Jump to content

Moto Zajednica

Honda Africa Twin

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Jeste komso,to je podmodel za Svajcarsko trziste,ima takvih i Tenera i jos ponekih,one su takodje i malo zagusene sto se tice konjaze,takav im je zakon,i to su mislim jedine razlike u odnosu na standardne modele!

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 83 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: nekada Africa Twin

moram da postavim jedno (mozda glupo) pitanje, a ne bih otvarao novu temu

pre 3 dana sam startovao motor po ovoj hladnoci, i relativno brzo je stabilizovao rad na normalnom ler gasu

radio je tako nekih 5 min i onda sam primetio da je jedan cilindar (prednji) vreo a drugi potpuno hladan

da ponovim, motor je radio potpuno normalno, u leru, nekih 1000 rpm, jedino sto je dimio, ali to je zato sto je napolju.

samo me ovo buni, jedan cilindar hladan - drugi vruc ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 730 postova
  • Lokacija: Kotor Varos (Republika Srpska) - Novi Sad

To je bilo kod mog starog na JAWI (mnogima je to poznato) nije radio drugi klip...Jednostavno ne radi drugi klip. Moze biti iz vise razloga...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Han Pijesak ,BiH
  • Motocikl: KTM EXC 450, Suzuki RM 125 ,Kawasaki KLX 300R ,Kawasaki KMX 125, Yamaha DT 125R

moram da postavim jedno (mozda glupo) pitanje, a ne bih otvarao novu temu

pre 3 dana sam startovao motor po ovoj hladnoci, i relativno brzo je stabilizovao rad na normalnom ler gasu

radio je tako nekih 5 min i onda sam primetio da je jedan cilindar (prednji) vreo a drugi potpuno hladan

da ponovim, motor je radio potpuno normalno, u leru, nekih 1000 rpm, jedino sto je dimio, ali to je zato sto je napolju.

samo me ovo buni, jedan cilindar hladan - drugi vruc ?

Cilindar koji je hladan ne radi , razlog su vjerovatno svijecice koje posle duze pauze znaju da zezaju ,moguce da su u losem stanju. Upali motor i ostavi da radi na sto manjem ler gasu i trebalo bi da kroz par  minuta proradi i drugi cilindar, a svijecice nekad stavi nove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 83 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: nekada Africa Twin

To je bilo kod mog starog na JAWI (mnogima je to poznato) nije radio drugi klip...Jednostavno ne radi drugi klip. Moze biti iz vise razloga...

 

to je najgora mogucnost i prvo sto sam pomislio, ali ipak normalno radi, ujednaceno i bez problema prima gas

jedan lik koji inace i servisira motore mi kaze da je to zbog toga sto termostat jos nije otvoren, sto mi pa tek nije jasno... ???  ???

 

da li je to normalno za rad na ovako niskim temp. ili je ozbiljan problem?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Han Pijesak ,BiH
  • Motocikl: KTM EXC 450, Suzuki RM 125 ,Kawasaki KLX 300R ,Kawasaki KMX 125, Yamaha DT 125R

To nema nikakve veze sa termostatom. To sto u mijestu prima gas nista ne znaci ,probaj da vozis pa ces da vidis razliku u snazi . Ovo gore sto sam ti napisao je 90% problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Yamaha FZS 1000 , Beverly 250 ie

Afrika ima 2 svece po cilindru pa mi je nesto sumnjivo da obe nerade. Svaka sveca ima i svoju bobinu do RD 07 koji ima jednu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Han Pijesak ,BiH
  • Motocikl: KTM EXC 450, Suzuki RM 125 ,Kawasaki KLX 300R ,Kawasaki KMX 125, Yamaha DT 125R

Afrika ima 2 svece po cilindru pa mi je nesto sumnjivo da obe nerade. Svaka sveca ima i svoju bobinu do RD 07 koji ima jednu.

Znam da ima dvije svijecice ali ako jedna zamasti obicno povuce i drugu. Ne znam zasto vam ovo izgleda nemoguce , smijem se kladiti da je samo to problem...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 730 postova
  • Lokacija: Kotor Varos (Republika Srpska) - Novi Sad

Skini svjecice i ocisti ih metalnom cetkom ako imas...Ili zamjeni ako imas nove...

A termostat ako je zatvoren oba ce biti hladna. Ali samo dok ne nabije radnu temperaturu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6350 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ako je termostat zatvoren oba ce biti topla, a hladnjak hladan, ali samo dok ne nabije radnu temperaturu :) Termostat sluzi da spreci cirkulaciju vode kroz hladnjak dok motor ne postigne radnu temperaturu, a toplota se stvara u cilindrima. Znaci oni nikako ne mogu biti hladni zbog termostata.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 83 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: nekada Africa Twin

Ako je termostat zatvoren oba ce biti topla, a hladnjak hladan, ali samo dok ne nabije radnu temperaturu :) Termostat sluzi da spreci cirkulaciju vode kroz hladnjak dok motor ne postigne radnu temperaturu, a toplota se stvara u cilindrima. Znaci oni nikako ne mogu biti hladni zbog termostata.

 

to je i meni najlogicnije, to znam...    zato mi je ta "dijagnoza" sa termostatom malo cudna.

 

letos sam stavio nove svecice, ali samo 2 (po 1 na oba cilindra) jer za ove druge 2 je malo nezgodan pristup.

kapiram da pun saug moze da zamasti svecice...

da li taj rad na samo 1 cilindru dovodi do ostecenja i da li se gorivo iz cilindra koji ne pali delom sliva u karter?

 

hvala vam na odgovorima!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6350 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Dugotrajan rad na jednom cilindru dovodi do ostecenja , jer sav taj benzin koji se ne upali se sliva niz cilindar u karter i spira ulje, pa dolazi do habanja klipa i cilindra. Kratkotrajano mu nece smetati.

 

Ja recimo imam problem kad dugo ne palim afriku, potrebno je dosta da se vergla dok ne povuce gorivo, a kad upali kratko vreme radi na jednom cilindru (mozda 10tak sekundi) i to se i te kako cuje. Razlika u zvuku je velika i ceo motor se trese, tako da cisto sumnjam da neko moze da ne vidi razliku i ne zna da li mu radi na 1 ili 2 cilindra. Prvo sam mislio da je nesto neispravno jer mi ne transalp palio na prvi zub posle mesec dana stajanja zimi, onda sam saznao da je to kod afrike normalno.

 

Razlog je sto iz karburatora ide crevce koje je odusak karburator i sluzi da izbaci visak goriva ako prelije. Kroz to crevce vremenom ispari gorivo, pa lonce ostaje prazno.

Kad smo vec kod toga treba li i vama puno verglanja da upalite posle duzeg stajanja ? Ribolovac mi je pokazivao neku semu kako to crevce da se prespoji nazad na karburator da ne bi isparavalo gorivo, tako da se taj problem resava na taj nacin. Mozda ne bi bilo lose da okaci tu semu ovde.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Ljudi,  kad temperatura padne ispod 20C Afrika neće uopšte lepo da radi :) sve preko tries stepeni u ladu je njen radni teren :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12115 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Opste je poznato da kod Africa i Transalpa crkavaju  C.D.I. paljenja i prvi znaci da su nakon paljena motor prvo radi na jednom cilindru pa nakon nekog vremena sastavi i drugi, kako vreme odmice C.D.I. prestaje totalno da radi. Kod Transalpa (ne znam kod Africe) na  levi C.D.I. je povezan  obrtomer tako da kad crkne levi C.D.I. ne radi ni obrtomer, a zamenom uticnica moze da se proveri. u svakom slucaju valja prvo proveriti svecice i dotok goriva do hladnog cilindra.

p.s.Iskreno se nadam  da u tvom  slucaju nije  C.D.I. jer nije jeftina stvarcica.

 

Samo da dodam da CDI crkavaju zbog nezgodnog polozaja - postavljen je tako da vremenom sediste pocne da ga gnjeci. Ako se promeni polozaj CDI-ja prestaje i problem oko njih. Sam problem se svodio na krivljenje konektora na ploci CDI-ja sto se lecilo tako sto se ploca preletuje u tom delu.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12115 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Khm, a kako se skida sedište na Africi (valjda je slično i na TA?)

 

Da ne jurim slike TA valjda je isto... Skines zadnje bocne plastike i videces otprilike na sredini duzine sedista srafove koji ga drze. Kljuc 10 :)

 

Znas li kako se skidaju bocne plastike? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5945 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Khm, a kako se skida sedište na Africi (valjda je slično i na TA?)

na dva bocna srafa sa strane,naravno prvo odvijes bocne stranice,

Opste je poznato da kod Africa i Transalpa crkavaju  C.D.I. paljenja i prvi znaci da su nakon paljena motor prvo radi na jednom cilindru pa nakon nekog vremena sastavi i drugi, kako vreme odmice C.D.I. prestaje totalno da radi. Kod Transalpa (ne znam kod Africe) na  levi C.D.I. je povezan  obrtomer tako da kad crkne levi C.D.I. ne radi ni obrtomer, a zamenom uticnica moze da se proveri. u svakom slucaju valja prvo proveriti svecice i dotok goriva do hladnog cilindra.

p.s.Iskreno se nadam  da u tvom  slucaju nije  C.D.I. jer nije jeftina stvarcica.

 

Samo da dodam da CDI crkavaju zbog nezgodnog polozaja - postavljen je tako da vremenom sediste pocne da ga gnjeci. Ako se promeni polozaj CDI-ja prestaje i problem oko njih. Sam problem se svodio na krivljenje konektora na ploci CDI-ja sto se lecilo tako sto se ploca preletuje u tom delu.

pre bih reko da crkavaju od pregrevanja.... ;D ;D :D :D ;) ;) :) :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12383 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Baš zato sam i mislio da proučim kakve mere oko boljeg smeštaja i boljeg hlađenja mogu da učinim...šminka može i kasnije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5945 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

pre bih reko da crkavaju od pregrevanja.... ;D ;D :D :D ;) ;) :) :)

 

Nije tacno.

oce oce,,skini sediste,pusti da radi pola sata,pipni i videces,plus uglavnom stradaju,,,,,,,ma najednostavnije reci hladan lem........

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja