Jump to content

Moto Zajednica

Tomos atx-ctx

Recommended Posts

  • U prolazu, 2 postova
  • Lokacija: Vrcin

Nemam iskustvo sa velikim motorima.Zelim da kupim neki motor koji lepo ide,koji je lep,ne trosi puno i pre svega lepo ide.Imam piaggo free i tomos a3,zivim u Vrcinu gde je milina za one koji vole da sednu na motor i da se voze,ali imam problem zeleo bih da uzmem nesto vece od piagga...Lepo on ide i sve to ali jednostavno zavoleo sam brzinu ali najvise volim da se vozim po ne asvaltiranim putevima...Malo sam surfovao po netu i nasao sam tomos atx,ctx i derbi senda.Cini mi se kao da su dobri motori za pocetnike.Nemam toliko iskustva sa takvim motorima pa bih molio nekoga da me savetuje koji motor bih mogao da uzmem...Hvala unapred :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2358 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

ATX i CTX su ti Tomosi iste koncepcije,dakle laki enduro motori sa dvotaktnim masinicama. ATX je 50 ccm,sa dobro poznatim agregatom iz nekadasnjih "petnajstica",s tim sto je "ugusen" taman toliko da se racuna u bicikl sa pomocnim motorom.Fabricki ide kao puz,ali uz malo sredjivanja moze dobro da se naostri. CTX je za koji broj veci od svog mladjeg brata. Ima 80 ccm,ide bolje i brze,ima bolju opremu. Disk kocnica na prednjem tocku i mono amortizer su glavne odlike ovog motora,mada za neke zahtevnije voznje ovaj amortizer bas i nije neko resenje. Ne trose mnogo,sa danasnjeg gledista i nisu nesto ultra moderni,ali ako nisi previse zahtevan mozes sa bilo kojim od ova dva da se lepo navozas. Za CTX ti je naravno potrebna A kategorija. Ili sad vec ne znam ni ja po ovom novom zakonu. :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Vozio sam ATX dve godine i slatko se navozao isao sam cak i do Bele CRke i Vrsca sa njim moja topla preporuka.

Nije nesto moderan i nabudzen ali za pocetak odlican

 

kupis ga i prodas za slicne pare

 

pogodan za pocetnike (ko savlada tomosov menjac posle toga sve salta besprekorno)

 

odrzavanje jako jeftino (full generalna radilica klip karike lezajevi nov cilindar 60e mene izaslo)

 

mali potrosac oko 2l - 2.5l (moj sa malim razbusivanjem)

 

izdrzljiv do besvesti (potvrdjeno u off road-u)

 

sa malim prepravkama moze jako lepo da ide (na mom je bio apn cilindar i celo hladjenje od nega razbusen na 39.5 isao je 60 i malo jace nikad se nije grejao)

 

ako volis da majstorises odlicna stvar za prve korake (daje bezbroj mogucnosti za prepravke i inovacije)

 

 

Sto se tice CTX-a i njga sam probao od drugara masina je ista samo je cilindar i karburator veci ostalo je manje vise isto, prednja vila je duza ima disk mono amortizer (koji zna da rikne ali zato mogu da se montiraju dva amortizera kao kod ATX-a) generalno je vislji.

 

Delova imas za agregat ali ostale delove ces jako tesko nalaziti (oreginala uspuh amortizer itd)

 

P.S. Ako te nesto jos zanima a nisam naveo slobono pitaj ;)

post-8713-0-27879400-1350255793_thumb.jpg

post-8713-0-49463500-1350255800_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova
  • Lokacija: Vrcin

Gde živiš u Vrčinu, znamo li se?

ATX i CTX nisu nešto veliki motori, Derbi takođe, jedino što je dosta skuplji :)

 

 

Ne verujem da se poznajemo.Kako izgleda me ne zanima vazno mi je da motor lepo ide volim da se vozim,i obozavam da majstorisem oko motora ne znam puno ali voleo bih da naucim.Sve u svemu tu je cale da mi pomogne...:D hvala za savete...:D:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

U tom slucaju pazari ATX i sredjuj ga sa dobrim sredjivanjem moci ce dosta dobro da ide i pritom ces nauciti prakticno 99% onog sto treba da znas o 2T masinama.

 

P.S. Imam prirucnik za friziranje tomosovih motora u 4 faze sa standard 38 klipom znaci nije klasicno razbusivanje i veci karburator ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 100 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650

Vozio sam CTX-a sa 15,16 godina, i za taj uzrast i za početak mi je bio super. Išao je jako lepo, malo trošio, prve malo duže vožnje su mi bile sa njim, recimo od Pančeva do Bele Crkve, ili do Deliblatske peščare, pa vožnja tamo po šumi, i onda nazad, i nikada me nije ostavio na putu. A i ako nešto zvekne, delovi su jeftini, motor jako jednostavan, možeš i sam da ga otvoriš i središ, kao što uglavnom i svi sa Tomosima rade. Sve u svemu, ja sam se slatko navozao sa njim, mislim da ok motorče za uvod u nešto ozbiljnije kasnije. :takoje::zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post

Cao,htela sam da malo popricam o tomosu atx.

Imam zelju da kupim atx-a ali ne znam sve o njemu.Npr kako se vozi ili slicno.

Zanima me da li je dobar za pocetnike i da li je tesko nauciti voziti na takvom motoru.

 

Ili ako imate neku ideju koji motor je dobar za pocetnike slobodno pisite.

Promenio član Nanial

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Uh...

Tomos...

Sad bih ja nadugačko...ali suština je sledeća. Dobar primerak bi možda i mogao da zadovolji tu neku tvoju početničku znatiželju...ali pošto je takvih primeraka malo, za posedovanje Tomosa...a i drugih boga mi, potrebno je ipak biti malo majstoričav i znati barem neke osnovne stvari. Možda bi moglo uz tog Tomosa nešto i da se nauči...ali.

Uglavnom.....poželjno je imati svog znanja i mogućnosti, ili uz sebe nekoga ko bi bio "ovlašćeni" serviser. Jer, realno, koliko god da je taj Tomos dobar, oko njega uvek ima posla. Ako imaš sreće jedno vreme češ se voziti bez (većih) problema...a onda ćeš se ili snaći i naučiti...ili sve poslati dođavola. Otprilike će biti dobro i jedno i drugo.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2358 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Kad je sve nastelovano kako treba i ako su delovi dobri moze mesecima da se samo sipa i vozi. Ako ne urnises motor, ne pregrevas, praviš dobru mešavinu možeš na more sa njim. Pola nas ovde, da ne kazem skoro svi sa 40+ smo počeli na Tomosu. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 337 postova
  • Lokacija: PK
  • Motocikl: TDM 900
On 15.10.2012. at 1:03, RadicM je napisao:

Vozio sam ATX dve godine i slatko se navozao isao sam cak i do Bele CRke i Vrsca sa njim moja topla preporuka.

Nije nesto moderan i nabudzen ali za pocetak odlican

 

kupis ga i prodas za slicne pare

 

pogodan za pocetnike (ko savlada tomosov menjac posle toga sve salta besprekorno)

 

odrzavanje jako jeftino (full generalna radilica klip karike lezajevi nov cilindar 60e mene izaslo)

 

mali potrosac oko 2l - 2.5l (moj sa malim razbusivanjem)

 

izdrzljiv do besvesti (potvrdjeno u off road-u)

 

sa malim prepravkama moze jako lepo da ide (na mom je bio apn cilindar i celo hladjenje od nega razbusen na 39.5 isao je 60 i malo jace nikad se nije grejao)

 

ako volis da majstorises odlicna stvar za prve korake (daje bezbroj mogucnosti za prepravke i inovacije)

 

 

Sto se tice CTX-a i njga sam probao od drugara masina je ista samo je cilindar i karburator veci ostalo je manje vise isto, prednja vila je duza ima disk mono amortizer (koji zna da rikne ali zato mogu da se montiraju dva amortizera kao kod ATX-a) generalno je vislji.

 

Delova imas za agregat ali ostale delove ces jako tesko nalaziti (oreginala uspuh amortizer itd)

 

P.S. Ako te nesto jos zanima a nisam naveo slobono pitaj ;)

post-8713-0-27879400-1350255793_thumb.jpg

post-8713-0-49463500-1350255800_thumb.jpg

Isti slučaj, s tim što je nakon ubacivanja klasičnog laser auspuha bukvalno prodisao, najbolje je isao preradjen na cilindar od pumpe za vodu-42mm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
  • Motocikl: Burgman 650

Vratila me tema u detinjstvo…

Kupio mi matori atx koji je stvarno bio kao nov kad sam mozda zavrsio peti ili sesti razred, do tad inao tori kros i neki pezo skutercic. Ja napao na atx kao lud a on me molio da ne uzima jer je djubre, ali ne vredi, amam zaman ili da se kupi ili umreti.

Uzme ga on i ja posle pola sata skinuo deklu desnu i vadim sajlu kvacila jer je naravno pukla a on naidje i vidi sta radim. Samo je prokomentarisao da ce tako izgledati moji buduci dani dok ne nabavim nesto drugo da vozim, i bio je u pravu, narednih 2-3 godine sam po ceo dan srafio da bih se uvece malo vozio i to je to. A motor kad je uzet imao mozda 1000km predjenih, stvarno kao nov.

Srafovi na bloku i desnoj dekli su oblaznuli, to jest u bloku je navoj oblaznuo od silnog rasklapanja i sklapanja…

Namotaji, kajla na trecoj, iglicasti na maloj pesnici, karike, klipovi, pakne, lancanici, karburatori… Ma nema sta nisam menjao na maltene dnevnom nivou, makar se mehanika ucila jelte.

Jednom sam uspeo da ga sastavim i da ga vozim cak nekoliko meseci bez rastavljanja. 42 klip, karb od petnaestice i standardni auspuh sto ide pored sedista. Tako je mogao da se vozi duzi neki period. Cim bih stavio zujalicu, cilinder za 39 elko klip ili nesto drugo cackao, odmah sam znao da je jako kratkog daha, tipa dva rezervoara i generalna. Naravno da je vozen manijacki, sta drugo i ocekivati od klinca sa 12-13 godina, ali opet mislim da je stvarno los motor u svakom pogledu. Prednju kocnicu nikad nisam uspeo da namestim da radi normalno, kilometar sat je bio pojam… Jednom mi se desilo da iglicasti lezaj zavrsi u auspuhu, ma cirkus je bio sa tim motorom na sve koguce nacine…

Pravili alate za skidanje magneta, obradjivali cilinder na strugu kod drugarovog caleta jer je i njemu bilo zanimljivo kakvi smo ludaci i sta sve cackamo i radimo. Sve u svemu lepo detinjstvo i secanja ali realno motor los da losiji ne znam da li postoji.

Nakon njega uzeo cbr600f3 sa 17 godina i progledao sto se servisiranja tice


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pažljivo prati, 565 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Futog
  • Motocikl: Husqvarna 701 enduro
59 minutes ago, Sandi said:

Vratila me tema u detinjstvo…

Kupio mi matori atx koji je stvarno bio kao nov kad sam mozda zavrsio peti ili sesti razred, do tad inao tori kros i neki pezo skutercic. Ja napao na atx kao lud a on me molio da ne uzima jer je djubre, ali ne vredi, amam zaman ili da se kupi ili umreti.

Uzme ga on i ja posle pola sata skinuo deklu desnu i vadim sajlu kvacila jer je naravno pukla a on naidje i vidi sta radim. Samo je prokomentarisao da ce tako izgledati moji buduci dani dok ne nabavim nesto drugo da vozim, i bio je u pravu, narednih 2-3 godine sam po ceo dan srafio da bih se uvece malo vozio i to je to. A motor kad je uzet imao mozda 1000km predjenih, stvarno kao nov.

Srafovi na bloku i desnoj dekli su oblaznuli, to jest u bloku je navoj oblaznuo od silnog rasklapanja i sklapanja…

Namotaji, kajla na trecoj, iglicasti na maloj pesnici, karike, klipovi, pakne, lancanici, karburatori… Ma nema sta nisam menjao na maltene dnevnom nivou, makar se mehanika ucila jelte.

Jednom sam uspeo da ga sastavim i da ga vozim cak nekoliko meseci bez rastavljanja. 42 klip, karb od petnaestice i standardni auspuh sto ide pored sedista. Tako je mogao da se vozi duzi neki period. Cim bih stavio zujalicu, cilinder za 39 elko klip ili nesto drugo cackao, odmah sam znao da je jako kratkog daha, tipa dva rezervoara i generalna. Naravno da je vozen manijacki, sta drugo i ocekivati od klinca sa 12-13 godina, ali opet mislim da je stvarno los motor u svakom pogledu. Prednju kocnicu nikad nisam uspeo da namestim da radi normalno, kilometar sat je bio pojam… Jednom mi se desilo da iglicasti lezaj zavrsi u auspuhu, ma cirkus je bio sa tim motorom na sve koguce nacine…

Pravili alate za skidanje magneta, obradjivali cilinder na strugu kod drugarovog caleta jer je i njemu bilo zanimljivo kakvi smo ludaci i sta sve cackamo i radimo. Sve u svemu lepo detinjstvo i secanja ali realno motor los da losiji ne znam da li postoji.

Nakon njega uzeo cbr600f3 sa 17 godina i progledao sto se servisiranja ticeemoji23.pngemoji23.pngemoji23.png


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Sve što si napisao manje više stoji ja sa svojim tomosima nisam imao baš toliko česte zezancije al ih je bilo al iskreno da mi se sad vratiti nazad u te godine opet bi isto tako baš je bilo dobro i baš se vozalo i družilo i sećam se da smo smrdili na dvotaktol al je valjda i devojčicama to bilointeresantno jer ako se oseti dvotaktol znači i da se vozilo. Lepa vremena a i dosta se naučilo iz tih popravkica 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja