Jump to content

Moto Zajednica

VFR/VTR tema za vlasnike i ljubitelje

Recommended Posts

  • Drug član, 1245 postova
  • Lokacija: Beograd

Blago tebi, ja oko 90kg, malo preko tj i draga na motoru i viljuska mi mnogo propada, kontam da je i do opruga. Letos smo isli na Ohrid i u par navrata mi se sabila viljuska do kraja, ruzan osecaj i zvuk kad zvekne viljuska.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 273 postova
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
  • Motocikl: VFR 750 RC36

Meni se to jos nije desilo, mada opet kazem moj nacin voznje je daleko ispod krajnjih mogucnosti vfr-a. I ja se dosta vozim sa zenom pa onda i nema naglih kocenja i propadanja viljuske

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 200 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: vfr750f rc24,rc-36

Ljudi ne gledajte te oznake na pakovanju kod ulja za viljuske to nije bas tako. Nisu 2 ulja 10W razlicitog proizvodjaca ista.

 

Evo vam tablica pa uporedite: http://www.peterverd...cosity-Data.gif

 

To kod stelovanja ne razumem, ni jedan vfr nije imao stelovnje hidraulike spolja samo predopterecenje opruge. To sto nema spolja preload podesavanje ne znaci da ne moze da se steluje. Stavi se duzi spejser i eto veceg preloada. Hidrauliku na kertridzu moze stelovati menjanjem shimstacka na samom ventilu. Jedino nema sporu kompresiju i povrat. Realno na VFRu ne treba. Ja imam na mom sve to pa skoro da nikad ne koristim.

 

Opruga je najbitniji deo celog sklopa. Mislim isto da je 20W previse guasto ulje ma kakve karakteristike mu bile za VFRa.

 

Ako ti viljuska propada koliki ti je preload, koliko kila imas? VFR ima generalno problem jer su opruge idealne za vozaca od 60 kg.

 

Kao sto je Zile naveo u svom postu,i meni je viljuska isto tako propadala,i udarala do kraja.Zato sam stavio sae20w.Tezak sam 94 kile,i verovatno je to problem.Opruge sam merio,i na fabrickoj meri su 413,6 mm,u slobodnoj duzini.Verovatno je opruga izgubila svoj na jacini u toku 23 godine.Kod mene tako stoji,da kad odsrafis gornju maticu,ima jedna cev i dva podmetaca sto napinju oprugu.E sad ima solucija da se opruga bolje napne,stim da moram kod strugara napravit deblje podmetace.Koliko deblje jos neznam,treba probati,pa videti koja mi tvrdoca viljuske odgovara.Ovo soluciju sam ja izbegavao,zato sam i stavio gusce ulje.Zasad sam zadovoljan sa prednjim ogibljenjem.Ja isto vozim ka hotazmaj,90% penzionerski1moto3.gif.U citavoj ovoj prici poenta je u tome,da sam vise odusevljem rc-24 ogibljenjem,jer tamo se viljuska steluje vazduh-ulje.Mnogo lepse i jednostavnije je nastelovat tvrdocu prednjeg ogibljenja.Pozdrav1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

Da li ste citali temu sto sam postavio kako sam ja sredjivao vesanje na svom motoru?

Ako niste tamo sam lepo sve objasnio.

Evo link: http://forum.bjbiker...rake-delinking/

 

Dakle, te podmetace sto wiking spominje, to sluze da se podesi predopterecenje opruge (preload), to nikako ne znaci da se menja tvrdoca opruge. Nemojte mesati te dve stvari, tvrdocu i predopterecenje. Koliko je neka opruga jaka mozete promeniti samo ako promenite oprugu za drugu jacu ili slabiju, dobro moze i skracivanjem postojece ali to nemojte da radite sa progresivnim oprugama koje se uglavnom nalaze u nasim motorima. Dakle opruga ima svoju deklarisanu vrednost koja je izrazena u KG/mm (kilogram po milimetru). Da jednostavno objasnim, ukoliko je opruga 1.0kg/mm to znaci da ce za svaki kilogram koji nosi da se sabije 1mm, za 2 kg 2mm, 10kg 10mm itd. Ako oprugu "nategnemo" podmetacem da je kada je vila opruzena skroz nekih 30mm to znaci da je ona prednapregnuta na 30kg. Dakle ako bi opteretili tu oprugu sa 25kg ne bi se pomerila, sa 30kg ne bi se pomerila sa 35kg pomerila bi se 5mm. Da li me razumete, to je razlika izmedju jacine opruge i predopterecenja. Malo je zajebanije kod progresivnih opruga, jer one nisu linearne (samo ime kaze :) ). U provm delu hoda su mekse a posle su tvrdje (ovo je generalno lose resenje ali je sveobuhvatnije da ne duzim pricu). Opruga sluzi ISKLJUCIVO da ne nosi teret, motora i vozaca i nista drugo. Zato ako opuga je preslaba za teret koji nosi, vile potonu previse i time skrate efektivni hod ogibljenja.

 

Hidraulika sluzi da umiri rad opruge u povratu i kontrolise kompresiju (sabijanje). Zato u teoriji nema smisla sipati "gusce" ulje u viljuske ako su opruge slabe. U praksi dobiju se neki razultati ali na ustrb nekih drugih stvari kao sto je povrat (rebound) itd.

 

Dva osnovna dogadjaja postoje kod vesanja pri sabijanju (compression) i povratu (rebound), prvi je sporo sabija i spor povrat a drugi je brzo sabijanje i brzi povrat. Vozanje po putu i lagano kocenje aktivira sporo delovanje, ulje prolazi kroz malu rupicu na ventilu. Ako se naidje na ozbiljnu rupu, poprecnu prepreku vesanje usled udara se sabija brze (pod brzinom se misli na brzinu sabijanja i vracanja amortizera a ne brzinu kretanja vozila) tada raste pritisak ulja u amortizeru jer ulje ne moze da prodje dovoljno brzo kroz mali otvor sporog kola i usled pritiska kod kertrdiz vila sa ventilima otvara se brzo kolo (fast circuit) koje je na ventilu zapuseno celicnim platnama male debljine. Velicina, broj komada i nacin na koje su poredjane te platne definise kako, kada i na koji nacin ce se otvarati brzo kolo ovo se zove niz platni (shim stack). Tako uskladistena energija u opruzi nakon sabijanja tera oprugu da se vrati u prvobitan polozaj i onda dolazi do povrata (rebound), isti princip vazi i za rebound ventil. Na kompresiju utice opruga i podloga po kojoj se vozi, na povrat utice iskljucivo opruga. Ovde dolazimo do problema kod ne kertridz vila, odnosno vila koje nemaju ventile vec samo "damper rod" koji ima otvore za ulje. Velicinom tih rupa i gustinom ulja se odredjuje karakteristika rada amortizera, problem je sto tu nemamo brzo i sporo kolo, vec kompromis.

 

Gde ljudi grese sa gustim uljem i mekanom oprugom. Ako voze lagano uglavnom nije problem, medjutim spora kompresija je jos sporija, kao i reobound, te viljuska kasni sa povratom u svoj inicijalni polozaj i tako utice na geometriju motocikla. Kod brze kompresija i povrata moze da se desi da ne moze dovoljno brzo da prodje kroz venitl i tada dolazi do hidraulickog zakljucavanja amotrizera - "hidraulick lock". Ovo je najnepozeljniji dogadja koji moze da vam se desi jer prakticno ostajete bez ogibljenja. Da, viljuska nece udariti na kraju svog hoda ali necete imati nikavo vesanje, tada ulogu vesanja preuzima guma, koja se suprostvalja podlozi, u 100% slucajeva tada guma popusta i pada se sa motorcikla. Da li se nekome desilo da na malo jacem pritiskanju kocnice naglo tzv. panick stop, ali ne onom svesnom vec nesvesnom, da prednja guma se zakljuca odnosno da hoce da pobegne sa strane, kao da vam neko izvacli tepih ispod nogu, e to je zbog toga.

 

Postoji razlog zasto je vesanje iz fabrike takvo kakvo je, pogotovo na VFRu. Svi VFRovi bas imaju lose vesanje. Ja od kad sam promenio viljuske i amortizer na mom ne mogu vam objasniti kakva je razlika i kako se motor vozi. Dobro ja sam malo mozda i preterrao jer sam menjao viljuske ali moze to i bez toga.

 

Dakle za RC24 predlazem opruge, emulator i ulje, a za RC36/36, opuge, ventile i ulje.

 

Zadnji amortizer je posebna prica i vise bi dobili njegovom zamenom nego bilo cime drugo. Novi od renomiranih proizvodjaca su skupi, ali preporucio bih od nekih drugih modela. Konkretno ja imam amortizer od CBRa 929 sa drugom oprugom, ventilom i uljem. To radi savrseno.

 

Nadam se da nisam smorio. :)

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 200 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: vfr750f rc24,rc-36

Nisi nas uopste smorio,mislim mene nisi.Volim da citam tvoje postove,vidi se da se bas razumes u motore0takoje.gif Ja sam svesno sipao 20w ulje u viljusku,znajuci da ce viljuska biti tvrdja,i da ce viljuska kasniti sa povratom,ali drugu soluciju zasad nemam.Menjanje opruga i ventila,je izuzetno skupo za vfr-a.Za cenu novih opruga i ventila,moze se slobodno kupiti neka bolja kompletna viljuska.Veoma cenim tvoje savete,ali ja mislim da mi obicni vozaci koji ne iskoriscavamo 50% prave vrednosti od vfr-a,nikad necemo ni osetiti koliko je ustvari lose fabricko vesanje.Za mene(verovatno i za druge) prerada vesanja(opruge,ventili,itd) je nemoguca misija.Jednostavno to je veoma skupa operacija,i pitanje je dali se isplati za nas motoriste koji ne traze maximum od svog motora.Pozdrav1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

Posteno. Nekad se i ja pitam zasto radim takve stvari. Iskreno ja volim da ucim i da se vezbam na sebi i svojim stvarima.

 

A ako bi imali vremena i volje mogli bi da sredimo jedan par viljuski. Dakle opruge stavimo of nekog drugog motora a sto da ne i nove. Ventile mozemo da nabavimo od nekog motora koji ima showa viljusku sa 20mm ventilom. Recimo showa three port valve iz 900rra je high flow. Imam ja negde neki software za racunanje shim stacka. Bar imam ideju kako to moze da se napravi. Ali i dalje je problem zadnji amort. Slicna prica ide i za njega. Nije nemoguce rastaviti i sastaviti samo treba dobro izliftirati.

 

Ali ako znas sta vozis psmrt u glavu i teraj. Bitno je da se vozimo.

 

Prosla i ova sezona a mi (VFRisti) nidmo organizovali zajednicku voznju. Aj' dogodine. Malo da grmimo. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 100 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Honda vfr 750 fl i Baotian BT49QT12 Rocky

Fenomenalna ideja za sledecu sezonu,jedna zajednicka voznja i druzenje vfr-ista.... :zdravo: :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 200 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: vfr750f rc24,rc-36

Super ideja da se organizuje jedna voznja vfr-ista.0a-smiley.gifCak bi mogao da se napravi neki mali skup vfr masina,pa da se podele neka iskustva,ideje,itd.Ja mislim da bi to bilo jedno veoma lepo druzenje.0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

Prijavljujem se i ja sa ....vfr 400r....ponovio se. :)

 

 

U jeeee. Respect. NC30?

 

Daj slike. Pricu, posto, kako, gde, odakle, kolko para? RESPECT.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Honda cbr 1000rr fireblade

Pokusavao sam ali ne mogu preko telefona da okacim slike...a kuci jos uveek nemam internet. Uglavnom, motoric je moj decacki san....i nisam mogao da odolim da ga ne uzmem. Jos uvek nemam neke odredjene utiske jer motoric ima gume stare 15 godina, ulje verovatno slicno... Nije vozem dugo tako da ne radi bas najbolje, vila je propisala ulje... Sad je trenutno u fazi rasklapanja i generalnog sredjivanja. Nadam se da ce na kraju to biti mala ostra hondica koja varnici nogostupima u svakoj krivini. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

Motor je bombona. Svaka cast nek te sluzi.

 

Iz uvoza? Kolko para? Znam da su dosta skupi a retko se nsdje tako ocuvan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Honda cbr 1000rr fireblade

E iske tu je caka. Vfr400 je izuzetno redak motor pravljen iskljucivo za japansko trziste. Manji kontigent je uvezen u englesku zbog velike slicnosti sa vecom i daleko popularnijom sestrom rc30. Ova konkretno je dovezena iz engleske i jos uvek je na engkeskim tablama. Imam orginaalnu saobracajnu i ovih dana dolazi covek iz engleske da zavrsimo ugovor, a onda se ja dalje snalazim kako znam i umem. Uzeo sam je relativno jeftino ako se uporedi sa engleskim cenama (900e) ali dok se odradi carina registracija gume ulja....izacice to poprilicno za nase trziste. Razlog kupovine je na prvom mestu znatizelja, da li je taj motoric stvarno legendaran kao sto se prica. Drugi razlog je sto volim honde pre svih a pogotovo starije. Imao sam vfra i probao sam sve verzije i taj motor mi odise nekim posebnim kvalitetom i harizmom. Jedina zamerka na njima mi je ogibljenje i malo veca tezina. Ova malecka bi trebala da bude zvrk po krivinama. I treci razlog je sto svaki motor koji sam imao 80% vremena vozim normalno a 20% suludo. Tako da planiram nekako da usporim malo....ipak sam otac uskoro dva deteta :)

Imam trenutno k2 1000 i kad god sednem presedne mi...jednostavno nije za ulicu ili za ludu glavu kako god :)

 

Ziveo vfrrrrrr

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

Potpuno te razumem. Veruj mi dosta sam citao o NC30, svi su slozni u jednom da je bolji i jaci od NC35 (RVF400). Dakle mali RC30. Nisi se zeznuo nikako. TO je motor koji se cuva. Nisu surovi konji najbitniji. To sto ti imas je deo legende o VFRu. Voleo bih uzivo da ga vidim. Ako treba pomoc oko ogibljenja, tu sam. U principu opruge i ventile stavis za tvoju kilazu i uzivas. U Britaniji je to jaaako popularan motor za stazu. Zato sam te i pitao gde si ga nasao. Jako je retko da se nadje ocuvan primerak koji nije dran na stazi. U svakom slucaju respect again za kupovini. Ja sam mislio da sam samo ja lud da dajem pare za nesto sto nije najnovije :).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1245 postova
  • Lokacija: Beograd

Da li je neko na VFR-u menjao kocnice? Deluje mi da bi na mom RC24 mogle biti mnogo bolje kocnice, kad bi se zamenila kljesta i tako to.

 

I da li neko zna sta se tacno dobija ako povecam pritisak na vilama preko onih ventila za kombinaciju ulje-vazduh? tj da li dobijam tvrdje vesenja, sporiji rad viljuske ili nesto trece?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Honda cbr 1000rr fireblade

Iske, motor mozes da vidis kad god pozelis. Mada je sad u polu rasklopljenom stanju. Skinuti svi oklopi, rezervoar, auspuh, karburatori...a cim ugrabim vremena skida se vila za menjanje semeringa i ulja i ciscenje kocionih kljesta. Bolje kad zavrsim sklapanje i stavim mu trkace gume, pa da ga i probas ko covek.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

@Zile menjao sam ja kocnice na mom. Dobije se dosta, mada sam vec imao dobre kocnice. Nije bas jednostavno na fabrickim vilama promeniti kocnice, moras da potrefis rastojanje u odnosu na disk. Uostalom ako ti nije strano da radis sa metalom nije tako ni strasno. Nisam siguran kako je kod RC24, ali vazduh sluzi kao sekundarna progresivna opruga i ima efektra pri poslednoj 1/3 hoda viljuske. Opet se ponavljam ali nema besplatnog rucka, jedini nacin da viljuska bude "tvrdja" je da se stavi druga opruga.

 

@FreeBird, jedva cekam. S proleca. Hvala na ponudi ali ne volim da vozim tudje motore, stvarno pocastvovan sam kad mi neko ponudi motor, ali ja ne volim da uzimam.

Hvala jos jednom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova

Javljam se i ja za skup VFRasa. Moje iskustvo sa kocnicama cu upamtiti. Suvozac i ja oba sa po 95kg, kad ono desilo se bas kao sto Iske rece izvlacenje tepiha.... za tren oka na boku, srecom bila neka lakat krivina pa i nisam isao brzo tako da skoro bez ostecenja prodjosmo :). Doduse, meni je tada zadnja bila pojedena, pa sam preterao sa kocenjem prednjim. Ali definitivno nije lako zaustaviti rc24ku, kad se vozi i suvozac!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 200 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: vfr750f rc24,rc-36

Da li je neko na VFR-u menjao kocnice? Deluje mi da bi na mom RC24 mogle biti mnogo bolje kocnice, kad bi se zamenila kljesta i tako to.

 

I da li neko zna sta se tacno dobija ako povecam pritisak na vilama preko onih ventila za kombinaciju ulje-vazduh? tj da li dobijam tvrdje vesenja, sporiji rad viljuske ili nesto trece?

 

Super tema0takoje.gifEvo da ti ispricam moja iskustva sa kocnicama i viljuskom na rc24.Ako povecavas pritisak vazduha u viljuski,onda ce biti mnogo tvrdja.Fabricki treba ima0.4 bara,ali to je veoma malo.Ja sam moju namestio na1.5 bar,i sad solidno radi.Nemoj slucajno da kompresorom duvas viljusku(da ti ne izgura semeringe),nego rucnom pumpom,pa meris koliko si naduvao.A sto se kocnica tice,rc-24 koci grozno naspram rc-36.Posto ja ima oba modela u garazi(vide se na slici),znam o cemu pricas.Netreba menjati klesta na rc-24 modelu,nego stavitit pancirna creva,umesto gumenih.Neces verovati,ali nebo i zemlja je razlika u kocnici sa gumenim,i pancirnim crevima.Ja na rc-36 imam pancirna,i bojim se kociti.Toliko je razlika u kocnici sa pancirnim crevima,da sa jednim prstom kocis,dok sa gumenim rukom i nogom,i jedva moze stati.Vozio sam i rc24 sa pancirnim crevima,extra kocenje,i potpuno drugi motor.Ja bi ti preporucio da zamenis kociona creva(sa gumenih na pancirne),i neces se pokajati.Inace kociona klesta na rc24(88 i 89 god) i rc36,su potpuno ista,oba su dvoklipna i imaju isti kacenja na viljusku.rc24 od 88 god pa nagore,i rc36 do 94 god,su nasledili klesta i diskove od stare cbr1000f.Samo kod 86 i 87 (rc24)godista su klesta i diskovi su identicni sa cbr600f,a svojstvo kocenja je isto kao kod novije brace.Pozdrav1zdravo.gif

post-27589-0-89170300-1418038059_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja