Jump to content

Moto Zajednica

DIY USB PUNJAC

Recommended Posts

  • AMATEUR, 293 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Ma svasta:)

Primetio da je uticnica od 12V na putnim azdahama postala ,,must have" gedzet pa resih da i ja pocastim svoje motorce jednom spravom koja ce mi sluziti kao punjac za mobilni a on kao navigacija..

 

Neki ce reci da sam nesto ovako mogao kupiti za neke smesne pare tipa ona uticnica 12V iz Louisa sto sam i planirao ali kad sam malo bolje razmislio da nemam onaj punjac za mobilni koji ide u tu uticnicu vec samo USB kabl resih da sklepam ovako nesto od stvari koje mi se motaju po kuci i prave nered a i uvek vise volim nesto kad ga sklepam sam:

 

1.USB port iz starog kompijuterskog kucista

2.integralac 7805 koji fiksira izlazni napon na +5V

3.Kutiju od nekog adaptera(mislim da je od Sony PSone)

4.Nesto zica, malo kalaja, pistolj za plastiku i dobru volju..

 

Na kraju sam to malo osmirglao i zafarbao crnom bojom u spreju koju sam imao.

 

Ostaje da ovo negde ubacim na motor, povezem da se aktivira kad dam kontakt ili ugradim prekidac pa ukljucujem kad mi je potrebno, napravim neku zastitu od kise ili kupim one cepove koji ulaze u USB..

Na kraju sam to malo osmirglao i zafarbao crnom bojom u spreju koju sam imao..

 

U vreme kad skoro svaki mobilni ima USB kabl koji posluzi i za punjenje baterije verujem da ce koristiti prilikom1moto3.gif

post-17717-0-26152600-1325777946_thumb.jpg

post-17717-0-61615900-1325778047_thumb.jpg

post-17717-0-34499100-1325778101_thumb.jpg

post-17717-0-49959200-1325778103_thumb.jpg

post-17717-0-08968100-1325778107_thumb.jpg

post-17717-0-93632000-1325778108_thumb.jpg

post-17717-0-69291500-1325778223_thumb.jpg

post-17717-0-89566300-1325779040_thumb.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

sve je to lepo, ali zar ti ne fale neki kondenzatori u toj spravi? Proveri datasheet tog regulatora.

 

Inače bravo na snalažljivosti.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • AMATEUR, 293 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Ma svasta:)

sve je to lepo, ali zar ti ne fale neki kondenzatori u toj spravi? Proveri datasheet tog regulatora.

 

Inače bravo na snalažljivosti.....

 

Hvala bmw

 

 

Ima opcija da se ubudze ali i ovako radi. ja testirao 2-3h i napunio mobilni, moje je misljenje da je potrebniji neki mini hladnjak da hladi1aha.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12277 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Hladnjak - bilo kakav :) obavezno i obavezno stavi dva mala elektrolita od 10 uF/25V, hoće po nekad taj stabilizator da pobrljavi i zvekne ako nema njih ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • AMATEUR, 293 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Ma svasta:)

Hladnjak - bilo kakav :) obavezno i obavezno stavi dva mala elektrolita od 10 uF/25V, hoće po nekad taj stabilizator da pobrljavi i zvekne ako nema njih ;)

 

Hvala gosn. Arakis

 

Sto kaze Srecko Sojic: "ce da bude sredjeno" 1lol.gif

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 830 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: XTZ 660 Ténéré

A zar nije lose kupiti iz Kine za 2-3 dolara nov usb punjac, imas i sa dva ulaza. Meni radi slican kao ovaj sa slike , puni telefon bez problema.

 

usb-car-charger.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • AMATEUR, 293 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Ma svasta:)

A kako slika neće da se postavi?moram ponovo...moja kreacija nije baš za tu namenu ali otprilike je to...

 

 

Sredjeno ko u apoteci, svaka cast0takoje.gif

 

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • AMATEUR, 293 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Ma svasta:)

A zar nije lose kupiti iz Kine za 2-3 dolara nov usb punjac, imas i sa dva ulaza. Meni radi slican kao ovaj sa slike , puni telefon bez problema.

 

usb-car-charger.jpg

 

Naravno da moze i da nije lose mada za to(da bi bilo kako valjapostavljeno) treba ona uticnica iz louisa a moze i bez , cekao sam slican komentar1nanana.gif

 

Radi se o tome da vecina nas ima kuci komponente za ovo sto je gore sklepano, cisto da se iskoriste nepotrebne stvari.. Mene licno mrzi da upalim auto,motor i odem do Kine i da kupim nesto sto kosta 200-300din a moze da se napravi neki ekvivalent..

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Malecni Sprint Eagle i Suzuki GSX750F

Evo da i ja kazem koju vezanu za ovu temu,

Ona varijanta sa 7805 radi, ali mi se licno ne svidja, problem je disipacija toplote jer je to linearni stabilizator, i ona ce da iznosi 7W pri ulazu od 12V i struji punjenja od 1A, a moze biti i nesto veca kad motor radi, kod mene je na GSXF-u napon kada motor radi oko 14V.

Kum je imao slican punjac ovome sa prethodne slike, i desavalo se kad je toplo vreme, a svi su upakovani u kutije koje nemaju ventilaciju pa samim tim i hladjenje, da jednostavno prestane da puni SonyErricson P1, ralog je bio ukljucivanje termicke zastite u cipu na nekih 70C.

Mnogo bolje, realno malo komplikovanije resenje je upotreba svicerskih stabilizatora, ne, ne vicite da je komplikovano, ima podjednak broj delova kao i zglavan 7805 sklop.

Pogledajte malo cipove po netu kao sto je MC34063 (struja do 0,75A i mana je sto ne radi ispod 0C, sto nece biti problem onima sto ne voze zimi) cak je primenjen kod nekih kineskih punjaca navigacija i telefona.

Mnogo bolje resenje je LM2576 i LM2596, prvi je za 1A, a drugi za 3A izlazne struje. Potrebno je par delova okolo i imate overkill izvor za razne stvari.

Ja konkretno, imam slicnu malu crnu kutiju na motoru, unutra je zapakovan filter za 12V od motora i sklop sa LM2596 i radilo je cele ove godine, doduse nisam punio telefone, voznje su bile jednodnevne pa nije bilo potrebe ali je navigacija znala da radi od 07h pa do 23h sa pauzom za rucak 1haha1.gif.

Koliiko moze da bude velika plocica za 2596 probajte da vidite sa slike, a semu nadjite na netu (kucajte LM2596 datasheet).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • AMATEUR, 293 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Ma svasta:)

I slika.

post-14212-0-13517100-1326021062_thumb.jpg

 

 

 

Ja sam to ovako uradio, svestan svih vrlina,mana tj. nedostataka ovog ofrlje napravljenog tipa punjaca ali sam to uradio od stvari koje su mi bile dostupne u datom trenutku(za 0 dinara ulaganja) i verujem da ce zadovoljiti moje potrebe a mozda ce neko slediti moj primer i napraviti sebi slicnu stvar, da si ti ovo tvoje delo prezentovao na forumu mozda bih i ja napravio isto ali nisi e u tome je razlika te sam se snalazio kako sam zanao..

 

Mogao sam da ulozim 20E i da kupim napravu namenski napravljenu ali ja to nisam hteo i zato sam pribegao samogradnji.. 2oda2.gif

 

 

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8180 postova

Nemoj da se ljutiš.

 

Čovek ti je lepo rekao (Šćepa) da je 7805 linearni stabilizator => pri 12V, 1A imaš (pre)veliku disipaciju => neće ti to dugo ići bez hladjenja (a neće ni bez 2 kond, kako ti je lepo Arakis rekao).

 

Dobro je da to piše ovde, upravo zbog onih koji bi da naprave sebi usb punjač...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • AMATEUR, 293 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Ma svasta:)

A ja obecao cika Arakisu,gosn.Stamparu da to imam u planu i da cu sredit eventualne nedostatke, tako da nema ljutnje :)

 

A svi koji imaju bolji predlog neka naprave temu i nek objasne nama neukima i neiskusnima bolje modele slicne namene i bice sigurno od koristi nekom.

 

Hvala

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja