Jump to content

Moto Zajednica

Alkohol 0.0 mg/ml za dvotočkaše, prestrogo ili ne?

Alkohol do 0.3 mg/ml za dvotočkaše  

246 članova je glasalo

  1. 1. Da li mislite da je bezbedno voziti motocikl sa najviše 0.3 mg/ml alkohola u krvi?

    • Da, bezbedno je, psihofizičke sposobnosti vozača dvotočkaša u tako maloj meri alkoholisanosti nisu ugrožene
      69
    • Ne, nije bezbedno imati ni najmanju količinu alkohola u krvi kada se voze motor, moped, skuter ili slično
      177


Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 197 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: MaxSym 400i

0% je smesno ! Zasto to mislim?Pa ne zivimo u idealnom svetu a pogotovo ne u idealnoj drzavi.Ajde da odvalimo bajkere sa 0% ko ih j. a sto su losi putevi daleko veci rizik po nas od ti nekih 0.03% to nema veze.Nema veze ni sto je mnogo veci rizik u saobracaju baba sa refleksima ko mrtav konj,klinac kome je tata kupio masinu od 200ks,ni onaj jedan u autu sa 3,4,5 % alkohola koji je eto igrom slucaja promakao revnosnoj kontroli dusebriznika u uniformi itd.

Postoji mnostvo rizika u saobracaju a oni nasli ovako da resavaju problem.Ne DRUGOVI plavi,problem se tako ne resava,ako vam je(i drzavi)stalo do necijih zivota onda lepo propisite 0% za svakog ucesnika u saobracaju ali onda molim i da haspite,kaznjavate,zatvarate i one trezne a bahate,kojima ne smete ni da pogledate u oci da ih slucajno ne bi naljutili,i one koji su odgovorni za kratere,sljunak i svakakva sranja koja srecemo na nasim putevima i zbog kojih SE GINE....

Ovo kako je sada je samo znak da vi ne znate ili necete da resavate probleme ili jednostavno hocete jos 1 porez na budale da imate kako bi punili budzet koji VI rasipate na ko zna sta sve.

Ja sam siguran da ste najblize onoj opciji da ne znate posto ste nesposobni za bilo sta konstruktivno nego samo represija.U svim organima vlasti sede nesposobni partiski botovi koji prelecu iz stranke u stranku po potrebi i zato smo tu gde smo.

Ukratko,dajte nam normalnu drzavu pa necemo ni da pijemo ! (ovo je sala)

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Nema potrebe za nerviranjem, ovo će ih držat par mjeseci i onda će opet vratit na 0,3-0,5 ili čak 0,8 kao u nekim jevropskim državama. I nikad reda neće biti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 197 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: MaxSym 400i

I ova anketa je tipa 'da li tvoji znaju da si gay'.

Naravno da ne mislim da su psihofizicke sposobnosti vozaca NEnarusene sa 0,3 i zato necu da glasam a pre bih glasao protiv 0% ali na ovako tendecioznu anketu ne vredi odgovarati.

Nisu svi isti,nekome je mnogo 1 promil,nekome nije,nekada ce 1 pice da obori a nekada ni mnogo vise istog coveka nece onesposobiti da bezbedno vozi,bezbednije od mnogih treznih.Zato treba ostaviti neku normalnu granicu a svako najbolje zna sta moze ili ne moze.

 

Ziveli.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1622 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: triumph tiger 1050

алкохол и 2 точка НИКАКО!!! Моје мишљење!!! Скоро сам попио једно пиво а имам 120 кг ,верујте да нисам баш био сигуран ,нити сам имао предствау о брзини а ни о одстојању!!!

 

Ako je ono od dva litra, potpuno te razumem :lol:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3151 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

алкохол и 2 точка НИКАКО!!! Моје мишљење!!! Скоро сам попио једно пиво а имам 120 кг ,верујте да нисам баш био сигуран ,нити сам имао предствау о брзини а ни о одстојању!!!

 

Ako je ono od dva litra, potpuno te razumem :lol:

Ali ako je bilo ono od 0,5l, onda bi trebalo da poseti lekara, jer definitivno ima problem sa jetrom ili nečim drugim u organizmu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Ima dosta veze sa stanjem uma! ili ti zivaca. Kada sam nesto napet, nervozan itd.. Posle bukvalno jedne rakije osetim da se nesto desava. A kada sam opusten i odmoran taj osecaj se javlja oko 1h-mnogo rakija kasnije :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • veloce come un proiettile , 728 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vespa Gts Super 300

Kako za alkohol,tako i za sve ostalo,samo je trening u pitanju.Tolerancija.

Ja recimo,isto uopste ne pijem,ali desi se na nekom veselju da popijem pivo(0.5) a ako hocu da se otkinem dva su dovoljna.

Sve je to diskutabilno i razlikuje se od osobe do osobe.

 

Evo jednog smesnog dogadjaja iz mog zivota.

Bio jednom nesto depresivan do j...(smorila me neka cica davno)i posto mi je burazer muzicar,okrenem ga i pitam:

-"Koliko para da mi svirate na uvce,celu noc ocu da pijem i tolim tugu?"

Na to mi on odgovara:

-"Pali bre budalo,treba da se cimamo i uzimamo ti lovu,ti ces da se otkines i zaspes posle dva piva,ajd zdrao"-i spusti mi slusalicu.

 

Ne ide alkohol i saobracaj nikako.Cak i kao pesak rizikujes povrede.

Alkohol se ubraja u teske droge ali posto je sveopste prihvacen,ljudi ne mare i ljute se na zakone i preventivu.

Ni jedan alkoholicar vam nece priznati da je zavisnik kada ga pitate.Sam naziv alkoholicar nosi svoju tezinu jer odmah pomislimo na pijanicu,baljezgara,propalicu, itd itd ali nisu samo oni alkoholicari.

Isto i ja kazem kad me opomenu za coca-colu,ali kad razmislim,jesam zavisan od nje.

Ako neko izadje svako vece sa drustvom i popije pivo,dva,tri ili rakiju dve,tri,smatra se alkoholicarem jer ne moze sa njima da se provede,"tako" dobro bez alkohola.Kao prija mu ukus.Vazi.Rad je najbitniji.

Dosadno mu je,spava mu se,nije kurazan i glasan dok ne popije,drustvo ga proziva itd,itd...ima literature na tu temu koliko volis,ali ako mu kazes da je alkoholucar,ma neeeeee,kaze,to je samo par piva,sta ti je.

Isto i sa cigaretama,dovoljno je da popusi dve u toku dana i on je pusac.

Ko po nekad,vikendom,praznikom i opet kazem po nekad popije,tad ne treba ni da vozi a nije ni alkoholicar,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Lokacija: Бијељина
  • Motocikl: Kawasaki KLE 500

Ko je pijan sa 0.5%, nesto nije u redu sa njim. :D

Бато, ти ако ниси пијан са 0,5%, алал вера! Мада,мислим да би ипак требао да посјетиш неку клинику... :)

Шалим се, вјероватно је грешка у куању,али нисаммогао да одолим :)

 

У вези са темом... Алккохол и два/три/четири точка- никако! Али! Дискутабилна је граница...

Лично, зна ми се десити да попијем кад возим кола (младост-лудост), али све мање и све ређе пијан сједам за волан (и то никад дуже релације од 10км, ако је дуже,легнем у кола да кунтам).

У вези са овом одредбом закона! Неку ноћ тестирамо... Другар саобраћајац донио дрегер у стан (поздрав Брано, хвала на сарадњи) :)

одлучимо прије званичног одваљивања да тестирамо нешто. Купим двије киле грожђа килу црног и килу бијелог), а друга двојица другара купе оне шери/чери бомбоњере...

Другар и ја изедемо грожђе :), ови други изеду :) бомбоњере и резултат- код мене 0,05, код овог што је јео грожђе 0,09 промила, а ови бомбоњеристи 0,04...

Дакле, да сам сјео на мотор и провозао се по мајци Србији и да су ме контролисали остао бих без 5000 динара... Тако да, није фора да се стави 0,00!

Поучени искуством да нас чак и грожђе и бомбоњера могу зезнути, одлучили смо да ако већ плаћамо казну, бар да знамо што је плаћамо :) Остатак вечери друштво су намправили Рогоња и Шетач :)

Р.Ѕ. Битна напомена, након пијанке сви смо спавали у стану без излазака ;)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 376 postova
  • Lokacija: Ravni Banat

Auu.. ljudi gde odoste u alkoholizam. Nikakva velika količina alkohola nedolazi u obzir, već je pitanje dali da se toleriše mala količina, odnosno koliko je to mala količina koju treba tolerisati. E sad ako Francuzi kažu da je vino hrana, dali je greh ako posle dobre večere neko poije 1 dl. vina. Mislim da je osnovno pitanje svesti vozača i saobraćajne kulture. A kad vidim pandura koji liči više na bure piva nego na čoveka a j...e me ko kauboj konja na ibarskoj za prekoračenje od 8 km/h, i naravno crvena rešava problem. Sve mi se čini da nas neće spasiti još jedna u nizu represalija naših dušebrižnika, već osta ja opet bez koje crvene.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: FZ1 Fazer, Yamaha MT-07, Kawasaki ER6F

@boris babic

fiksna je brzina kojom jetra prerađuje alkohol, ali se razlikuje od čoveka do čoveka...

 

@Mare70

Alkoholizam je bolest zavisnosti, sve to što si napisao ne stoji. Može da bude alkoholicar ko pije jednu rakiju dnevno i ne utiče mu vidno na raspoloženje ali mora da je popije, a nemora da bude neko ko je kada god si ga ti video da pije bio mrtav pijan, ali može da nepije po vise meseci iz ćista mira jer nema povoda...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 100 postova
  • Lokacija: centar
  • Motocikl: Honda Varadero 1000

Sa o.3 ti zaista nece nista biti,niti ce ti se refleksi usporiti....a ako su neki toliko u fazonu da ne treba popiti po jedno pivo na skupovima i slicno onda neka se takvi bore da na istim bude zabranjena prodaja alkohola jer je tu apsolutna vecina ljudi dosla upravo motorima....

...A Kepo je dobro rekao "ko je pijan sa 0,3 promila onda sa njim nesto nije u redu"....te je takav i sa 0,0 nebezbedan na putu.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 290 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Honda varadero 1000

@boris babic

fiksna je brzina kojom jetra prerađuje alkohol, ali se razlikuje od čoveka do čoveka...

 

@Mare70

Alkoholizam je bolest zavisnosti, sve to što si napisao ne stoji. Može da bude alkoholicar ko pije jednu rakiju dnevno i ne utiče mu vidno na raspoloženje ali mora da je popije, a nemora da bude neko ko je kada god si ga ti video da pije bio mrtav pijan, ali može da nepije po vise meseci iz ćista mira jer nema povoda...

 

alkoholizam je bolest zavisnosti bez obzira da li se pije svakodnevno ili periodicno.Cak su periodicni gori slucaj od svakodnevnih.1Mina.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1190 postova
  • Lokacija: Beograd - Cherry Spa

@boris babic

fiksna je brzina kojom jetra prerađuje alkohol, ali se razlikuje od čoveka do čoveka...

 

@Mare70

Alkoholizam je bolest zavisnosti, sve to što si napisao ne stoji. Može da bude alkoholicar ko pije jednu rakiju dnevno i ne utiče mu vidno na raspoloženje ali mora da je popije, a nemora da bude neko ko je kada god si ga ti video da pije bio mrtav pijan, ali može da nepije po vise meseci iz ćista mira jer nema povoda...

 

Ono sto sam naveo rezultat je gomile istrazivanja u kojima daju gomili ljudi da piju, pa im mere kolicinu alkohola po satima. Dakle, nesto stoji iza toga. A sta znaci to sto ti kazes? Da neko vari radzu brze, a neko sporije? Ili da neko moze da svari dve litre piva za dva sata i bude u stanju da vozi trku? Poenta je u proseku - prosecan covek, poput tebe i mene, alkohol vari 10 sati, pa popio pivo ili litar vinjaka. Prosecan covek gubi toliko i toliko na refleksima i sposobnoisti rasudjivanja po promilu alkohola u krvi. Nisam jos upoznao nikog ko je na to imun.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: FZ1 Fazer, Yamaha MT-07, Kawasaki ER6F

@ kumce

nije, alkoholizam kao bolest zavisnosti i zloupotreba alkohola uopšteno nisu ista stvar..

 

 

@boris babic

Alkoholizam - Bolest pojedinaca, porodice i društva -Branko Gačić 1988, str.38, 58, 109.

 

Inače nema potrebe da se žestiš, ako si ti rekao da se umire čim se u organizam unese 0.001% alkohola onda sam i ja rekao to što mi stavljaš usta..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1190 postova
  • Lokacija: Beograd - Cherry Spa

ne zestim se, izvini ako sam ostavio takav utisak - ovde smo drugari.

1zdravo.gif

nisam, medjutim, razumeo sta si rekao - a ovu temu smatram vaznom, ne mislim da trpi relativizovanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Za vozace motocikala, profesionalce (+radne masine) nulta tolrancija. Vec je navedeno zasto i kako.

Za vozace automobila trebalo bi da postoji neka tolerancija. Ja bih dozvolio to jedno pivo ili slicno. Zasto?

 

 

Ova logika mi nikako nije jasna.....znači ako sam vozač automobila, gde pored sebe mogu voziti još barem četvoricu (u novijim kolima čak sedmoricu) mogu da popijem i ugrozim njihove i svoje živote, ali ako na motoru ugrožavam sebe i eventuelno još jednog onda ne smem da pijem.....Koja je to logika?

Inače u Sloveniji je dozvoljeno 0,5 promila svima, osim profesionalnim vozačima i "mladim vozačima" (oni koji još nemaju 2 godine vozačku dozvolu....).

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: FZ1 Fazer, Yamaha MT-07, Kawasaki ER6F

Brzina razgradnje alkohola kod svakog čoveka je fiksna i nepostoji način da se naprasno ubrza kad je nama zgodno, ali je fiksna pojedinačnog čoveka ne za ljudsku vrstu obično se kreće oko 8-9g na sat kod zdravog čoveka koji ne pije ili to radi retko i umereno . Medjutim kod hroničnog alkoholizma raste i stepen tolerancije na alkohol (najviše u smislu delovanja istog na svest razvija se "imunost", a u manjoj meri se smanjuje i uticaj na motoričke funkcije) i brzina rezgradnje istog u jetri(ovaj rast ako se grafički predstavi ima oblik trapeza raste raste, pa stoji tu neki deo alkoh. staža, a zatim pada). Zbog toga ljudi sa godinama "pijenja" bolje podnose alkohol i bolje se kontrolišu kada su pod dejstvom, zbog toga im treba sve više i više da im bude isto kao nekad. Treba reći da kod hroničnog odmaklog alkoholizma tolerancija na alkohol pada daleko ispod ne one koju ima "pijandura u kondiciji" nego i mnogo niže od one koju ima zdrav čovek koji nikada ne pije, što je uzrokovano propadanjem jetre. Zbog toga se dugogodisnji hronični pijanci napiju od jedne rakije, a od dve leze u kanalu... on se ustvari ne napija on se dodaje pošto zbog stanja organizna praktično nije u stanju da se otrezni, pijan je od juče a pošto će i danas da sevne par biće pijan i sutra...

 

 

Na kraju stara narodna izreka:

Najprije ČOVJEK UZIMA PIĆE, potom PIĆE UZIMA PIĆE i na kraju PIĆE UZIMA ČOVEKA.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: FZ1 Fazer, Yamaha MT-07, Kawasaki ER6F

@bb

Slažem se sa tobom potpuno oko značaja i baš zato sam i replicirao jer je bila generalizacija i paušalna ocena.

 

Lično mislim da ne treba uopšte da se pije kada se vozi, još manje kada se vozi dvotočkaš jer realno nije isto. Protiv sam medjutim ovog imbecilnog propisa, 3 promila je dovoljno strogo jer to praktično znači da nesme da se popije ni jedno piće pre vožnje. Međutim dozvoljava da ujutru odes na posao iako si juče u gradu popio 3 piva ili da u 7 uveče odeš da završiš neki posao iako si popio rakiju pred ručak. Realno u ovim situacijama iako si van ikakvog dejstva i u potpunosti sposoban da upravljaš vozilom nesmeš da voziš ili sedi da voziš na strah da te zaustave i rebnu jer ćeš da duneš nešto, nebitno koliko malo nije 0.000. Da ne pričamo uopšte za bombone, grožđa i slično... 3 promila sasvim pristojno služe svrsi.

 

Bratski pozdrav

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1622 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: triumph tiger 1050

Valjda ce panduri imati milosti za nas sto volimo slatko. Organizam i koka-kolu moze da pretvori u neku malu kolicinu alkohola, koju bi aparat u odredjenom trenutku pokazao, ali mala je verovatnoca da ce bas u tom trenutku neko biti podvrgnut alko-testu. Notorni alkosi se napiju od jedne casice, jer im jetra nema nikakvu funkciju (nema "prerade"), pa sav unet alkohol direktno ide u krv. Po meni, bolje da su stavili granicu od 0,3.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 219 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: GSX-R 1000 K4

Znao sam da će tema da upadne u nekoliko zamki za koje sam se spremio. Prva zamka je ta da je pitanje od vrlo konkretnog, krenulo u opštu raspravu o alkoholu za volanom, o pijanim vozačima, opasnostima na putu, društvu, državi, korupciji i mesečevim menama.

 

Iako većina glasa za nultu toleranciju, to po meni ne znači da je većina u pravu, mada je bilo nekoliko dobrih argumenata. Kada bi svi razmišljali tako odsečno, bez analize... Pitajte recimo većinu vozača u Srbiji da li je bezbedno voziti motocikl, odnosno da li bi zabranili motociklima da postoje?! Pretpostavljam da ste do sada sto puta čuli ljude u raspravama koji bi zabranili motore, i da iza toga stoji samo njihova frustracija i strah, a ne ozbiljan argument. Neki bi zabranili abortus, neki navijače, neki bi zabranili političke stranke, a neki bi čak i potpuno izbacili alkohol iz prodavnica. Koliko je lako zabranjivati u raspravama, to shvatite tek kada vam neka besmislena zabrana zakuca na vrata.

 

Što se tiče pitanja, evo nekoliko mojih zaključaka. Alkohol za volanom ne ide, alkohol je mnogo opasan - to i nije odgovor, jer to nije ni bilo pitanje, kao što nije bilo ni pitanje da li su od toga opasnije rupe na putu, ćorave babe, bahati vozači, pokvareni migavci itd. Alkohol je krajnje opasan, ali isto tako je opasno kada je vozač u predinfarktnom stanju zbog holesterola, pa to ne znači da svi gojazni ljudi treba da plate 5000 dinara kada ih policija zaustavi. Pitanje je bilo - jedno pivo, da li je opasno na motoru ili ne? Nekoliko ljudi je reklo da jedno pivo može da ima uticaj na njihovu vožnju, a pritom je na motoru ravnoteža i upravljački momenat mnogo bitniji nego u automobilu. Ovo je za mene dovoljno ubedljivo za spuštanje tolerancije sa 0.3. S druge strane, ako Chery bombone ili pijani šaran stvarno prave 0.1 ili 0.15, onda je i 0.0 besmisleno.

 

Drugim rečima, ja bih predložio da 0.2 bude granica za motore, ta granica je ispod nivoa bilo čijeg pijanstva, a dovoljno visoka da izbegnete neprijatnosti zbog lažnog alarma.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1975 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Ocigledno da nisam bio dovoljno jasan kada sam pisao o eventualnim izmenama Zakona o bezbednosti u saobracaju. Elem nulta tolerancija, pod uslovom da bude ugradjena u zakon odnosi se na sve kategorije vozaca. Stekao sam utisak citajuci postove, na ovu ali i na slicne teme koje se odnose na bezbednost da vecina motociklista koji su imali bliske susrete sa pijanim vozacima automobila ili traktora podrzava nultu toleranciju, ali ne i kada su i oni sami u pitanju. Sto bi se reklo u zemlji Srbiji jesam ja za rigorozne zakone, ali samo pod uslovom da se ne odnose na mene!!!1neznam.gif

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja