Jump to content

Moto Zajednica

Vodena pumpa - Beverly 200

Recommended Posts

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

@nntomOd mene imaš jedno veliko HVALA i plusić 0takoje.gif

 

Hvala Tuneru druze, i hvala mi je sasvim dovoljno. Ja sam ovde stara kuka i dobro mnogi znaju da hocu svima da pomognem koliko mogu. Ja sam u skoro svemu sto radim samouk, ali nisam sujetan i svaku pristojnu kritiku cu da uzmem dobronamerno i nikako drugacije jer ja na taj nacin ucim ui nisam nikad bio neki jadnoik koji misli da mu neko drzi predavanja. Kao sto sam i u mom originalnom postu za reparaciju vodene pumpe napisao, semering koji sam stavio stavio sam ga naopako jer je trebao deo sa oprugom koja ga steze da ide ka napolje. Nemam problema sa glupim ponosom i sa svojim greskama. Stavio sam taj jer prvo nisam mogao tada da nadjem originalni, drugo kada imate skoro nista dinara mesecno vec 4 godine, onda mislite o racunima, hrani, a ne o semerinzima od 35 eura i svemu onome sto ide uz jedno odrzavanje motora.

 

Ono sto sam zaboravio da kazem je da sam pre mozda 6 meseci video da mi voda kaplje iz pumpe. Otvorio sam sve i video da se propeler znatno mrda. Otisli su lezajevi. Mislim da sam ih platio nesto oko 400 dinara par. Semering sam ostavio stari, samo sto sam ga sada stavio kako treba i evo, radi bez problema i bez jedne kapi vec 6 meseci. Prosao sam ovo leto i beogradske vrucine i Crnu Goru uzduz i popreko.

Ono o cemu bi trebalo da se povede racuna kada su stariji skuteri u pitanju su dotrajala creva, a narocito chep posude gde se sipa antifriz i gumeni dihtung termostata jer on vremenom izgubi svoju debljinu, spljosti se i mozete zatezati na 100 kila opet ce da pusta vodu na termostatu jer sraf prolazi kroz metalne distancere koji ne dozvoljavaju dotezanje plasticnog kucista.

Ovo kazem jer ako vec rasturate vodenu pumpu i creva okolo , ne bi bilo lose da promenite i taj mali prstenasti dihtung kucista termostata.

Ono sto jos moze da se uradi je da uzmete tanku zicu i ocistiite sve sitne kanale za hladjenje vodom koji idu u glavu motora i karburator jer se nahvatala skrama. Naravno, najbolje bi bilo da se skine sve i detaljno procisti.

 

 

PS ovo sve je nacin na koji ja radim i nikako ne treba shvatiti kao savet strucnjaka !

 

PozdraF od matorog :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1551 postova
  • Lokacija: kragujevac
  • Motocikl: Burgman 400 2007

@nntomOd mene imaš jedno veliko HVALA i plusić 0takoje.gif

 

Hvala Tuneru druze, i hvala mi je sasvim dovoljno. Ja sam ovde stara kuka i dobro mnogi znaju da hocu svima da pomognem koliko mogu. Ja sam u skoro svemu sto radim samouk, ali nisam sujetan i svaku pristojnu kritiku cu da uzmem dobronamerno i nikako drugacije jer ja na taj nacin ucim ui nisam nikad bio neki jadnoik koji misli da mu neko drzi predavanja. Kao sto sam i u mom originalnom postu za reparaciju vodene pumpe napisao, semering koji sam stavio stavio sam ga naopako jer je trebao deo sa oprugom koja ga steze da ide ka napolje. Nemam problema sa glupim ponosom i sa svojim greskama. Stavio sam taj jer prvo nisam mogao tada da nadjem originalni, drugo kada imate skoro nista dinara mesecno vec 4 godine, onda mislite o racunima, hrani, a ne o semerinzima od 35 eura i svemu onome sto ide uz jedno odrzavanje motora.

 

Ono sto sam zaboravio da kazem je da sam pre mozda 6 meseci video da mi voda kaplje iz pumpe. Otvorio sam sve i video da se propeler znatno mrda. Otisli su lezajevi. Mislim da sam ih platio nesto oko 400 dinara par. Semering sam ostavio stari, samo sto sam ga sada stavio kako treba i evo, radi bez problema i bez jedne kapi vec 6 meseci. Prosao sam ovo leto i beogradske vrucine i Crnu Goru uzduz i popreko.

Ono o cemu bi trebalo da se povede racuna kada su stariji skuteri u pitanju su dotrajala creva, a narocito chep posude gde se sipa antifriz i gumeni dihtung termostata jer on vremenom izgubi svoju debljinu, spljosti se i mozete zatezati na 100 kila opet ce da pusta vodu na termostatu jer sraf prolazi kroz metalne distancere koji ne dozvoljavaju dotezanje plasticnog kucista.

Ovo kazem jer ako vec rasturate vodenu pumpu i creva okolo , ne bi bilo lose da promenite i taj mali prstenasti dihtung kucista termostata.

Ono sto jos moze da se uradi je da uzmete tanku zicu i ocistiite sve sitne kanale za hladjenje vodom koji idu u glavu motora i karburator jer se nahvatala skrama. Naravno, najbolje bi bilo da se skine sve i detaljno procisti.

 

 

PS ovo sve je nacin na koji ja radim i nikako ne treba shvatiti kao savet strucnjaka !

 

PozdraF od matorog :)

:care: :care: :care: :care: :care: :care: :care:,matoriiiii :lol: :lol: :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

 

:care: :care: :care: :care: :care: :care: :care:,matoriiiii :lol: :lol: :lol:

 

Volim i ja vas :) :) :)

 

Evo reko Tuner da će da nam pokaže znamenitosti svoga kraja i posle nas sve vodi na čuveni pasulj s mesom de sipaš do besvesti i kupus salatu u Rogačici na raskrsnici Debelo brdo-Zvornik-Tara. Zna on dobro o kojoj se kafanici radi :) :) :)

hehehehe

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova
1329419854[/url]' post='1244284']
1329405956[/url]' post='1244133']

:care: :care: :care: :care: :care: :care: :care:,matoriiiii :lol: :lol: :lol:

 

Volim i ja vas :) :) :)

 

Evo reko Tuner da će da nam pokaže znamenitosti svoga kraja i posle nas sve vodi na čuveni pasulj s mesom de sipaš do besvesti i kupus salatu u Rogačici na raskrsnici Debelo brdo-Zvornik-Tara. Zna on dobro o kojoj se kafanici radi :) :) :)

hehehehe

 

Pozdrav,

Za pocetak, puno hvala na dodatnim savjetima i objasnjenjima. Za sada me tepe neka grda gripa pa cim prodje krecem na posao. Vec sam provjerio cijenu nove pumpe za slucaj da stvari krenu po zlu, narocito kod izbijanja osovine, lezajeva i pakunga. nadam se da ipak do takvih troskova nece doci ali dobro je znati da imaju pumpu na lageru.Sto se tice moje primjedbe da tvoje upute nisu za sve Leader masine kao sto si spomenuo, ispricavam se ukoliko sam te na bilo koji nacin uvrijedio.S druge strane pokusaj shvatiti da sam, kao totalni pocetnik krenuo u otvaranje pumpe upravo zbog te recenice, mislivsi da me ocekuje ono sto je bilo na tvojim fotografijama a docekalo me nesto drugo. Da sam profesionalac, brzo bi se snasao i shvatio da to sto nema matice na propeleru i to sto moj Leader nema sekundarni zrak i sve one dijelove nista ne znaci. Ovako sam se preznojio jer sam rastavio motor u 100 komada prije nego sto sam iscupao pumpu. Opet kazem, krivo je moje neznanje materije i oslanjanje iskljucivo na tvoje uputstvo sto nije bilo pametno.

Ali, opet uz pomoc tebe i forumasa, dosao sam do cilja odnosno do cija prve etape pa jos jednom hvala na pomoci. Nadam se da cu postati i ukupni pobjednik.

Malo me sada plasi to tvoje spominjanje lezajeva koji su propisali vec nakon 6 mjeseci. Jesi li stavio lezajeve koji podnose veliku brzinu vrtnje? Koliko znam oni su malo drugaciji od obicnih. Ili si stavljao najobicnije pa su zato otisli?Bas sam u nedoumici uzeti set zareparaciju ili se sam posvetiti trazenju lagera i semeringa..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Malo me sada plasi to tvoje spominjanje lezajeva koji su propisali vec nakon 6 mjeseci. Jesi li stavio lezajeve koji podnose veliku brzinu vrtnje? Koliko znam oni su malo drugaciji od obicnih. Ili si stavljao najobicnije pa su zato otisli?Bas sam u nedoumici uzeti set zareparaciju ili se sam posvetiti trazenju lagera i semeringa..

 

Nisu Vetre propisali kroz 6 meseci nego sam ja primetio pre 6 meseci. Zbog njih osovina vibrira i voda prolazi mimo semeringa. Ti lezajevi su izdrzali recimo oko 15-20 hiljada i nisu bili originalni nego najjeftiniji koje sam nasao. Svi smo ti savetovali da kupis komplet sa originalnim semeringom i originalnim lezajevima, pa ti to sada i ponavljam. Ponavljam i da je ovaj silikonski klasican semering koji sam ja stavio ostao netaknut i da se pokazao odlicno. A zasto su stavljali onaj metalni , specijalni, to sigurno ima nekoga smisla i u to necu da sumnjam. Zao mi je sto si rasturio pola motora, ali moras malo i sam razmisljati i gledati, ako vec nemas iskustva. Svi smo mi ovde manje vise entuzijasti i volimo da cackamo, a neke natera i muka, ali svakako dobro pogledamo sta treba, a sta ne mora da se skida. Bilo kako bilo, to ti je jedno iskustvo i uvek je dobro da se nesto novo nauci.

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 220 postova
  • Lokacija: Bajina Bašta - Tara
  • Motocikl: Bev 2oo

Pumpu sam skinuo...

 

 

Da li je moguće da je pustila antifriz na dihtung plastičnog puža. Kad sam skinuo puž dihtung je bio potpuno ravan sa njim i onim žlebom, uopšte nije virio iz žleba pa mi to baca sumnju? Pumpa je iznutra suva i ne vide se tragovi kao kod kolege iz prethodnih postova, nema onog plavo-zelenog taloga mada je kod mene crveni G12 al' ne bitno...

Ležajevi lepo vrte i nemaju lufta...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Pumpu sam skinuo...

 

 

Da li je moguće da je pustila antifriz na dihtung plastičnog puža. Kad sam skinuo puž dihtung je bio potpuno ravan sa njim i onim žlebom, uopšte nije virio iz žleba pa mi to baca sumnju? Pumpa je iznutra suva i ne vide se tragovi kao kod kolege iz prethodnih postova, nema onog plavo-zelenog taloga mada je kod mene crveni G12 al' ne bitno...

Ležajevi lepo vrte i nemaju lufta...

 

Moguce je i extra da je to ! Kupi samo taj dihtung onda i to je to jer on se vremenom slegne, guma izgubi svoju elasticnost i pušta. To je istovetan dihtung onome o kome sam govorio pre nekoliko tekstova koji je stavljen u kućište termostata. Oni su isprojektovani tako da uvek budu zategnuti, zajedno sa kućištem, onoliko koliko ti daje metalni prsten oko šrafa, a ne onoliko koliko ti hoces da zategneš. :)

Evo to ti je taj komplet i tvoj dihtung desno.

 

JN99S_kompletv.jpg

 

Ako nemas dihtung stavi malo kudelje i Bog da te vidi :lol::lol::lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 220 postova
  • Lokacija: Bajina Bašta - Tara
  • Motocikl: Bev 2oo

Probaću sa onim crvenom silikonskom pastom da zadihtujem i vidim da li je do njega 100% pa ako pušta negde drugo menjam ceo komplet...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Evo meni je pustao isti takav dihtung na kucistu termostata. On se jos vise skupio na ovoj hladnoci i da ne bi curilo, isekao sam isti takav od unutrasnje gume od kola, stavio i extra. Kad se prolepsa vreme idem da kupim originalni. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Ako je pumpa unutar zvona bila potpuno suva i bez taloga koji je obavezan kada jedno vreme curi antifriz onda si dobro video da je procurela na spoju plasticnog kucista i zvona.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 555 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda XL600V Transalp

Evo ovde na 255 strani ima malo detaljnije redosled rastavljanja vodene pumpe na Beverly-u 1Mina.gif

Samo je razlika sto kod nas nijedan servis nema svu opremu kao na slikama.. Za sastavljanje na slikama se radi presom a kod nas Srpskim univerzalnim kljucem (citaj cekicem).. Ali definitivno korisno uputstvo vlasnicima Bev-a da urade dosta toga sami i ustede zivce i pare..

 

1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 4333 postova
  • Lokacija: Voždovac
  • Motocikl: Honda X-ADV 750

Evo ja sam bas danas zvao nekoliko servisa (ne prodavnica) i niko nema originalnu pumpu, svi mi nude "neku od 3000rsd"...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1551 postova
  • Lokacija: kragujevac
  • Motocikl: Burgman 400 2007

Evo ja sam bas danas zvao nekoliko servisa (ne prodavnica) i niko nema originalnu pumpu, svi mi nude "neku od 3000rsd"...

zovi moto davora...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Pravo zboris, zovem ga sutra! 0takoje.gif

 

Probaj kod Radosa na Pevcu. On je imao originalni komplet za mene. bio mu je 35 evrica, mislim. 064 20 12 760

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Very Funny Rider, 1123 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: ホンダ Tamić Varadero XL Litra '07

Alex...kupi tu pumpu koja god da je marka i zamenicemo ti nntom i ja...ovo vise nema smisla...moram da umesam prste...1lol.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 4333 postova
  • Lokacija: Voždovac
  • Motocikl: Honda X-ADV 750

Hahahahahha e ako ti tako kazes onda dogovoreno, samo da se ne cuje vise ono, izludecu majke mi! 1hmm.gif

Hteo sam danas da uzmem da snimim taj zvuk, ali neki pandur me uhvatio da pricamo o auspuhu i onda reko aj necu, ionako su na ivici sa inteligencijom, jos da mu objasnjavam sta i zasto snimam..neka, drugi put. 1lol.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Hahahahahha e ako ti tako kazes onda dogovoreno, samo da se ne cuje vise ono, izludecu majke mi! 1hmm.gif

Hteo sam danas da uzmem da snimim taj zvuk, ali neki pandur me uhvatio da pricamo o auspuhu i onda reko aj necu, ionako su na ivici sa inteligencijom, jos da mu objasnjavam sta i zasto snimam..neka, drugi put. 1lol.gif

 

Evo i Marre krizira !!! Kakva Honda, uzeleo se vec skutera pa bi opet malo da se "igra" sa Beverly :lol::lol::lol:

 

Ajde dodjite to da promenimo, taman mi trebaju dva pametna da mi ociste 30 metara snega od ulice do radionice :lol::lol::lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova

Dobio sam set za reparaciju od RMSa. Izbio sve iz dekla bez stete na njemu i krecem u montazu.

Dobio sam 2 lagera koja na sebi imaju semeringe od (mislim) silikona i sada se pitam koju temperaturu ti lageri mogu izdrzati jer imam u planu zamrznuti osovinu a deklo zajedno sa lagerima staviti u pecnicu na cca. 80-90 stupnjeva da se dobro ugrije jer nemam industrijski fen a mislim da sa obicnim necu moci dovoljno zagrijati deklo.

 

Druga stvar koja me plasi je ubacivanje osovine sa impelerom u deklo odnosno u lagere. Kako nemam presu, moram to napraviti cekicem. Na zalost, ovaj komplet za reparaciju od RMSa koji sam dobio ima impeler bez rupe na dijelu na kojem je nabijen na osovinu. Tamo gdje su prije impeleri imali rupu kroz koju si mogao staviti neki izbijac pa udarati po njemu sada je isti materijal od kojega je napravljen impeler odnosno impeler je izliven iz jednoga komada tako da moram udarati po plastici (ili sta je vec to) i bojim se da ce jednostavno puknuti po pola.

 

Vidjet cemo. Za pocetak cu pokusati maksimalno ohladiti/zagrijati dijelove ne bi li uslo sto lakse...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Samo polako vetre.Probaj da nabijes propeler, a da ne zagrevas lagere vec samo da dooobro ohladis osovinu propelera. Ako ne bude islo ja bih onda probao obicnim fenom za kosu prvo da malo zagrejem lezajeve pa onda ponovo probao sa proturanjem ohladjene osovine. Zato je mnogo lakse staviti noviji tip kod kojega mozes odvrnuti samo propeler sa osovine (kao kod mene). Savetovao bih ti da u isto vreme grejes i lezajeve i onaj plasticni tocak koji ide na osovinu iznutra da bi odma po postavljanju osovine mogao da vratis i taj tocak. Samo me zanima kakav je to silikonski semering o kome govoris. Da li je to samo onaj mali semering koji inace ide preko kuglica na lezaju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova

Samo polako vetre.Probaj da nabijes propeler, a da ne zagrevas lagere vec samo da dooobro ohladis osovinu propelera. Ako ne bude islo ja bih onda probao obicnim fenom za kosu prvo da malo zagrejem lezajeve pa onda ponovo probao sa proturanjem ohladjene osovine. Zato je mnogo lakse staviti noviji tip kod kojega mozes odvrnuti samo propeler sa osovine (kao kod mene). Savetovao bih ti da u isto vreme grejes i lezajeve i onaj plasticni tocak koji ide na osovinu iznutra da bi odma po postavljanju osovine mogao da vratis i taj tocak. Samo me zanima kakav je to silikonski semering o kome govoris. Da li je to samo onaj mali semering koji inace ide preko kuglica na lezaju?

 

Da, upravo taj.

 

Zagrijao fenom kao sto si savjetovao, malo tuckao, lupkao i sve sjelo na svoje mjesto. Pumpa reparirana, vracena na mjesto, novi antifriz natocen, sve radi kao sat, nista ne curi :)

Kako servis u zagrebu trazi za zamjenu pumpe 1.300 kuna (ca.170 EUR) a RMSov set me kostao 22 EUR, dobar je osjecaj kada nesto napravis sam, naucis kako se to radi i jod ustedis brdo love.

Hvala na savjetima :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Samo polako vetre.Probaj da nabijes propeler, a da ne zagrevas lagere vec samo da dooobro ohladis osovinu propelera. Ako ne bude islo ja bih onda probao obicnim fenom za kosu prvo da malo zagrejem lezajeve pa onda ponovo probao sa proturanjem ohladjene osovine. Zato je mnogo lakse staviti noviji tip kod kojega mozes odvrnuti samo propeler sa osovine (kao kod mene). Savetovao bih ti da u isto vreme grejes i lezajeve i onaj plasticni tocak koji ide na osovinu iznutra da bi odma po postavljanju osovine mogao da vratis i taj tocak. Samo me zanima kakav je to silikonski semering o kome govoris. Da li je to samo onaj mali semering koji inace ide preko kuglica na lezaju?

 

Da, upravo taj.

 

Zagrijao fenom kao sto si savjetovao, malo tuckao, lupkao i sve sjelo na svoje mjesto. Pumpa reparirana, vracena na mjesto, novi antifriz natocen, sve radi kao sat, nista ne curi :)

Kako servis u zagrebu trazi za zamjenu pumpe 1.300 kuna (ca.170 EUR) a RMSov set me kostao 22 EUR, dobar je osjecaj kada nesto napravis sam, naucis kako se to radi i jod ustedis brdo love.

Hvala na savjetima :takoje:

 

Eto vidis kako je lepo medju prijateljima :) Drago nam je da si uspeo i ustedeo dragocene novce :) Poz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja