Jump to content

Moto Zajednica

Moto kros tehnika - diskusija

Recommended Posts

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Zanima me da li je neko od Vas vičan vožnji moto krosa. Zanima me kako uspevate da podjednako uspešno kočite pred levu i desnu krivinu, znajući da se koči zadnjom i istovremeno spušta desna noga u pojedinim situacijama. Takođe me interesuje kako procenjujete brzinu na skakaonicama... Vidim u temi o  točkarenju neke lepe slike sa "zemlje" pa me interesuje koliko Vas uopšte privlači vožnja po prašini. Vidim da rboban ima iskustva... Ajd podeli malo, ima nas sanjara koji bi makar teorijski voleli da znaju malo više o moto krosu.

 

Hvala,

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

Iz mog maleckog isqstwa "peglanja cwaje po shumama i gorama" ono shto sam primetio je kad npr. prilazish desnoj kriwini .. zadnjom kochnicom uglawnom 10-ak metara pred kriwinom kochim sa manje wishe zablokiranim tochkom chime i zanosim bajk na lewo,u istom trenutku dok se zanoshenje deshawa shaltam nizu,dwe,tri .. koliko mi treba wec ..

 

U trenutku kad sam praktichno ushao u kriwinu (spremio bajk za istu) iz te pozicije noga ide dole i pun gas tako da bajk maltene kliza kroz kriwinu sa tendencijom kad se isprawi propinjanja na zadnji i opet pun gas do sledece i tako dalje .. Sa chetworotaktnim je bilo slichno ali malo lakshe zbog motornog kochenja ..  ali opet to je moje samouko malo isqstwo koje je werujem werowatno neprawilno,ali nisam imao problema i ishlo mi je zadowoljawajuce .. ali najbolje bi bilo da ekipa koja se "bawi" time malo "preciznije" to objasni  ;D

 

Iskreno .. swako ko ima priliku da proba,a nije do sada ne bi trebalo da oklewa ni trenutka jer meni lichno je to jedna od najboljih stwari u ziwotu koju sam otkrio  ;D newerowatan osecaj (pogotowu cwaje od 60 konja) dominacije po terenima gde bi i peshke teshko proshli ... Chim budem u finansijskoj poziciji,eto meni u garazi neki takmicharac  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Skinuo sam sa neta davno neki dokumentarac sa osnovnim tehnikama offroad voznje i savetima za krivinarenje i skakaonice... Sad cu da ga potrazim pa da ga prosledim zainteresovanima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: FleXeR

Prvenstveno sam vozio ENDURO, zelja da se ubacim u kondiciju i poboljsam tehniku dovela me je i na motokros staze, vozio sam ATV GRAVEL, ZRENJANIN i LEMES..

Iako sam iskljucivo rekreativac, imao sam priliku da vozim jednu promotivnu trku na stazi ATV GRAVEL u BGD. Nazalost nisam je zavrsio imao sam proklizavanje u jednoj krivini, slomio polugu kvacila koje nephodno za voznju cvaje (125)...

U stvari to je izgledalo kao da igramo mali fudbal jednom nedeljno, pa izadjemo da igramo veliki fudbal protiv drzavnog tima u top formi ;D ;D ;D

Za mene veliko iskustvo.

Imam srecu da se druzim sa PATKOM koji je aktivni takmicar i koji mi je pokazao i poducio me svemu sto me je zanimalo....

Bila je tu cela ekipa,NIKOLA (patak jr), GORAN menjac, GILE iz zemuna, VIKTOR iz NS, GALE, i jos dosta njih koji su bili ili su takmicari tako da smo se bas dobro vozili i naravno druzili...

 

Za motokros i enduro voznju pokusacu da dam par saveta.

 

Osnova svega je polozaj tela na motoru.

Na skok se dolazi polustojeci na motoru a i doskok isto tako...

Procena brzine na skoku dolazi vezbom, prvo polako, pa sve brze dok se ne preskoci. Kritican momenat je kad skoro preskocis skok i fali ti jos malo da padnes na kosi doskok. Tad je udarac najveci, fali ti samo malo. I kad prokines i padnes na doskok iznenadis se kako je meko i fluidno.

Iskusni motokrosisti kazu da se sa kros motorom ne skace, nego da se nastavlja da vozi po vazduhu.

To je tacno, motor potpuno reaguje na sve komande i u vazduhu....

Dodavanjem gasa motor podize u vazduhu prednji tocak, kocenjem zadnjeg spusta prednji na nize....

Motor reaguje i na skretanje volanom pa su moguce i korekcije smera ...

Sve to u kombinaciji sa polozajima tela...

Ko vozi na zadnjem tocku zna tacno o cemu pricam...

Sve se to desava zbog ziro efekta koji je zbog tockova 21/19 vrlo izrazen.

 

Prolazak krivine.  Prilazi se polustojeci (uglavno se tako i vozi stalno, sedi se samo u samoj krivini). Telo se prebaci unazad da se oslobodi prednje ogibljenje

jer je kros staza puna grba, oni brzi koce prednjom i zadnjom  uz kombinaciju par nizih koliko vec krivina zahteva. Treba i dozirati zadnji tocak da se ne izgubi trakciju, kad preteras cuje se kako lupa lanac i gasi se motor, te blokira zadnji tocak sto treba izbegavati..

Sama inercija od kocenja vas prebacuje napred i u fazi samog ulaska u krivinu sedi se skoro na rezeorvaru i da su vam je glava preko volana, pustas kocnice, nize su vec tu, izbacujes nogu u untrasnju stranu krivine.Tad ga nagnes i usmeris na putanje kroz krivinu...

Noga sluzi za prebacivanje tezista napred i kao korekcija putanje usled klizanja. Naciljas izlaz i dodajes gas.

Po izlazu pun gas i desava kontra stvar od ulaska, inercija te premesta pozadi i dobija se bolja trakcija na zadnjem tocku...

Pun gas u krivini igra kad imas BAND, ili  uzvisenje na vanjskoj strani krivini. Tad stvarno PUN GAS.

I tako do sledece krivine, skoka....

 

Inace dok god upravljas prednjim tockom upravljas i motorom, zadnji moze da radi sta hoce....

 

Cela ova prica je prenesena i u supermoto...

 

Nisam toliko iskusan ali se nadam da sam uspeo nesto da vam prenesem.....

 

Cetverotaktni motori su mnogo laksi za voznju od dvotaktnih, pogotovo za enduro...

 

Slika sa promo utrke ATV GRAVEL, jedan od retkih trenutaka kad sam obisao PATKA, naravno na kratko jer je pao u prvoj krivini nakon starta..

Nastavio je i za pola kruga krug me je vec stigao i obisao..... ;D

 

post-145-1287899247775_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

Ako se ne varam, i kocenje prednjim u vazduhu ce "oboriti nos", tj. nagnuti motor ka napred (podici zadnji tocak). Ovo naravno samo teoretski pricam, a nadam se da cu i da probam...valjda ce biti kakva cvaja ove godine... :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: FleXeR

Ako se ne varam, i kocenje prednjim u vazduhu ce "oboriti nos", tj. nagnuti motor ka napred (podici zadnji tocak). Ovo naravno samo teoretski pricam, a nadam se da cu i da probam...valjda ce biti kakva cvaja ove godine... :(

Potpuno si u pravu...

Alli se ne koristi, jer ako zadnji preteras mozes i da zavrtis ponovo na gas ako imas potrebe, a i kocenjem prednjim ima uticaja na pravc leta....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 543 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Kawasaki zzr 1400 i Bmw r1200gsa

i ja sam rekreativno vozio hondu cr250.. to je bio dobar uticaj rbobana, galeta i patka na mene.. nadam se da ću na proleće naći ponovo neki kros ali ovaj put četverotaktni..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 554 postova
  • Lokacija: Banatsko Novo Selo

 

      Sve ovo sto rece Rboban je tacno ali to je vec nivo za vozace sa odredjenim iskustvom, za pocetak se treba ograniciti na voznju po manje zahtevnim stazama (tu ne mislim na asvalt ili parking iza zgrade) i voznju motora manje kubikaze, 125ccm cvaja sasvim dovoljna!

      Vozenje po vazduhu dolazi kasnije  ;D

     

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 65 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: suzuki rmz 450 i drz 400

prethodni motor mi je bio cross,i naravno nije bilo dana a da ne sidjem s puta i da se provozam po njivama... :o

tu sam dosta toga naucio,jbg treba biti uporan i voziti - vezbati svaki dan,pa ces iz toga nauciti dosta

a sad trenutno posedujem supermoto... :P

sad kako je dosla zima,svake nedelje drugar i ja idemo na (oficirac i frusku goru)novi sad:) i tamo djiramo rmz 250ccm k7 i quad 450ccm k7, izmislimo sebi stazu,i onda se takmicimo na vreme.

samo pravac njiva ili nesto nalik tome i gas... 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja