Jump to content

Moto Zajednica

LETOPIS 2011 – Godina boksera

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Hvala svima na pohvalama. Ima još ali se nema vremena <_<

 

 

IMA TO "NESTO" BUDI SIGURAN............neka su ti srecni kilometri sa ADV-om.......Pozdrav,

Dragi kolega, sad već znam - potpuno u pravu. Ni tvoj izbor motora nije loš :zvizduk:

 

A bas se spremam da otvorim temu Bugarska 2012...

I... kad će?

 

Neso hvala za SVE!!! :care: Lale oces da me rokne srcka cekajuci tu temu. Kaci je vec jednom ;)

Zadovoljstvo je bilo moje! Da bre Lale... kad će tema?

 

Neso hvala za SVE!!! :care: Lale oces da me rokne srcka cekajuci tu temu. Kaci je vec jednom ;)
Pridružujem se zahvali.....bilo je stvarno extra. Zahvaljujem se i Niki-ju , pošto nas je istrpeo sve te dane...

Preneo sam Nikiju pozdrave. Baš mu je "žao" što ove godine neće moći da ide sa nama :zvizduk:

 

I pored bugarske kamenitze uhvati me nostalgija,pretprosle godine sam bio u Cernomorecu (Sozopol) na moru 3 meseca, i kamenitza je ostavila najjaci utisak na mene :moto3: ...slike govore manje/vise od reci ovog' puta :zdravo:

Evo za tebe i društvo u ćošku, dve reklame koje je moja agencija pravila za Kamenitza-u

 

 

Jako mi se dopao ovaj šaljivi pristup istom putovanju! Odlično dočarava atmosferu koja je vladala, a i sitne poteškoće koje su se javile tu i tamo. :takoje:

To uopšte nisu bile neke poteškoće. Naprotiv, upravo su dogadjaji koje sam ja namerno preuveličao doprineli fenomenalnoj atmosferi. Sledeći put se nadam i ti da dodješ.

 

A da, neke hrkače sam i ja čuo......ali zato nisam video nijednog medveda....
Hm... kad si ih cuo??

Da zaista, kada si ih čuo? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

 

Višečasovni ručak je brutalno prekinut... večerom. Gulaš!

 

 

 

Najbolja recenica od kad sam clan ovog foruma...!!! :care: :care: :care::takoje: :takoje: :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 486 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GPZ 500s - Ferdinand

Odličan putopis. Čitao sam pre par meseci Lalajkovo viđenje iste avanture, i mnogo mi se više sviđa kada neko objektivno opiše sve dogodovštine...pri kraju si morao i ti da omekšaš i da kažeš da je sve bila šala, da ne bi navukao na sebe Lalajkov gnev! A u svakoj šali, pola šale! :nanana::moto3:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

MOJA MALA NEMA MANE

 

Juli je mesec kada naša deca odlaze sa bakom u Crnu Goru na more. To je i jedini period u godini kada smo Tanja i ja dovoljno spokojni da zajedno krenemo negde motorom. U Bugarskoj nemamo rodbinu pa ne daj Bože ako nam se nešto desi… a deca sama u inostranstvu… puj, puj, daleko bilo.

 

Pošto smo imali samo četiri dana za odlazak na more, izbor je, logično, pao na Tasos. Od Sofije do tamo ima oko 350 kilometara puta k’o pravljenog za motor; dobri smo sa vlasnicima jednog malog hotela i za nas uvek ima soba s pogledom na more; poznajemo ostrvo i nećemo gubiti vreme da se orijentišemo. Idealno.

 

Ovo neće biti klasičan day by day putopis jer se o Tasosu već dosta pisalo. Tanji je ovo bilo prvo putovanje GS-om a ja sam testirao neke tehničke novotarije.

 

9cbcg_002ooja.jpg

 

Tanja i GS

 

Panda: Draga Tanja, prvo bih želeo da vam se zahvalim što ste pristali da čitaocima BJB-a prenesete vaše iskustvo sa GS-om.

 

Tanja: Ne budimo neskromni. Ne mozemo govoriti o iskustvu. Ipak je to bilo samo vikend putovanje do Tasosa.

 

0oCt4_001ksc.jpg

 

Panda: Šta biste mogli da kažete o izboru vašeg supruga? BMW R1200GS Adventure. Mislite li da je napravio pravilan izbor?

 

Tanja: Eh, ja sam zaljubljena u GS jos od momenta kad sam videla jednog na feribotu od Igumenice ka Bariju. Ipak, uprkos ljubavi na prvi pogled, treba da priznam, da mi se u pocetku cinilo kao da sedim u autobusu u poredjenju sa Intruderom. Bilo mi je previsoko, a ulazenje u krivine mi je podizalo adrenalin iznad dozvoljene granice. Sad, to sa krivinama je, mozda, posledica razlicitog nacina voznje posle California superbike school-a. Toliko me je bilo strah kad mi je koleno skoro dodirivalo asvalt (Preteruje – primedba redakcije), da sam morala odmah da napisem sms nasem prijatelju Arsi: Arso, ovaj vozi kao nenormalan ;)

 

Panda: Hvala na komplimentu. Recite mi, kakvi su vaši utisci kao suvozača?

 

Tanja: Odusevljava me GS svojom stabilnoscu. Kada covek prebrodi visinu motora (posle kruzera), voznja postaje fantasticno zadovoljstvo. Sediste je udobno, ma preudobno (Aftermarket Sargent sedište – primedba redakcije)! Motor ispusta jedan divan zvuk, prosto prede (opet posle kruzera, koji pali sve alarme na automobilima pored kojih prolazis i ja umirem od srama), a prebacivanje iz jedne u drugu brzinu uopste se ne oseca. Ne mogu da ne spomenem ogromne kofere u koje svaka zena, bez obzira na zahteve, moze komotno da se spakuje za dve nedelje, ukljucujuci peskire za plazu i cetiri tegle meda, koje nisam odolela, a da ne kupim na Tasosu.

 

Panda: Hvala vam puno.

 

Tanjini utisci o vožnji po pravilima California Superbike School

 

 

 

my9aY_003ozf.jpg

 

M1DQR_004jn.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Moja zapažanja o Contour +

 

Dugo sam bio u dilemi: GoPro ili Contour. Dok sam razmišljao, izašla je Contour Plus: full HD kamera, ugao 170 stepeni, foto mod, Bluetooth upravljanje i kadriranje preko iOS i Android uredjaja, aluminijumski korpus, HDMI izlaz, ugradjen GPS...

 

FD4Yt_005ryh.jpg

 

Kameru sam porucio preko Amazon.co.UK ali se prva pošiljka izgubila (ili mi je uopšte nisu poslali). Posle mesec dana poslali su mi drugu kameru ali iz USA. To je značilo zezanje sa carinom i dosta dodatnih troškova (iz UK nema carine i PDV-a dok iz USA ima). Posle duge i neprijatne rasprave sa ljudima iz Amazona, ostao sam kratak za vise od sto evra i, naravno, iz protesta sam ugasio svoj Amazon account.

 

Zbog ove petljancije, kamera je zakasnila za jezera ali je put na Tasos dao mogućnost da je isprobam.

 

User Manual. User Manual! User Manual!!! USER MANUAL… Nešo, nosi sa sobom user manual!

 

Prvu grešku sam napravio već kod montiranja kamere. Nisam primetio da na nosaču kamere ima jedno lock kojim se stegne kamera i naravno nisam ga pritisnuo.

 

pau1t_006fig.jpg

 

Od tog trenutka pa na dalje, slika neprekidno vibrira.

 

Tokom prvog gledanja filmova sa ovog putovanja, potvrdio sam svoju teoriju da sam totalni kreten. Evo i dokaza:

 

a) Najinteresantniji deo vožnje, penjanje do manastira Sveti Panteleon snimio sam pod uglom od 90 stepeni.

 

vYdXd_007ny.jpg

 

b) Probao sam da kameru zakačim za kacigu nosačem za kola. Osim što izgleda idiotski, glava mi je neprekidno vukla na desno.

 

bWgTN_008omh.jpg

 

c) Nisam podesio intenzitet mikrofona. Na snimku, ispred jedne gadne krivine, jedva se čuje Tanjino: “Fuck!”

 

2WO7P_009ob.jpg

 

d) Snimak vožnje kroz maslinovu šumu sam napravio sa zaštitnim poklopcem za objektiv. Samo se čuje zvuk (i to tiho).

 

e) Nisam shvatio da na kameri postoji i manualno podešavanje parametara (exposure, contrast, sharpness, white balance, metering, frame rate…) pa ih nisam ni koristio za različite svetlosne uslove.

 

Sve u svemu, super kamera, samo zavisi ko je koristi.

 

 

Moji utisci o dramskom girosu (giros koji se pravi u Drami)

 

QfvQJ_010bs.jpg

 

Savršenstvo.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Ovo su bile osnovne bajkerske teme sa putovanja. Ostatak vremena smo uživali u lepotama ostrva, …

 

FSiTJ_011klc.jpg

 

G3VfC_012dw.jpg

 

nuDC3_013fcv.jpg

 

f1auK_014wrl.jpg

 

pronašli smo obilaznicu oko Kavale, da ne idemo gadnim auto-putem, …

 

50Tz8_015pq.jpg

 

XzaBR_016du.jpg

 

dpIKX_017bz.jpg

 

prvi put se Tanja vozila bez kacige (140 metara) i moj prijatelj Lalajko nas je već grdio …

 

gAMSK_018gs.jpg

 

i osim girosa, probali smo još neke vegeterijanske specijalitete.

 

YJ8Up_019az.jpg

 

To je bilo to - produženi vikend na Tasosu. Kratko ali slatko. Jednoga dana, kada Tanja i ja odemo u penziju, kada nam deca odrastu i kada ne budemo imali drugih obaveza, verovatno ćemo tada moći da odvojimo 3-4 nedelje, da putujemo motorom bez žurbe i plana i da još vise uživamo.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

TRA LA LA LA LA KONJIČKA DVA…

 

Reč haos (chaos) se u enciklopedijama definiše kao stanje odsustva reda i predvidljivosi.

 

Zašto mi se upravo ta reč neprekidno mota po glavi kada razmišljam o moto turama koje pravimo Dušan i ja?

 

Već tri godine motorima putujemo početkom oktobra na reklamni festival u Piranu i već tri godine to ispadne različito od planiranog.

 

Da li je problem u motorima?

 

2009-te smo vozili Triumph Bonneville i Intrudera (detalje vidite ovde). Haos i bezumlje.

 

z0YuG_020cy.jpg

 

2010-te smo oprobali sreću sa GS Adventure-om i Intruder-om. Sticajem nesretnih okolnosti ova tura se završila pre nego što je počela. (detalje vidi ovde)

 

6SFja_021pnq.jpg

 

Ove, 2011-te kombinacija je bila dva BMW Adventure-a. E ako i ovog puta…

 

Bez obzira kojim motorima idemo, uvek ispadjne isto - haos. Ako nije problem u motorima, u čemu je onda problem, pitam se ja? Hm… Prolazi mi kroz glavu mogući odgovor.

 

C8Nje_022ypb.jpg

 

Ne može se poreći da nismo radili na sebi. Dušan ima devojku u Beču i za nepunih godinu dana je novim BMW-om prešao 25.000 kilometara. Dva puta je menjao gume. Vozio je off-road, išao u Albaniju…

 

Ja sam se takođe potrudio. Iz prethodnog teksta ste imali prilike da vidite gde sam sve išao i šta sam sve radio. Krajem jula sam odvozao i drugi nivo California Superbike School. Imam čak i diplomu. (detalje vidi ovde)

 

Šta vise možemo da uradimo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

KONDICIONE PRIPREME ZA PUT U SLOVENIJU

 

Koja je najbolja priprema ako želite da se, na primer, popnete na Himalaje? Naravno, da se pre toga popnete na Himalaje. Vodjeni tom logikom i da bismo se što bolje pripremili za oktobarsku turu do Slovenije, rešili smo da u septembru odemo… u Sloveniju. Winning Strategy.

 

U ovoj nameri, pomogao nam je fakt da se početkom septembra u Piranu održava sastanak na koji smo Dušan i ja pozvani. Zbog drugih obaveza, na raspolaganju smo imali samo četiri dana - taman toliko vremena da iz Sofije i iz Skoplja za jedan dan stignemo u Sloveniju, da dva dana budemo na sastanku i odmah posle toga nazad. Čak nismo mogli ni da se vratimo zajedno – svako je imao neki posao na drugoj strani. Dodatni problem je bilo i to što je septembar bio stravično topao a trebalo je celu turu voziti auto putem. Da li se isplati ići motorima kad već kroz mesec dana idemo opet?

 

Obeshrabreni svim tim otežavajućim okolnostima i dvoumeći se izmedju aviona i kola sa klima uredjajem, izabrali smo… of kors, motore.

 

Putovanje do tamo je proteklo bez većih uzbudjenja. Sastali smo se na auto putu. Kao i obično, kasno smo krenuli i trebalo je da nadoknadimo izgubljeno vreme. Vozeći izmedju 80 i 100 procenata maksimalne brzine koju GS Adventure može da postigne, gazili smo kilometre dosadnog puta prema Zagrebu.

 

Nesvakidašnji dogadjaj se desio negde iza Slavonskog Broda. Dušan vozi prvi a ja stotinak metara iza njega. Krećemo se… kako bih rekao… prilagodjeno potrebi da što pre stignemo. U jednom trenutku ugledam u daljini policajca na motoru parkiranog pored puta. Kako je Dušan proleteo pored njega tako ovaj da gas i za Dušanom. Opa… game over.

 

Vozim ja iza njih dvojice i čekam kada će da ga zaustavi. Medjutim, ništa se ne dešava. Dušan ne smanjuje gas a policajac i dalje vozi iza njega. U jednom trenutku, policajac ga pretekne i… i opet ništa. Posle par minuta Dušan pretekne policajca, pa policajac Dušana, pa Dušan policajca… I tako petnaest minuta. Njih dvojica se zezaju… U jednom trenutku, policajac mahne rukom za srećan put i skrene ka benzinskoj pumpi.

 

Koje je objašnjenje za ovaj nesvakidašnji prirodni fenomen? Imam tri teorije:

 

1. Čovek je ispunio normu za danas pa je rešio da se u društvu malo rashladi - bilo je preko 30 stepeni.

2. Dušan nije smanjio gas (on i onako nikada ne gleda brzinomer) i policajac je shvatio da ima posla sa nekim ludakom. Umesto da se kači sa njim, rešio je da se malo provoza.

3. Policajac je vozio neki manji BMW. Moguće je da je fen ove marke, pa je rešio da dobro pogleda velikog brata u akciji.

 

Kako god bilo, hvala mu. Pravi kolega na putu.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Posle ovog bliskog susreta treće vrste, produžimo u istom stilu. Naravno, trebalo je uz put i nešto prezalogajiti, osvežiti se i popušiti koju cigaru. Iako smo vozili brzo i nismo čekali red na granicama i naplatnim rampama, ipak smo zakasnili. Koktel povodom otvaranje skupa na jednom prelepom gradskom trgu u Piranu, već je započeo.

 

Da, izgledalo je malo čudno. Šefovi reklamnih agencija iz cele Evrope, renesansna muzika sa ozvučenja, probrano vino, selekcija sireva i pršute… a nas dvojica u punoj ratnoj opremi i uz grmljavinu bokser motora ulazimo na trg i parkiramo.

 

utGDm_023ll.jpg

 

TDUdD_024gg.jpg

 

Tek kada smo skinuli kacige i kada su nas prepoznali, prvobitno iznenadjenje se pretvorilo u oduševljenje. “Iz Sofije i Skoplja… Preko hiljadu kilometara… Pa vi niste normalni…”

 

zFdvM_025nic.jpg

 

Kasnije se ispostavilo da medju prisutnima ima još nekoliko bajkera i još vise onih koji bi to želeli da postanu. I ne samo to, direktor agencije u Pragu drži predstavništvo Harley Davidsona! Respect.

 

KkAvl_026ooa.jpg

 

Posle razgovora koj smo vodili uz vince i pršutu, nekako sam ostao sa utiskom da će sledeće godine ovaj sastanak pomalo ličiti na moto skup.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Inače, sam Piran je totalno biker’s friendly grad. Motori ne plaćaju taksu za ulazak u centar, ima dosta mesta za parkiranje i postoji nekoliko relativno povoljnih hotela od kojih ja najviše volim Hotel Piran. Veoma mnogo bajkerskih tura prolazi kroz ovaj grad i ovaj hotel.

 

Prvog jutra zatekao sam ovu scenu na hotelskom parking. Italijani.

 

fqmmi_028ocf.jpg

 

f5RV4_027gd.jpg

 

Oduševio sam se ali sam i poželeo da obesim za noge idejnog tvorca ovakvog dizajna.

 

WxkpD_029ojc.jpg

 

Još mu samo fali plišana žirafa na kormanu.

 

Sledećeg jutra situacija je bila sledeća - nemački i austrijski Harley Davidson klub na turi za Dubrovnik. Osećao sam se kao uljez medju dvadesetak bajkera kompletno obučenih u crno i narandžasto. Njihov prezriv pogled govorio je sve: “Jadniče… voziš BMW…”

 

qPZc0_030ak.jpg

 

Da sam bio tu sa Intruderom, sigurno bi bilo još gore: “Bedniče, voziš kopiju Harley-a…”

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Najzanimljiviji dogadjaj sa ovog skupa je bila poseta Bijenalu umetnosti u Veneciji. Ko prati modernu umetnost zna o čemu se radi. Različite zemlje u svojim paviljonima izlažu radove svojih umetnika, prave instalacije, evente... Čak i oni koji nemaju afinitet ka avangardnoj umetnosti nisu zažaliti.

 

tkS4p_031tt.jpg

 

Gf8Ev_032zn.jpg

 

qamIE_033qg.jpg

 

AWUIQ_034mic.jpg

 

OGKko_035xs.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Posle dva zanimljiva radna dana sledi pakovanje. Dušan je ostao u Veneciji a ja sam morao da idem u Pančevo da podignem nov pasoš. Dakle putevi nam se, za sada, razilaze.

 

Pošto sam imao oko 650 kilometara i ceo dan pred sobom, rešio sam da krenem putem kojim se redje ide – preko Istre a zatim auto-putem preko Karlovca do Zagreba.

 

036p.png

 

Prva usputna stanica mi je bio Umag. Tamo sam na brzinu popio jutarnju kavicu i podesio GPS. Nisam se javljao nikome od kolega u ovom gradu jer sam stigao jako rano i bilo bi nepristojno da budim ljude.

 

D8Er8_037eo.jpg

 

gWus1_038ub.jpg

 

Do Rijeke sam išao putem preko Buzeta (grad tartufa). Fenomenalna vožnja, prelepi predeli. Ne čudi me što Istru zovu Mala Toskana.

 

cohSO_039rhw.jpg

 

7bqtS_040cey.jpg

 

eXlzP_041vqx.jpg

 

Kako sam se približavao tunelu Učka tako su počele da se pojavljuju ogromne količine motorista. Na OMW pumpi kod Rijeke bilo je minimum pet motora na jedan auto.

 

Što se tiče tog dela puta, ako mogu, nikada vise neću ići auto-cestom preko Karlovca. Velika je gužva a što se vise približavam Zagrebu, postaje sve neprijatnije za vožnju. Na pojedinim mestima vetar hoće da me odnese.

 

Od Rijeke je započela dosada koja se nije završava do kraja puta. Strategija vožnje do Pančeva je bila jednostavna: gas do daske i što češće zaustavljanje zbog osveženja. Temperatura je konstantno bila oko 35 stepeni.

 

Sledeći dan, povratak u Sofiju, nije bio ništa zanimljiviji. Rano sam ustao, podigao novi pasoš i krenuo. Jedina razlika u odnosu na prethodni dan je bila u tome što je, na auto-putu, termometar povremeno pokazivao i 43 stepena. Pakao. Iako teška srca, morao sam sebi da priznam da je ideja o kolima i avionu bila bolja - još uvek nije patentiran klima uredjaj za motor. To što nisam dobio toplotni udar, mogu da zahvalim jedino čestim pauzama i solidnoj opremi.

 

Tako sam i završio kondicione pripreme – u znoju tela svog.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

RIDE WITH PRIDE 2

 

Postoje dve stvari koje imaju veliki uticaj na to kako realizujem svoja bajkerska putovanja.

 

1. Vreme

Vreme je ograničeno na 24 časa dnevno, 7 dana u nedelji, 365 dana u godini. U okviru toga, svako se organizuje u zavisnosti od sopstvenih prioriteta, želja, afiniteta, mogućnosti. Ja motor volim ali on ni u kom slučaju nije centar moga bitisanja i nešto zbog čega bih žrtvovao druge stvari u životu. Motor mi je hobi, zabava, strast … nešto kao nagrada. Work Hard – Play Hard.

 

Upravo zato se uvek trudim da napravim balans izmedju drugih obaveza i vožnje. Kada god mogu, ubacim motor u svoje kombinacije. Posledica toga je da često vozim sa striktnim dead line-om. Ne mogu da krenem, pa kad stignem.

 

2. Mesto je drugi faktor koji definiše moja putovanja

Uobičajena polazna pozicija za putovanja mi je Sofija – suviše istočno za moj ukus. Do Beograda ima 400 kilometara a do prve tačke od koje bih voleo da krenem na putovanja po Evropi, skoro 1000. Uvek treba da planiram najmanje jedan dan da bih samo došao na početnu poziciju. To je u direktnoj vezi sa tačkom 1. nedostatak vremena.

 

E sad, za put u pravcu Grčke, Turske i Bliskog Istoka, Sofija je idealna, medjutim, još mi nije došla inspiracija da vozim na tu stranu.

 

Elem, u takvoj atmosferi Dušan i ja planiramo naše tradicionalno putovanje na reklamni festival u Piranu. Uvek krenemo od maksimalističnih ciljeva (više dana, veće društvo, detaljniji obilazak mesta) ali kako vreme protiče, tako nam se broj dana smanjuje i planovi splašnjavaju. Da ćemo krenuti u ponedeljak 3. oktobra, znali smo tek jedan dan pre puta. Tako smo se i pripremili.

 

Oko samih motora nismo imali mnogo posla – skoro su novi. Dušanov GSA ima tačno godinu dana a moj još manje.

 

Qyr2t_042ek.jpg

 

Jedini tehnički problem koji sam imao je bilo to što prekidač za maglenke od početka nije radio kako treba – ponekad se svetla sama isključe. Trebalo je samo namestiti neku oprugu ali, pošto je motor u garanciji, iz servisa su mi odmah poručili nov deo. Na žalost, nisam imao vremena da odem da mi to zamene.

 

Za put do Pirana smo imali na raspolaganju samo tri dana pa smo rešili da idemo sopstvenim stopama od pre dve godine. Prvi dan do Sarajeva, drugi do Zadra a treći dan dolazak u Piran. Na ovu, ne preterano originalnu ideju smo došli kada smo se setili predivne vožnje starom Jadranskom magistralom izmedju Zadra i Rijeke.

 

qhmcn_043vg.jpg

 

Hoćemo opet!

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

I dan

 

Došao je dan polaska. Od Sofije i od Skoplja pa do Luk Oil-a kod niške naplatne rampe teba nam otprilike isto vremena. Tamo se sastajemo i pravac Sarajevo. 600 kilometara ćemo prešišati k’o ništa. Dušan je trebao ujutru da prisustvuje jednom “kraćem” sastanku i da mi se javi kad krene da bih krenuo i ja.

 

I kao što to obično biva kada nas dvojica bajkerišemo, umesto ujutru, Dušan mi se javi tek oko 13.30h. “Izvini Neša.” Kasnimo. Uopšte se ne nerviram, sve je uobičajeno a to je dobro.

 

Onako u niskom startu, jedva dočekam njegov poziv i bacim se na motor - pravac Niš. Predjenih 170 kilometara i granicu nisam ni osetio. Kondicione pripreme su se isplatile.

 

PbDoX_044yyc.jpg

 

Stignem na pumpu, poručim kaficu i uvalim se u debelu hladovinu. Sad’ će Dušan.

 

Poručim treću kafu i premestim se za drugi sto da gledam zalazak sunca. Sad’ će Dušan.

 

Diskutujem sa menadžerom benzinske pumpe o mogućnostima poboljšanja organizacije rada i pijuckam šestu kafu. Sad’ će Dušan.

 

Za promenu, rešim da poručim jednu kaficu kad… evo ga Dušan. Motor k’o terarijum, sav izlepljen insektima. “Izvini Neša.”

 

klr2X_045pe.jpg

 

Ustupim mu svoju kafu i on mi ispriča šta se dogodilo.

 

MjnJx_046ja.jpg

 

“Krenuo sam odmah čim sam ti se javio. Izlazim iz Skoplja i kroz glavu mi prolaze sećanja od prošle godine. Setim se kako sam pre tačno godinu dana za prvi put seo na novog GS-a i kako smo krenuli na ovo isto putovanje. Pre tačno godinu dana… Shit!!! Juče mi je istekla registracija, tehnički pregled, zeleni karton… Zato “malo” kasnim.“ Nema problema, sve je pod kontrolom.

 

EE0j0_047qo.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Noć je već pala kada smo sa auto-puta skrenuli ka Kraljevu. Prilična je gužva ali mi dobro idemo. Sa rezervoarima od 32 litra, sve redje imamo potrebu da se zaustavljamo na benzinskim pumpama.

 

ZpVF0_048ha.jpg

 

Popijemo po koji Red Bull, popušimo cigaru i obučemo nešto toplije.

 

3xmYe_049wc.jpg

 

Da ne bi sve bilo idealno kao do sada, u samom Kraljevu GPS kaže jedno a putokazi drugo. Ne sećam se koga smo poslušali, ali do Čačka smo išli nekim starim putem koji nas je proveo ispod Ibarske magistrale (nema odakle da se uključimo na istu) i uveo pravo u centar. A tamo, pola ulica zatvoreno zbog radova. Čačak je lep grad noću, dosta toga smo obišli.

 

Produžavamo pored Užica i penjemo se ka Zlatiboru. Odjednom osetim da nešto nije u redu sa mnom. Vozim iza nekog kamiona i ne mogu da ga preteknem. Pomerim se u levo, ne vidim ništa i vratim se nazad. Nemam nikakvu orijentaciju u prostoru. Dušan mi se javlja preko interkoma: “ Neša, šta ti je? Jel ti dobro”. “E moj prijatelju, izgleda da su me stigle godine i umor.” Ne vidim ništa i strah me je da preteknem kamion. Ne mogu da procenim da li treba treba da pretičem ili ne. Možda ovo zaista nije vise za mene…

 

Ipak, u jednom trenutku se osmelim i dam gas. Osetim trenutno olakšanje ali nelagodnost i dalje postoji. Posle par minuta desi se nešto što nikada nisam doživeo. Vozim oko 80km/h i odjednom ispred mene potpuni mrak. Jedva se zaustavim pored puta. Tako i otkrijemo tajnu ovog mog “stanja nemoći”. Ko zna od kada, sijalica fara je crkla i ja vozim samo na maglenkama. U jednom trenutku, zbog već pomenutog kvara na prekidaču, i maglenke se ugase. Da sam samo bacio pogled na displej, mogao sam da vidim upozorenje: Light!

 

Iz ove situacije smo izašli relativno lako. Do prve pumpe, koja je bila na manje od kilometer, stižem sa upaljenim velikim svetlima. Imaju H7 u ponudi. Pitanje je samo, kako se na GS-u menja sijalica? Sve piše u user manualu ali …

 

Ha, ha, ha, ovaj put sam ga poneo ali mi nije bio potreban. Dušan je već menjao sijalicu pa je rutinski, u mraku, uspeo da promeni i moju. Sijalica se nalazi u onoj crnoj rupi ispod digitalnog displeja.

 

V9w0u_050az.jpg

 

U tom trenutku, prorade i maglenke. Super, opet smo u igri.

 

Pošto je bilo već dosta kasno, prelazimo na plan B. Ne idemo do Sarajeva već noćimo kod Kusturice u Drvengradu. Kada smo oko ponoći stigli, bilo je slobodnih soba ali je kuhinja već bila zatvorena.

 

V7rDC_051nmh.jpg

 

Ipak, zahvaljujući Dušanovom šarmu, devojka sa recepcije nam je organizovala fenomenalne sendviče (znate ono, lepinja, kajmak, pršuta a vi gladniiiii…). Sedimo na stepeništu ispred kućice… večeramo… poslednja cigara… tuš… i zasluženi odmor.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

II dan

 

Destinacija za današnji dan je Zadar. Pred nama je bilo 600 kilometara vožnje po lepom vremenu i lepim predelima.

 

Ustali smo rano i prošetali po DrvenSelu.

 

3L0PN_052vu.jpg

 

S8sxn_053qt.jpg

 

lN5TM_054oy.jpg

 

68Bcg_055xg.jpg

 

Udobno uvaljeni na terasi, doručkovali smo sve. Lepinju sa sve.

 

49qV4_056xz.jpg

 

GLeYC_057xa.jpg

 

U odnosu na turu od pre dve godine, sve je različito. Motori su idealni za ovu vrstu putovanja (ne može da se otkine prtljag kao prošli put), ne pada kiša, Dušan nije izgubio ključ od rezervoara… Jedino je pao niz stepenice u restoranu i povredio lakat. Pošto i onako nemamo vremena da tražimo lekara, mora malo da trpi.

 

Pakujemo se i krećemo.

 

Rh59r_058no.jpg

 

9OJ2h_059xe.jpg

 

Kakva je verovatnoća da na dva motora u roku od par sati pregore dve sijalice od fara? Nikakva, ali ne i za nas - crče i Dušanova. U Višegradu nalazimo rezervnu i, kako nas je krenulo, kupimo još dve.

 

HBMCw_060dy.jpg

 

Pred nama su predivni predeli pokraj Drine. Neverovatna tirkizna boja vode i zelene šume u meni probude inspiraciju. Izvadim Contour+ kameru iz torbe i ponosno je pokažem Dušanu. “Da snimam?”“Sjajna ideja, reče on i izvadi… tri GoPro kamere iz prtljaga… TRI, три, 3, three, drei… “Ostale mi od nekog snimanja, pa reko, da ih ponesem.” Skvi… vratim svoju kamericu u torbu.

 

Kao iskusni režiser, Dušan postavi kamere tako da ima što bolje kadriranje i da može posle da montira filmić iz različitih uglova. “A da ti nije ova kamera malo labava? Vakum držač na koferu mi ne izgleda mnogo stabilan. ”Ma nema problema, već nekoliko puta sam je tu stavljao. Drži ko čelik.”

 

RPf9d_061rcp.jpg

 

Posle par kilometara stajem da pokupim parčiće Dušanove kamere rasute po asfaltu. On niti je primetio da je kamera otpala, niti je video da sam ja stao. Samo vozi i u glavi gleda svoj budući film. Ooooo… Kako montira…

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Nižu se kilometri. Zbog radova na putu, dosta smo vozili obilaznicama.

 

edQLl_062zp.jpg

 

bfBGj_063ro.jpg

 

tRwKZ_064df.jpg

 

UopP2_065ik.jpg

 

Sledeća stanica nam je Sarajevo - želimo da vidimo Zvezdanu. Pre dve godine, ona nas je bukvalno spasila u teškoj bajkerskoj situaciji, primila nas u svoju kuću i nahranila.

 

Zbog naše neorganizovanosti, tek kada smo bili na desetak kilometara od Sarajeva, javimo joj da dolazimo. Kakva je ona faca. Prekinula je poslovni sastanak i došla da nas pokupi, pošto mi, naravno, nismo mogli da nadjemo njen ofis.

 

MrNEa_066vm.jpg

 

QjQ6D_067acw.jpg

 

Kroz Sarajevsku gužvu smo prošli kao državna delegacija.

 

ArbLX_068wr.jpg

 

LWz8z_069ot.jpg

 

Motore smo ostavili u podzemnoj garaži. Iskoristim priliku da vratim Dušanu parčiće njegove kamere.

 

Xovkg_070av.jpg

 

Popili smo kahvu u ofisu i porazgovarali sa Zvezdanom i njenom ekipom.

 

MHu0Y_071zh.jpg

 

Svo vreme smo pokušavali da ubedimo Dušana da ode da snimi lakat koji ga je dosta boleo ali je on odbio - da ne gubimo vreme.

 

Svi kažu da se u Sarajevu dobro jede i to je moralo da se proveri (po ko zna koji put). Ova provera nas je koštala dodatnih par sati. Umesto da gubimo vreme kod doktora, prijatno smo ga proveli u Zvezdaninom omiljenom restoranu Vinoteka. Pozdravljamo se i spremni smo za nastavak puta.

 

J8sNF_072o.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Već je bilo 5 popodne a do Zadra ima još oko 450 kilometara. To i ne bi bilo tako strašno da ne stajemo na svakom drugom ćošku. Red cigare, red gušterisanja na zubatom oktobarskom suncu…

 

lCgzO_073xs.jpg

 

AzpOL_074fk.jpg

 

Zaustavljamo se u Konjicu da slikamo most u Mostaru. Liči.

 

SArd0_075ao.jpg

 

Kanjon Neretve je jako lep za vožnju a mogu se videti i druge atrakcije.

 

NDXpA_076ib.jpg

 

GfMlq_077g.jpg

 

U Mostar nismo svraćali da slikamo Mostarski most.

 

Već je uveliko pao mrak kada smo kod Metkovića izašli iz Bosne i ušli u Hrvatsku. Pečat koji mi je tada udaren u pasošu, već mesecima zabavlja policajce na svim graničnim prelazima na kojima se pojavim. Otkrijte zašto.

 

9BOKs_078bv.jpg

 

Kada smo ušli u Hrvatsku menjamo plan. Prvobitna ideja je bila da vozimo do Ploča i da odatle, starom magistralom, uživamo u pogledu ka moru i Baćinskim jezerima. Pošto u deset sati uveče nema drugog pogleda osim onog koji prave farovi, rešimo da uštedimo vreme i da vozimo direktno do novog auto-puta i odatle do Zadra. Dakle, idemo prečicom.

 

Tih pedesetak kilometara do auto-puta su bili prava noćna mora. Preko dana je verovatno fenomenalno da se tuda vozi motor ali je noću dosta strašno. Krivine, divljina i nigde nikoga. Tek po koji, verovatno švercerski, auto prodje, seče krivine i ne obraća pažnju na naše prisustvo. Ako ovde crkne sijalica ili nas neko pokupi, neće nas naći do proleća.

 

Retko kada mi se desi da se obradujem kada sa sporednog izadjem na auto-put. Ovog puta je bilo tako. Još samo 220 kilometara. Puš pauza na benzinskoj pumpi i udri po gasu.

 

Ypyqd_079mj.jpg

 

Po dolasku u Zadar, prepuštamo Garminu da nam predloži smeštaj. Za cenu ne pitamo, samo da se što pre strovalimo u krevet. Slobodnu sobu nalazimo u hotelu Kolovare. Restoran vise ne radi ali zato ima kikirikija i čokolade u mini baru. Jedva držim otvorene oči dok praznim mini-bar a Dušan… Dušan kao da je sad ustao, pokušava da mi na laptopu pokaže najbolje scene iz Vendersovog filma Pina. Kakav ludak, samo mi je avangardni balet falio u jedan sat posle ponoći. Gud najt.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

III dan

 

Nov dan, novi kilometri. Pred nama je najlepši deo puta – krstarenje starom jadranskom magistralom. Zbog nje smo i pošli ovuda.

 

R7Cxd_080j.jpg

 

Kod Velebitskog kanala izlazimo na magistralu. Do Pirana ima 420 kilometara i nema potrebe da žurimo.

 

Uživamo u suncu, blagim krivinama, mirisu mora i fenomenalnom pogledu.

 

REcsp_081gdw.jpg

 

39Npl_082iz.jpg

 

Ispod nas, motori zadovoljno predu. Kao da krstarimo morem. Kameru ne isključujem.

 

 

Ovaj film sam često gledao ove zime - greje dušu. Još da toliko ne trese… Opet sam zaboravio da stisnem lock na nosaču kamere. Inače originalna verzija filma traje oko sat vremena. Pošto na forum zalaze i maloletni, morao sam da ga skratim zbog brutalnih scena nasilja. Negde oko 23-će minute i pri brzini od oko 100 na čas, muva samoubica se bacila na objektiv kamere. Krv preko celog ekrana… razbacani delovi tela… užas… samo za 18+.

 

screenshot20120215at525.png

 

Prolazimo pored Rijeke i ulazimo u Istru. U jednom trenutku Dušan se zaustavi - u obližnjem manastiru Sv. Petar u Šumi je snimao ovaj spot.

 

 

Umesto da kao svi pametni i knjiški ljudi, obidjemo manastir, mi odemo tamo gde je filmska ekipa jela tokom snimanja – restoran Alla Beccaccia u Valbandonu. Filmadžije baš znaju da izaberu.

 

xsbZZ_083v.jpg

 

fvwzH_084m.jpg

 

gzgjT_085n.jpg

 

Tek kada sam pojeo biftek sa pljukancima Dušan mi je objasnio poreklo naziva ove vrste testenine. Ne želim da vam to prepričam, naslutite sami. Pljukanci. Srećom nisam gadljiv.

 

Poslednjih 90-tak kilometara do granice sa Slovenijom prolazimo auto-putem. Na naplatnoj rampi, Dušan se ubaci ispred nekog nervoznog dedice sa kamperom. Mene nije hteo da pusti tako da je Dušan produžio lagano sam. Ako ovde prelazite granicu, obratite pažnju. Na rastojanju od jedan kilometer postoje dva granična prelaza. To smo shvatili tek posle pola sata čekanja jedan drugog. “Gde si ti?” “Na sto metara iza granice.” “I ja…” “Pa kako te ne vidim?”

 

I tako, posle tri dana zajedničkog puta, stižemo u Piran ali odvojeno. Izgubili smo jedan drugog na par kilometara ispred krajnje destinacije.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

REKLAMNA PAUZA

 

Što se tiče reklamnog festivala (zbog koga smo i došli u Sloveniju), ova godina je bila berićetna za Dušana i agenciju iz Skoplja.

 

bJESj_086qm.jpg

 

Evo nekih od nagradjenih radova.

 

 

 

 

Bravo Dušane!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja