Jump to content

Moto Zajednica

Sta uraditi ako pukne sajla kvacila?

Recommended Posts

  • Svrati po nekad, 360 postova
  • Lokacija: Leskovac-Lausanne
  • Motocikl: Kymco Zing 125, BMW F800GS Adventure

Pitanje je prosto, sta raditi ako pukne sajla kvacila u toku voznje? Kako najbezbednije zaustaviti motor? Kontam da u prvu i drugu je lako, samo se izbaci u neutralni polozaj i polako se zaustaviti, ali sta ako pukne dok ste u petu sa 100km/h? :zbunjen:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7081 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

pa skroz smanjis gas i kocis, osim ako je neka zayebana situacija pa saltas,

meni pukla sajla, pa sam doterao motor tako kuci, a vozio sam ga 80-100kmh :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

vezhbaj menjanje brzina bez kvachila, kosristi medjugas, biche ti zeznuto u pochetku al kad ukapirash kako funkcionishe lakshe je nego sa kvachilom ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 412 postova
  • Lokacija: Zajecar
  • Motocikl: Suzuki V_Strom DL 1000

Pitanje je prosto, sta raditi ako pukne sajla kvacila u toku voznje? Kako najbezbednije zaustaviti motor? Kontam da u prvu i drugu je lako, samo se izbaci u neutralni polozaj i polako se zaustaviti, ali sta ako pukne dok ste u petu sa 100km/h? :zbunjen:

 

Sto bi se odmah zaustavljao? Teraj tako do kuce ili prvog majstora, doduse zajebano za gradsku voznju. U sustini se lepo saltaju brzine bez kvacila uz malo iskustva a za zaustavljanje presaltas do prve ili druge brzine normalno pa makar i 200 isao, pa neutral. E sad ako ti se desi da nece da izbaci iz brzine bez kvacila to je vec problem, uspori maximalno sa saltanjem do prve, bez gasa i zadnjom kocnicom ga usporavaj dok se sam ne ugasi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 439 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Piaggio Beverly Sport Touring 350

a

sta bi postigao time? on bi ostao u brzini i u tom zaletu bi dobio efekat paljenja na gurku...

 

Ne znam, zato i pitam. 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Motocikl: cbr 900 rr

Mislim da bi pitanje bolje glasilo :Sta raditi ako pukne sajla kvacila a krenuli ste na put ?

Uvek sam kod sebe imao samo sajlu bez buzira koja je univerzalne duzine,to je u stvari set sa raznim sraficima u fazonu luster klema to kosta oko 2e u Grckoj a mislim da ima i u louisu,to isto postoji i za sajlu gasa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Tu školu sam davno naučio, još kad sam kupio svoj prvi veći motor ( Jawu ). Nije bilo da se kupi nova sajla, već sam je sam pravio od sajle za Pony expres . Uvek mi je pucala u subotu popodne ili u nedelju, kad nisam imao gde da kupim novu. Onda sam jednom napravio dve sajle, jednu montirao na motor, drugu stavio ispod sedišta i nema problema. I sad uvek imam u motoru rezervnu sajlu gasa i kvačila i alat potreban da se one zamene .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Nije lose pre duzeg puta proveriti saje, jer retko da pukne a da nije vec pocela da se licna . Imas u luisu set 5evra dve sajle i bananica sa sraficima za nuzdu na putu.:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: honda hornet 600

meni je pukla sajla za kvacilo na zelenom vencu prosle godine, oko 4 bas kad je guzva, jedva sam stigao kuci. Dok vozim ajde nekako al kad stanem muke. Jel ima neka fora kako se krene il malo ga guram pa odma u drugu. to i oce nekako al na blagoj uzbrdici sam se bas namucio.. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

sta bi postigao time? on bi ostao u brzini i u tom zaletu bi dobio efekat paljenja na gurku...

 

prekidac gasi varnicu tako da ne bih mogao da dobije efekat da motor i dalje radi vec bi ga kompresija kocila ... samo gas kad oduzmes on koci i staje polako + kad ugasis varnicu.

a ako vec ne gasi varnicu na dugme onda okrenes kljuc

 

ili gresim ?

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3129 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

zato na Jawi 350 pritisneš menjač dok je u prvoj i ona kao na kvačilu. I polako puštaš.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ENDURO, 1344 postova
  • Lokacija: Vrčin
  • Motocikl: Honda XR600R

sta bi postigao time? on bi ostao u brzini i u tom zaletu bi dobio efekat paljenja na gurku...

 

prekidac gasi varnicu tako da ne bih mogao da dobije efekat da motor i dalje radi vec bi ga kompresija kocila ... samo gas kad oduzmes on koci i staje polako + kad ugasis varnicu.

a ako vec ne gasi varnicu na dugme onda okrenes kljuc

 

ili gresim ?

 

Ne grešiš, Marfi se malo preračunao :) Prekidač gasi varnicu i ne postoji šansa da motor nastavi da radi, ako je malo veća kubikaža u pitanju, staće jako brzo a ako je u nižem prenosnom odnosu, može se desiti i da zablokira točak.

 

Letos mi je pukla sajla kvačila na XT-u kod burenceta (kod ručice), vozio sam par kilometara do prvog majstora (selo Venčane kod AR)... Dok sam po selu tražio majstora, bez problema sam zaustavljao motor i kretao sa njim, poguram malo motor i ubacim ga u prvu ili drugu. Šaltanje naviše ide glatko dok nerado šaltam u niže brzine :jok: Ubacio sam sajlu od menjača sa bicikle i kod dekle sam je spojio probušenim brezonom i sa dve matice. I JOŠ DRŽI (kupio sam originalnu, rezervnu sajlu) :takoje:

post-8351-0-88664200-1359121462_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

zato na Jawi 350 pritisneš menjač dok je u prvoj i ona kao na kvačilu. I polako puštaš.

 

Pa, Jawa ima poluautomatsko kvačilo, ako je lepo uštelovano i ako znaš da ga koristiš - sajla ti i netreba .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 112 postova
  • Lokacija: NIš
  • Motocikl: BMW R1200GS

samo je bitan tajming kad da saltas da ti menjac ne trpi mnogo inacce nije veliki problem ko sto je bio meni kad mi je pukla sajla za gas i to u krivini koju sam trebao da izvucem :nanana:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ko zna šta, 68 postova

Meni se ovo dogodilo na Z-eu, u Apatinu na zimskoj žurci pre 2-3 godine.

Sajla mi pukla kada sam trebao da krenem sa saputnicom, stisnem kvačilo ono cvrc, nema ga.

3-4h ujutru, da ostavim motor nema smisla, da čekam da svane isto, svi majstori spavaju jer su se lepo napili, nedelja, ni mehaničari ne rade, reko da probam bez kvačila pa šta bude.

Upalim motor, nabedim drugara da gura, potpomognem sa nogama i jedva nekako posle drugog pokušaja ušaltam u drugu i krenem.

Kad sam krenuo sve ok, samo da je u brzini da nije u neutralu, Z-e bar može šaltati bez kvačila bez problema.

Odvezem se kući 15 tak kilometara dalje, kad sam planirao da stanem nabodem u neutral i ugasim ga na prekidač.

 

Problem ga je nabosti u brzinu da se motor ne ugasi kad ga ušaltaš bez kvačila, u svakom slučaju da gurka nije uspela, onda bih se nogama odgurnuo a desnom rukom bih stisnuo polugu koju povlači sajla kvačila dole kod dekla i ubacio bih u drugu i polako pustio polugu da krene, opet kad motor krene nije problem šaltati bez kvačila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

a

sta bi postigao time? on bi ostao u brzini i u tom zaletu bi dobio efekat paljenja na gurku...

 

Ne znam, zato i pitam. 0takoje.gif

 

Iskljuciti motor na 100+km/h !! Ne bih reko da je bas pametno :). Naravno motor se nece uplaiti ponovo jer mu struja ne stize do svecice, ali blokada zadnjeg pri toj brzini ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 134 postova
  • Lokacija: H Novi
  • Motocikl: Yamaha FZ6S

a

sta bi postigao time? on bi ostao u brzini i u tom zaletu bi dobio efekat paljenja na gurku...

 

Ne znam, zato i pitam. 0takoje.gif

 

Iskljuciti motor na 100+km/h !! Ne bih reko da je bas pametno :). Naravno motor se nece uplaiti ponovo jer mu struja ne stize do svecice, ali blokada zadnjeg pri toj brzini ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O kakvoj ti blokadi zadnjeg pričaš :lud:Meni se sjebao kill switch u vožnji i ostao je motor u brzini bez struje i normalno se ponaša,kao kada ostaneš bez goriva u toku vožnje.Po tvome bi onda trebalo da zablokira zadnji i kada ostaneš bez goriva :stabre:Kao što je pomenuo kolega ranije,kompresija ga koči taman koliko i treba.Da mi nebi replicirali što se tiče brzine išao sam oko 90 a i da je bilo 200,opet isto zato vas molim da ne dovodite ljude koji se ne razumeju u zabludu i plašite ih takvim glupostima :zdravo:

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Pazi care tebi apsolutno niko ne brani da iskljucujes motor kad god oces. Al da kazes da se pri tom motor skroz normlano ponasa to je glupost....

 

Nece tocak da zablokira bukvalno, ali nailazi na otpor koji do tog trenutka nije postojao usled motornog kocenja BEZ ikakvog paljenja.

 

I drugo je kad imas ispravno kvacilo pa mozes da uradis popravku, bez kvacila je samo kockanje sa glavom. Mozda ce da se desi, mozda nece ali u udzbenicima i za motore i za automobile se eksplicitno kaze da se to ne radi, ostavi motor da radi pusti gas skroz, ali NEMOJ ga iskljucivati

 

Nestanak benzina je nesto skroz drugo, jer se paljenje desava usled prisustvva isparenja, a i dobija se opomena jer motor pocinje da sam dize obrtaje usled pokarambasene smese

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja