Jump to content

Moto Zajednica

Podmazivac lanca

Recommended Posts

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L
Ugaona brzina je ista i na prednjem i na zadnjem lancaniku. Prosto, lanac kao cvrsta sprega ih tera da se okrecu istom ugaonom brzinom. Da, razlicitim brojem obrtaja ali razlicit obim daje istu brzinu na obodu gde naleze lanac. Da im se ugaona brzina razlikuje lanac bi pukao odmah.

 

Malo si pomesao pojmove. Lanac ih tera da se okrecu istom LINIJSKOM brzinom a razlicitom UGAONOM brzinom. Ugaona brzina se dobija iz precnika i linijske brzine. Objekti koji imaju isti broj obrtaja imaju istu ugaonu brzinu.

 

Ugaona brzina je broj radiana po sekundi. Ako uzmemo da prednji predje 2*pi radijana (360 stepeni, pun krug) zadnji ce preci npr tek pola, tj 1*PI radijana (180 stepeni) za istu tu sekundu, te zadnji ima duplo manju ugaonu brzinu. Ono sto im je isto je linijska brzina (km/h, m/s...) i ona je ista za tacku na spoljasnjem delu oba zupcanika.

 

Tu je pravo mesto za podmazivanje jer dok stignu do vrha ulje ima bar malo vremena da nalegne i razlije se u tanji, laksi sloj koji ce manje leteti. Kod prednjeg lancanika nikako ne mozes da dovedes ulje na mesto gde karika prvo naleze jer ulje pada dole. Moras da ga dovedes negde u donjoj zoni pa ulje nema vremena da se "istanji" i onda lakse i odlece.

Sa ovim se apsolutno slazem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

sve fire koje se bave tim prave automatske podmazivace stavljaju pozadi mazanje,sto bi se sad razmisljalo o stavljanju napred..

ima ventila benzinskih na limundu po 500 dinara,a pasuje i sa bilo kog skutera vakumska slavinica za rezervoar,isto su tu sa cenom,od 500 do 700din,nema grejanja,radi kad startujes motor na vakum, ne trosi struju....pouzdana i mozda pouzdanija od elektricne...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Meni se vise svidja sa vakuumskim ventilom ali me plasi da prckam po crevima. Ima li nekih specijalnih napomena ako ugradjujemo vakuumski ventil? Na sta treba paziti?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

A meni se najviše sviđa da neki takter aktivira elektro ventil na oko 2 min. Ako neko ima shemu istog sa mogućnošću podešavanja vremena okidanja u opsegu 30-150sec bio bih veoma zahvalan da mi je prosledi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 312 postova

Ugaona brzina je broj radiana po sekundi. Ako uzmemo da prednji predje 2*pi radijana (360 stepeni, pun krug) zadnji ce preci npr tek pola, tj 1*PI radijana (180 stepeni) za istu tu sekundu, te zadnji ima duplo manju ugaonu brzinu. Ono sto im je isto je linijska brzina (km/h, m/s...) i ona je ista za tacku na spoljasnjem delu oba zupcanika.

 

 

Ahhh, hvala na podsecanju. Davno se ucilo, termini se izmesali a logika ostala. Klinac mi jos nije stigao do tog gradiva. Tek smo kod osnova geometrije :)

I meni je nesto bilo sumnjvo, zato sam izostavio g silu zbog koje kapljice odlecu.

 

 

Imam ja semu okidaca sa NE555 kolom, imam i delove spremljene ali jos nisam sastavio uredjaj. Ne bih je slao dok ne isprobam kako radi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BIG ENDURO FREAK, 640 postova
  • Lokacija: Novi Sad; Zrenjanin;
  • Motocikl: Honda TRANSALP XL600V 1987

Ovih dana vam javljam, šta i kako oko cene. Podmazvač će imati, zimski, letnji režim, kao i prime režim odnosno režim jakog podmazivanja po potrebi. Pored toga imaće sensor za kišu, kao i indikator upozorenja da je nivo ulja u rezervoaru mali i da treba dopuniti. Ovo je brzi odgovor za sve nestrpljivce ;)

 

Sent from my Optimus 2X using Tapatalk 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 500 postova
  • Motocikl: R 1250 GS ADV

Koje bi ulje od ova dva trebalo kupiti za podmazivac lanca ovo 10003133 ili 10003139, meni ovo SAE90 ne radi posao, prska mi pomalo po felni i baca na auspuh (prolazi ispod lanca) kada ga nastelujem jedna kap na 1min i 45-50 sec, a kad ga smanjim lanac mi nije bas dobro namazan, hvala:

 

http://www.louis.eu/_102689201849aff40548963d7fba741f31/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10003133

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: QJ motor svt 650 x

Upravo namontirao svoj podmazivac. Sipao sae 90. Kad podesim 1 kap na minutu onda malo baca po felni. Kad stavim 1 kap na 2 minuta, onda skoro da uopste ne baca po felgi,i lanac se lepo podmazuje(tamo gde je cevka) ali ne prelazi na drugi kraj lanca. Pitao sam one koji imaju ovaj originalni scotoiler i kazu da hoce da ulje predje i na drugi kraj lanca. Kakva su vasa iskustva, da li je u pitanju ulje pa treba kupiti originalno scotoiler ili je stvar stelovanja.

hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: QJ motor svt 650 x

Koje bi ulje od ova dva trebalo kupiti za podmazivac lanca ovo 10003133 ili 10003139, meni ovo SAE90 ne radi posao, prska mi pomalo po felni i baca na auspuh (prolazi ispod lanca) kada ga nastelujem jedna kap na 1min i 45-50 sec, a kad ga smanjim lanac mi nije bas dobro namazan, hvala:

 

http://www.louis.eu/_102689201849aff40548963d7fba741f31/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10003133

Oni koji su ga koristili kazu da je nezamenljiv i dosta bolji do sae 80-90!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 349 postova
  • Lokacija: Нови Сад Србија
  • Motocikl: Gazela

Ланац се подмазује са моторним уљем SAE 30 или 15 W 40 (минерално) . Погледај упутство за употребу :

 

" After washing and drying the chain, oil it with a motor oil.

 

Do not use any oil sold commercially as "drive chain

oil". Such oil can damage the "On-rings (or seals). "

 

 

:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 500 postova
  • Motocikl: R 1250 GS ADV

Kupio sam ovo skotovo ulje presao oko 1000 km i prezadovoljan sam uopste ne prska nigde, a lanac namazan ne mogu da verujem cak je redje od sae90, a ne otpada od lanac, extra je :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

brate meni za par stotina km viljushka postaje crna, probao sae90, 10W40, 20W40, josh jedino testerol.. chak se i loshmi82 krstio, sve nam isto a meni prshche a njemu ne :D

 

samo se slije sa lancobrana.. :neznam:

mislim navikao sam se vishe, imam podmazivach ohooohooo pa na 1000km detaljno pranje.. jbg

post-13098-0-87514700-1371144681_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

Smanji protok ulja.

nema dalje, chim josh malo dotegnem ulje vishe ne ide.

a i ventilchicha sam se namenjao, ostao mi josh jedan od 5-6 komada..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1796 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

E onda ne znam sta da ti kazem... Ja koristim neku varijantu testerola/lancola preko 10000km, prska iskljucivo kada preteram sa protokom. Poneka kap tu i tamo su, po mom iskustvu, neizbezne bez obzira na protok ulja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

E onda ne znam sta da ti kazem... Ja koristim neku varijantu testerola/lancola preko 10000km, prska iskljucivo kada preteram sa protokom. Poneka kap tu i tamo su, po mom iskustvu, neizbezne bez obzira na protok ulja.

to ti kazhem, samo shto je u mom sluchaju poneka kap malo vecha :D

kad sam koristio braunilu tad je bilo super, jer je mnogo tanka i pravi male kapi, a ovo chudo od hemijske pravi kapljetine..

uzechu barunilu opet i super

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Kod mene jos uvek sve funkcionise, ali potrebno je prebrisati oko tocka s vremena na vreme. Sreca pa crno pa se ne vidi - sto kaze Leontina...

 

Voleo bih da probam sa scot uljem. Inace, lanac posle 18000km nema apsolutno nikakve znakove ostecenja, kao ni lancanici. nije rastegnut, roleri se vrte na najmanji dodir, nema puknutih gumica (osim 2-3 koje su pukle pre upotrebe podmazivaca), nema cvrstih mesta na lancu..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: Beograd, Vracar... Novi Sad
  • Motocikl: Bev 250ie.

brate meni za par stotina km viljushka postaje crna, probao sae90, 10W40, 20W40, josh jedino testerol.. chak se i loshmi82 krstio, sve nam isto a meni prshche a njemu ne :D

 

samo se slije sa lancobrana.. :neznam:

mislim navikao sam se vishe, imam podmazivach ohooohooo pa na 1000km detaljno pranje.. jbg

 

Meni je skoro riknula prva slavinica koju sam stavio...pre neki dan je zamenim i desi se isto kao kod tebe Charlie...ili je previse ulja (oko minut po jedna kap) ili je premalo (oko 3 minuta za kap)...a izmedju ta dva intervala slavinicu odvrnem/zavrnem za mikro milimetar bukvalno.. :)

Dve koje su mi ostale imaju isti problem...a ona prva je radila savrseno...

Jel neko pronasao neku varijantu koja bi uspesno zamenila akvarijum slavinicu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: Beograd, Vracar... Novi Sad
  • Motocikl: Bev 250ie.

Ja nasao neku za pneumatiku od 1200 din, odlicna je stelovanje od 1-3 min u zadnjih pola kruga

 

p1.jpg

 

 

Gde ima da se kupi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja