Jump to content

Moto Zajednica

menjanje brzina bez kvacila

Recommended Posts

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Ja imam neko misljenje da je saltanje sa kvacilom na visokim obrtajima samo nepotrebno proklizavanje(habanje) lamela, kad razvijes osecaj koliko treba otpustiti gas da bi se rasteretio menjacki sklop (na ovom principu i rade quick shifteri), sve tece glatko i bez cimanja, pa nevidim kakvu bi stetu to moglo da izazove... Ali dok se dobro ne ispraksira, preporucujem koriscenje kvacila.

 

Ali Jawa 350 zaista ima poluautomatsko kvacilo, pa cak moze i da se krene bez leve ruke. Malo poguras nogama i nagazis menjac i drzis, a onda lagano pustas kao na kolima, samo mnogo osecajnije.

Cak u fabrickoj knjizici stoji da ne treba da se koristi ruka za menjanje brzina, osim za prvu, ali to je za pocetnike...

 

Da, kad Jawasakija proizvodjac preporcuje saltanje bez kvacila, da bi se izbeglo "spaljivanje" kvacila, jer su obloge lamela napravljene od neznog materijala (negde sam cuo od plute, ali nemojte me drzati za rec..)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Evo ja npr. vrlo često menjam brez klačmiva i češće mekše nego S kvačilem. Na primer kada potežemo Neša(XX), Pablo(VTR) i ja(ZZR) do 250, kad šaltam s kvačilom - pobegnu mi do 2 dužine motora, :-\ a kad šaltam brez kvačila, skoro da ih sustignem :-[

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

Ja imam neko misljenje da je saltanje sa kvacilom na visokim obrtajima samo nepotrebno proklizavanje(habanje) lamela, kad razvijes osecaj koliko treba otpustiti gas da bi se rasteretio menjacki sklop (na ovom principu i rade quick shifteri), sve tece glatko i bez cimanja, pa nevidim kakvu bi stetu to moglo da izazove... Ali dok se dobro ne ispraksira, preporucujem koriscenje kvacila.

 

Ali Jawa 350 zaista ima poluautomatsko kvacilo, pa cak moze i da se krene bez leve ruke. Malo poguras nogama i nagazis menjac i drzis, a onda lagano pustas kao na kolima, samo mnogo osecajnije.

Cak u fabrickoj knjizici stoji da ne treba da se koristi ruka za menjanje brzina, osim za prvu, ali to je za pocetnike...

 

Da, kad Jawasakija proizvodjac preporcuje saltanje bez kvacila, da bi se izbeglo "spaljivanje" kvacila, jer su obloge lamela napravljene od neznog materijala (negde sam cuo od plute, ali nemojte me drzati za rec..)

jeste, Jawa 350 se salta bez kvacila. ne toliko zbog lamela, vec je mehanicki tako odradjeno, svaki put kada poluga menjaca ide na gore, ili na dole, ona potiskuje kvacilo i odvaja lamele, a zatim, na kraju hoda ubacuje u zeljenu brzinu. kako se poluga/nozica vraca u neutralni polozaj, tako se oslobadja kvacilo i lamele spajaju..

zato joj je i hod poluge/nozice menjaca veci (salta se iz kuka  ;D), jer se mora hodom nadoknaditi kako odradjivanje svih ovih radnji, tako i nedostatak osecaja kod noge, za razliku od shake. moze i da se krene iz mesta samo nogom, stvar prakse.

PLUS, ta ista poluga/nozica, sluzi i kao kik-starter...

pa ti sad vidi...

JAWAshluk...

;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

ja u poslednje vreme,saltam u visu bez kvacila kod ostrije voznje i nemam problema,potrebno je samo uskladiti tajming pustanja gasa i saltanja tako da se brzina prebaci jako glatko,i daleko prijatnije nego sa kvacilom,naravno sve zavisi od iskustva....imam rodjaka koji je preko i vozi motore 30-ak godina i salta bez kvacila oduvek

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XL, 460 postova
  • Lokacija: Београд, југ
  • Motocikl: BMW F800GS, HONDA XL200R, HONDA SH125i

I ja saltam bez osim 1-2 (cak i auto).

U autu(mobilu) samo izbacujem iz brzine - tek kad osetim da je u sinhronizaciji motor i menjač, bez foliranja, tek povremeno kad me stvarno mrzi da pritisnem kuplung...

 

Na XL-u čisto da probam, verovali ili ne, svaki put prebaci...

 

 

Šta ćeš, što bi neki rekli, Honda je to ...  :P ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

suvise volim svoj motor da bi ga saltao bez kvacila...ajd da ti pukne sajla pa i nekako,,,pa skinuli bi ga da netreba,a i pogledaj upustvo za koriscenje motora,,,verujem da pise VOZITI SA KVACILOM,neracunajuci par izuyetaka/java/,.,.,.,.,.,.,.,.,.,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 272 postova
  • Lokacija: South Banat,Pančevo

Sve je do vozaca ja sam na tocku saltao 6 u 4 sa kvacilom,jer ne mogu da preskocim brzinu bez kvacila,inace nikada nisam imao kvar menjaca,a kvacilo koristim minimalno koliko je potrebno.

Isto ti je vozio sa kvacilom ili bez.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

Isto ti je vozio sa kvacilom ili bez.

 

isto onome ko zna  ;)

 

meni je proshli motor bio 'slingshot' tako da sam mogao i na dole i na gore bez kvachila veoma glatko...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

e boki lako je tebi kad imas pedju vatru u kg u d ti namesta menjac ako crkne

sa tim josh uvek nisam imao problema  :)

a inache ne servisiram motor kod njega  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest farbach

Na ttr-u sam zicu za gasenje prebacio na sirenu. Saltam na punom gasu, bez kvacila, samo osamarim prekidac. Mnogo dobar zvuk pravi.

Trkacki motori imaju prekidac dole na saltalici.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

Na ttr-u sam zicu za gasenje prebacio na sirenu. Saltam na punom gasu, bez kvacila, samo osamarim prekidac. Mnogo dobar zvuk pravi.

Trkacki motori imaju prekidac dole na saltalici.

kapiram da on verovatno prekine struju u tom trenutku, jel tako?

jel mozhesh malko blizhe da objasnish shta se deshava, pretpostavljam da ne shteti motoru?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest farbach

Objasnjenje je jednostavno. Dok drzim gas oba snopa menjaca su zategnuta i nemoguce je promeniti brzinu. Kvacilo odvaja menjac od radilice i rasterecuje zupcanike. Treba znati da kvacilo nema nikakve veze sa menjanjem brzina. Njegova funkcija je da menjac ne bude zategnut. Isti efekat dobijam i kada pustim gas ili prekinem struju - menjac je otpusten i promena brzine je moguca. Potrebno je malo vezbe i osecaja da bi se se uskladio rad ruke i noge (saltanje). Pritisak na prekidac treba da je sto kraci inace ce, posto je motor na punom gasu, doci do detonacije nesagorelog goriva u auspuhu kada struja ponovo dodje. Zvuk je puno puno bolji nego kod klasicnog menjanja brzina.

Naravno iz prve u drugu saltam klasicno sa kvacilom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2245 postova
  • Lokacija: Beograd

Objasnjenje je jednostavno. Dok drzim gas oba snopa menjaca su zategnuta i nemoguce je promeniti brzinu. Kvacilo odvaja menjac od radilice i rasterecuje zupcanike. Treba znati da kvacilo nema nikakve veze sa menjanjem brzina. Njegova funkcija je da menjac ne bude zategnut. Isti efekat dobijam i kada pustim gas ili prekinem struju - menjac je otpusten i promena brzine je moguca. Potrebno je malo vezbe i osecaja da bi se se uskladio rad ruke i noge (saltanje). Pritisak na prekidac treba da je sto kraci inace ce, posto je motor na punom gasu, doci do detonacije nesagorelog goriva u auspuhu kada struja ponovo dodje. Zvuk je puno puno bolji nego kod klasicnog menjanja brzina.

Naravno iz prve u drugu saltam klasicno sa kvacilom.

 

to su te male tajne velikih majstora! Ne znam da li je ideja tvoja, ali je vrlo jednostavna a samim tim - sjajna.

 

Hvala Farbach

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Quick shifter

 

U koliko ste kupili Yoshimurin EmPro i uz nju ste kupili kompletnu instalaciju, ovaj dodatak vam je potreban kako bi mogli mijenjati brzine na najbrži mogući način. Brzine se uz pomoć quick shiftera mijenjaju tako da se drži gas bez puštanja, a onaj tren kada stisnete polugicu mjenjača, isključuje se elektronika i motor ulazi u višu brzinu. Kod prebacivanja u nižu,  potrebno je stinuti kvačilo. Yoshimura quick shifter NE RADI bez kompl. instalacije i EmPro.

 

Kompletan text na: http://www.motori.hr/cgi-bin/cl.rr?id=1638

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

Objasnjenje je jednostavno. Dok drzim gas oba snopa menjaca su zategnuta i nemoguce je promeniti brzinu. Kvacilo odvaja menjac od radilice i rasterecuje zupcanike. Treba znati da kvacilo nema nikakve veze sa menjanjem brzina. Njegova funkcija je da menjac ne bude zategnut. Isti efekat dobijam i kada pustim gas ili prekinem struju - menjac je otpusten i promena brzine je moguca. Potrebno je malo vezbe i osecaja da bi se se uskladio rad ruke i noge (saltanje). Pritisak na prekidac treba da je sto kraci inace ce, posto je motor na punom gasu, doci do detonacije nesagorelog goriva u auspuhu kada struja ponovo dodje. Zvuk je puno puno bolji nego kod klasicnog menjanja brzina.

Naravno iz prve u drugu saltam klasicno sa kvacilom.

hvala na objashnjenju!  :)

izuzetno dobra ideja!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja