Jump to content

Moto Zajednica

Podmazivac lanca

Recommended Posts

  • Very Funny Rider, 1123 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: ホンダ Tamić Varadero XL Litra '07

Ne znam dal ste znali...Arakis prodaje novu verziju podmazivaca. Meni je ugradio pre par dana.

Ovom elektronikom nema potrebe za slavinama od akvarijuma itd

 

Bocica...EL. Ventil i crevo je sve sto je potrebno. Pre sam se zajebavao sa raznim slavinama i svaka je uvlacila vazduh u sistem..

20151007133409.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1376 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

A Rajko nesto sramezljiv pa se ne hvali :) ili nece da placa komercijalni oglas :)  :)  .

 

Rajko kolko para i na kom principu radi?

 

P.S.Ako maze tocak ko na tvojoj Trandzi onda dzaba poso. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • The hunter, 226 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 900

Kao sto je thepainkiller gore lepo objasnio podmazivac lanca je prava stvar. Ja imam prethodnu Arakisovu verziju podmazivaca i meni super zavrsava posao. Sa jednim punjenjem bocice ulja (150ml) prelazim i preko 1000 km, a ako se uzme da je litra ulja sae 90 oko 250 dinara isplatljivost je ocigledna.....

pratim temu i cekam da vidim kako ce izgledati ova nova verzija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

 

Ukucao sam pretragu u ovoj temi: Zašto, bezbednost, fabrički, klizavo i nisam našao ni jedan rezultat.

Pa onda evo pitanja: Zašto se to radi? Da li je bezbedno, ulje curi oko gume, vrlo lako može pasti na gazeći sloj. Zašto to ne radi ni jedan proizvođač fabrički?

Ja to lično nikad ne bih uradio, liči mi na karabudženje a i nekako opet opasno i bespotrebno.

 Evo ti par odgovora...

"Zašto?" - pa zato što sprej za podmazivanje radi na principu masti i kada se nanese bude vrlo lepljiva (što omogućava da duže ostane na lancu, a da je ne zbaci u toku vožnje), ali ta lepljivost ima i svoju manu- lepi se i prašina na isti taj lanac, pogotovo kad se vozi offroad i onda na lancu imaš nalepljeno nešto što je u narodu poznato kao šmirgla...zamisli samo koliko štete gumicama i samom lancu može naneti kombinacija lepljive masti i sitne prašine...zato se kod korišćenja spreja i napominje da je potrebno obavezno pranje lanca na svakih 500-1000 km. Kod korišćenja ulja sa automatskog podmazivača, ulje non stop kaplje na lanac i spira svu nečistoću sa istog čak i u prisustvu extremne vlage i blata (kao što je prolazak kroz potok ili vožnja po kiši) lanac je uvek podmazan dok god ima ulja u posudi podmazivača...

"Bezbednost?" - to je već stvar samog kvaliteta montaže podmazivača i njegova podešenost u kapanju ulja...u principu, ako se sve montira kako treba i pritegne, onda nema bojazni da se nešto poremeti, otpadne i slično...što se tiče kapaljke i njene blizine samom zadnjem lančaniku, tu mogu preporučiti da se koristi plastična cevčica, jer ako se i desi da ista otpadne, plastičnu cevčicu lanac će samo da zgužva i izbaci, dok kod korišćenja metalnih kapaljki moguće veće oštećenje lanca i lančanika prilikom okačivanja i uletanja kapaljke u lančanik...takođe je bitno podesiti i učestalost kapanja ulja na lanac i koristiti gušće ulje za podmazivač. Ako ulje kapa u većoj učestalosti može doći do prskanja ulja na felnu i gumu, ali je to vrlo retka pojava da neko ostavi tako veliku količinu kapanja ulja da ulje prska i po gumi u većoj količini...Kod mene je podešeno da kapne po 1 kap ulja na 1,5 min. i ta količina je sasvim ok da lanac bude podmazan kako treba a da nema prskanja ulja po gumi.

"Fabrički?" - e tu već zalazimo u praktičnost i isplativost firmama da podmazivač ugrađuju kao fabrički. Zato postoje i licencirane firme kao što je Scottoiler koji proizvodi podmazivače lanca i prodaje ih kao accessories za motore. Sličnu situaciju smo imali i sa fabričkom ugradnjom plina u vozila, pa se ipak počelo i sa tim...ko garantuje da neka od firmi neće početi da ugrađuje podmazivače u svoje fabričke modele jednog dana...

"Klizavo?" - tu ću citirati jednog od kolega sa foruma: "podmazano ne škripi..."  ;)

A krajnje pitanje "Zašto se to radi?" - pa zato što za male pare, uz malo majstorije, možemo umnogome povećati vek trajanja lanaca i lančanika, a da pri tom nema nikakvih dodatnih naknadnih ulaganja i rada osim povremenog dosipanja ulja u posudu podmazivača... :)

 

I jos jedan detelj. Postoji primetna razlika u otporu okretanja zadnjeg tocka izmedju suvog i podmazanog lanca. Performanse , potrosnja ...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kurblaj Khan, 3245 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: motor, da

Ocu ja to, dobro si napisao....zovem Rajka/Arakisa odmah.... 

 

Sreca, sreca, radost....hvala puno, dobri moj Arakise....el.podesavanje radi kao DOXA .... a lanac za 50 km kao opran, nakon spreja....prezadovoljan.

 

Za ove pare, BEST BUY, hvala jos jednom.... sve preporuke

 

Evo kako izgleda....ja sam stavio podesavanje ispod sedista  :takoje:  ..... Rajko, pokazi ljudima fotke instalacije na mom Stromu....ako imas

 

 

20151009193134.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Nema falš vazduha.
Kad ugasim motor, malo se još cedi prvih pola sata stajanja i to je to. Ulje ostaje u posudi. Motul 5100, drpio drugaru iz kofera  cheesy.gif
Zapušila se spoljna kapilara, verovatno onaj dan kad sam vozio po kiši bez ulja (iscurelo tokom noći jer tomos slavina nije dobro zatvarala) ali i sa samo jednom, unutrašnjom, lanac je dovoljno mokar.

Znači, sistem radi  smiley.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Crevo za ulje (od posude do bakarne cevi) je kratko, 20cm i zid je debeo 1.5mm. Nije baš kao žvaka mekano.

Moguće da je to zbog gumene membrane koja se nalazi na donjoj strani poklopca posude.

Drugi uzrok bi bio vazduh između vakuum slavine i površine ulja u posudi, koji se razvlači pod težinom ulja. Rešenje bi bilo da vakuum slavinu izmestim što bliže posudi, da ima što manje vazduha iznad površine ulja.

Meni ne smeta što se cedi. Svaki pravi motor mora da obeležava svoju teritoriju gde god se parkira :)

Rešiću to preko zime.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Пошто сам прибавио сав потребан материјал и ових дана треба да се наканим да монтирам све, и мене занина како ради ова Аракисова електроника? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ukratko:

 

Elektronika sa mikroprocesorom veoma precizno dozira kapljice ulja.

 

Elektronika ima 4 žice, plus sa kontakta i minus za napajanje i plus i minus koji idu na el. ventil. Posebnim tasterom na pločici se određuje vreme uključenosti ventila - koliko će kapljica pasti na lanac (to vreme se bira od 1  - 10 sekundi) a posle toga se pomoću 6-položajnog preklopnika na kutiji bira vreme između uključivanja el. ventila. To vreme ide od 50 sekundi pa u plus u intervalima od 15 sekundi sve do max vremena od 125 sekundi.

 

Na pločici je PIC mikrokontroler, dosta pasivnih SMD delova i veoma snažni FET tranzistor koji napaja strujom el. ventil.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2843 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Ukratko:

 

Elektronika sa mikroprocesorom veoma precizno dozira kapljice ulja.

 

Elektronika ima 4 žice, plus sa kontakta i minus za napajanje i plus i minus koji idu na el. ventil. Posebnim tasterom na pločici se određuje vreme uključenosti ventila - koliko će kapljica pasti na lanac (to vreme se bira od 1  - 10 sekundi) a posle toga se pomoću 6-položajnog preklopnika na kutiji bira vreme između uključivanja el. ventila. To vreme ide od 50 sekundi pa u plus u intervalima od 15 sekundi sve do max vremena od 125 sekundi.

 

Na pločici je PIC mikrokontroler, dosta pasivnih SMD delova i veoma snažni FET tranzistor koji napaja strujom el. ventil.

Izostalo je ono najvažnije .Može na PP ili FB .Pozzzz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • http://www.odvozsuta-otpada.rs/, 298 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: Honda Shadow 600cd vlx 2004 nekad bila pa daytona 350 i sad nista ...jbg

Jedno pitanje ?zašto svi ugradjujete cevčice mazalica na zadnji zupčanik.Nešto mislim kod mene bi putanja crevceta bila izuzetno kratka i imam idealno mesto za ugradnju kapalice kod prednjeg zupčanika .jel ima ko takva iskustva .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Raspravljalo se o tome ranije u temi, koliko se sećam. Ima neke veze sa ugaonim brzinama i vremenom koje ulje ima da se lepo razlije po lancu a da ga centrifuga ne omlati...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Na netu ima dosta rešenja sa kapalicom na prednjem lančaniku ali veliki problem je dobro podesiti količinu ulja koje dolazi na lančanik zato što je poluprečnik prednjeg lančanika višestruko manji nego zadnjeg, centrifugalne sile su mnogo veće i dolazi do velikog razbacivanja ulja za podmazivanje.

 

Mislim da je svima jasno da se kapalica postavlja da bude uz lančanik tako da ulje klizne niz lančanik i tako podmaže deo lanca. Nikako ne postavljati kapalicu da ulje pada direktno na lanac - takva kap ulja će se istog trenutka raspršiti čim dodirne lanac i od podmazivanja nema ništa :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ova ideja mi se izuzetno svidela. Nema kapalica, nema kapilara i zezanja oko račvi... Konstrukciono vrlo jednostavno rešenje  :)

Autor kaže da mu to radi kako treba :

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

 

Ukratko:

 

Elektronika sa mikroprocesorom veoma precizno dozira kapljice ulja.

 

Elektronika ima 4 žice, plus sa kontakta i minus za napajanje i plus i minus koji idu na el. ventil. Posebnim tasterom na pločici se određuje vreme uključenosti ventila - koliko će kapljica pasti na lanac (to vreme se bira od 1 - 10 sekundi) a posle toga se pomoću 6-položajnog preklopnika na kutiji bira vreme između uključivanja el. ventila. To vreme ide od 50 sekundi pa u plus u intervalima od 15 sekundi sve do max vremena od 125 sekundi.

 

Na pločici je PIC mikrokontroler, dosta pasivnih SMD delova i veoma snažni FET tranzistor koji napaja strujom el. ventil.

Izostalo je ono najvažnije .Može na PP ili FB .Pozzzz

Може и мени на пп то најважније :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • http://www.odvozsuta-otpada.rs/, 298 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: Honda Shadow 600cd vlx 2004 nekad bila pa daytona 350 i sad nista ...jbg

 

 

Ukratko:

 

Elektronika sa mikroprocesorom veoma precizno dozira kapljice ulja.

 

Elektronika ima 4 žice, plus sa kontakta i minus za napajanje i plus i minus koji idu na el. ventil. Posebnim tasterom na pločici se određuje vreme uključenosti ventila - koliko će kapljica pasti na lanac (to vreme se bira od 1 - 10 sekundi) a posle toga se pomoću 6-položajnog preklopnika na kutiji bira vreme između uključivanja el. ventila. To vreme ide od 50 sekundi pa u plus u intervalima od 15 sekundi sve do max vremena od 125 sekundi.

 

Na pločici je PIC mikrokontroler, dosta pasivnih SMD delova i veoma snažni FET tranzistor koji napaja strujom el. ventil.

Izostalo je ono najvažnije .Može na PP ili FB .Pozzzz

Може и мени на пп то најважније :)

 

i meni da se zanimam zimus

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja