Jump to content

Moto Zajednica

Honda Transalp 600V

Recommended Posts

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: Beograd

Igrom slucaja do mene je dosao ovaj motor. Motor je 87 godiste i izleda prostojno za svoje godine. Sve plastike su na svom mestu, cak je o boja pristojna. Sam agregat na prvi pogled neradi bas najbolje cuju se ventil i cas radi na 2 cas na 1 cilindar, ulje curi negde sa leve strane motora...

 

E sad malo sam prelistao forum poskidao user mauele i sta sam mogao da nadjem i polako krenuo da skidam deo po deo, za ovo sto nece da radi na 2 clindra prvo sto mi je palo na pamet reko svecice. Skinuo sam sediste, rezervoar, plastike od napred, skinuo svece, ocistio ih, relativno ok izgledaju, i onda sam pogledao CDI i vidim da je jedan bio otvaran, malo sam one konketore bolje nagurao i motor je onda od samog starta poceo da radi na 2 cilindra, videcemo dokle ce, sutra cu da pokusam da vidim odakle bi to moglo ulje da curi, pa mi treba neki savet sta da gledam, nasta da obratim panju.

Takodje mi iteresuje da li mogu da zamenim mesta CDI-jima pa da tacno utvrdim koji neradi?

Merio sam kompresiju u cilindrima u jednom je 10 a u drugom 9 bari, nije sjajno ali za 20 godina star motor je dosta  :)

Bilo bi super kada bi mi neko rekao na sta da obratim paznju kod ovog motora, eventulano kako i gde za delove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

CDI ces morati da zaletujes,to moze pomoci i obicno,ALI NE UVEK,pomaze trajno i posle si miran ali opet AKO prepravis originalni drzac CDI-ova (recimo odseces komore,onda ih postavis jednu uz drugu i postavis da CDI-ovi leze na kant,kontra okrenutih konektora,ili da proseces dno nosaca da upadnu oko 1cm dublje unutra kako ih sediste ne bi dokrajicilo)!Ako imas opremu mozes to i sam da odradis,uputstvo imas ovde-> http://www.ta-deti.de/ta/knownproblems.html#blackbox

Ako ti ne radi tahometar onda je u pitanju onaj CDI na desnoj strani (kako sedis na motoru),mada negde kazu i da je levi ali nije,ili jeste ako gledas stojeci ispred motora! :)

Sto se tice kompresije i ventila,kompresija je fabricki oko 9.2:1 kako sam nasao na par mesta (http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_xl600v_86.htm kao i http://www.bikez.com/motorcycles/honda_xl_600_v_transalp_1987.php),tako da mozda nesto nije u redu sa tvojim mernim uredjajem ili on drugacije meri,ali ako je oko 9 to uopste nije lose,a jedan od pokazatelja stanja karika i ostalog"potrosnog materijala"je i potrosnja ulja,znaci meri na svakih 1000km i sve dok ne predje 1l na 1000km miran si (mnogo ali tako kazu da je do 1l prihvatljivo za te stare Transalp motore)!!

Ventile nasteluj,ili neko ko se razume bolje od tebe (ali lako je i na onom linku za popravku CDI-a ces i to naci) obavezno na 0.10mm i jedne i druge,na tim prvim motorima iz 87-e i nekima iz 88-e je ta vrednost dok je na svim posle toga 0.15 i 0.20,ali zavisi na koji manual si naleteo,za nas (posto odskora i ja imam isti motor) je 0.10 tacna vrednost!

Sto se ostalih fabrickih mana tice mozda bi mogao da razmislis o presvlacenju sedista kako bi ga ucinio nesto udobnijim i malo odigao i odvojio saputnika (ako ga cesto imas sa sobom ovo je bitno) jer ce ti se stalno penjati na glavu :) dok isto nije lose da,ako ga vec nema,napravis stitnik od blata za zadnji amortizer,iz nekog razloga nisu spustili zadnji branik do viljuske pa dosta blata i kamenja udara u amortizer,i to bi bilo to od onoga sto sam ja procitao i nesto vec i odradio kod mene,ako se setim jos neceg dodacu posle,pitaj i ti sve sto te zanima jer ovde ima ljudi koji duze imaju Transalpove od nas pa ce i oni rado pomoci!

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12097 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Zorane, mislim da mesas kompresiju i kompresioni odnos. Prvo je pritisak u cilindru tokom eksplozije smese, a drugo odnos zapremina cilindra kada je klip u donjoj i gornjoj mrtoj tacki. Za ovo drugo se i kaze 9,2:1. Nepromenljiv je tokom radnog veka motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 116 postova
  • Lokacija: Beograd

kompresija je fabricki oko 9.2:1 kako sam nasao na par mesta (http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_xl600v_86.htm kao i http://www.bikez.com/motorcycles/honda_xl_600_v_transalp_1987.php),tako da mozda nesto nije u redu sa tvojim mernim uredjajem ili on drugacije meri,ali ako je oko 9 to uopste nije lose

 

Podatak koji si naveo je geometrijska velicina motora i kao takva stalna je sve doka motor postoji ili se na njemu ne urade neke prepravke (brusenje glave , promena debljine dihtunga , pronema klipova...) do neje se dolazi experimentalno biretiranjem, cesta je greska da se stepen sabijanja  poistovecuje sa pritiskom na kraju  sabijanja - "kompresijom" koji se ustvari i meri

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

Krece ti zima, odradi lepo kompletan servis. Ako o istoriji tvog motora ne znas nista, uradi sve kao i ja. Neko ce na kraju reci da nisam normalan, ali sta ces.

-Zamenio ulje u prednjim stapovima. Semeringe nisam trebao da menjam, nigde nisu procureli. Mogao sam i lezajeve volana podmazati, ali cu to prilikom zamene semeringa.

-Zamenio kocionu tecnost.

-Plocice i pakne, i ocistio klipove , celjusti prednje kocnice

-Zamenio tecnost za hladjenje

-Filter za ulje , filtar vazduha

-Naspricao wd-a u  svaki konektor, pa ih ponovo spojio, takodje proverio i sijalice i zamenio koji nisu radile ( svaku izvadio, malo wd-a, vratio...)

-Ciscenje i sinhronizacija karburatora ( preporucujem da ti majstor odradi osim ako nemas vakum-metre)

-Podesavanje ventila ( isto kod majstora ako nemas taj mali kljucic za stelovanje, ja nisam imao pa sam na kraju oterao kod majstora)

-Podmazao sajle gasa, kvacila

-Zamenio  svecice ( ima ih 4)

-I naravno ulje

 

Kompresija ti je zadovoljavajuca, nemoj otvarati motor, a CDI daj nekom elektronicaru da ti prelemi, ako ne znas kako se to radi, nemoj se igrati previse je skupa igracka.

To je to sto bih ja odradio, ali ako nista drugo, ti zamenji bar ulje i filter, pa vozi jos dok se moze  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12097 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Prvo je pritisak u cilindru tokom eksplozije smese,

 

lalajko, nema nikakve eksplozije smeše kada se meri kompresija.

 

Dobro, hajde, zna se na sta sam mislio! :) A gde sam ja pomenuo merenje kompresije?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Zorane, mislim da mesas kompresiju i kompresioni odnos. Prvo je pritisak u cilindru tokom eksplozije smese, a drugo odnos zapremina cilindra kada je klip u donjoj i gornjoj mrtoj tacki. Za ovo drugo se i kaze 9,2:1. Nepromenljiv je tokom radnog veka motora.

Sta da radim,nisam mehanicar,nisam nesto upucen u rad motora,pa se desi ovakav lapsus,izvinjavam se,volim motore ali dosad mi je sam agregat bio bauk i nisam dovoljno upoznao materiju a hteo sam da pomognem i... eto,izvinjavam se jos jednom,proucicu sad malo vise princip rada motora sa unutrasnjim sagorevanjem,sigurno ce mi ubuduce trebati!

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 216 postova
  • Lokacija: Vrbas
  • Motocikl: Yamaha XV535 Virago

to sto ti curi ulje sa leve strane,moze biti:

neka dekla nije dovoljno pritegnuta,ili je na istoj ostecen dihtung.

moguce da je ostecen neki semering.

moras ispratiti trag ulja,odakle dolazi.

neznam gde njemu stoji sraf za ispustanje ulja,moguce da i on nije dovoljno pritegnut.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12097 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Motori ne pustaju ulje, oni obelezavaju teritoriju

Dom - to je ono mesto gde je vas motor ostavio kapi ulja.

 

To su bajkerske mudrosti.

 

Inace, tu negde gde tebi kaplje ulje se zavrsavaju razne plasticne cevcice. Iskreno, nisam se zavlacio i pratio gde idu, ali predpostavljam da su nekakave oduske i sl. Moguce da iz njih tu kapne poneka kap i da to nije nista strasno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: Beograd

Hvala svim na savetima i na linkovima, bice tu dosta materijala za citanje.

Danas sam skinuo i onu zastitnu plastiku odozdo, tako da sam dobio kompletan pristup i uvid u agregat, Na ovoj strani gde pumpa za ulje sve je vlazno, filter, ona plastika sto pokriva lanac, pa sve do gore do dekle unutrasnjeg cilindra, ima tu nekih creva koja neidu nigde ali mi se cini da iz njih ne curi nista, ima crvenog silikona na pumpi tako da je verovatno bila otvana  i agregat i pumpa. Ne mogu najbolje da vidim odakle sve curi posto je glava vlazna bas na onom delu koji se nalazi do kucista filtera za vazduh, tako da cu ako me nebude mrzelo veceras da poskidam to ili u toku nedelje pa da lepo to sve pobrisem dotegnem deklo pad a vidim kako ce se ponasati. Filter je za ulje je ulubljen na jednom mestu tako da bi njega u svakom slucaju valjalo zameniti. Cep za ulje je suv tako da nije on....idemo polako pa ce da vidimo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12097 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Najbolje da operes dobro masinu, pa da bez zastitnog lima napravis koji kilometar. Zatim pazljivo pogledaj gde se pojavljuje ulje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

Ja bih rekao da curi pored dihtunga ventil dekle. Ona je od neke plastike, pa vremenom postane veoma tvrda i propusta. Isti problem imam i ja na zadnjem cilindru. Narucio sam dihtunge, ali mi nisu stigli, pa eto, cekam sledecu narudbinu iz Louisa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: Beograd

Danas posto je bio lep dan, oterao sam motor kod drugara koji je doduse automehanicar ali boze moj  stelovanje ventila je isto pogotovo zahvaljjuci uputstvu koje sam skinuo sa www.bajkeri.com [neznam kome da zahvalim na tom sajtu, ali hvala :) ] posao je bio mnogo laksi. Ali se ispostavilo da su ventili Ok, i da to sto cuka po njegovoj pretpostavci mala pesnica u zanjem clindru, cuje  se samo na leru, na gasu cukanje nestaje, tako da sam sad u nedomumuci.

Drugar mi kaze sipaj ti njemu dobro ulje i aditiv, namesti elektronku da radi na 2 cilindar i teraj, kaze ako ga nebudes gazio to moze da lupa jos 100 godina i ako netrosi ulje da nebrinem mnogo. E sad kapiram i ja da taj motor moze tako da radi izvesno vrema, ali bi mozda vise voleo da ga sredim, otvorim, vidim kakovo je stanje i sredim ga da budem siguran sta sam uradio.

E sad sta meni treba, treba mi okvirno neke cifre pre nego sto budem otvorio motor da znam sta me otprilike ceka. Znaci u nekoj najgoroj varinati da moram da manjem klip, klipnjacu tu jednu, karike na oba klipa, dihtuge, lezajeve....da li neko zna da li ti delovi mogu da se nabave novi i koje su cene

 

Pozz i Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

 

E sad sta meni treba, treba mi okvirno neke cifre pre nego sto budem otvorio motor da znam sta me otprilike ceka. Znaci u nekoj najgoroj varinati da moram da manjem klip, klipnjacu tu jednu, karike na oba klipa, dihtuge, lezajeve....da li neko zna da li ti delovi mogu da se nabave novi i koje su cene

 

Pozz i Hvala

 

Huh...  :o skupo, skupo, skupo... Mislim da ces uskoro imati dosta informacija od kolege "Duh"... Eventulano mu posali link na ovu temu na PP.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Ne bih znao na kakvu to"malu pesnicu u cilindru"misli ali uopste ne mora da znaci da je to razlog za"cukanje",posebno ako se cuje to cukanje na malim obrtajima,nego pogledaj ti onaj prvi link koji sam ti dao,mislim da je tu jedan tip opisao da je imao isti problem i da je to cukanje vremenom postajalo sve duze i duze (nekad prvih 2-3km,pa prvih 10-15km pa onda nije prestajalo uopste),dok nije otvorio motor i mislim da je utvrdio da je lanac bregaste olabavio toliko da je grebao o kuciste motora sve dok se motor ne zagreje baaaas dobro i dok radi na malim obrtajima!?

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

he izgleda da si kupio krs,,,,,salim se,, honde su mnogo dobre ali sa luftom u maloj pesnici nemoj mnogo da se igras jer ce ti vremenom razlokati klipnjacu a posle skuplja dara nego mera,,otvori i uradi pa nije to 100 dukata,,,,a mozda ti lupa u velikoj pesnici=radilici,,sto znaci otvori pa ces videti sta je ja sam serviser vec 10god i iz iskustva mogu da ti kazem da od sitnice dodju velike komplikacije,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: Beograd

He he , svestan sam ja da je to krs ali sve to ima svoju cenu, jel relano u dobrom stanju takav motor kosta oko 2k eura, tako da za 1k i nemoze mnogo bolje, ali ideja je da ako moze da se u njega ulozi jos 1k eura i da se dobije pouzdan motor sa kojim znam sta sam uradio ona mi je to ok.

Ovih dana cu da ga otovrim pa ce da vidimo sta ce da kaze...:)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: Beograd

Evo malog updejta...poskidao sam dekle sa motora i izlgeda da ono sto lupa je spaner u zadnjem cilindru, uredno se krece gore dole i pravi tak tak tak...zvuk dok prednji stoji mirno...dal se nekom to desavalo ?

Da li imate neki predlog ko bi mogao da prelemi CDi posto definitivno gubi kontakt negde, kad god ga crknem rukom on proradi da oba, a kad upadnem u neku rupu na putu on pocne da radi samo na jednom cilindru  :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: Beograd

pa spaner pravi tak tak...on se seta gore dole....sa gornje strane se vidi vrh valjda spanera koji izgleda kao metalna duguljasta kocka koje ide gore dole, isti taj vrh spanera na drugoj galvi miruje i cuti..nema tak tak..:)  sorry na nestrucnim izrazima nerazum se najbolje....ja samo skidam ono sto mi kazu da skidam od delova  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Evo malog updejta...poskidao sam dekle sa motora i izlgeda da ono sto lupa je spaner u zadnjem cilindru, uredno se krece gore dole i pravi tak tak tak...zvuk dok prednji stoji mirno...dal se nekom to desavalo ?

Da li imate neki predlog ko bi mogao da prelemi CDi posto definitivno gubi kontakt negde, kad god ga crknem rukom on proradi da oba, a kad upadnem u neku rupu na putu on pocne da radi samo na jednom cilindru  :)

 

 

Meni je posle neuspelog pokusaja jednog drugara koji servisira mobilne forumas joska sredio CDI,i jos ga zalio u novo kuciste,ja sam EKSTRA zadovoljan,slobodno se njemu obrati,bolji savet neces dobiti,nece te kostati verovatno nista kao i mene,a ako bas hoces da naucis sam onda pogledaj one linkove sto sam ti dao na prosloj strani!

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: Beograd

Gledao sam linkove i detaljno ih proucio ali ne bi da se ucim na CDI -ju da lemim pogotovo sto nemam adekvatnu lemilicu, videcu da se obratim josku pa javljam rezultate.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja