Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6494 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da ne zameri Gosn Expendable, sva Silkolen moto ulja imaju jednako ili više od 2,5% Cink aditiva, Motul 1,4°%, što je po meni prednost, pogotovu što je kod nekih sklopova teško zamenljiv.

 

Nemam šta zameriti ... jedino što nije tako.

Cink aditiva (ZDDP, postoji u nekoliko formi pa nije sve ni u kvantitetu, nešto je i u kvalitetu; ima malo i tehnike nije samo veličina bitna) Motul i Silkolene u istim kategorijama imaju u veoma sličnim koncentracijama. Znači "tu su negde". (1000-1500ppm a nešto više kod "V-Twin" ulja i viskoznijih Comp 4). Možda "tu i tamo" Silkolene ima nešto više (u proseku) ali teško bi se to dalo generalizvovati.

Podaci Vam (na žalost) nisu tačni. Siguran sam 100%. Pro 4 serija (na primer) ima "manje ili jednako" 2,5% ZDDP-a.

Šta više (ako ćemo cepidlačiti) ima negde tek pola te vrednosti (nešto preko 1000ppm).

...

I na kraju krajeva "ja nemam psa" (osim što je lepo vaspitan i ima korpicu pa nije mogao da ujede babu koja je tužila), tj. sami stručnjaci (a skidam im kapu) Silkolene-a kažu "nije sve u ZDDP-u" (ili "nije to krucijalno (mnogo važno) za kvalitet ulja").

Ili drugačije rečeno: "To što su Ameri sebi uvrteli u glavu, ne znači da je tako (i da moramo svi da sledimo poluistine kao zombiji)"

 

Sve u svemu: neko navija za Barsu, neko za Real ... ko je bolji? Kako kad (i kako koju sezonu).

 

 

 

 

 

Potako me jedan zanimljiv opsvrt oko ulja na netu. 1600 ppm je bio standard učešća ZDDP-a do 1996 godine kada američka EPA polovi na 800 a od 2004 četvrti normu na 400 ppm-a.

 

M1 je ako se ne varam prvi prekršio "propis" i puni ulje sa više aditiva, koliko tačno ne znam jer vidim da i Exon isto stavlja manje ili jednako od neke vrednosti. Doduše po nekim podacima 15-50 koji sam ja meračio al ga nema u Jevropi sadrži po njihovom navodu cinka 1300 a fosfora 1200 ppm-a. Takođe avangardni proizvođači ističu da su njihova ulja nakrkana obilato koktelom ZDDP-a. ( ako se ne varam, radi se o dvadesetak elemenata). Zanimljivo je da pojedini uljari naprave proizvod, dobiju određeni klasifikacioni standard, potom dopune ulje aditivima, ponovo atestiraju i namerno gube klasifikacioni razred što i ističu na pakavanju kao potvrdu kvaliteta, ( u smislu ZDDP-a).

 

Kad se radi o rejsing formuli proizvođači opet ističu visok udeo ZDDP-a a koliko vidim dosta marki pravi "Clasic oil" počevši od Kastrola pa do malih nezavisnih rafinerija sa naglaskom na tom "arhaik" paketu anti frikcionih sastojaka.

 

Definitivno postoji razlika između američkog i evropskog pristupa, čak proizvod pod istim nazivom ne mora da bude isti na oba kontinenta.

 

Mislim da će Gosn Expendable biti zamoljen da elaborira anti wear problematiku, tj. priču o paketu aditiva, naročito o koktelu cinka, ZDDP. Naravno, ni m900 ne bi valjalo da ostane po strani.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 857 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: KTM 1190 ADV R ROTTWEILER

Uzgred:

"Par ljudi mi je reklo da ne sipam to ulje jer ga ovaj agregat trosi." (!!)

A sami ste koristili?!

Kome više verujete, sebi ili "ljudima" ??

 

 

Hvala na odgovoru expendable.

Citao sam i prethodne stranice.

tih par ljudi su vozili moj model, znam ih neko vreme i verujem im jer nemaju zbog cega da lazu. Ali vi ste strucnjak pa pitam vas za savet.

Odlucio sam da sipam Silkolene Pro4 (ili pro4 plus) 15-50.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Uzgred:

"Par ljudi mi je reklo da ne sipam to ulje jer ga ovaj agregat trosi." (!!)

A sami ste koristili?!

Kome više verujete, sebi ili "ljudima" ??

 

 

Hvala na odgovoru expendable.

Citao sam i prethodne stranice.

tih par ljudi su vozili moj model, znam ih neko vreme i verujem im jer nemaju zbog cega da lazu. Ali vi ste strucnjak pa pitam vas za savet.

Odlucio sam da sipam Silkolene Pro4 (ili pro4 plus) 15-50.

 

O.K.

Nisam mislio da omalovažim (kako sada znam) vaše prijatelje/poznanike, već me je zbunilo to što ste sami koristili Motul pa ste valjda mogli da zaključite. Malo veća potrošnja (ali unutar normalnih granica, naročito ako je do litar između zamene ulja, na 3000-5000km) nije obavezno znak da je ulje koje motor manje troši bolje (mada ukazuje na tako nešto).

Pro 4 Plus imate samo u 10W-50, da ne tražite ono što se ne može naći, ali je i Pro 4 dovoljno dobro (i u 15W-50).

Pozdrav!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Шта мислите колега @expendable о овом уљу:

 

K1024_20121025_165608.jpg K1024_20121025_165723.jpg

 

за Сузуки ГС 500Е из 1981. год.? (4 цилиндра, ваздушно хлађење)

коме тренутно радим "мали сервис":

 

IMG_5624.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Da ne zameri Gosn Expendable, sva Silkolen moto ulja imaju jednako ili više od 2,5% Cink aditiva, Motul 1,4°%, što je po meni prednost, pogotovu što je kod nekih sklopova teško zamenljiv.

 

Nemam šta zameriti ... jedino što nije tako.

Cink aditiva (ZDDP, postoji u nekoliko formi pa nije sve ni u kvantitetu, nešto je i u kvalitetu; ima malo i tehnike nije samo veličina bitna) Motul i Silkolene u istim kategorijama imaju u veoma sličnim koncentracijama. Znači "tu su negde". (1000-1500ppm a nešto više kod "V-Twin" ulja i viskoznijih Comp 4). Možda "tu i tamo" Silkolene ima nešto više (u proseku) ali teško bi se to dalo generalizvovati.

Podaci Vam (na žalost) nisu tačni. Siguran sam 100%. Pro 4 serija (na primer) ima "manje ili jednako" 2,5% ZDDP-a.

Šta više (ako ćemo cepidlačiti) ima negde tek pola te vrednosti (nešto preko 1000ppm).

...

I na kraju krajeva "ja nemam psa" (osim što je lepo vaspitan i ima korpicu pa nije mogao da ujede babu koja je tužila), tj. sami stručnjaci (a skidam im kapu) Silkolene-a kažu "nije sve u ZDDP-u" (ili "nije to krucijalno (mnogo važno) za kvalitet ulja").

Ili drugačije rečeno: "To što su Ameri sebi uvrteli u glavu, ne znači da je tako (i da moramo svi da sledimo poluistine kao zombiji)"

 

Sve u svemu: neko navija za Barsu, neko za Real ... ko je bolji? Kako kad (i kako koju sezonu).

 

 

 

 

 

Potako me jedan zanimljiv opsvrt oko ulja na netu. 1600 ppm je bio standard učešća ZDDP-a do 1996 godine kada američka EPA polovi na 800 a od 2004 četvrti normu na 400 ppm-a.

 

M1 je ako se ne varam prvi prekršio "propis" i puni ulje sa više aditiva, koliko tačno ne znam jer vidim da i Exon isto stavlja manje ili jednako od neke vrednosti. Doduše po nekim podacima 15-50 koji sam ja meračio al ga nema u Jevropi sadrži po njihovom navodu cinka 1300 a fosfora 1200 ppm-a. Takođe avangardni proizvođači ističu da su njihova ulja nakrkana obilato koktelom ZDDP-a. ( ako se ne varam, radi se o dvadesetak elemenata). Zanimljivo je da pojedini uljari naprave proizvod, dobiju određeni klasifikacioni standard, potom dopune ulje aditivima, ponovo atestiraju i namerno gube klasifikacioni razred što i ističu na pakavanju kao potvrdu kvaliteta, ( u smislu ZDDP-a).

 

Kad se radi o rejsing formuli proizvođači opet ističu visok udeo ZDDP-a a koliko vidim dosta marki pravi "Clasic oil" počevši od Kastrola pa do malih nezavisnih rafinerija sa naglaskom na tom "arhaik" paketu anti frikcionih sastojaka.

 

Definitivno postoji razlika između američkog i evropskog pristupa, čak proizvod pod istim nazivom ne mora da bude isti na oba kontinenta.

 

Mislim da će Gosn Expendable biti zamoljen da elaborira anti wear problematiku, tj. priču o paketu aditiva, naročito o koktelu cinka, ZDDP. Naravno, ni m900 ne bi valjalo da ostane po strani.

 

Hvala, ali ne hvala!

Za ovo bi mi trebao godišnji odmor od makar 6 nedelja (pa da pola potrošim na tako nešto, a ostalo da bude onaj standardni, koliko ga i imam).

Možda (i samo MOŽDA) bude jedan takav tekst na blogu (pa ga eventualno, ili zanimljiviji deo, prebacim i ovde) ako (i samo AKO) uspem da nagovorim jednog kolegu (organca, i u naučnom smislu stručnijeg od mene za tu tematiku, pogotovu što se profesionalno na visokom (akademskom i praktičnom) nivou bavio mazivima, uz dug period u Nemačkoj baš zbog toga na prestižnim tamošnjim isntitucijama za ovu oblast).

 

Auuu! Kolika je moć američke propagande (neznanja), čudo jedno!

Tačno je da ni posle više od 50 godina korišćenja i hiljade radova te (zbirno) hiljada godina istraživanja nema potpune slike ponašanja ovog aditiva ali se mnogo toga zna.

...

A zna se šta je optimum a šta maksimum (1000-1500ppm cink ekvivalenta, te 1500-1800ppm, što će reći 0,16-0,20% istog, klasičan alikl oblik). Za nove konstrukcije bregaste čak je 800-1200ppm neki optimum a pojavom (primenom) novih vrsta ovog aditiva moguće je postići zadovoljavajuće rezultate i sa manje (sadržaj Zn i do 500ppm). Osim toga nije sve ni do EPA ili EEA (evropska agencija za "environment"), Fuchs je pre više od 10 godina (ako se ne varam 2001. ili 2002.) izbacio (još uvek revolucionarno) Titan GT 1 0W-20, koje ne samo da je bilo čudo u to vreme svojom viskoznošću (gde su tada postojeća 5W-30, i 0W-40 smatrana "vodom"), nego je bilo i bio razgradljivo, i (kako mi ide? što bi rekao vuk, pardon, lisica): sa 0% i slovima NULA cinka (0 ppm), bez cinka, ništa, nothing, ничего, nichts (paradajz), rien, nada, nenio (esperanto).

E sad, ti tamo Kolumbovi Indijci, neka se malo zapitaju o čemu (zaboga) pričaju ako se zna (doduše za malo novije konstrukcije, ali tadašnje a tek sadašnje) da je to ulje prevazilazilo većinu do zla boga ZDDP-om nakrcanih ulja (i "teških", viskoznih i MASNIH; ili drugačije rečeno: ružnih, prljavih i zlih).

 

Izgleda da neki nisu makli iz 70-tih i 80-tih. Ende.

 

Mobil možda i nije varao sa M1 15W-50 jer je sadržaj cinka (fosfora i sumpora) drugačiji za drugačije viskoznosti. Onih 800ppm za API SL i 600ppm za SM cinka je za viskoznosti 5W-30, 0W-40 i 5W-40 a za 10W-40 je nešto više (ko bi se setio, verovatno 1000 i 800 respektivno) pa za 15W-40 još više itd. Pa je za 15W-50 dozvoljeno (verovatno) i svih 1200ppm. Ovo bi razliku od prethodnog morao malo da proverim (možda postoji samo jedna viša skala od 1000ppm za viskoznija).

 

Ulje nije samo krknuti ZDDP (kako mnogi, inače dobri poznavaoci misle), šta više mnogo ZDDP-a je često najjeftiniji način da se dođe do AW osobina, pa mi se čini da je M1 15W-50 najlošije baze u odnosu na sva ostala M1 ulja (mada meni u kecu ne bi smetao i bio bi verovatno najbolji od svih).

 

U svetu motocikala ovo je još više izraženo. Ulja jesu sinergija baze i aditiva ali se aditivima NE može ispraviti sve (iako dosta toga ali često u ograničenoj meri). Aditivi jesu skupi ali se dodaju u malom procentu a baza je baza.

Nekada se pričalo da se kuća ne pravi od krova ali mnogi (menadžeri) misle da tako može i onda dobijamo razna Frankeštajnova čudovišta koja bi trebala da pobede (ljudski) duh ... Možda pred kraj nafte ere (terminator još nije napravljen).

 

Više čitajte evropske izvore, a manje anglo-saksonske i sve će biti u redu. (blog 2x1 dnevno, narednih 5-6dana, i nema više crnih misli).

Uf! Narednih (taman terapijskih) 5-6 dana neću imati vremena ni da dišem pa ako malo budem kasnio to je zbog toga (još sam živ i zvrav i nije me pregazio tramvaj ... čega nema u mom selu).

 

Pozdrav!

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6494 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da ne zameri Gosn Expendable, sva Silkolen moto ulja imaju jednako ili više od 2,5% Cink aditiva, Motul 1,4°%, što je po meni prednost, pogotovu što je kod nekih sklopova teško zamenljiv.

 

Nemam šta zameriti ... jedino što nije tako.

Cink aditiva (ZDDP, postoji u nekoliko formi pa nije sve ni u kvantitetu, nešto je i u kvalitetu; ima malo i tehnike nije samo veličina bitna) Motul i Silkolene u istim kategorijama imaju u veoma sličnim koncentracijama. Znači "tu su negde". (1000-1500ppm a nešto više kod "V-Twin" ulja i viskoznijih Comp 4). Možda "tu i tamo" Silkolene ima nešto više (u proseku) ali teško bi se to dalo generalizvovati.

Podaci Vam (na žalost) nisu tačni. Siguran sam 100%. Pro 4 serija (na primer) ima "manje ili jednako" 2,5% ZDDP-a.

Šta više (ako ćemo cepidlačiti) ima negde tek pola te vrednosti (nešto preko 1000ppm).

...

I na kraju krajeva "ja nemam psa" (osim što je lepo vaspitan i ima korpicu pa nije mogao da ujede babu koja je tužila), tj. sami stručnjaci (a skidam im kapu) Silkolene-a kažu "nije sve u ZDDP-u" (ili "nije to krucijalno (mnogo važno) za kvalitet ulja").

Ili drugačije rečeno: "To što su Ameri sebi uvrteli u glavu, ne znači da je tako (i da moramo svi da sledimo poluistine kao zombiji)"

 

Sve u svemu: neko navija za Barsu, neko za Real ... ko je bolji? Kako kad (i kako koju sezonu).

 

 

 

 

 

Potako me jedan zanimljiv opsvrt oko ulja na netu. 1600 ppm je bio standard učešća ZDDP-a do 1996 godine kada američka EPA polovi na 800 a od 2004 četvrti normu na 400 ppm-a.

 

M1 je ako se ne varam prvi prekršio "propis" i puni ulje sa više aditiva, koliko tačno ne znam jer vidim da i Exon isto stavlja manje ili jednako od neke vrednosti. Doduše po nekim podacima 15-50 koji sam ja meračio al ga nema u Jevropi sadrži po njihovom navodu cinka 1300 a fosfora 1200 ppm-a. Takođe avangardni proizvođači ističu da su njihova ulja nakrkana obilato koktelom ZDDP-a. ( ako se ne varam, radi se o dvadesetak elemenata). Zanimljivo je da pojedini uljari naprave proizvod, dobiju određeni klasifikacioni standard, potom dopune ulje aditivima, ponovo atestiraju i namerno gube klasifikacioni razred što i ističu na pakavanju kao potvrdu kvaliteta, ( u smislu ZDDP-a).

 

Kad se radi o rejsing formuli proizvođači opet ističu visok udeo ZDDP-a a koliko vidim dosta marki pravi "Clasic oil" počevši od Kastrola pa do malih nezavisnih rafinerija sa naglaskom na tom "arhaik" paketu anti frikcionih sastojaka.

 

Definitivno postoji razlika između američkog i evropskog pristupa, čak proizvod pod istim nazivom ne mora da bude isti na oba kontinenta.

 

Mislim da će Gosn Expendable biti zamoljen da elaborira anti wear problematiku, tj. priču o paketu aditiva, naročito o koktelu cinka, ZDDP. Naravno, ni m900 ne bi valjalo da ostane po strani.

 

Hvala, ali ne hvala!

Za ovo bi mi trebao godišnji odmor od makar 6 nedelja (pa da pola potrošim na tako nešto, a ostalo da bude onaj standardni, koliko ga i imam).

Možda (i samo MOŽDA) bude jedan takav tekst na blogu (pa ga eventualno, ili zanimljiviji deo, prebacim i ovde) ako (i samo AKO) uspem da nagovorim jednog kolegu (organca, i u naučnom smislu stručnijeg od mene za tu tematiku, pogotovu što se profesionalno na visokom (akademskom i praktičnom) nivou bavio mazivima, uz dug period u Nemačkoj baš zbog toga na prestižnim tamošnjim isntitucijama za ovu oblast).

 

Auuu! Kolika je moć američke propagande (neznanja), čudo jedno!

Tačno je da ni posle više od 50 godina korišćenja i hiljade radova te (zbirno) hiljada godina istraživanja nema potpune slike ponašanja ovog aditiva ali se mnogo toga zna.

...

A zna se šta je optimum a šta maksimum (1000-1500ppm cink ekvivalenta, te 1500-1800ppm, što će reći 0,16-0,20% istog, klasičan alikl oblik). Za nove konstrukcije bregaste čak je 800-1200ppm neki optimum a pojavom (primenom) novih vrsta ovog aditiva moguće je postići zadovoljavajuće rezultate i sa manje (sadržaj Zn i do 500ppm). Osim toga nije sve ni do EPA ili EEA (evropska agencija za "environment"), Fuchs je pre više od 10 godina (ako se ne varam 2001. ili 2002.) izbacio (još uvek revolucionarno) Titan GT 1 0W-20, koje ne samo da je bilo čudo u to vreme svojom viskoznošću (gde su tada postojeća 5W-30, i 0W-40 smatrana "vodom"), nego je bilo i bio razgradljivo, i (kako mi ide? što bi rekao vuk, pardon, lisica): sa 0% i slovima NULA cinka (0 ppm), bez cinka, ništa, nothing, ничего, nichts (paradajz), rien, nada, nenio (esperanto).

E sad, ti tamo Kolumbovi Indijci, neka se malo zapitaju o čemu (zaboga) pričaju ako se zna (doduše za malo novije konstrukcije, ali tadašnje a tek sadašnje) da je to ulje prevazilazilo većinu do zla boga ZDDP-om nakrcanih ulja (i "teških", viskoznih i MASNIH; ili drugačije rečeno: ružnih, prljavih i zlih).

 

Izgleda da neki nisu makli iz 70-tih i 80-tih. Ende.

 

Mobil možda i nije varao sa M1 15W-50 jer je sadržaj cinka (fosfora i sumpora) drugačiji za drugačije viskoznosti. Onih 800ppm za API SL i 600ppm za SM cinka je za viskoznosti 5W-30, 0W-40 i 5W-40 a za 10W-40 je nešto više (ko bi se setio, verovatno 1000 i 800 respektivno) pa za 15W-40 još više itd. Pa je za 15W-50 dozvoljeno (verovatno) i svih 1200ppm. Ovo bi razliku od prethodnog morao malo da proverim (možda postoji samo jedna viša skala od 1000ppm za viskoznija).

 

Ulje nije samo krknuti ZDDP (kako mnogi, inače dobri poznavaoci misle), šta više mnogo ZDDP-a je često najjeftiniji način da se dođe do AW osobina, pa mi se čini da je M1 15W-50 najlošije baze u odnosu na sva ostala M1 ulja (mada meni u kecu ne bi smetao i bio bi verovatno najbolji od svih).

 

U svetu motocikala ovo je još više izraženo. Ulja jesu sinergija baze i aditiva ali se aditivima NE može ispraviti sve (iako dosta toga ali često u ograničenoj meri). Aditivi jesu skupi ali se dodaju u malom procentu a baza je baza.

Nekada se pričalo da se kuća ne pravi od krova ali mnogi (menadžeri) misle da tako može i onda dobijamo razna Frankeštajnova čudovišta koja bi trebala da pobede (ljudski) duh ... Možda pred kraj nafte ere (terminator još nije napravljen).

 

Više čitajte evropske izvore, a manje anglo-saksonske i sve će biti u redu. (blog 2x1 dnevno, narednih 5-6dana, i nema više crnih misli).

Uf! Narednih (taman terapijskih) 5-6 dana neću imati vremena ni da dišem pa ako malo budem kasnio to je zbog toga (još sam živ i zvrav i nije me pregazio tramvaj ... čega nema u mom selu).

 

Pozdrav!

 

 

 

 

Jeste amerčko-saksonski uticaj pretežan na žalost i drago mi je da za referncu uzimaš nemačku marku, Fuks-Silkolen koja ima ne znam koliko ulja za bukvalno sve namene, svoj razvoj, proizvodnju...Između talijanske značke, Exxon Mobile, ( M1) i nemačkog brenda, naravno "ahtung".

 

Priča o aditivima jeste zahtevna i sakrivena od očiju jer proizvođači nekako nedovoljno obrazlažu svoj miks. Ono što je interesantno, mnogi misle da su aditivi primarni činilac kvaliteta ulja te da samim tim čine većinski deo cene i predstavljaju ih čudotvornim kroz "specijalne formule". Naravno da nije tako al da se više ne uplićem tamo gde mi nije mesto.

 

(Sa zebnjom sam u G IV TDI ulio sint 5-40, posle 4K po gradu na interturi, kap nije potrošeno, polako i ja menjem ukus-naviku)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Шта мислите колега @expendable о овом уљу:

 

K1024_20121025_165608.jpg K1024_20121025_165723.jpg

 

за Сузуки ГС 500Е из 1981. год.? (4 цилиндра, ваздушно хлађење)

коме тренутно радим "мали сервис":

 

IMG_5624.jpg

 

Druze, mene si izgleda zaboravio... :(

Hvala unapred na odgovoru.

Moze i neko drugi da napise svoje misljenje, nije zabranjeno. :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6494 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Шта мислите колега @expendable о овом уљу:

 

K1024_20121025_165608.jpg K1024_20121025_165723.jpg

 

за Сузуки ГС 500Е из 1981. год.? (4 цилиндра, ваздушно хлађење)

коме тренутно радим "мали сервис":

 

IMG_5624.jpg

 

Druze, mene si izgleda zaboravio... :(

Hvala unapred na odgovoru.

Moze i neko drugi da napise svoje misljenje, nije zabranjeno. :lol:

 

Po meni je to nije ulje za vazdušaru. :moto3:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

@đunta:

"Jeste amerčko-saksonski uticaj pretežan na žalost i drago mi je da za referncu uzimaš nemačku marku, Fuks-Silkolen koja ima ne znam koliko ulja za bukvalno sve namene, svoj razvoj, proizvodnju...Između talijanske značke, Exxon Mobile, ( M1) i nemačkog brenda, naravno "ahtung". <br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 14px; line-height: 20.66666603088379px;">Priča o aditivima jeste zahtevna i sakrivena od očiju jer proizvođači nekako nedovoljno obrazlažu svoj miks. Ono što je interesantno, mnogi misle da su aditivi primarni činilac kvaliteta ulja te da samim tim čine većinski deo cene i predstavljaju ih čudotvornim kroz "specijalne formule". Naravno da nije tako al da se više ne uplićem tamo gde mi nije mesto. <br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 14px; line-height: 20.66666603088379px;"><br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 14px; line-height: 20.66666603088379px;">(Sa zebnjom sam u G IV TDI ulio sint 5-40, posle 4K po gradu na interturi, kap nije potrošeno, polako i ja menjem ukus-naviku) "

Doduše anglosaksonski uticaj nije uvek negativan. I Silkolene je "englez" a tu je i OpieOils o kojima sve reči hvale.

Aditivi mogu biti čak i primarni činilac kvaliteta i svakako igraju veliku ulogu ali baza je baza, i ne možeš od babe napraviti devojku niti od magaraca konja (a obratno može).

Dakle, aditivi od dobre osnove naprave vrhunski proizvod a od prosečne ili samo solidne tek natprosečni.

Menjaš "ukus-naviku" na bolje.

Pozz ...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Шта мислите колега @expendable о овом уљу:

 

K1024_20121025_165608.jpg K1024_20121025_165723.jpg

 

за Сузуки ГС 500Е из 1981. год.? (4 цилиндра, ваздушно хлађење)

коме тренутно радим "мали сервис":

 

IMG_5624.jpg

 

Druze, mene si izgleda zaboravio... :(

Hvala unapred na odgovoru.

Moze i neko drugi da napise svoje misljenje, nije zabranjeno. :lol:

 

Po meni je to nije ulje za vazdušaru. :moto3:

 

NI po meni.

Nekako bi i prošlo da nije u 10W-40 što je za motor iz '81 samo teorijska mogućnost .

15W-50 PS ulje (bilo koje "kršteno") ili 20W-50 mineralno ali kvalitetnije (od API SG pa naviše) odradiće posao i više od toga.

V-Twin ulja nisu obavezna ali bi svakako došla u obzir. Recimo Silkolene V-Twin 20W-50.

Ako 'ceš najbolje, uzmi Comp 4 20W-50 & uživaj (razlika u ceni vredeće svaki km koji voziš).

 

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6494 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@đunta:

"Jeste amerčko-saksonski uticaj pretežan na žalost i drago mi je da za referncu uzimaš nemačku marku, Fuks-Silkolen koja ima ne znam koliko ulja za bukvalno sve namene, svoj razvoj, proizvodnju...Između talijanske značke, Exxon Mobile, ( M1) i nemačkog brenda, naravno "ahtung". <br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 14px; line-height: 20.66666603088379px;">Priča o aditivima jeste zahtevna i sakrivena od očiju jer proizvođači nekako nedovoljno obrazlažu svoj miks. Ono što je interesantno, mnogi misle da su aditivi primarni činilac kvaliteta ulja te da samim tim čine većinski deo cene i predstavljaju ih čudotvornim kroz "specijalne formule". Naravno da nije tako al da se više ne uplićem tamo gde mi nije mesto. <br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 14px; line-height: 20.66666603088379px;"><br style="color: rgb(28, 40, 55); font-size: 14px; line-height: 20.66666603088379px;">(Sa zebnjom sam u G IV TDI ulio sint 5-40, posle 4K po gradu na interturi, kap nije potrošeno, polako i ja menjem ukus-naviku) "

 

Doduše anglosaksonski uticaj nije uvek negativan. I Silkolene je "englez" a tu je i OpieOils o kojima sve reči hvale.

Aditivi mogu biti čak i primarni činilac kvaliteta i svakako igraju veliku ulogu ali baza je baza, i ne možeš od babe napraviti devojku niti od magaraca konja (a obratno može).

Dakle, aditivi od dobre osnove naprave vrhunski proizvod a od prosečne ili samo solidne tek natprosečni.

Menjaš "ukus-naviku" na bolje.

Pozz ...

 

Jeste ovo u motoru Silkolen by UK, al je ipak Nemačko-kvalitetno ko i sve, to je verovatno strategijska postavka, upliv nemačke auto industrije na britansko tržište.

 

Ima još engleskih proizvođača no lično od pojave BP dizel ulja koje je bilo na sva zvona najavljivano zbog imanja oštre VW norme, nisam za UK ulja. Mada danas se ne zna ko, šta, gde i za koga pravi, čujem da ima oko hiljadu rafinerija ulja, globalizacija odnosno unisex.

 

Ima trač da jedna poznata marka koristi recklirano ulje koje ima nisku cenu uprkos nužnom aditiviranju. "Moraćeš" Gosn Expendable da se pozabaviš. Anglosaksonski uticaj je i ovde izgleda presudan bio jer lordovska kasta je zaključila da im trkaća ergela starih takmičarskih automobila propada usled ZDDP anemičnosti.

 

U motorcikl mineral u agregat i getribu, a u auto sve teška sintetika, BMW ne osluškujem al ćuljim uši čim upalim Golfa, sve me stra iskreno iako su bolje performanse evidentne sa Fuksom, tako da sam na pola il na 2 puta još uvek.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

"Ima trač da jedna poznata marka koristi recklirano ulje koje ima nisku cenu uprkos nužnom aditiviranju."

Ma nije valjda?

Skoro i da nema proizvođača koji (bar u Evropi) ne koristi reciklirana ulja. E sad, neko ih tura po manje (10% ili tako nešto) ili u neke manje u neke uopšte a u neke i 50%. Neki pak u neka stavljaju i preko 50% (ili skroz od recikliranog za pojedina, za ekstra pare poreskih obveznika).

Stvar je (relativno) prosta: follow the money! (neprirodno jeftina ulja su verovatno od recikliranih baznih ili bar sa većim udelom; doduše ima nešto i od "ratnih investicija" ali to već zalazi u visoku politiku pa ne bih dalje a karakteristika je multinacionalki).

Postoje (čak, naravno) i propisi EU o tome. Stav je da se reciklaža forsira (subvencijama). Do skora je bila obaveza da se 10% (možda još uvek) baznih ulja koristi iz reciklaže a 30% je "pred vratima" (ako već nije).

Ovo je duga priča ... koju ne mogu u skorašnje vreme obraditi.

Delovi stručnog rada iz časopisa biće na blogu (nadam se do kraja meseca, mada imam obaveza preko glave pa ne garantujem) tako da bi to mogao biti uvod u reciklažu maziva (motornih ulja).

Samo još rečenica (pa me nema nekoliko dana):

Ranije je bila osetna razlika u kvalitetu između recikliranih i "virgin" baznih ulja a sada je ona smanjena na podnošljivu meru (ipak je u nijansama na strani svežih, mada tehnološki ne mora da bude, ali zbog troškova je tako). Zavisi koja vrsta reciklaže se koristi pa je duga priča (uglavnom niži kvalitet ide u druge vrste maziva za motorna ulja ide visok stepen rafinacije u postrojenjima koja su prave rafinerije u malom).

Pošteno bi bilo naglasiti da se radi o recikliranim baznim uljima ali ... (makar ako je udeo 51% ili više).

Tu regulativu već slabo poznajem (označavanje proizvoda ove vrste) pa ne bih nagađao da li je vrdanje ili je sve po propisu (a propisi su tu da štite velike i moćne, sigurno nisu za narodne mase, tj. kupce).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6494 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

"Ima trač da jedna poznata marka koristi recklirano ulje koje ima nisku cenu uprkos nužnom aditiviranju."

Ma nije valjda?

Skoro i da nema proizvođača koji (bar u Evropi) ne koristi reciklirana ulja. E sad, neko ih tura po manje (10% ili tako nešto) ili u neke manje u neke uopšte a u neke i 50%. Neki pak u neka stavljaju i preko 50% (ili skroz od recikliranog za pojedina, za ekstra pare poreskih obveznika).

Stvar je (relativno) prosta: follow the money! (neprirodno jeftina ulja su verovatno od recikliranih baznih ili bar sa većim udelom; doduše ima nešto i od "ratnih investicija" ali to već zalazi u visoku politiku pa ne bih dalje a karakteristika je multinacionalki).

Postoje (čak, naravno) i propisi EU o tome. Stav je da se reciklaža forsira (subvencijama). Do skora je bila obaveza da se 10% (možda još uvek) baznih ulja koristi iz reciklaže a 30% je "pred vratima" (ako već nije).

Ovo je duga priča ... koju ne mogu u skorašnje vreme obraditi.

Delovi stručnog rada iz časopisa biće na blogu (nadam se do kraja meseca, mada imam obaveza preko glave pa ne garantujem) tako da bi to mogao biti uvod u reciklažu maziva (motornih ulja).

Samo još rečenica (pa me nema nekoliko dana):

Ranije je bila osetna razlika u kvalitetu između recikliranih i "virgin" baznih ulja a sada je ona smanjena na podnošljivu meru (ipak je u nijansama na strani svežih, mada tehnološki ne mora da bude, ali zbog troškova je tako). Zavisi koja vrsta reciklaže se koristi pa je duga priča (uglavnom niži kvalitet ide u druge vrste maziva za motorna ulja ide visok stepen rafinacije u postrojenjima koja su prave rafinerije u malom).

Pošteno bi bilo naglasiti da se radi o recikliranim baznim uljima ali ... (makar ako je udeo 51% ili više).

Tu regulativu već slabo poznajem (označavanje proizvoda ove vrste) pa ne bih nagađao da li je vrdanje ili je sve po propisu (a propisi su tu da štite velike i moćne, sigurno nisu za narodne mase, tj. kupce).

 

 

Nekad je točilovac-rafinisano ulje bivalo u prodaji u rafineriji i moglo se naći po pijacama i cena je bila drastično niža po više puta, poslednje što sam viđao na lokalnoj je bilo 100 kinti. Sad ima ulja za 200 Dinara a ko što spomenuh, uvozno za 320, više nego očigledno. Ako se to masovno sada trpa i još uz zakonski pritisak, onda je sasvim logično da proizvodi sa većim udelom otpada završavaju na tržištima gde nije moguće kontrolisati kvalitet ko na srpskom gde bukvalno za skoro sve nema adekvatnih labaratorija.

 

Nisam znao za baš ovoliko pretvaranje starog ulja u bazno. Ha, skoro sam vodio razgovor sa jednim distributerom koji doduše nije na oficijelnim sajtovima marki koje prodaje. Na pitanje kako je cena niža nego u Nemačkoj odgovor je količina. E nije nego, sad smo mi tržište koje omogućava količinski rabat veći nego par regija u Germaniji. Očigledno u rafinerijama postoje posebne slavine za banana split.

 

Našao san nekog ekskluzivnog proizvođača negde u Ameriki, "pure virgin" iz domaće bušotine. Sad kapiram priču, visoku cenu i ocenu tog ulja.

 

Sad se setih, kad sam prvi put menjao ulje na "novom" motorciklu, koristio sam za ispiranje neko jeftino uvozno ulje. Igrom slučaja sam sa njim morao da pređem bukvalno 70 km, smrdelo je ko da su mamuti bili fritezirani u njemu. To je to, loša ili nedovoljna rafinacija.

 

Nadam se da će Gosn Expendable na blogu da elaborira komparativni kvalitet reckliranog i svežeg baznog ulja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Nice!

Blizu stanju stvari.

Uključiću se čim se izvučem iz gužve.

Pozz ...

 

P.S.

Zvanično se oko četvrtine (26%) motornih ulja recikliralo u EU u periodu 2000.-2005.

Države gde se do skora nije proveravala (ozbiljnije i detaljnije) čak ni hrana (a i sad smo u začetku ozbiljnosti), prosto se nameće za uvaljivanje svega i svačega pa ulja od recikliranih baznih ulja nisu ni najgore što nas je zadesilo.

"Popust na količinu" ?! 1jee1.gif

(lepo sam pisao da jedan veći grad od blizu milion stanovnika u Nemačkoj prevazilazi celu Srbiju u potrošnji a ako se uzmu maziva uopše, te ako je od industrijskih, onda još lošije po nas). Uz to, gomila malih dilera ... nasuprot manje od 20 (slučaj Mobil, znanični broj distributera, uglavnom 2-3 po pokrajini) u celoj Nemačkoj (na 80 miliona stanovnika) ... znači max. 2 kod nas, a ako uključimo i standard i jedan je previše ...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6494 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nice!

Blizu stanju stvari.

Uključiću se čim se izvučem iz gužve.

Pozz ...

 

P.S.

Zvanično se oko četvrtine (26%) motornih ulja recikliralo u EU u periodu 2000.-2005.

Države gde se do skora nije proveravala (ozbiljnije i detaljnije) čak ni hrana (a i sad smo u začetku ozbiljnosti), prosto se nameće za uvaljivanje svega i svačega pa ulja od recikliranih baznih ulja nisu ni najgore što nas je zadesilo.

"Popust na količinu" ?! 1jee1.gif

(lepo sam pisao da jedan veći grad od blizu milion stanovnika u Nemačkoj prevazilazi celu Srbiju u potrošnji a ako se uzmu maziva uopše, te ako je od industrijskih, onda još lošije po nas). Uz to, gomila malih dilera ... nasuprot manje od 20 (slučaj Mobil, znanični broj distributera, uglavnom 2-3 po pokrajini) u celoj Nemačkoj (na 80 miliona stanovnika) ... znači max. 2 kod nas, a ako uključimo i standard i jedan je previše ...

 

Sami smo se nametnuli. Ne bi da detaljišem, ali nekoliko danas imućnijih "biznismena" je prve ozbiljne novce "zaradilo" uvaljujući raznorazni otpad kod nas tako da se to nastavlja za sve što je moguće jer smo onemoćali skroz u svim sferama. Neka provera goriva, ulja...nije moguća ni pod razno tako da verovatno gro ,(recikliranog), maziva je nižeg kvaliteta nego što očekujemo mada ga plaćamo relativno realno mora se priznati.

 

Smešno je što na tržištu postoji buljuk nekih prodavaca koji vade vizit karte sa logom zvučnih marki. Jednostavno to nije moguće al mi volimo da verujemo u ono što nam prija ušima i džepu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

"Smešno je što na tržištu postoji buljuk nekih prodavaca koji vade vizit karte sa logom zvučnih marki. Jednostavno to nije moguće al mi volimo da verujemo u ono što nam prija ušima i džepu. "

0takoje.gif

 

Uzgred:

 

Osim ove pojave tu je i "tušta i tma" zastupnika raznih (naročito nemačkih) malih proizvođača bez tradicije i još uvek nerenomiranih (neki od njih doduše jesu ili bar imaju gomilu sertifikata, ali ne svi). Više volimo da smo gazde nego (pod)distributeri pravih renomiranih brendova i velikih firmi.

Drugim rečima: volimo da zavrćemo sve oko sebe (dobavljače i kupce), pa još je i dobro kakav je "sistem".

I treće: gomila je tajkunčića koji se bave uljima (muljaju u bezuslovnim "pogonima" i dalje "muljaju").

 

1, 2, 3 ... (jadni mi)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6494 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

"Smešno je što na tržištu postoji buljuk nekih prodavaca koji vade vizit karte sa logom zvučnih marki. Jednostavno to nije moguće al mi volimo da verujemo u ono što nam prija ušima i džepu. "

 

0takoje.gif

 

Uzgred:

 

Osim ove pojave tu je i "tušta i tma" zastupnika raznih (naročito nemačkih) malih proizvođača bez tradicije i još uvek nerenomiranih (neki od njih doduše jesu ili bar imaju gomilu sertifikata, ali ne svi). Više volimo da smo gazde nego (pod)distributeri pravih renomiranih brendova i velikih firmi.

Drugim rečima: volimo da zavrćemo sve oko sebe (dobavljače i kupce), pa još je i dobro kakav je "sistem".

I treće: gomila je tajkunčića koji se bave uljima (muljaju u bezuslovnim "pogonima" i dalje "muljaju").

 

1, 2, 3 ... (jadni mi)

 

Da, neverovatna je ta naša malograđanska potreba za naglašavanjem nekog "gazdovanja" i isticanjem "vlasništva" bez obzira na smisao, efekat i u krajnjoj liniji računicu. Obišo sam letimično sajam, gledam izdaleka neke no name natpise i kad prođem vidim da se radi o nekakvim "uljarima", verovatno "nemačkog" porekla izuzimajući činjenico da sve nemačko nije u rukama Nemaca.

 

Expendable, nerado govoriš o muljanju tako da mi je to alarmantno iako imam loše sopstveno iskustveno saznanje kroz godine uprkos pažljivom izboru i ako nastavimo, bolje da pretočimo u ( jer se radi o istom klišeu) :

 

http://forum.bjbiker..._1#entry1434909

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Nije uputno (a ni lepo) govoriti bez dokaza.

Druga (i za ovaj i slične slučajeve bitnija) stvar je to da su ti koji muljaju obično u sivoj zoni ("polu"-kriminalci, "ozvaničeni krimosi" ili "samo" utajivači poreza ili "samo" falsifikatori; najčešče je kombinacija više toga ili svega) i spremni su na razne stvari da bi održali svoj ugodan (i nezaslužen) život. Najčešće se preko ulja prere novac (potrošna roba, loši zakoni o zbrinjavanju otpadnog ulja).

Dakle, ako njihov pobratim (korisnik njihovih usluga i/ili lokalni diler opijatima) za saobraćajku u kome je kriv (ali zabora izrebao je svoj "novog" audija) hoće da bije pa i da poteže oružje (i to tako prolazi) šta očekivati od (možda i) njegovog gazde.

Ne treba iću u istraživačko novinarstvo (ionako je njihov posao, koji niko ne radi, a i koliko-toliko ih štiti zakon makar i 13% ili makar 0,02%) stvar je (za korisnika) mnogo prostija:

- Od tolike ponude na tržištu birajte renomirane proizvođače koji imaju proizvodnju na ovim prostorima (više za automobile, kamione i traktore i tek poneki motocikl, više 2T) kao i uvoznike koji godinama rade sa većim firmama ili "pumpadžije".

Kome nije dovoljan Nisotec ili FAM, ima Modriču ili INA-u kao i "pumpare" (ne govorim o kvalitetu nego njegovoj percepciji u široj javnosti)

pa zatim je tu (ako niko drugi, i potpuno originalan) Gazprom (G-energy), skup ali dokaz da dobro mora da košta.

I na kraju krajeva za motocikliste tu su skoro svi: Motul, Silkolene, Bel-Ray, Bardahl, Motorex, Ipone ... (sa dobavljačima koji su pouzdani).

Naravno o detaljima bi mogli u nedogled pa zato i sva ova pisanija.

Ne zaboravimo: Shell i Mobil koliko-toliko imaju adekvatne uvoznike, Castrol je već "komsi-komsa", ali svi oni (tri najveća) NISU prisutni u Srbiji direktno. I to nešto kazuje. Total je tu tek odnedavno (veoma pohvalno, iako nas tretiraju kao koloniju i primitivce, što delom i (sami) zaslužujemo).

 

Dakle mali "garažari" (mada ima i od njih onih koji se trude i liče na nešto te su bar za tomos o.k. kao i za traktor star 30 god.) ili multinacionalne kompanije, princip je isti a sve po štetu kupaca.

 

Da li postoje naivni koji veruju da neko od multinacionalki stara bazna ulja ili (još gore) aditive uništava po propisima EU? To košta 10x više od njihove nabavne cene. Šta ćete uraditi (moram priznati da bi makar pomislio na njihovom mestu)?!

Krknućete u "banana, paradajz ili šljiva republiku"!! Bravo! Bravisimo!!

Čak i da rade analize (država), neće primetiti razliku (ili nema opreme ili na njoj rade šurnjaje, kumovi, snaje i sinovci), a ne rade ili bar ne za svaki kontigent (pre par godina su radili u svrhu carinski stopa, pa skoro redovno, a sad kad ih nema (carine), čisto "posumnjam").

Sve i da otrkriju imate ceo arsenal mera da to progurate: od proste korupcije do najave novih i velikih ulaganja i tapšanja po ramenu sa državnim zvaničnicima (nadam se da oba makar stagniraju ili padaju po stopi od 0,1% godišnje no nisam baš toliki optimista, bio bih srećan da makar ne raste ili ne brže od (inače skoro nultog) rasta BND-a).

 

Duga tema, ali da se ne zastrani u teorije zavere dovoljno je biti afirmativan prema onima koji (više) vrede a takve i birati.

Ako se sam ne čuvaš (kao kupac) neće te spasiti ni zakoni, propisi, kazne, udruženja potrošača ...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Kosovska Mitrovica
  • Motocikl: Suzuki Inazuma GSX 750

Imam Suzuki Inazuma 750 ccm 2002 godiste....Koje ulje bi trebalo da sipam,posto do sada nisam menjao,uzeo sam ga prosle sezone?Sta mislite o MOTUL 300V 4T 10W40 Factory Line ,ili imate neki drugi predlog?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 402 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-Bezanija-Bologna
  • Motocikl: Ducati 944 000012....i od neki dan jedan Ducati ST4s

jeste vala zakomplikovana malo..ali ako su ljudi obrazovani u materiji,i treba da diskutuju...posto sam imao prilike da radim sa uljem i da vidim kako i sta,samo za info,70% ulja na trzistu svetskom,nebitno za cega,sve globalno,je poreklom od recikliranog ulja,filtriranog i aditiviranog.ceo zapad ga reciklira i kosta da ga bacis,tj odlozis.nema u wc solju,slivnik,kontejner kao kod nas i jos negde jel...mislim da svako treba da koristi gradaciju specificnu za svoj agregat a sto se tice marke ulja,porba razne pa odluci sta mu je bolje,cena ili kvalitet...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Ja kad nešto ne znam a ja to (bar) priznam (makar sitnim slovima 1zvizduk.gif)

Inazuma? Nadam se da je to GSX 750 ili da makar "dele" istu mašinu.

Mislim da je Factory Line (inače moje omiljeno) malo preambiciozno za ovu mašinu. Ne zato što je loša (mašina), nego što joj to objektivno nije potrebno.

5100 će biti taman idealno.

10W-40 ako je motor u idealnom stanju, međutim (ionako su opcija i za nov motor) zbog 10 god. (preventivno, čak iako je "kao nov" i u tolerancijama proizvođača) bi "pedesetice" (radne) možda bile bolje rešenje.

10W-50 ako se koristi i po hladnijem (ispod nule) vremenu.

15W-50 (standardno).

Ako se baš opterećuje i radi na visokim temperaturama (a ne vozi po mrazu) i/ili malo i troškari ulje, možda čak i 20W-50, bilo PS, bilo sintetičko (doduše takvih nema baš u izobillju, Motul 7100 kao "redak zver").

Ipak (ako niste sigurni) držite se 10W-40/50 ili 15W-50.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

jeste vala zakomplikovana malo..ali ako su ljudi obrazovani u materiji,i treba da diskutuju...posto sam imao prilike da radim sa uljem i da vidim kako i sta,samo za info,70% ulja na trzistu svetskom,nebitno za cega,sve globalno,je poreklom od recikliranog ulja,filtriranog i aditiviranog.ceo zapad ga reciklira i kosta da ga bacis,tj odlozis.nema u wc solju,slivnik,kontejner kao kod nas i jos negde jel...mislim da svako treba da koristi gradaciju specificnu za svoj agregat a sto se tice marke ulja,porba razne pa odluci sta mu je bolje,cena ili kvalitet...

 

E vala, tako nekako.

Zakomplikovalo se a zapravo je prosto. Kao što reče (poštovani) "M900" (sad ću parafrazirati pa ako omašim makar neću suštinu):

KVALITETNO ULJE MORA DA KOŠTA A LOŠE MOŽE DA BUDE JEFTINO A MOŽE I DA BUDE SKUPO (dokle god ima naivnih da takvo kupuju).

 

Ili (drugim rečima): kvalitet nije linerno (pa ni potpuno) zavisan od cene, ali je činjenica da kvalitet mora da se plati.

I pored toga što se deo plati na ime (brend) to u principu vredi.

Možda cigare na M i nisu najbolje ali svakako nisu loše. To će prihvatiti 90% korisnika, ali da ulje na M (ili S ili B) košta mnogo ali da ima i zašto, e to neće prihvatiti (istih) 90% korisnika. Zašto? To samo oni znaju.

Kako znate da je brend cigareta M bolji od Z ili B? Pa zapalim i udahnem, prosto se oseća!

Ovde je problem što se (nužno) NE oseća, već oseća mašina i to ne odmah. Ko ne plati na mostu platiće na ćupriji. Tako je to a ko ne prihvata istinu njegov je problem. Istina je veoma za*ebana stvar. Boli "brate" i seče k'o sablja.

Nada ne umire poslednja (već petposlednja), kao što reče veliki slovenački alpinista (čovek kome se divim, na žalost nije više među nama) Tomaž Humar: "Poslednje umire bol !" (on doduše u drugom kontekstu ali je opšteg značenja, ovde: posle ste ili prihvatili, bol istine ili vam pomoći nema).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja