dovidjenja ".

 

Da li nije hteo da bude iza vrsnjaka koji su sa istim motorima bili brzi od njega, podsmevali su se, hteo je brze, jace, bolje ? Da je vozio svojim nacinom ( solo ) mozda do ovoga ne bi ni doslo.

Naravno, nemoj da mislis da te ja kritikujem, podj***m ili bilo sta od toga, nije mi namera, samo ti dajem primer ukoliko je lik neiskusan a zeljan brze promene. Ovo se ne odnosi na tebe, niti na bilo koga drugog, ako se neko osetio prozvanim, to mi nije bila namera.

 

Ovde je opet potreban faktor razunih roditelja i prijatelja koji ce ga usmeravati pravim putem, koliko god on izgledao glup, dosadan i naporan, ali oni zele samo najbolje svom prijatelju/sinu/cerci.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

 

 

Zima je pravo vreme za dijalog i utvrdjivanje gradiva dok cekamo 'bolje' dane.

 

Hvala iskusnim ( ovim matorim ;) ) biker-ima sto nesebicno dele svoja iskustva, ali mi je draza ozbiljnost nasih mladih motorista.

 

ISS, sve se vise divim tvom nacinu razmisljanja !!!  ;)

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

ISS, svaka cast na razmisljanju, drago mi je da ima mladih vozaca koji tako misle...i tema nije bespotrebna, pa makar bilo i zilion ovakvih jos na forumu...ova tema (na milion razlicitih varijacija) je uvek potrebna, jer uvek dolaze novi ljudi...

 

Veliki pozdrav, zelim ti da uskoro i ti uzmes neka dva tocka (ako imas neki kesh, sad bi bilo pravo vreme za nabavku, zbog cena, pa makar se malo i uzajmio ;) ), pa da se vidimo na nekom okupljanju uskoro :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

MiloshBG, znam da si ogorcen, i razumem te...ali tim pre treba da shvatis da na mnogoljudnom forumu imas priliku da nesto izmenis...dolazi ovde mnogo mladih ljudi koji zele da kupe motor, ili nesto jace, i bas zato treba pisati o tome...ako neko ovde procita i dobije dobar savet/usmerenje u vezi kupovine prvog motora/prvog veceg motora, i uvazi ga, svi smo na dobitku...neka to bude i neki procenat, pa smo opet nesto dobili...a dobar primer slede svi...

Kada ti koji kupuju r-ove budu popadali/iskrsili se, a videli druge iskusne bajkere kako i dalje voze, stavice prst na celo...(ako budu imali srece da prezive)...

Ili kada ih na vijugavom drumu bude obisao neko sa masinom 2x slabijom od njihove, zapitace se da li oni ustvari znaju da voze...a ume to da zaboli :D...

Ja licno znam koliko ti ljudi sa jakim motorima koji im sluze za sminku i izivljavanje na pravcu (uvek ima izuzetaka) zavide ljudima koji znaju da voze...a to se ne moze nauciti sedanjem na R-a prvenca ;)

 

Tako da nemoj da se zestis i "gorcis", nego voznjom, primerom i savetima pomozi da se opste misljenje promeni...narasce forum, nadam se i zelim, i uticaj ce biti sve veci...

 

Pozdrav :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: NBG

MisloshBG, ja nigde nisam ni rekao da su svi takvi ( ako malo pogledas, svuda stavljam neke izuzetke, te tako i ovde podrazumevam ).

Kao sto rekoh, vidim da si imao dobar vozni staz, te zato te nisam ni kritikovao.

 

Ti vec imas mnogo vece sanse da iskontrolises masinu koju posedujes iako skines limiter ( uostalom taj motor dugo vremena vozis ) ali isto tako ne mora da znaci da ces biti 100% siguran u njegovo kontrolisanje kada predje granicu do koje je bio limitiran, za razliku od nekog " zelenog " koji ce posle nedelju - dve voznje popiti celu pamet sveta, skinuti limiter i voziti motor koji nije upoznao koliko i kako treba, ne ume potpuno sa njim ovladati i ko zna sta vec, sto moze u vecini slucajeva biti pogubno.

 

Sto se tice tehnika koje si pokupio na internetu, saveta drugih, moto igrica za PC, PS1,2,3 su samo, ali SAMO slova i slike. Tu naravno se moze " nauciti " kako da lakse primenis neku tehniku, koji je postupak, a i moze da poveca % pribranosti u nekim situacijama. Ono sto svima ostaje najveci problem > sama primena. Jedno su slova, saveti i igrice, a drugo je kada sednes za kola/motor i licno krenes da primenjujes te stvar. Prokleto tesko zar ne ?

Tome sluzi praksa i vezbanje.

 

Bicu potpuno iskren, premda mislim da bi me ortak ubio sto cu ovo da kazem ali, da je meni " burazer " ( ovde clan vulekawasaki ) jedan od tih usijanih glava ( sto je do pre pada mozda i bio, al se opametio nadam se ) ja bih mu namerno kvario motor, ispumpavao gume ili sta vec. Ako vec ubedjivanje kod njegovih roditelja ne pomogne, ostali prijatelji ne uspeju da ga odvrate, ne preostaje mi nista drugo nego da ga odvratim na nacin koji, iskreno, nije uopste prikladan i posve ljigav.

 

Razlog > ako je meni toliko stalo do zivota mog prijatelja, kome se i pored mojih saveta i saveta drugih, ne upali " sijalica " pokusao bih i na ovaj podli nacin da mu zivot spasim, koliko god taj nacin izgledao odvratan ili bilo kakav.

 

Mozda kao krajnji rezultat bude kupio neki manji i slabiji motor i " na tezi nacin " ga dozvao pameti.

 

 

Ili kada ih na vijugavom drumu bude obisao neko sa masinom 2x slabijom od njihove, zapitace se da li oni ustvari znaju da voze...a ume to da zaboli ...

Ja licno znam koliko ti ljudi sa jakim motorima koji im sluze za sminku i izivljavanje na pravcu (uvek ima izuzetaka) zavide ljudima koji znaju da voze...a to se ne moze nauciti sedanjem na R-a prvenca 

 

By Shesti

 

I te kako verujem da je ovo tacno. Ume da se vide neugodnost samilh ljudi, a ako ne i sam prezir.

 

@ Busman & Shesti

 

Hvala na zeljama, iskreno se nadam da cu i ja jednog dana biti u sedlu. Ziv bio pa doziveo, a Vas dvojca imate po pivu od mene  ;D

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2842 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Svaka ti cast ISS, potpuno isto razmisljamo. Bez obzira sto se tema i ponavlja, mozemo da je ponavljamo, ako ima ko da procita, i ako na ovaj nacin, poognemo da se spase i jedan zivot, vredi.

 

Nisu svi mladi isti, a ni matori. Mnogi su sad, pod stare dane kupili motore. Niko ne moze da se zakune, ma koliko da je ozbiljan, mlad ili stariji, da se nece poneti za nekim. To sto kazes, kad ga prodje kroz krivine neko sa slabijom masinom, to je opasnost pride, jer onaj ko je na jakom motoru, bez iskustva, lako moze da krene da prati tog nekog koji zna sta radi. Tako je onaj moj prijatelj iz ranijeg posta i poginuo.

 

Klinci u jakim kolima koji ne znaju sta ce sa sobom su prica za drugu temu. Takvih imas u svim oblastima zivota. Oni nece ni da procitaju sve ovo, jer ih to smara, jer su pametniji i imaju veca m.da. Ja pokusavam u svojoj okolini i u kontaktu sa "neiskusnijim" vozacima, da objasnim da je voznja motora stvar iskustva, postupnosti. Kao sto neko moze da resava sablonske logaritamske jednacine, a da ne zna tablicu mnozenja. Resi jednacinu, ali nema osnov. Ako se nesto promeni u zadatku, ne zna sta da uradi. Kad je u pitanju papir i olovka, nije strasno, ali kada je u pitanju drum i saobracaj, onda je najcesce pogibeljno.

 

Sto rece MilosBg sta me briga ako pogine. Mene je briga, to je izgiubljen jedan zivot, jedan covek, jedan nas kolega po tockovima. Nije ljudski razmisljati o bilo cijem zivotu sa stavom bas me briga. Svaki zivot ima vrednost, veliku. Samo za svoj zivot sme da se kaze bas me briga, ali ne za bilo ciji tudj. Osnovna ljudska duznost, ajd, i hriscanska, je da pomognes, da spases neciji zivot. Devedesete su /kada si cini mi se odrastao/ unistile mnogo u ljudima, ljudski zivot je postao jeftin. To je pogresno, a ne borba da se covek sacuva. To je pitanje morala, ljudskosti.

 

Mislim da nisam otisao u off, jer je ovo sve vezano za postovanje svog i tudjih zivota.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 186 postova
  • Lokacija: NBG

Bicu potpuno iskren, premda mislim da bi me ortak ubio sto cu ovo da kazem ali, da je meni " burazer " ( ovde clan vulekawasaki ) jedan od tih usijanih glava ( sto je do pre pada mozda i bio, al se opametio nadam se ) ja bih mu namerno kvario motor, ispumpavao gume ili sta vec. Ako vec ubedjivanje kod njegovih roditelja ne pomogne, ostali prijatelji ne uspeju da ga odvrate, ne preostaje mi nista drugo nego da ga odvratim na nacin koji, iskreno, nije uopste prikladan i posve ljigav.

Zato sam i kupio nov motor,pa ga sad vozim ko po jajima!!!  ;D ;D ;D ;D ;D Gde da ga ovakvog ubavog zagebem. Hehehe

Šalu na stranu,mnogo ima mladih vozača,koji misle da su nedodirljivi,da im se ništa neće dogoditi,..evo jedan primer: malo pre sam bio u vožnji,otišao do Faksa,vraćam se pored Trga,i vidim mališu (15-16 godina) bez opreme,plus bez kacige na NSR-u,pretiče,mimoilazi,seče,...stane na semafor,pogleda me,a ja sa rukavicama,jaknom,pantalonama,sa šalom,protektorima,..javi mi se mališa(a važno da je stavio besne naočare),pita kako ide,lep motor,... krene on,zapuco pun gas između autobusa i auta,gledam ga,gutam knedle,mislim u sebi ako ljosne-neće mu bude dobro.<ISS> Bato,to stoji,ali kad sam divljao po gradu,i kad sam vozio brzo,gde ima saobraćaja?  :-\ Maksimum,znaš i sam: ti i ja na auto-putu,230 kada nema vozila. U gradu se malko guzim između kola na semaforima,al da se nelažemo,većina nas to radi. Nitro nećemo da uzimamo u obzir ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Lokacija: NBG
Mene je briga, to je izgiubljen jedan zivot, jedan covek, jedan nas kolega po tockovima. Nije ljudski razmisljati o bilo cijem zivotu sa stavom bas me briga. Svaki zivot ima vrednost, veliku. Samo za svoj zivot sme da se kaze bas me briga, ali ne za bilo ciji tudj. Osnovna ljudska duznost, ajd, i hriscanska, je da pomognes, da spases neciji zivot. Devedesete su /kada si cini mi se odrastao/ unistile mnogo u ljudima, ljudski zivot je postao jeftin. To je pogresno, a ne borba da se covek sacuva. To je pitanje morala, ljudskosti.

 

By misa-pei

 

Sto jest jest. Samo sto ti zivot manje cene ili pak misle " nece mi biti nista, naucicu ja to silom ako moram " i jednostavno daju gas. najlakse je voziti do maxa u gradu, auto putu, a kada vide prvu krivinu...zavijaj Mujo, zavijaj..... Ma dovoljno je da im neki bilmez sa autom izleti, da lose procene situaciju ( jer jelte, oni su u datom momentu svemoguci......ovde iskljucujem mogucnost kod svakog...jbg, svakom se ponekad desilo da lose proceni, da ga neko isece, ali ti isti se ne igraju sa sudbinom ), ne prilagode se uslovima puta i sl.

 

To oko 90-ih...jbg, ja ne mogu pricati kao da sam u tim danima ziveo....ali iz prica mnogih, ne samo ovde po forumu vec i svakodnevnom zivotu, zakljucujem da je bilo veoma " gorko " vreme.

 

@ vule

 

Zar sam ja rekao da si divljao po gradu ? Svako od nas ima dan i trenutak kada ima zarku zelju da ga natera do maximalne snage i oseti pravu snagu i moc. Adrenalinu tesko iko moze odoleti. Ali ga treba iskoristiti i umeriti u pravom trenutku na pravoj deonici. Sreca ima mnogo takvih, no zelja je da nas ( bolje receno vas ) bude vise. Pamet u glavu, kacigu na glavu. Od full opreme, jos niko nije dobio kilu  :D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Uf, ISS, mnogo si vode uzburkao sa ovom temom, ali da je potrebna, možda čak i neophodna - jeste. Možda se nekom ova tema ne sviđa, ali ja je smatram veoma konstruktivnom i dobronamjernom, jer niko nikoga ovdje ne lupa po glavi (da uspori ili ubrza), već samo pokušava da se usmjeri određeni motociklistički "uzrast" da ga tako nazovem na pravi put - očuvanje svog (prvenstveno), ali i tuđeg (ili u "gorem" slučaju, tuđih) života.

 

LM, ja se u dobroj mjeri nalazim u dobrom dijelu ovih postova, na ovaj ili onaj način. Nažalost, život mi je tek sad, tj. prošle godine (dok još nisam napunio 30), dozvolio da sebi priuštim ono što svako od nas zove svojim dječačkim snom - da kupim motor. Oooo, otkad sam želio da imam motor. I šta sam sve govorio dok ga nisam kupio - "Imaću ga kad tad!", "Imaću ga, pa makar!", "Kupiću ga pa makar ga vozio do prve krivine!"... I tako dalje i tako bliže...

 

No međutim, čovjek se vremenom mijenja i to se neprimjetno provuče ispred očiju, čovjek toga nije svjestan... Naročito, ako ne obraća pažnju, već pušta da se "dešava"... Problem je povući se korak (ili dva) u stranu i pogledati sebe, svoje postupke, svoje ponašanje (ili ponašanja, zavisi da li je neko višestruka ličnost ;D;D;D), jer kada se to uradi, stvari postaju mnogo jasnije...

 

Nego, šta ja hoću da kažem? Da se vratim na prethodnu priču... Konačno, prošle godine sam bio u prilici da se nađem/dovedem u situaciju da mogu da si priuštim motor. Razmišljanja na temu motora, prvog kontakta sa istim, vožnje, straha i svih ostalih misli koje se roje u glavi imate ovdje. Ono što sam tamo napisao ću da preskočim i time vas natjeram da to pročitate ;D kako bi mogli da nesmetano razumijete (a nadam se da hoćete) ono što želim da kažem svom ovom pisanijom. Spomenuću, čisto osnovnih informacija radi, da sam ranije vozio Tomos Automatik 3L (tuđi), Mini Riga 49ccm 2 brzine (moja) i Vespu 150ccm (opet, tuđu) na polaganju. Vozali su me na Honda-i CBR400F (180 km/h, ljetno jutro, 07:30, šorc, majica kratkih rukava, bez ikakve opreme, čak ni bijesne cvikere nisam imao), Suzuki-ju GSX-R 750 (160 km/h, šorc i majica kratkih rukava, bez opreme, ljeto, >25 C) i Yamaha-i YZF750 (cca 200 km/h, šorc i majica kratkih rukava, ljeto, oko 30 C), a brzine su bile šarolike - od normalne (60-100 km/h) do nenormalnih 200 km/h.

 

Kakve to sad veze ima, neko će da se zapita, što je tebe (tj. mene) neko vozio na ovim motorima? Ja sebe smatram čovjekom koji može da iskontroliše svoje nagone i želje u većini situacija. Takođe, svaki novi doživljaj smatram novim iskustvom (što bi trebalo da je ispravno) i za isto se smatram pametnijim... Tako, svaku vožnju na ova tri ozbiljna motora (H/S/Y) sam smatrao i još uvijek smatram lekcijama koje su svoju ulogu kod mene tek trebale da odigraju nekad u mome životu - čitaj, onda kad kupim motor. Smatram da je normalnom čovjeku kome je stalo do njega samoga dovoljno da se jednom ili nekoliko puta provoza sa nekim ko zna da vozi (mene je na gorespomenutim Suzuki-ju i Yamaha-i vozio lik koji je '91. trebao da se trka na Grobniku), sa ili bez opreme, pa da se nauči lekcija što se tiče:

 

  1. Poštovanja motora, njegove snage i onoga gdje i kako može da te odveze;

  2. Posjedovanja opreme i kad treba i kad ne treba da se ima (a uvijek treba); i

  3. Poštovanja svog i tuđih života.

 

E, sad, o ove tri stavke može da se priča, piše i raspravlja barem onoliko koliko BJB postoji... Za početak. I da rasprava ne bude gotova... Ali, isto tako, ima ljudi koji to ne mogu da shvate, koji su (prvenstveno) nezreli, neiživljeni i koji ne mogu da obuzdaju sebe i svoje želje i nagone (možda nije dobar odabir pridjeva, ali može da dočara sliku). Da se razumijemo odmah, ja sebe ne smatram savršenim čovjekom (daleko od toga, imam ja mana i više nego što treba), ali se smatram barem razumnim, nekim ko može da razmišlja svojom glavom i nekim ko može da se odupre samom sebi.

 

Meni lično su ove tri vožnje značile više nego što to neko može da pretpostavi. Jeste mene vozio lik koji je mogao da obori motor na raskrsnici i da igranjem desnog zgloba iskontroliše proklizavanje, ubrza i izađe iz krivine od 90 stepeni, a da ne padne. Ovo je na moje oči uradio i ostao je trag gume na asfaltu, čisto da se zna...

 

Sa te tri vožnje, smatram da mi je neko dopustio da ne doživim te tri greške (smatram da se ovo gore što sam pobrojao, ako se ne ispoštuje, sasvim sigurno može smatrati greškama), a da osjetim sve čari vožnje motora... To tada nisam tako posmatrao, ali kada se sad okrenem, ja to jedino tako mogu da vidim.

 

Shvatio sam koliko je to 100+ konja, kako to "poteže" - da ne kažem ubrzava, kao i pojam vremena i prostora koji se rapidno mijenja dok tih 100+ konjića ispod guzice stišće svoje srce 9, 10, 12, 14 hiljada puta u minuti. A sve zarad zadovoljenja čovjeka i njegove potrebe za nekim njegovim zadovoljstvom.

 

Shvatio sam da to nije zajebancija, već se svaka greška plaća bez obzira na brzinu. Pri brzinama <40 km/h ćeš da tresneš o asfalt, izguliš se i možda slomiš ruku ili nogu, "zaradiš" potres mozga, ali ćeš ostati živ (pod uslovom da te ne pokupi onaj iza tebe), na preko 60 km/h ćeš sigurno da se oguliš kao banana, izlomiš ruke i noge, a raspadaš se na nivou ćelije u slučaju da ne možeš da iskontrolišeš neki baksuz koji ti se dešava pri bilo kojoj brzini većoj od 100 km/h.

 

Dalje, ne uzima se zdravo za gotovo mašinerija od 150+ kg koja juri >200 km/h, jer to više nije 172 kg (suva težina Yamaha-e R1 2006. godište, a toliko ima i konja bez rada DeltaBOX-a u vožnji) + 90 kg (prosječna težina vozača sa opremom), već je to mnogo više. Ne sjećam se dobro fizike, ali znam da je to jako puno mnogo previše, a da naše tijelo ne trpi kako treba ni udarac šakom u pleksus, a kamoli kucanje u npr. jugića koji stoji. Siguran sam da je svako od nas barem jednom u životu pročitao neki ozbiljniji test automobila, u kome se pored ostale statistike navode i dužine zaustavnog puta prilikom kočenja sa neke određene brzine. Sjetite se toga kada slijedeći put sjednete na motor, kao i činjenice da auto ima četiri točka sa četiri disk kočnice, a motor dva točka sa tri disk kočnice koje slabije koče za barem 20% od automobilskih (molio bi nekoga ko se razumije u ovu problematiku da ovo objasni kako treba, jerbo ja tome nisam vičan). Nisu u pitanju (samo) diskovi i pločice, već površina gume koja naliježe na asfalt i na taj način prenosi kinetičku energiju motora na asfalt.

 

Niko o tome ne razmišlja, ali svi zato zavrću li zavrću... Gas... A u isto vrijeme "stežu omču oko svoga vrata" i navlače crne oblake nad svoj život, ali i nad tuđi, nažalost. Ima ona narodna: "Ko se čuva i Bog ga čuva" i vjerujem da se na nama najbolje dokazuje. Kako se ponaša čovjek prema sebi, tako će se ponašati i prema drugima... Šta mislite kako se ponaša neko na R1 sa svom mogućom opremom (čitaj - ultra modernim i bijesnim cvikerima) na sebi dok žari 180 preko Brankovog mosta? Koga on poštuje? Koliko njemu vrijedi njegov život? I koliko mu vrijedi tuđi život? Ne, ne, ne... Da li on uopšte razmišlja o sebi, odnosno o nečijem tuđem životu? Neću dalje u ovo da ulazim, smatram da je ovo bilo dovoljno.

 

Takođe, u one tri vožnje sam shvatio da su cvikeri neophodno neizostavan najpotrebniji dio opreme koji ni k.rcu ne služi kada odvališ i da te spasavaju samo od jedne stvari - da ne vidiš u ogledalu koliko si glup kad sjedaš na 100+ konja koji jure kad hoćeš preko 200 km/h (da ne kažem preko 250). Eto, tome služe cvikeri. U tim vožnjama me nabolo par muva, pčela i komaraca po sred čela i nisam ni znao da imam kvrgu na čelu dok se nisam pogledao u ogledalo kad sam sišao sa motora. Na 60 se šmrca, na 80 se plače, a na preko 100 ko može da gleda i vozi - ja mu skidam kapu.

 

Shvatio sam da oprema nije sastavni dio garderobe, jer se onda ne bi zvala oprema, već garderoba. Nego, oprema je sastavni dio motora, prijatelji moji. Zašto sad motora, pitate se? Pa zato, jer nas štiti upravo od posljedica koje on može da proizvede, a potpomognut ljudskom glupošću, nepažnjom i neznanjem. Eto, zato. Jer, motor sam sa sobom ne može ni milimetra da se mrdne, pa makar htio da bude i raketa koja juri na Mars.

 

E, a kad se sumira ovo gore za motor, konjiće, opremu i ostalo, onda se dolazi do toga da, ako je čovjek iole normalan, onda shvata da sa motorom mora lagano, bez žurbe i pritisaka, da mora da se očisti um od misli drugih ljudi (ovdje mislim na zajedljive komentare, bijele poglede od društva, izazivanja i dobacivanja, i tako dalje) kako bi se sačuvala prisebnost, jer smo u saobraćaju ugroženija vrsta i od pješaka. Kao što je ranije spomenuto, ljudi nas poprijeko gledaju iz obijesti, zavisti, nemoći, jer imamo motor, imamo m.da da sjednemo na te rakete i vozimo se onako kako oni ne mogu, provlačimo se kroz gradske gužve - a oni ne mogu, slobodni smo da uživamo u suncu - a oni se kuvaju u 800+ kg lima, stoje i nemoćno gledaju u beskrajne kolone automobila, kombija i kamiona između kojih mi prolazimo i ostavljamo njih u svojim "krševima".

 

Ako se uradi sve ovo, onda može da se sagleda šta je (motor), gdje je (čovjek, vozač motora, motorista) i kako je to sjesti na motor i voziti. Za sve treba rutina, za sve treba trening i sve traži navikavanje. Ako se razmišlja glavom, hladnokrvno, zdravorazumski, može i na raketu da se sjedne i da se ostane živ. Ali, ako čovjek ne poznaje sebe barem malo, barem toliko da se može kontrolisati dok sa tim nekim svojim motorom ne napravi koju hiljadu kilometara, onda tu nema pomoći. Tu onda neće pomoći ni roditelji, ni drugovi, ni milicija sa kaznama. Tu onda može samo da pomogne pop. Tužno i žalosno, ali je realnost takva.

 

Ja sam kupio FZ6 prošle godine (26.06.) sa 4022 km na satu. Sada sam stigao na nešto manje od 9800 - dakle nešto manje od 6000 za prvu sezonu, sa prvim (pravim, ozbiljnim) motorom. Poslije koliko, 10-15 dana, sam bio na skupu na Fruškoj gori (trebalo mi sat i kusur, za nešto što je društvo sa foruma skršilo za 45 minuta). Produžio za Apatin (još dva sta i više). Pred kraj 8. mjeseca bio u Hrvatskoj (Beograd - Sisak = 395 km, 7 sati), ali sam otišao motorom tamo i nazad (to mi je prva duža tura). Pao. U Vojvode Stepe me dva idiJota pokupe u rikverc sa Mercedes-om ML i skrše mi prednji blatobran. Ali, ja se još uvijek vozim. I ja ću i dalje da se vozim.

 

Kad se vozim, vozim se radi mog uživanja. Pa pored mene može avion da prođe, a da ja ne osjetim potrebu da ga stignem. To nije za grad. To nije za ulicu u kojoj moraš da imaš na četvore, nego 16 očiju. Moraš da se paziš i onoga ispred i onoga iza, onog u traci lijevo i onog u traci desno, moraš da paziš na rupe u asfaltu, jer inače imamo najkvalitetnije ceste na Marsu, moraš da paziš na bus, jer je dobar dio vozača bezobrazan i bezobziran (sorry busmane, ali realnost), a moraš da paziš i na putnike da te ne dokači neka limenka ili pica koja se nekome ne klopa. Jedino na šta ne moraš da paziš su ptice, one će nekad da te poseru (ako im radi navigacija taj dan ;D) ili da te ne poseru (imaju preča posla, ti im nisi zanimljiv). Ono što je sigurno na šta moraš da obratiš pažnju su dva tipa automobila: Golf II i BMW serije 3. Prvi jer je najbolji auto na svijetu i jednostavno vlasnik toga automobila je rođeni trkač gradskih ulica, a drugi... Hm, šoferi drugog moraju da se dokažu pred svojim uglavnom sumnjivim društvom (u najvećem broju slučajeva, nadam se da se niko ne osjeća uvrijeđenim i pogođenim), jer ako u njihovim očima padnu, nema ništa od "Respect, brate!".

 

Odužih ja, ali kao što rekoh, priča je rastegljiva na neodređen broj slova i ostalih sastavnih i rastavnih elemenara. Poenta je da svako odgovara prvenstveno za sebe, svoju glavu i svoj život, a onda povrh svega toga i za tuđi život. A nositi tuđi život na duši je nešto najteže što čovjeka može da zadesi. Ako neko sa time može da se nosi bez problema - svaka mu čast. Ja ne mogu. Nikako. Zato čuvam sebe, jer drugi ja ne postojim. Zato čuvam svoj motor, jer mi je (konačno) izvor neopisivog zadovoljstva i sreće i jer drugi nemam. Krvavo sam ga zaradio, a još ga krvavije otplaćujem. To zna Dexxter sa svojim kreditom (sorry Dexx, samo sam tebe mogao da se sjetim), kao i svako drugi ko je uzeo kredit i kupio motor. Zbog toga čuvam druge, jer čuvajući druge - čuvam i sebe.

 

Zato drugovi moji, braćo moja, samo polako. Uživajte u tome što imate i pokušajte da to iskoristite na najbolji mogući način. Sa gasom do daske, da iverje otpada, sigurno se stiže prečicom samo na jedno mjesto... Na ono na koje svako od nas treba da stigne što stariji i puniji uspomena na dobre ljude, mjesta koja je obišao i mnooooooooogooooooo kilometara na svome ljubimcu.

 

Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2842 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Odlicno, Castore. Samo mala dopuna. Da smo ranjiviji od pesaka, istina, dva moja drugara su oborili/pregazili pesaci koji su zurili na drugu stranu, na bus. Jednog mog drugara je pok`o vrabac /ili je on njiga/ srecom u kacigu. I to se desava. Zivot smisli uvek ludje i neverovatnije sr...nje nego sto mi mozemo i da zamislimo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Hvala na pohvalama. Nego, znate i sami da se kaže da si sretan kad te ptičice "obilježi".

 

Meni se pred novu godinu desilo da me ujutro dok sam išao na posao, pokenjala neka ptičica. Dan-dva kasnije (oni dani kad nije ništa padalo, a cesta je bila mokra kao da nije prestajalo da pada) sam išao do drugara u Batajnicu i u povratku oko 20 do 6, kad se prođe isključenje za novosadski autoput, ispred mene dva auta. Prvi do mene se vozi po samoj liniji, drugi se vozi na bankini. Ja palim žmigavac (koji zbog dolaznog saobraćaja gori nekih 10-20 sekundi) i onda lagano krećem u preticanje. Brzina kretanja 45-50 km/h.

 

Odjednom ovaj drugi od mene (dakle, prvi u redu, ja sam treći) što se vozio po bankini, naglo skreće lijevo, pali žmigavac tek kad je prešao u lijevu traku i nastavlja da vozi lijevom trakom nekih 30ak metara. Ja kočim prednjom, zadnjom, šaltam naniže. Zadnji točak osjetim da je nervozan, prednji je već proklizao. Samo molim boga da ga ne zakucam, jer ću da ga ubijem prije nego što se osvijesti od toga šta se dešava. Ipak, imam sreće, jer ne gubim ravnotežu, tako da uspijevam da ostanem na motoru, da popustim kočnicu, usporim i ne zakucam se u budalu.

 

Od tada je prošlo mjesec dana. Juče sam tek oprao kacigu i skinuo ptičicin znak. Hvala joj...

 

ISS, zaboravih sinoć da napišem nešto. Kao i ti, dugo godina sam vozio bicikl. Bilo je dana kada se nisam skidao sa istoga, a preko pančevca sam preticao i šlepere. ;D Jbga, negdje mora da se izbaci nervoza... Nego, nije to bitno. Bitno je to da smatram da oni ljudi koji su vozili bicikl (da se razumijemo, smatram da imaju barem 1000-2000 km pređeno u saobraćaju biciklom) imaju mnogo veći osjećaj toga šta imaju među nogama i na čemu sjede od onih koji su na motor sjeli iz školske klupe, sjedišta automobila, kamiona, aviona, nije ni btino čega... Osjeti se sve drugačije. Ja sam dva puta mogao da izginem biciklom... Da čovjek ne povjeruje... Ali, ako si u stanju da izvučeš pouku, da se okreneš i shvatiš šta se dešavalo, mnogo toga može da se nauči i prije nego se sjedne na motor.

 

Sve što je potrebno je samo malo hladnog razuma, ali je to ponekad i previše daleko tako da počinje da se misli da je nedostižno. A to je odmah tu. U svakome od nas. Krije se tu odmah iza prve krivine u našim mozgovima... Samo je pitanje ličnosti...

 

Pozdrav drugari.

 

Djole

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Brmbrm, 448 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM Life Race

Druze, mi tu ne mozemo nista. Toga je uvek bilo i bice. Sta ti vredi nasa misljenja, kad se tu ne moze nista promeniti. Znamo mi da si ti u prvu, ali od piskaranja mi nemamo vajde. Greske ce se i dalje praviti...

 

Sasvim se slazem. Ja sam, na primer, 'mlad vozac' i letos sam probao od drugara FZR 600. Krenem ja tako na NBG, prija mi, lepo ide masina, pogledam na cajger - 180 km/h. Samo mi je u trenutku prosla misao STA BI BILO DA SE NESTO NE PREDVIDJENO DESI? Stao sam na prvom semaforu i rekao JA NE UMEM OVO DA VOZIM i seo na moje motorce za bar jos neku godinu...

 

A mnogi ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZuje.

PAzite se!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Dorcol
  • Motocikl: zx12r

Ja sam pre 2 god.prodao samaru,malo dodao para,i za neku smesnu cifru uvezao zx 12.Pre toga sam na 2 tocka vozio desetobrzinac.Tek kada sam seo za motor video sam koliko ludaka ucestvuje u saobracaju.Ne vozim brzo,imam 33 g. i nemam razlog da se bilo kome, zbog bilo cega dokazujem.Sto bi rekao Will Smith "two milles an hour ,so everybody see you".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja