Jump to content

Moto Zajednica

Kawasaki ex Ninja250 1994.

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 178 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kymco Super 9

Iju, nisam video da je neko zainteresovan za ovaj motor! :)

 

Evo posto je nedeljno dosadno popodne da malo napravim pauzu i ispisem utiske motora.

 

Vozio sam skuter Kymco Super 9 pre Kawe, a pre Kawe nijedan motor :)

Iskljucivo sam trazio 250ccm3 zbog male registracije, potrosnje itd. Drugo, posto sam neiskusan vozac, ne zelim da omastim drvo, banderu, asvalt ili gepek nekih kola sa 500cm3 ili vise. Sada sam realno vec spreman za malo jacu kubikazu jer vec osecam kako bi bilo lepo da malo jace povuce.

Kawasaki ZZR250 1994. je u sustini isto sto i Ninja ili EX250H (kako mi pise u dozvoli iako na plastikama pise ZZR bez znaka 250).

Cini mi se da je ovaj uvezen iz Kanade. Bio je u prilicno zapustenom kozmetickom stanju, prljav, neodrzavan. Par meseci sam ga u slobodno vreme lickao i doveo u pristojno stanje. Par plastika je napuklo, izgrebano, desni izduv je napukao ali smo zabarili kao frankestajna i motor odlicno pegla. Ne smeta mu nista, ni najgore rupe. A brate, kostao je 550EUR! Karbove sam ocistio i sinhronizovao kod Scube u Laboratoriji. Pre toga je trosio najmanje 5l pa do cak impresivnih 6.7l sa malkice jacom voznjom, a sada najmanje 4.2l, a najvise 5.5l sa izdrk*vanjima. Slobodno se moze tako reci jer motor ima dva cilindra, tvin masina, po dozvoli pise 24kW ali je fabrika dala specifikaciju da mu je najjaci obrtni moment i isporuka snage na oko 11-12000 obrtaja gde ovaj model za ovo godiste daje skoro 38hp! Realno, za ovu kubikazu i snagu, i jace automobile ostavljate iza sebe na ubrzanju. U voznji je vrlo stabilan i kao pocetniku mi je trebalo neko vreme da naucim da ga malo obaram. Kada sam to savladao, kida krivine. Bez problema nosi dvojicu od po 75-80kg i maksimum sa dva putnika te prosecne mase sam uspeo da izvucek oko 150km/h, nije mogao vise. Kada sam vozio sam, do 160km/h ide super, posle mu treba vise vremena da dodje do neke krajnje fabricke brzine od 170-180km/h. Zanimljivo je da je vrlo trom do 7-8000rmp, posle toga izbacuje kao top i djipa kao divlji konj cak i sa dvoje. Za grad i ne treba vise, ovako samo nagazim na nekom pravcu da podmazem lamelu i produvam dizne ;)

Nikakvik kvarova nisam imao za oko 3000km koliko sam presao od letos. Sada je na oko 50 000km po satu. Pali iz prve i posle par dana stajanja, samo se povuce saug pre paljenja i brrrrm. Ima taj brundav, dubok zvuk tvin masine, nije ni kao coper, a ni kao klasicna 4-cilindarska zujalica. Ali ume itekako da zazuji preko 10000 obrtaja! Menjac je jako lep, potvrdili su i drugi iskusniji vozaci, nema naznaka da popusta ili baguje. Sam sam promenio ulje i filter, malo pogledao po jutjubu i eto resenja. Takodje i svecice i jos par sitnica.

Motor generalno privlaci paznju iako je starog dizajna. Ali taj stari dizajn je ujedno i meni najlepsi, najsuptilniji bez svemirskih linija koje nicemu ne vode sem kiceraju. Slazem se, ima lepih modernih motora ali ovaj dizajn je za sva vremena. Cak i oni iskusniji ga mesaju za 500 ili 600ccm3 jer je dosta veliki iako je nizak. Razliku cete lako videti ako pogledate disk kocnice - 250ccm3 ima jedan disk sa desne strane, a svi jaci imaju po dva diska napred. U nekim drugim detaljima se ne razlikuju posebno sem sto su jaci i siri u delu motora zbog 4 cilindra i menjaca.

Menjac mu je vrlo izdrzljiv jer je ogroman za svoju kubikazu i ne trpi opterecenja ako vozite normalno, a ne kao kamikaza. Za lagane turing voznje po gradu moze da se presalta ocas posla u 6 brzinu vec na 50-60kmh i tako vozi bez podrhtavanja i cimanja, cak i ubrzava blago ali sigurno ako povucete gas.

Ovaj model nudi podesavanja zategnutosti rucica i tvrdoce menjaca kao i kocnice u 4 stepena! 1 stepen je najmeksi i vec na samo pipanje se brzina menja dok 4 stepen je najdalji od rucke i treba veci hod za menjanje brzina.

Kocnice su OK mada kada je dvoje na vecoj nizbrdici i ubrzanju, mora jace da se stisne zbog jednog diska napred. Ipak treba kociti sa motor u kombinaciji sa kocnicama u tim situacijama. To mu nije jaca strana ali svejedno to funkcionise korektno.

Na kontrolnoj tabli nema meraca goriva pa se morate osloniti na restartovanje kilometraze posle svake dopune i ako ste pazljivi nece vam se gusiti pred padanje nivoa ispod prve sisaljke slavine, a ako se to desi, brzo okrenete cep slavine na rezervu i posle par sekundi se vrati na staro.

Motor nema filter za gorivo i posle ciscenja karbova i rezervoara sam ugradio filter sa produzenim crevima za ukupnu cenu od oko 250din. To ce me spasiti u produziti vek karbovima i motoru posto je nase gorivo braon boje, a ne zute kakvo treba da bude.

U sustini to je to, motor ide pa koliko dogura - dogurace. Za tu cenu nisam nasao bolje i kvalitetnije. Par delova sam narucio preko ebay-a i ispalo me duplo jeftinije da stigne iz Amerike sa sve postarinom nego da sam kupovo ovde. Sve delove mozete isto i naci na ebay-u ako nesto crkne i stize na kucu za par nedelja. Tamo je trziste puno delova ali treba paziti na oznake modela jer postoji mnogo varijacija za istu masinu - Meni je EX250H pa imate brojeve 1,2,3,4 itd, a ima i modela EX250F 1,2,3,4 i malo je falilo da nauricm pogresne plocice za njega. Bolje je skinuti deo i uporediti ga sa slikom pa onda kliknuti 'kupiti'.

 

Evo ga u jesenjem izdanju - Kawasaki_ZZR250_1994.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja